AMD Radeon RX Vega ve Dandirik RX 500 Serisi :P (2017-2018)
1 1

Bu konuda 656 mesaj var

yani aşşağı yukarı gtx 1080 performansı verecek denebilir... bu saatten sonra fiyat ne olacak o konuşulmalı... bence 400 dolar'dan 1 cent fazla olsa alınmaz. satmak istiyorsa bunu gtx 1070'den fazla fiyat çekmemeli. 500 dolara çıkarsa sadece kendine güzel freesync monitör almış olanlar mecburiyetten alır.

gerçi böyle diyorum ama skindirik rx 580 bile yok amazon'da şuan, kardeşim new york'da. aldırayım burda satarız falan dedim ama kartın fiyatı karaborsa'da 2 katına kadar çıkmış... mna kodumun miningcileri...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Karşimm bak şimdii ...  Bizim hulusi abinin dükkandan aldıın masaları şuraya 3er 4er atacannn.. Üstüne de koydun mu  rx480-580 leri.. 

KÖŞEYİİZZ KÖŞEEE...  :barzosmiley: :thumbs:

wazzap and Whooosh beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ya öyle diyorsunuz da rx 480ler turuncu yerde 1600TL'ye falan satılıyor. Gayet normal bence. Asıl olay yurtdışında.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ya öyle canım şaka gibi bişey oldu millet 1000tl ye 900tl ye aldıkları 480leri 1600den çaktı resmen.. Şuana kadar PC tarihinde böyle birşey olmadı yani.. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, Narcissus said:

Ya öyle canım şaka gibi bişey oldu millet 1000tl ye 900tl ye aldıkları 480leri 1600den çaktı resmen.. Şuana kadar PC tarihinde böyle birşey olmadı yani.. 

Benim hatırladığım kadarı ile böyle bir hengame Voodoo 1 ve 2 zamanında yaşanmıştı.  

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

1000 TL'ye kim almış sıfır rx480 bana bir göstersene @Narcissus Ben vatan'daki en ucuz yılbaşı döneminde 1300TL'ye almıştım. O zaman vatan bile kişi başı 2 tane diye kota koymuştu o fiyatta.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 saat önce, wazzap said:

1000 TL'ye kim almış sıfır rx480 bana bir göstersene @Narcissus Ben vatan'daki en ucuz yılbaşı döneminde 1300TL'ye almıştım. O zaman vatan bile kişi başı 2 tane diye kota koymuştu o fiyatta.

İlk çıktığında 1000 lira civarındaydı. Hatta altında alanlar da oldu. Hemen ardından bizde darbe vs. mevzularından dolar tavan yapınca o fiyatlar yalan oldu tabi. Ardından da mining hortladı zaten.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@mamad Baz modellerini diyorsanız haklı olabilirsiniz ama o modeller bize çok geç geldi ve alanlarınbir çoğu da o zamanlar özel soğutucu modeller aldı diye biliyorum. Ben aldığımda mesela her yerde 1400+ civarındaydı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben ilk ciktiginda kendime aldigim Sapphire RX480 yaklasik 800TL ye mal olmustu. Sonralari 1000 ve 1250TL civarına aldik diye hatirliyorum. En son aldığım 470 ise 900 civarina mal olmustu. Rx480 leri 1300TL den elden cikarttim. Bir kismi yurtdisindan alinmamis olsa muhtemelen 1450Tlden satilirdi. Sacmalik...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@wazzap Arkadaşlar yeterince referans olmuştur umarım sözlerime.. :baba:

Ki ben bile Fury mi amazondan 1000TL ye almıştım... 2 hafta önce 1500TL ye sattım işte... 

12 hours ago, hakancez said:

Benim hatırladığım kadarı ile böyle bir hengame Voodoo 1 ve 2 zamanında yaşanmıştı.  

Nedir vodoo olayı hocam .. Hiç hatırlamıorum ben ne olduğunu.. _

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hem Diamond Monster hem de OEM bir Voodoo 2 kartım vardı ama olayı ben de bilmiyorum veya unutmuşum, benzer bir durum mu olmuştu ?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 saat önce, wazzap said:

@mamad Baz modellerini diyorsanız haklı olabilirsiniz ama o modeller bize çok geç geldi ve alanlarınbir çoğu da o zamanlar özel soğutucu modeller aldı diye biliyorum. Ben aldığımda mesela her yerde 1400+ civarındaydı.

Kartın çıktığı ilk günlerde 950-1050 lira gibi fiyatlardan satıldığını çok iyi hatırlıyorum. O fiyatları bile beğenmiyorduk. Çünkü 200 dolarlık 4gb model beklentisi vardı. Dolar 2,95 seviyesindeyken, 800-850 liraya 480 almayı bekliyorduk. Tabi bunlar referans tasarımdı. Zaten customlar geç geldi. Ama customlar da 1000 lira altında olmalı diye bekliyorduk. O arada dolar bir miktar yükseldi, 3 lira üzerine çıktı. Hatta 1060'lar bile ilk geldiğinde ucuza evganın mini modelleri satıldı yine 1000 lira civarına. Customlar geldiğinde de 1200 lira civarında satılıyordu. Film sonradan koptu. Ben de fiyatları takip etmedim sonra. Yıl sonunda dolar fırladı. Yıl başında 4 liraya yanaştı. Kart fiyatları da %20-25 kadar arttı zaten. Yetmedi üstüne de mining olayı geldi.

mamad tarafından düzenlendi
wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Voodoo kartlarin ilk versiyonu çıktığında distribütörler dahil kimse ne halt oldugunu anlamadigindan cok az stok gelmişti memlekete. Sonrasinda oyunlardaki performans patlamasi anlasilinca fiyatlar yukariya cikmaya baslamisti. Yurtdışında da kartlara talep patlayinca memlekette fiyatlar manyaklasmisti. İnsanlar siraya yazılıyordu. Haftasonlari insanlar magaza magaza geziyorlardi... 1997 idi sanirim sene.

Galiba 1 sene sonra 1998 de olmasi lazim Voodoo 2 çıkarken herkes olayin farkindaydi ozellikle Diamond pesindeydi insanlar. Firmalar bu durumu fiyatlari yukselterek kullanmaya calistilar. Gelen stoklar yine yetmeyince yine ayni hikayeler. Yurtdisinda da en azindan bir sure benzer seylerin yasandigini hatirliyorum. 

Ha bugunden daha mi beterdi daha mi sacmaydi bilmiyorum hatirlamiyorum kac sene olmus. Ama ikinci el kartlar bile anormal paralara satiliyordu. Ama o zamanlar cok uzun surmedi. Voodoo2 nin arkasindan Tnt ultra lar geldi isler degisti. 

Ben bunu dun gibi hatırlıyorum cunku sektörde çalışıyordum. Cok guzel para kazanmistik. 

hakancez tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

TNT 2 Ultra vardı, TNT'nin Ultra versiyonu yoktu.:)

Bende Diamond Monster ile S3 Virge vardı. Unreal süper bir olaydı Monster ile. 

Akabinde Riva TNT almıştım, onunla beraber de Voodoo 2 kullanıyordum, Glide oyunları Direct X'ten daha iyiydi o zamanlar görüntü kalitesi olarak,

Ondan sonra ise tek Voodoo 3 3000 ekran kartım oldu, sonra da 3Dfx battı. Geforce 256 DDR almıştım ondan sonra da. Çok çok uzun bir süre de o kart kaldı bende. Taa Geforce 4 Ti 4200 alana kadar onu kullandım neredeyse, arada kısa bir Geforce 4 MX440 maceram da olmuştu.

Sonrası zaten ATI yılları.:) Radeon 9800 Pro...

Voodoo falan dendi konu nostaljiye kaydı.:D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
5 minutes ago, T800 said:

Cep telefonu azizligi. İlk Voodoo ciktiginda bende Riva 128 vardi. 2x voodoo 2 varken TNTyebupgrade etmiştim. Sonra Tnt sonra da tnt 2 çıkmıştı. GeForce 256 ciktiginda piyasa allak bullak olmustu zaten. Ne guzel zamanlardi...

Unreal ne manyaklikti siz yazinca hatırladım. İlk bölümde uzak gemisinin icinden acik haritaya geçince gokyuzu felqn muhtesem gozukmustu gozume. Bir de selale mi vardi, oyle bir sey hatırlıyorum...

Bu arada Diamond deyince o kutular ne garip geliyor simdi. Kirmizi seritli beyaz kutular. Cogu merakli o kutulari görmemişti kartlar ucuza mal olsun diye bulk getiriliyordu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Görünen o ki Vega sadece daha hızlı çalışan Fury X.

Fury X'i de 1600mhz de çalıştırsanız aynı sonucu verecek gibi görünüyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
12 saat önce, Whooosh said:

Görünen o ki Vega sadece daha hızlı çalışan Fury X.

Fury X'i de 1600mhz de çalıştırsanız aynı sonucu verecek gibi görünüyor.

Fury X'le aynı hızda çalıştığında çoğunlukla Fury X'in gerisinde kalıyor. Hatta stok hali olan 1600 mhzde de Fury X'le çok fazla benzer sonuç aldığı görülüyor.

Bu kart için geçen yıl Titan X'le yarışacak dendiğinde bahsedilen Pascal'ın değil de Maxwell'in Titan X'ymiş galiba.

Bant genişliğine mi takılıyor diyeceğim ama 484 gb/sn de az değil ki. Sürücülerin falan geliştirilmesi gerekecek belli ki.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Videocardz.com, Vega ile birlikte Amd'nin literatüre kazandırdığı yeni kavramları şöyle açıklamış:

GPU-Base-Boost-Clocks-1.png

Özetle, Nvidia tarafında kartların gerçekteki çalışma hızı, genel olarak belirtilen boost hızının üzerindeyken Amd tarafında Polaris ve daha eski modellerde boost hızıyla benzer veya biraz altında kalıyordu. Vega'da ise base clock ismi typical engine clock oluyor. Boost da peak engine clock. Kartın gerçekteki çalışma hızı ise typical ile peak arasında, peak'e daha yakın bir yerde bulunuyor.

1630 mhz olarak bahsedilen Vega'nın muhtemel hızı da 1450-1500 mhz seviyesi oluyor böylece. Bir önceki seride 480'in boost hızı 1266 mhzdi. Gerçek çalışma hızı ise arada 1266 mhz'i görmekle birlikte ortalama 1240 mhz'di. Vega'nın 1080 seviyesinde sonuçlar vermesi de bu sebeple çok garip görünmüyor.

https://videocardz.com/70838/gpu-base-boost-typical-and-peak-clocks-whats-the-difference

mamad tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok