AMD Radeon RX Vega ve Dandirik RX 500 Serisi :P (2017-2018)
1 1

Bu konuda 656 mesaj var

Youtuber'lardan biri karşılaştırma videoları koyuyor sürekli.

AMD Vega Frontier Edition Fan Maxed 
Asus GTX 1080 TI Founders Edition Custom Fan Curve MSI %90
Asus GTX 1080 Founders Edition Custom Fan Curve MSI %90

AMD Vega Frontier Edition
Asus GTX 1080 TI Founders Edition
Asus GTX 1080 Founders Edition

I decided to max out the fan speed and power limit to make sure all cards were performing at their max clock speeds.

mamad tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

En son saçmalıkları haber verme gereği duymadım. Henüz tanıtım yapılmadı. 31 temmuz - 4 Ağustos arasında olacak. Onun öncesinde de 2-3 yerde öngösterimi yapılacaktı. Şu şekilde yapılmış ilki:

https://mobile.donanimhaber.com/amd-radeon-rx-vega-geforce-gtx-1080-le-kiyaslandi--127769898

Özetle durum vahim. Bu hareket kartın çok berbat durumda olduğunu gösteriyor bence.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İntel'in VLC playerda yarış oyunu gösterme rezilliği kadar olmasa AMD'ye yakışan bir tanıtım değil bu, bu nesilde böylelikle umut öldürmüş oldu. artık navi için haber bekliyoruz.:mrgreen:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Nesi fiyasko GTA V dışında hemen hemen bütün videolarda Gtx 1080 ile kafa kafaya kimi yerlerde %10-%15 daha hızlı. Adamların zaten amacı 1080 ayarında kart çıkartmak değil miydi?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bunun bir tane modeli mi olacak ? Bu gösterilen 1080'ten %10 hızlıdır, birkaç ay sonra 1080Ti 'nin biraz hzılısı çıkabilir . Tabii çok olumlu değil sonuçta Nvidia bu kartları çıkaralı bir yıldan fazla oldu, yine de kötü de değil.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@Erwin Sıkıntı şu , AMD son dönemde R290/390/Fury/Polaris ve son olarak Vega tasarımlarında ölçeklenebilirlik mimari olarak zayıf,  sadece polarisin kırpabildiler oda ne fiyat dengesi oldu ne F/P dengesini tutturdu. Minning olmasa AMD batmasada dibe vururdu. Orta ve alt segmentte kötü durumdalar, en çok satan 150-450$ bandında zayıf ürünler var yada hiç yok, kaldıki üst segmentteki ürünler sayıca az satıldığı için prestij olarak değer katıyor. Vega'nın fiyatına bakarsan 1080 ayarında olmadığı aşikar. rakip 550 sen nerdesin ??? Eee o zaman kime ne satacan, sürücü optimizasyonu vb detaylar işin içine girince kaç jenerasyondu her nesilde biraz daha kayıplı ürünle geri dönüyorlar. 1080 fiyatına olsa neyse derdim ama olamayacağını  görmek lazım.:8

Mesela yukarıda saydığım gpu'lu kartlar çıktıkları zamanda sürücü optimizasyon yetersizliğinden rakiplerine geçildi ama zamanla rakiplerine çoğu testte yetişti bazısında gerilerden yaklaştı. bu avantaj elbette ama o kartların psikoljik ömrüde zaten 2yıl değil mi, kim ömürlük kart alıyor ki, orta seviye kart alanlar uzun süre kullanıyor üst segment kart kullanıcıları en çok 2.yıl bitimine yakın kartı değiştiriyorlar. en tatlı döneminde sıkıntı olacaksa bir zahmet çekilsin kenara yol versin bence.:zuh: 

Bu devirde 200-550$ arası kart yapamadın mı işin zor üretici olarak.

Ekleme: unutulan vurgu :D

mehmetclk tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

http://wccftech.com/amd-radeon-rx-vega-64-limited-edition-liquid-cooled-pictured/

Etkinlik de canlı yayınlanmıyormuş.

http://wccftech.com/amd-radeon-rx-vega-capsaicin-siggraph-launch-no-livestream/

Bununanlamı, kartın incelemeleri için daha fazla beklemek gerekecek. Editörler de bu etkinlikte olacak çünkü. Gerçi 8 Ağustos lafları geçiyordu zaten ama en azından bugün tanıtım olur diye bekleniyordu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Performans hakkında hiç bilgi yoksa neyi tanıtacaklar?

fiyat bilgileri sızmış, 500 usd e şansı var mı bilmemmiz için benchmark lazım. Hardwareknuck performansı için olumlu birşeyler yazmış sadece .

amd tarafında sürücü konusu iyi durumda. Pek sorun kalmadı.

https://videocardz.com/71393/amd-radeon-rx-vega-64-rumored-pricing-and-clocks

ResetButton tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Fiyatların bu denli düşük olması yada PRO seriye göre ilk telafuz edilen rakamlara göre düşük olması diyelim iyi gibi görünsede pek sayılmaz çünkü bu seferde F/P dengesi etikete yansımamış. performans olarak kısa bir aralığa bu kadar farklı fiyat etiketi koymaları klasik AMD pazarlama hatası denilebilir ancak. 1070'i geçen kartı ona yaklaştırmaları lazımdı, üstteki kartı 1080e zorlayıp olabilecek en düşük kartı 1070'e yaklaştırıp Nvidia'nın satışından pay alabilirlerdi. o zaman alınırdı misal son amd kartlar ilk çıktığı andaki performansı 1-2yıl içinde dikkat çekici şekilde artıyor, son kullanıcı olsam 1070'e yaklaşan AMD kartını alırdım. şimdi 1070'i rahat geçen kart ileride optimizasyonlarla 1080'i geçmesede ya dibinde olur yada eşit seviyede. etiketler pek iyi sayılmaz bence AMD ileride manevra yapmak yerine doğruyu şimdi yapmalı.

Ekleme vurgu yorum hatası

mehmetclk tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

önce bir benchmarkları görelim, son sözü ondan sonra söyleriz. 

Güzel birşey yapmışlar. HEpsinde bundle var , bundle edilmeyen ürün yok. Mining yapanların önüne geçmeyi planlamışlar böylece.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 saat önce, ResetButton said:

önce bir benchmarkları görelim, son sözü ondan sonra söyleriz. 

Güzel birşey yapmışlar. HEpsinde bundle var , bundle edilmeyen ürün yok. Mining yapanların önüne geçmeyi planlamışlar böylece.

Miningciler her türlü alır. Adamlar normal kartı 2 katı fiyata alıyorlar. Fiyat 50 dolar yükseldi diye geri durmazlar. Bundle mevzusu Nvidia'nın kartları karşısında durumu azcık da olsa toparlama amacı taşıyor. Ama 2017 ikinci yarısında çıkıp da 980ti'yla karşılaştırılan kart neyi toparlar bilmiyorum.

https://forum.donanimhaber.com/fb.asp?fromMobile=yes&fromZero=yes&m=128063308

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

miningcilerin amd.

linus'a göre bu fiyatlar bundle paketler için, içinden 2 oyun çıkıyor, ryzen ve anakart için indirim çıkıyor vs. gibi şeyler var anladığım kadarıyla. bu hamle ile yeni sistem kuracak oyunculara hitap etmeyi ve miningcileri karttan bir nebze olsun uzak tutmayı düşünmüş olabilirler.

ben hala RX Vega 64 kartın çok kısa bir süre içinde 500 dolar'dan 400 dolar seviyesine doğru gerileyeceğini düşünüyorum. tabi yamyam miningciler buna da hücum etmezse...

sonuçta bu kart freesync monitörü olup da daha iyi performans isteyenler dışında kimsenin ilgisini çekmez gibime geliyor. GTX 980 - 1060 - 1070 sahipleri zaten artık volta bekler, 1080 ve ti sahipleri dönüp bakmaz bile. Yeni G-sync monitör almış adamın işi olmaz vs. vs...

Gerçekten istediğiniz kaliteli bir paneli freesync ile ucuza yakaladıysanız, g-sync için fazladan 200-300 dolar vermek yerine 1440p 144hz seviyesinde Vega ile yola devam edilebilir. Onun dışında benim tavsiyem çıkması çok yakın olan IPS HDR yüksek tazeleme hızlı monitörleri görüp tercihinizi ona göre yapın demek olur. 4K gaming'den falan bahsetmiş şimdi linus'un videosunda ama amd bi zahmet s. gitsin, gtx 1080 ile ne kadar 4K oyun oynanırsa, Vega ile de o kadar oynanyır, yani geçiniz, 4K akıcı bir şekilde oyun oynayacağım diyorsanız 1080 ti dışında bir seçeneğiniz yok şimdilik.

GTX 970 ve R9 290 Sahipleri de, cüzdanı tamamen boşaltmak istemiyorsa RX Vega 56'nın performansını daha yakından inceleyebilirler ama onun için de 400 doların çok olduğunu, 1-2 ay içinde 350 dolar gibi fiyatlara bulunma ihtimalinin yüksek olduğunu belirtmek isterim. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Selamlar,

Benim R9 290X i 1300TL ye sattim. Yani bayaa iyi sattim :). Simdi bu kart 400 Euo dan gelirse Amazon dan bana bedava upgrade gibi bir sey oluyor. Vega oyun icin gercekten hayal kirikligi oldu. Herkes tile based rasterizer beklerken AMD de bunun olacagini dokumanlarinda yazarken su anda cikartmis durumda anladigim kadariyla. GDDR5X ten daha iyi oldugu icin HBM i o kadar savundular ama 4096 bit yerine 2048 bit dizilim yapip bant genisliginde ayni zeviyelerde takildilar. Bir umut chip ler GloFo dan degilde TSMC den cikar 2GHz leri goruruz diyordum onda da hayal kirikligi. Hala workstation chip leri ile oyuncu chipleri ayni (cache vs). Navi mimarisini bekliyoruz mecburen. Genede bir adet Vega 64 ya da Vega 54 alip underclock + undervolt edebilrim sirf fantezi olsun. AMD belliki ozellikle Vega 64 leri en uc noktasinda calistiriyor. %10 %20 performans kaybedip %40 %50 lere varan guc dususu yasanabilir zannediyorum. 500 dolara 1070 performansi almak oyunlarda adami uzer o ayri konu.

Saygilar

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 saat önce, Whooosh said:

Bilmiyorum ama bu bana Vega gibi gelmiyor, sanki Vega ellerinde patladı da apar topar FuryX'i revize edip ortaya attılar gibi duruyor.

Açıkçası ben de öyle bir şey olduğunu düşünüyorum. Die shrink yapıp 1500 mhzde çalıştırsalardı fury x'i, zaten bu performansı alırlardı. Az buçuk bant genişliği işini geliştirmişler. En düşük kare için bir şeyler yapmışlar gibi. Onun haricinde pek bir şey görünmüyor. Fury X'ten bir farkı yok. Hatta bant genişliği daha düşük, birim sayısı ve performansına göre gpu fazla büyük. Fiji die shrink olsa daha küçük olurdu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

bu paketler yeni sistem kuracaklar için faydalı olabilir, dediğim gibi bana miningciler hemen saldırmasın, oyuncular tercih etsin diye bu yönteme başvurulmuş gibi geliyor.

AMD'nin ekran kartı partnerlerinden custom cooling seçenekler çıktıkça ve piyasa da bulunabilirliği arttıkça fiyat düşecektir.

Bu 200 dolar indirim kuponu hangi monitörlerde geçerli bu da önemli, güzel bir fırsat yakanabilir. Asus X370 prime + R7 1700 combo'da da misal 100 dolar indirim olacak. Bütün evi AMD'den düzebilirsiniz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@KaziQ kime, ne zaman sattın? Gerçekten çok iyi fiyata gitmiş :)

Benim gibi mini-ITX kasa ve 1080p Freesync monitör kullananlar için, Vega 56'nın Fury Nano gibi mini sürümü çıkarsa alınabilir gibi duruyor . Vega 64 ise tamamen es geçeceğim bir kart olmuş.

Vega 56'da ne tür bellek kullanıldığına dair bir bilgi var mı? Umarım HBM kullanmamışlardır, çünkü elimdeki GPU su soğutma kiti işe yaramaz hale geliyor böyle bir durumda.

Bu mesajı yazdıktan sonra Vega Nano'nun da çıkacağına dair haberi gördüm :)

AMD teases a pint-sized Radeon RX Vega Nano

rx-vega-nano.jpg

Najaz tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Monitör indirim kuponu sanıyorum Samsung'un yakın zamanda çıkmış olan 100Hz 21:9 Quantum Dot monitörü için, ayrıca Ryzen+anakart indirimi gibi şeyler de var ama nerede geçer, kim uygular, nedir belli değil, beklemek gerekecek. 

Bir ikincisi su soğutmalı için 400W'a kadar falan gibi laflar var ki 400W nedir ya gerçekten. 

Bu serinin ciddi güç harcayıp ısınacağı aşikar, R9 290 tecrübesinden sonra hava soğutmalı olarak ben böyle bir karta bir daha girmeyi kesinlikle düşünmem, özel soğutmaları bir görmek lazım.

Anlamayabilecekler için yazayım, güç harcama durumu bu olur ise, hadi bir miktar da overclock var diyelim, bunun su soğutmalısı ile mesela overclock edilmiş bir 7900X kullanıldığında 750W PSU falan yetmez, 1000W'dan aşağı pek girmemek gerekir, hatta ciddi kafa rahatlığı ve verim için 1200W falan bile düşünülebilir ki tek ekran kartı ve tek CPU ile muazzam yük değerlerine ulaşılmış olur, ben verimli bulmam böyle bir olayı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok