AMD Radeon RX Vega ve Dandirik RX 500 Serisi :P (2017-2018)
1 1

656 posts in this topic

Vega büyük ihtimalle 400 serisi olarak adlandırılmayacak. Konusunu ayrı tutmakta yarar var diye düşündüm. Hem üst seviye kartlar olacağı için ayrı başlıkta olmasını isteyen bağzı arkadaşlar olacaktır (baş harfini söylüyorum: TiesTorn :mrgreen: ). O sebeple yeni seri, yeni kartlar, yeni başlık...

 

AMD-Radeon-Polaris-Vega-Navi-GPU-Roadmap

 

Hatta yeni mimari bile olabilir.

 

Evet. Amd'nin ufaktan çıtlattığı haberlere bakılırsa, Vega, Gcn mimarisine şuana kadar yapılan en büyük iyileştirme operasyonu olacak.

 

AMD-Vega-architecture-840x429.jpg

 

Hatta Amd'nin son tanıtımlarındaki ibareler sebebiyle yeni mimari gözüyle bakanlar da var:

 

AMD-Radeon-Instinct_Final-for-Distributi

 

Bu görseldeki MI25, Vega gpulu kartı gösteriyor ve yanında NCU ifadesi "New Compute Unite" olarak değerlendiriliyor. Gcn mimarisi ortaya çıktığından bu yana Compute Unite (cu) yapısı değişmemişti. İlk kez değiştiğine dair bir görsel gösteriliyor. Bu mimaride daha temelden değişiklikler yapıldığını anlamına geliyor gibi görünüyor.

 

Bunlar haricinde, Raja'nın küpü var:

 

AMD-Vega-Cube-Koduri-e1481580692239.jpg

 

http://videocardz.com/64731/what-is-amd-vega-cube

 

4 tane Vega kartı biraraya getirmişler ki ortaya muazzam bir hesap gücü çıkıyor. Ama henüz prototip. Çıkar mı çıkmaz mı belli değil.

 

Geçen gün yapılan Zen etkinliğinde de bahsi geçti ancak performansı göremediğimiz için şimdilik Battle Front'un yeni eklenti paketinde 4k + 60 fps performans sunduğu iddia ediliyor diyebiliriz:

 

 

http://videocardz.com/64763/amd-demoes-vega-in-battlefield-battlefront

 

Yalan değilse bir de DooM sonucumuz var. O da Vulkan Api ile 4k'da 65-70 fps arası performans verdiğini gösteriyor:

 

 

Şimdilik eldeki bilgiler bunlar. Kartın piyasaya çıkışı martı bulacağı için ara ara yazarız.

Edited by mamad
TiesTorN and TatanQa like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

O demodan cacık olmaz, boş uzayda demo yapmışlar, üstüne gıcık gıcık konuşan bir hatun. Multide, bol oyunculu, hızlı ilerleyen bir maçı görelim. Doom da aynı şekilde. Bu demolara bakarak bu ürünler üzerinden beklentiye girmeyin, üzülürsünüz...

Share this post


Link to post
Share on other sites

(baş harfini söylüyorum: TiesTorn :mrgreen: )

herkesin yaptığı hata gibi sondaki n'yi küçük yazdığını ve beni üzdüğünü belirterek mesaja başlamak istiyorum :lol:

 

yıllardır tek isteğim bu küçük simitçi amd'nin eski zamanlardaki gibi nvidia'dan daha iyi kart çıkarması ve yine amd kullanma arzumu yerine getirebilmek :D umarım bu sefer gerçekleşir... gerçi bir yandan da nvidia'daki shadowplay gibi bir özellikten sonra amd'ye geçmek ister miyim bu da aklımı karıştırıyor. amd de var mıydı buna benzer bir uygulama?

mamad likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

herkesin yaptığı hata gibi sondaki n'yi küçük yazdığını ve beni üzdüğünü belirterek mesaja başlamak istiyorum :lol:

 

yıllardır tek isteğim bu küçük simitçi amd'nin eski zamanlardaki gibi nvidia'dan daha iyi kart çıkarması ve yine amd kullanma arzumu yerine getirebilmek :D umarım bu sefer gerçekleşir... gerçi bir yandan da nvidia'daki shadowplay gibi bir özellikten sonra amd'ye geçmek ister miyim bu da aklımı karıştırıyor. amd de var mıydı buna benzer bir uygulama?

 

Ben de bir yanlışlık yaptım diyordum, demek oymuş. :P  İdare ediver sen de. En nihayetinde TiesPorn yazmadık yani. :mrgreen:

 

Relive sürücüleriyle Amd kayıt işini halletti gibi. Detaylı denemedim ama o eski garabet yok. Nvidia'yla kapışacak seviyeye geldi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vega ile 1080Ti bekliyorum hararetle. Hem Vega hem de 1080Ti alıp SLI ve Crossfire dönemini tümü ile sonlandırmak istiyorum artık, uğraşılacak gibi değil her iki marka için de, gidişat hiç iyi görülmüyor.

 

1080Ti Titan X Pascal ayarında çıksın en azından tabii, umudum böyle.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Amd Vega mimarisinin ön tanıtımına Ces'te yapacakmış. Bir de ve.ga diye bir sayfa yapmış, geri sayım var:

 

AMD-VEGA-preview.png

 

http://videocardz.com/65131/amd-to-preview-vega-architecture-in-3-days

 

Vega mimarisi için ufak bir teaser da verilmiş. Videoyu demiyorum ama, şu tablo:

 

AMD-Vega-architecture.png

 

 

Vega mimarili kartlarla birlikte 500 serisine geçilmesi de kesinleşiyor gibi:

 

AMD-Radeon-RX-560M.jpg

 

http://videocardz.com/65315/amd-radeon-rx-560m-to-become-the-first-radeon-rx-500-series-card

 

Tabi vega'nın Fury gibi özel bir isim şeklinde gelmesi de muhtemel. Ya da hbm2 kullanan Vega için bunu söyleyebiliriz. Ama 400 isimlendirmesinin bu kadar çabuk son bulması da biraz tartışmalı. Aylarca pr yapıp kartlar çıkalı 1 yıl olmadan 500 serisine geçilmesi, 400 serisinin isteneni vermekten uzak olduğunu gösteriyor diyebiliriz. Zaten kullanım oranları da bunu gösteriyordu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ryzen ve Vega ile Battle Front demosu yayınlanmış. 4k + 60 fps veriyormuş. Yer yer 57 fpsye düşüyormuş. 

 

 

Bu oyunda genel olarak kartlar iyi performans gösterdiği için henüz bir netlik yok. 1080'le yarışıp biraz geçecek gibi görünüyor. Özellikle yüksek bant genişliği ve bellek miktarı ile 4kda 1080'i geçeceğini söylemek mümkün. Ama birçok kişi için Titan XP bile 4k için yetersizken Vega için durum ne olur, tartışmalı. Tabi bir de 2017'de çıkıyor olması var. Artık yeni oyunlarla denenecek bu kart. Bahsi geçen oyun 2015'in oyunuydu.

 

http://videocardz.com/65343/amd-demos-star-wars-battlefront-on-ryzen-and-vega-at-ces2017

Share this post


Link to post
Share on other sites

Şimdi bakıyorum , vega 'nın çıkış tarihi hala belli değil. Mayıs, haziran'a kadar sarkabileceği söyleniyor. O durumda 1080 'den biraz daha hızlı olması anlamsız olacak, 1080'den bir yıl sonra çıkmış oluyor.

Nvidia bir fiyat ayarlaması, Ti tanıtımı ile savuşturur.

 

Rysen+anakart+gpu bundle gibi birşeyer düşünseler fiyat avantajı ile yine tutar.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bu aralar pek bakamıyorum. Tahminen bir süre daha bakamayacağım ama Vega mimarisi Amd'nin son 5 yıldır yaptığı en büyük mimari yenileme olacağı için oldukça önemli ve önemli özelliklere sahip. Kabaca aşağıdaki linklerden neler olduğu görülebilir:

 

http://videocardz.com/65406/exclusive-amd-vega-presentation

 

http://videocardz.com/65470/watch-vega-architecture-preview-here

 

http://videocardz.com/65477/amd-vega-gpu-pictured-features-two-hbm2-stacks

 

http://videocardz.com/65521/amd-vega-10-and-vega-20-slides-revealed

 

Ve son olarak şöyle bir haber girmiş wtftech:

 

http://wccftech.com/amd-vega-gpu-radeon-graphics-may-launch/

 

Pek inandırıcı olmuyor haberleri ama Vega için beklenti mart-nisan aylarıydı zaten. Mayıs olması şaşırtmaz. Tabi mayısta çıkması berbat bir durum. Çünkü karşısına rakip olarak alacağı 1080, 2016 mayısında çıktı. Hem de hbm kullanmadan, gayet mütevazi boyutlarda bir gpu ile sunulabildi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Linus'un videolarinda gorunen kart high-end sinifi icin prototip olmasina ragmen alisilandan kucuk bir kart. Tabi bunda en buyuk etken belleklerinde gpu paketinin icinde olmasi. Tahminimce referans kartlar da bu boyutlarda olacaktir ama ureticiler kendi tasarimlarini yapmaya basladiklarinda guzel seyler gorebiliriz.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vega'nın doom vulkan performansına dair ufak bir video yayınlandığı için 1080'in aynı şartlarda nasıl performans gösterdiğine bakayım dedim. Şu videoyu gördüm:

 

 

Bu videoya göre 1080 ile bahsi geçen Vega arasında pek fark yok gibi. Tabi vulkan apili doom Vega için en iyi senaryolardan biri ancak Vega henüz hazır değil. Bu açıdan bakarsak, piyasaya çıktığında aynı testte Vega'nın biraz daha iyi performans göstereceğini varsayabiliriz. Ancak genel performans olarak 1080'le arasında çok büyük farklar olmayacağa benziyor. Bir yıl sonra hbm2 + 500mm gpu ile 1080 seviyesinde performans göstermesi de neler düşündürür bilemiyorum. :icon_think:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Selamlar,

 

Vega daha cok mimaride yaptiklari bircok degisiklikten dolayi heyecan verici. RX480 lerde cok guzel kartlardi ama Global Foundries sagolsun RX 480 in idle guc tuketimi 28nm uretimi RX 290X ten daha yuksek. TSMC den dezavantaji sadece idle ve yuk atlindaki daha yuksek voltaj istemesi degil, ayni voltajda cikabildikleri frekanslar cok daha dusuk. Istedigim grafigi aradim ama bulamadim. 2 fabrikadan cikan chiplerin voltajlarini karsialstiran guzel bir grafik vardi. Bulursam atacagim.

Yani isin ozeti, Vega nin GloFo dan cikarak 1080 - 1080 Titan arasi performans verebilmesi aslinda cok buyuk dezavantaja ragmen cok iyi bir sonuc. Tabii Doom ve BF oyunlarindan soz ediyoruz. Ayni performansi NVidia oyunlarinda da verebilirse ayrica driver overhead ini azaltip (ki iddia ettikleri bu unified cache/  yeni rastizer vs) dusuk cozunurluklerde de yuksek performans verebilirse o zaman eski rekabetine ulasmis demektir. RX 480 in 5.2TF luk entegre kartlari sadece 95W TDP ye sahip bu arada 150 degil. Ironi: RX 480 5.8TF ve 150W TDP ye sahip. Diger bir ironide AMD nin 5.8TF luk kartlarinin NVidia nin 4TF kartlari ile kafa kafaya gitmesi.

Diger onemli konu: 4K performansi beni pek baglamiyor acikcasi cunku insanlarin istedigi her cozunurlukte yuksek performans almak. Sonucta bu mimari 2TF luk kartlarada gelecek seneye ve onlar 1080p oynayacak. Vega nin (iddiaya gore 12TF)soylenene gore 225W olmasi Titan XP (11.9TF)nin 250W indan dusuk olsada Titan XP 12TF lari cok rahat geciyor sogutuldugu zaman. ~1300MHz de calisan chip 1.8GHz leri geciyor 1080 ler gibi su altinda. Buda %30 performans artisi en kotu.

 

1060 (4TF) ve diger NVidia kartlarinin in olup cok ciddi performans a sahip olmasinin diger sebebi cok yuksek frekanslarda calisip gecikmeyi azaltmasi(tesekkurler TSMC). Yuksek frekanslarda butun kart hizli calisiyor. Komut isleyen birim uniteleri vs dahil. Yani ucuk bir ornek verirsek 1Hz de 10TF ureten bir chip mi istersiniz, yoksa 10Hz mi? Birisi 1 saniyede sadece bir seferde 10TF islem gucu tukuruyorken digeri 0.1 saniyede 1TF toplamda gene 1 saniyede 10TF. Sonuc olarak cok daha az gecikme var (yapilan islemin butun 10TF u kullanmadigini varsayiyoruz). Buda esittir frame lerin daha az gecikme ile ekrana yansimasi. Dusuk cozunurlukteki yuksek performansinin sebeplerinden birisi.

 

AMD o yuzden Fury zamanindan beri karta 4K diyor. Cunku RX 480 de bile gozuktugu gibi, cozunurluk arttikca 1060 in ustune cikiyor testlerde. Cozunurluk dustukce geriye dusuyor. Vega nin TSMC den cikmamasi benim yeni kartlara olan ilgimi dusurdu acikcasi. Kartlar icin bayadir para biriktiriyorum kenarda ama biraz bekleyip ufukta TSMC nin uretecegi chipler var mi sorusuna gelen cevaba gore yapacagim alis-verisimi. AMD 100 kusur milyon dolar odedi GloFo da chip uretme zorunlulugundan kurtulmak icin. Bosa odememislerdir herhalde :)

Saygilar

Hayalet likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bir an önce çıksa da baksak ne durumda. İyi olursa Vega+Freesync monitöre geçebilirim. Gsync'e çuval dolusu para dökmektense...

Share this post


Link to post
Share on other sites

sanki V1 gerekli de...

 

bunu kaçıncı kez söylüyorum, hem de fakirsync değil babalar gibi g-sync kullanan biri olarak söylüyorum:

 

zaten yüksek fps alıyorsanız herhangi bir sync teknolojisine gereksiniminiz yok.

 

4K monitörlerde, FPS'nin gebereceği yerlerde devreye girip günü kurtaracaktır ama 1080p ve 1440p monitörde herhangi bir sync olmuş olmamış farketmez.

 

hatta yeni nesil ekran kartları çıksın, 4K çözünürlükte 60 fps üstü versinler, ondan sonra kimse bakmayacak bu sync'lerin yüzüne.

 

buraya yazıyorum işte 1-2 sene sonra alıntı yaparız.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
1 1

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.