AMD Radeon RX Vega ve Dandirik RX 500 Serisi :P (2017-2018)
1 1

Bu konuda 656 mesaj var

Değerler yeni sürücüler ve bellek hızı artışıyla oldukça yükselmiş ama iddia edilen potansiyel 70-100 MH/s rakamlardından yine de çok uzak.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
11 hours ago, ResetButton said:

New Mining Block Chain Driver for AMD

https://www.hardocp.com/news/2017/08/15/new_mining_block_chain_driver_for_amd

Bu nesilde tamamen başarısız oldu denebilir mi?

Tek destekleyen argüman Freesync olabilir . Ancak eğer AMD , Nvidia'nın karşısında anlamlı bir rakip olmayacaksa Freesync te kalmak yerine Gsync e geçmek kullanıcı açısıdna daha mantıklı. 

Raja ,karizmayı çizdi mi?

G-Sync için ödenen fahiş fiyat farkını da hesaba katarsak bir noktada dengeleniyor bu iş.

Yani uygun fiyata alınmış bir 27" 1440p monitör (örnek vermek gerekirse MG278Q - MG279Q ) ve Vega ekran kartı fiyat - performans oranında Nvidia'nın çözümlerinin önüne geçebilecektir.

Öte yandan 4K ve ultra-wide 1440p monitörleri kafasına koyanlar için şuan nvidia'dan başka seçenek yok. AMD'den uzun bir süre de cevap gelebileceğini sanmıyorum artık.

Vega biraz daha iyi çıkmış olsaydı ve GTX 1080 ve 1080 Ti arası bir yerde konumlanabilseydi, Nvidia, Volta mimarisini içeren oyuncu ekran kartları için elini çabuk tutacaktı. Fakat "şuanki üretim teknolojisi ile fazla maliyetli oluyor" diye sözlerle kendilerine yol yapmaya başladıklarına göre Volta da 2018 ortalarını da geçen bir gecikme öngörebiliriz. Bence yine de çıkartsınlar ve pahalı satsınlar gerekirse ama onlar hesaplarını daha iyi yapmıştır.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
25 dakika önce, Whooosh said:

Nvidia yöneticileri Volta'nın hiç acelesi olmadığını söylediler zaten.

NVIDIA hazırlıksız yakalandı bence.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
19 dakika önce, Najaz said:

NVIDIA hazırlıksız yakalandı bence.

İroniyse, anlamakta güçlük çektim. İroni değilse durum daha vahim.:mrgreen:

mamad tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
45 dakika önce, Whooosh said:

Nvidia yöneticileri Volta'nın hiç acelesi olmadığını söylediler zaten.

Öyle bir söylem yok. Volta zaten normal şartlarda 2018'de gelecekti. Sonra yol haritasında öne çektiler, bu deep learning işleri patlayınca. Amd de sağolsun Nvidia'ya bu konuda baya yardımcı oldu. Zira gpu alanında Nvidia'yı yıllardır zorlayan gpulara sahip olmadı. Nvidia da deep learning'e abanabildi. Şimdi rahat rahat 500mm2'den 100mm2'e kadar bir sürü Volta mimarili gpu yapabilmesi için yeterli zamana sahip Nvidia. Ama şöyle bir durum var; Maxwell'le Pascal arasında oyuncu gpuları bazında mimari anlamda neredeyse hiç fark yokken ve Volta'da da pek fark görünmüyorken, Volta mimarili diyerek yeni gpu üretmenin mantığı olacak mı? Pascal zaten maxwell'in 16/14nm'ye uyarlanmış, yeni bellek kontrolcüler eklenmiş, azcık da optimize edilmiş halinden başka bir şey değildi. Volta da bu kadar fark olması bile şuan için söz konusu değil. GPC/SM yapısı maxwell'den beri oyuncu gpularında aynı. Volta'da öyle görünüyor. Pascal'ı 12nm ile üretmek de ne kadar mantıklı tartışmalı. Nvidia yeni oyuncu gpuları için 10nm veya 7nm'yi bekleyebilir. O da baya bir zaman geçmesi demek. Volta geç gelirse de sebebi muhtemelen bu olur.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
4 hours ago, ResetButton said:

Bulursanız alırsınız tabii.

New Blockchain Beta driver:

mq3wfaegd3gz.png

Şu tablo doğruysa bence kimse Vega Mega bulamaz bulmak istesede. Miningçiler ekran kartsızlıktan ilk önce 1060'lara sonra 1070 ve 1080'lere sarmıştı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 saat önce, Whooosh said:

Pardon, önceki sayfada Volta 2018'de gelmeyecek gibisinden bir mesaj gördüm de ona yazıyorum sandım. Yoksa doğrusu, Volta için adamların acelesi yok. Anlamı bu yıl gelmeyecek olması. Yanlış mesajı alıntılayıp yazmışım.:mrgreen:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

vega 64 bir acaip. 56 'a göre %9 kadar hızlı ama güç tüketimi %20 daha fazla. 

64 , 300W 'a yakın güç tüketirken , rakipi 1080 180W civarında . 

AMD'de 56 'ı öne çıkırıyor tanıtımlarında. 

Bir tuhaf durum bu . Bir sürücü güncellemesi ile 64 durumu biraz düzeltebilir diye bir ümit var bende hala. 

Denk gelirse 56 alınabilr ama 1080 'in altına benim elim gitmez şu andan sonra. 

Normalde güç tüketimine kimse pek bakmaz ama bu kadar ara açık olunca incelemlere konu olmuş.

Bu kadar eleştiriden sonra satışlar ne durumda dersek , hiçbir yerde stok yok.Mining yapanlar da alıyor olsa, AMD kartı satıyor sonuçta.Bir de iddia edilen gibi 65mh/s olsaydı herhalde mağazaların önüne çadır kuracaklardı.

https://www.nowinstock.net/computers/videocards/amd/rxvega64/

ResetButton tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
6 hours ago, stardust said:

başkan sende var freesync monitör, mecbur alacak sen vega 64 :D

Yeni monitorler çıkıyor , değiştiririm bunu yeni bir modelle. Zaten çok memnun değilim.

şuraya göre bundle lar stokta var ama fiyat olarak bir cazibesi yok, zaten indirimlerde ondan ucuza alınıyor anakart+cpu. 

Monitorlere ve anakart+cpu combolarına indirim verecek haberleri vardı. ORdaki modellere göre yine avantajlı olabilir. 

https://www.newegg.com/Product/ComboBundleDetails.aspx?ItemList=Combo.3616068

https://www.newegg.com/Product/ComboBundleDetails.aspx?ItemList=Combo.3616080

Şu anda kartlar açıklanan fiyatların oldukça üzerinde satılıyor.  Şu an görnen etherium minin performansını baz almayın diyorlar, bios ve bir sürü ayarlar değişikliği ile performansı çok yükseliyormuş. AMD 'nin sürücülerinin kasıtlı olarak mining performansını düşürdüğü iddia edilioyor. Görürüz doğru mu , ancak iddia edildiği gibi iki katına yakınsa bir daha kart bulunmaz. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Vega 56, 28inde çıkacak diye biliyorum. Ama esas bombayı kacirmissiniz. Vega fiyatları arttı. Merak eden varsa /r/amd'ye bakiversin. Millet kazan kaldırdı resmen. Tatildeyim link paylaşmak sıkıntı telefon ile. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Vega'nın çıkışı başlı başına rezalet halini aldı zaten. Nerden tutsan elinde kalıyor. Amd, gpular, kartlar, etkinlikler, fiyatlar, incelemeler... Hepsi fiyasko.:facepalm:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sözümü geri alıyorum etherium ASIC miner'lar ağırların listesine girmiş, pre-order'dan tükeniyormuş, hani olursa 1-2 tane getirtebilirseniz memlekette evi arabayı satıp yada neyse işte elindekiyle 30-40tane kart alan adamın önüne geçebilirsiniz. TR'ye getirme mevzusunu araştırıyorum bakalım ne olacak.

16'lı kart kurulumun kart başına 40mhs çıkarsa'da  1 asic miner'ın 17000mhs yanında ne olurki. zaten yakında Bitcoin gibi bunlarda önce GH sonra TH seviyesine ulaşırlar. bizede ancak yatırım aracı olarak alıp cüzdana atmak kalır bu gidişle.:icon_think:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Asus  Vega 64'ün testleri var şurda. Burda durum daha iyi tabii.  HMB kullanıyor AMD ama Nvidia bu olmadan hem daha iyi performans veriyor hem daha az güç harcıyor?

https://translate.google.com/translate?sl=de&tl=en&js=y&prev=_t&hl=de&ie=UTF-8&u=https%3A%2F%2Fwww.computerbase.de%2F2017-08%2Fasus-radeon-rx-vega-64-vorserie-test%2F2%2F&edit-text=&act=url

Etherium için ASIC var mı? Etherium 'un ASIC kullanmaya uygun olmayacak biçimde özellilkle tasarlandığı okuduğumu hatırlıyorm

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
7 saat önce, ResetButton said:

Etherium için ASIC var mı? Etherium 'un ASIC kullanmaya uygun olmayacak biçimde özellilkle tasarlandığı okuduğumu hatırlıyorm

Ben de okumuştum öyle bir şeyler. En baştan GPU'larla kullanılmak üzere tasarlanmış bu meret.

https://github.com/ethereum/wiki/wiki/White-Paper#mining-centralization

The current intent at Ethereum is to use a mining algorithm where miners are required to fetch random data from the state, compute some randomly selected transactions from the last N blocks in the blockchain, and return the hash of the result. This has two important benefits. First, Ethereum contracts can include any kind of computation, so an Ethereum ASIC would essentially be an ASIC for general computation - ie. a better CPU. Second, mining requires access to the entire blockchain, forcing miners to store the entire blockchain and at least be capable of verifying every transaction. [...] one notably interesting feature of this algorithm is that it allows anyone to "poison the well", by introducing a large number of contracts into the blockchain specifically designed to stymie certain ASICs.

Etherium için çok yüksek hızda çalışan belleklerin de çok önemli olduğu söylenmiş başka bir kaynakta. Yani GPU'lar ve grafik kartları üzerinde gelen yüksek hızlı bellekler avantajlı olmaya devam edecek.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İlerleyen dönemlerde degisiklik olabilir diye yazilip ciziliyor. İşlem gucu arttikca ekran kartları yetersiz geliyor. Bitcoin e bu oldu. Ethereum da da kacinilmaz...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Temposu biraz yavaş olsa da çok yerinde konulardan bahsedilmiş, 4. ve 20. dakika arası ile 31. dakikadan sonrasını izleyin mutlaka, gerisi biraz çöp konular.

Kısaca özet geçerek kendi yorumumu eklemek istiyorum:

1- Bu videodaki adamların hepsi, biz de forumda 400 dolara Vega 56 almak, aynı fiyata GTX 1070 almaktan daha mantıklı olarak söyledik, söylemeyenlerimiz de oluşan tablo sonrası bunu düşündü. Fakat görüyoruz ki daha çıkar çıkmaz fiyat 100 dolar arttı. Zaten 500 dolara bulmak Amerika'da bile çok çok zor iken, Türkiye'de imkansız. Bu durum özellikle freesync monitör tercihi yapmış, AMD ile yola devam ederim diyerek g-sync'a göre daha ucuz bir monitör -ama yanında da risk satın almış- oyuncular nazarında koca bir fiyasko. Oyuncu adam 500 dolara GTX 1080 varken niye Vega 56 alsın, ya da en iyisini isteyen adam niye gtx 1080 Ti varken 650-700 dolarlara varan rakamlar Vega 64 için versin. AMD parakende satışlarda 1 kredi kartına 1 ekran kartı gibi bir kural getirip, belirlenen MSRP fiyatına Vega'yı oyunculara ulaşılabilir kılmalıydı. Bu mal madencilik furyası geçtiğinde zor günler bekleyecek AMD'yi çünkü asıl kemik müştersinin fikri "Nvidia daha güven veren bir firma, AMD dandik işlere imza atıyor" şeklinde değişiyor.

2- Oluşan bu durum karşısında Nvidia Volga GPU içeren ekran kartlarının tahmin edildiği gibi 2017 yılı sonu 2018 yılı başı gibi çıkarmayacağını belli etti. Niye çıkarsın ki adam zaten kral. Yani kızıyorum bu duruma ama nvidia'ya açgözlüğünden dolayı mı, yoksa AMD'ye ahmaklığından dolayı mı daha çok kızıyorum bilemiyorum. Bildiğiniz üzere gtx 1080 ti almak istemiştim, ama EVGA'nın FTW 3 modelinin çıkması oldukça gecikince hevesim kaçmıştı. Volta'ya şunun şurasında ne kaldı ki diye düşünerek GTX 1080 ile 1440p de sanki oynayamadığım oyun mu var diye düşünerek beklemeyi seçmiştim. Vega grafik performansı açısından bekleneni veremeyince ve mına kodumun yamyamı madenciler de 500-600 farketmez yeter ki bize amd kart verin diye salyalarını saça saça bağırınırken görünen o ki Nvidia, AMD'yi hala ciddiye alınacak bir rakip olarak bile görmüyor. Hatta şuan keşke GTX 1080 fiyatını 650 dolardan 500 dolara indirmeseydik diye düşündüklerine eminim. Volta belki 1 sene daha gelmeyecektir, hatta Pascal'ın tozunu alıp, GTX 1090 Ti gibi bir kart bile çıkarsalar şaşırmam.

Sadede gelirsek, önümüzdeki bu tabloya baktığımda AMD malesef Vega işinde her açıdan büyük bir sıçış gerçekleştirdi diyebilirim. Genelde performans açısından bir boku beceremeyip hep arkadan takip etse de hiç değilse fiyat açısından uygun olur, bütçesine daha dikkat eden kullanıcıları cezbedecek seçenekler sunardı. Bu sefer o da yok ve görünen o ki Vega ekran kartlarının fiyatının MSRP'de sabitlenmesi daha uzun bir süre alacak ki, MSRP'den bile almak çok mantıklı mı o da tartışılır özellikle Vega 64 için.

-

Coffee Lake ve 8700k'dan da konuşmuşlar. Çekirdek başına %11 daha fazla performans olacak diyor intel 7700k'dan. Ve tabi 4 çekirdek yerine 6 çekirdek olacak bu işlemci. Kendi tahminim 350 doları geçmez ryzen'in başarısı önümüzdeyken. Mevcut z170 - z270 anakartlara yani LGA 1151 sokete uysaydı bu işlemci upgrade edeceklerle birlikte çok başarılı olacak diye idda ederdim, malesef yeni anakart gerektirecek, o yüzden öyle bir iddam yok. Ve oyunların da 6 çekirdeği ne kadar iyi kullanabileceğini görmemiz lazım. Yoksa sadece %10 CPU performansı farkı FPS'ye %5 bile ekti etmeyecektir mevcut oyunlarda. O yüzden anakartı söktürtmeye değer bir işlemci olacak mı göreceğiz. Bir de tabi 7700k'nın özellikle overcocklandığında hayvan gibi ısındığı gerçeği de ortada. 4 çekirdeğin oluşturduğu bu ısıyı soğutmak bile her soğutucunun harcı değilken, 6 çekirdekten gelen sıcaklık dalgası karşısında neler yapmamız gerekecek, onu da görüp ona göre değerlendireceğiz artık.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@stardust Freesync monitör seçimi konusunda şöyle bir detay var yalnız. Benim görebildiğim kadarıyla, ben de dahil olmak üzere insanlar özellikle Freesync var diye monitör tercih etmiyor. G-sync'ın aksine Freesync için ekstra para ödenmediği için, bu özelliği monitörün yanında gelen bonus olarak değerlendiriyor insanlar ve satın alma tercihlerini çok fazla etkileyen bir nokta değil bu. Ben kendime monitör araştırırken, NVIDIA grafik kartım olmasına rağmen G-sync panelli monitörlerden uzak durdum çünkü aynı paneli taşıyan monitörün G-sync olanı ile Freesync olanı arasında 1000 TL'den fazla fiyat farkı vardı; bu parayı ödemek bana mantıklı gelmedi.

Pek tabii ki 400 USD'ye 1070 performansı veren ve Freesync'tan istifade etmemi sağlayacak bir kart alabilseydim memnun olurdum, ama hayatımda çok da fazla bir şey değişmezdi yani :)

Bir de şu kart satışlarına kota koyma meselesi var, ama bu olay AMD'nin elinde olan bir şey değil. Piyasa koşullarını üreticilerden çok büyük toptancılar belirliyor ve "ben 100 tane kart almak istiyorum" diyen alıcıy geri çevirecek ne bir toptancı, ne de perakendeci olacağını düşünmüyorum. Bu firmalar da en nihayetinde yaptıkları ciroya bakıyorlar, o 100 kartı tek bir alıcıya mı, 100 farklı alıcıya mı sattıklarıyla ilgilenmiyorlar. AMD bence duyurduğu bundle programıyla yapabileceğinin azamisini yapmış bulundu, bundan farklı bir şey de beklememek lazım firmadan.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, Najaz said:

Benim görebildiğim kadarıyla, ben de dahil olmak üzere insanlar özellikle Freesync var diye monitör tercih etmiyor. G-sync'ın aksine Freesync için ekstra para ödenmediği için, bu özelliği monitörün yanında gelen bonus olarak değerlendiriyor insanlar ve satın alma tercihlerini çok fazla etkileyen bir nokta değil bu.

Tamamen haklısın bu konuda ama AMD'nin bu acizliği devam ederse, bu durumun bir sonucu olarak g-sync içeren monitörler değerini korurken, freesync monitörlerde bir değer kaybı yaşanması söz konusu olacak.

Gerçi benim bu konuda yaklaşımımı biliyorsunuz zaten, g-sync / freesync yokken oyun oynayamıyormuyduk sanki. Hep dediğim gibi yüksek tazeleme oranına sahip bir monitöre ve o monitörü yüksek fps ile besleyecek bir ekran kartına sahipseniz bu adaptive sync teknolojilerine ihtiyacınız yok aslında. Benim nazarımda g-sync'in avantajlı olabileceği geçerli bir nokta 4K monitöre sahipsinizdir ama ekran kartınız stabil 60 fps'yi yakalamakta güçlük çekiyordur, o noktada v-sync'in 30 fps ye dip yapmaması için oldukça faydalı olacaktır g-sync ve hissedilir bir akıcılık yaratacaktır. Yoksa 1080p ya da 1440p'de zaten 100-144 fps arası alıyorsanız g-sync olsa ne olur olmasa ne olur. Çok çok fazla abarttılar bu teknolojiyi sanki olmazsa olmaz bir şey gibi sunuyorlar insanlara.

Fakat şu da bir gerçek ki, Nvidia ve G-Sync denilince -aslında çok fahiş bir fiyat farkı olmasına rağmen- insanların gözünde kaliteli bir imaj bırakırken, AMD ve Freesync idareten kullanılan, çok iddalı olmayan, fransız arabası gibi bir izlenim bırakıyor. Ryzen'in başarısından sonra öyle bir hava oluşmuştu ki, herkes Vega'ya umitle bakıyordu ve AMD'nin ekran kartı piyasasındaki bu dandik izlenimini silmesi için büyük bir fırsat vardı ortada. Ama bu kadar gecikmenin üstüne beklenen performansı sunamaması ve en kötüsü de son kullanıcıya satışında / ulaştırılmasında yaşanan büyük pazarlama hataları ile AMD yine tuvaletlerimizdeki hakettiği yeri aldı.

OnLyTNT beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

O videoyu sevdim. Biraraya gelip durum değerlendirmesi yapmaları keyif veren bir durum. 

Fiyatlar yükseliyor ama hem Nvidia hem AMD tarafında yükseliyor. AMD'nin hatası sınırlı. 

Mining cilere satmayı tercih etmediklerini söylüyorlar , diğer yandan mining için özel sürücü çıkarıyorlar?  Herhalde miningcilere satmak hiç satmamaktan iyidir. Bu kadar eleştiriden sonra hiçbir yerde stok yok, kart deli gibi satıyor. 

Bundle ların birkaç tanesine baktım. Hiçbir anlamı yok , ayrı alsan zaten daha ucuza alırsın.  

Mining işinin yakın zamanda bitmesini beklemeyin. Cryptocurrency ler bitse bile , ki biteceği yok gibi , blockchain kullanan başka bir sürü uygulama var . Onlar devam edecektir. 

Fiyatlar mantıklı seviyeye düşerse yakın zamanda 56 gene alınır. Jay2cents 'in söylediği gibi bence kartta görünenden fazlası var. ama yazılım bunları kullanır mı , ya da yakn zamanda sürücü çıkar mı ayrı konu. Fark yaratacak sürünün en geç birkaç ayda çıkması lazım. Şu anki performansa göre alım kararı verebiliriz, 1080 verken 64 'ün çekici bir yanı yok. Freesync olmasa alıcısı olmazdı. Reddit 'te gördüğüm blender gibi uygulamalar için alanlar memnun performanstan ama onları toplamda kaç kişi?

Niye böyle tuhaf bir sonuç oldu o tartışılıyor. AMD'nin Radeon ekibinin bütçesini ciddi kıstığı söyleniyor.  

Ryzen'den sonra bir de Vega sağlam olsaydı combo olacaktı. 

Şurda durum iyi aslında. Asus gibi özel soğutmalı modellerin de performansları biraz daha tatmin edici ama güç tüketimi çok anormal. 1080 ile arasındaki fark ile 65' tv çalışır.Sessizlk açısından bu tür soğutmalar iyi ama o kadar ısıyı kasanın içine veriyor , bu sefer kasa fanlarını açıyorsun , üstelik diğer komponentleri yüksek ısıya maruz bırakıyor.  Sıvı soğutma olan model tümden fantazi olmuş.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok