Monitorleri takip ediyoruz...
4 4

Bu konuda 2.013 mesaj var

VA paneller ile ilgili şöyle sıkıntılar var genel olarak teknolojisi ile ilgili, bazı renk geçişleri aşırı süre istiyor, monitör mesela 5ms falan dendi ise bu süre bunun kat kat kat üzerine çıkabiliyor. Bu defa da ghosting, smearing gibi kötü görüntü problemleri ortaya çıkabiliyor. Özellikle siyah tonlar sıkıntılı, ancak kontrast artısı var IPS 1:1000 gibi kontrast değerlerinde kalırken VA panel ile çok rahat 1:2000-3000 aralıklarını -hatta bazı modellerde daha da yüksek olabiliyor- yakalamak mümkün. Ama diğer yandan siyah renk geçişlerinde tepki süresi sorunu, nasıl bir çelişki ? Öyle işte.:)

Görme açı genişlikleri IPS kadar yüksek değil, TN'den bir tık ötede, yine IPS renklerinin daha canlı olduğu da yazılır, çizilir bazı incelemelerde. 

Ancak IPS monitörlerde olan, back light bleeding ile karıştırılan IPS glow olayı haliyle VA panellerde yok, bir de ciddi statik kontrast avantajı var IPS ve TN panele göre.

Genel olarak durum böyle ama modelden modele iyiye, kötüye doğru değişebilir bu durumlar ancak VA teknolojisinin genel karakteri bu şekilde.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Çift monitör olayını düşündüm bende. Öyle bir olaya girersem panel çok önemli değil.
Oled teknolojisi sanırım daha uzun süre monitörlere gelmicek gibi

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

OLED'i mümkün görmüyorum çok yakın vadede, bir iki profesyonel veya "bende para var" model dışında kayda değer birşey beklememek lazım.

Şimdiden ise LG B6 olur, B7 olur o şekilde adım atılabilir illa isteniyorsa Samsung'un Q serisine gelene kadar, ancak tabii PC kullanımında hele oyun için hele hele 55" boyut falan nice olur onu bilemem.:)

T800 tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
30 dakika önce, T800 said:

OLED'i mümkün görmüyorum çok yakın vadede, bir iki profesyonel veya "bende para var" model dışında kayda değer birşey beklememek lazım.

Şimdiden ise LG B6 olur, B7 olur o şekilde adım atılabilir illa isteniyorsa Samsung'un Q serisine gelene kadar, ancak tabii PC kullanımında hele oyun için hele hele 55" boyut falan nice olur onu bilemem.:)

katılıyorum. oled için henüz çok mantıklı çözümler yok. bir de ben açıkcası 4k olayına girmeyi henüz düşünmüyorum. gördüğüm kadarıyla 4k da hakkını verecek, işte budur artık tamamen uygun diyebileceğimiz donanımın olduğuna inanmıyorum. 1080TI bile ucu ucuna kotarıyor hakkını tam olarak vermek için.

o yüzden 2K bana daha uygun olur. ama bu özelliklerde oled bir çözümün gelmesine sanırım daha çok uzun zaman var. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

PG35VQ'nun 2000 USD civarında olacağını düşünüyorum, en iyi ihtimalle 1600 USD'den aşağı olacağını pek düşünmüyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

kötümsersin tolga abi, 1100 dolara Z35P varken (ki şuan amazon.de'den anahtar teslim 950 euro'ya kapımıza geliyor) bence ona 2000 istemek ona çok aşırı olur, yani 2000'e çıksa da çok satmaz, fiyatı çabuk geri gelir diye düşünüyorum.

Sonuçta millette gereksiz bir 4K sevdası var. O kitlenin gazını bak 4K 144hz IPS monitör yaptık deyip alırlar, yanında da 2000 dolar onlardan isterler, Bu ultrawide da olsa en nihayetinde 1440p monitör, ben umuyorum ki 1500 dolardan pahalıya çıkmaz.

Zaten 1500 euro'dan fazla bir tutara denk gelirse bizim amazon'dan alma olayımız da yaş olacak, biliyosun 1500 euro üstü malların gümrük teferruatı ve masrafı çok fazla, o zaman vatan'ın eline kalacağımız için hepten boku yedik demektir.

Hatta ben şuan bu Z35P'yi alayım amazon.de'den gelsin pg35vq çıkınca da abartmadan alınabilecek bir fiata gelecekse alırım diyorum. Z35P'nin alıcısı nasıl olsa çıkar. Bu VA panel üzmez di mi tolga abi ? @T800

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

O panel üzmez zannederim ama panelin düz versiyonu 1100 USD, şimdi local dimming, HDR, 200Hz falan denildiği vakit 1100 USD üzerine koyacak hep.

Predator Z35 1000 USD idi ne zaman önce çıkmıştı, daha yeni şu an 700 USD olmuş, bunların fiyatı da çok oynamıyor.

Şu an HDR olayına en ucuz geçiş Samsung CHG70 monitör. O da şöyle böyle kandela değeri nedeniyle, Polaris serisi ile sorunlu, Vega ile düzgün diyorlar. 32 inç olanı bile 649 USD, hiç ekran kartın yoksa veya işte upgrade ediyorsan 499 USD'ye de Vega 64 bulsan Z35P fiyatına komple sistemi hallediyorsun.

HDR düşünen varsa ucuz yollu böyle bir çözüm bakabilir, PS4 ile de HDR çalışıyor bu monitör.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Artı olarak merak edenler olabilir monitörün hem 27" hem de 32" versiyonları var, düz değil, curved her ikisi de. HDR10 var, 10-Bit, 1:2000 - 1:3000 aralığında kontrast var. Hem 27" hem de 32" olanı 16:9 2560x1440 çözünürlüğünde, tarama hızı 144Hz. Samsung VA panel.

Freesync aralığı 80-120Hz ancak Freesync 2 bu model, bunlarda ultimate engine diye bir olay var(low frame compensation) bu durumda da aralık 48-144Hz oluyor sanıyorum ancak bu ultimate engine işte Polaris ile falan sıkıntılı sanıyorum.

HDR bir de unutmamak gerek latency getiren bir olay Freesync 2'de buna göre teknikler de var, Gsync HDR'da da vardır herhalde.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AMD'nin ipiyle kuyuya inilmez ya, paramızla rezil olmayalım :)

volta'nın çıkması gecikmiş, Can'a eylül'de amerika uçuşu çıkarsa 1080ti aldırayım artık diyorum, yanına da bu Z35P'yi alsam mı acaba, şuan stok yok diyor zaten amazon, pre-order yapabiliyorsun anca.

PG35VQ'ya hala bir çıkış tarihi vermiyorlar, zaten 4K 144hz IPS olan gecikmiş, bu da gecikebilir diye dedikodular dönmüş asus forumunda.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
7 dakika önce, stardust said:

AMD'nin ipiyle kuyuya inilmez ya, paramızla rezil olmayalım :)

volta'nın çıkması gecikmiş, Can'a eylül'de amerika uçuşu çıkarsa 1080ti aldırayım artık diyorum, yanına da bu Z35P'yi alsam mı acaba, şuan stok yok diyor zaten amazon, pre-order yapabiliyorsun anca.

PG35VQ'ya hala bir çıkış tarihi vermiyorlar, zaten 4K 144hz IPS olan gecikmiş, bu da gecikebilir diye dedikodular dönmüş asus forumunda.

Almışken bu saatten sonra bence HDR kesinlikle girilmeli bu seviyelerde artık.

4K 144Hz evet 2018'in ilk çeyreği deniliyor artık ancak o monitörlerin paneli AU Optronics, üretimde bir sıkıntı olabileceğinden bahsediliyor.

PG35VQ da AU Optronics galiba, bu durumda söylentiler gerçek olabilir, bilemiyorum tabii tümü ile tahmin

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

bu IPS panel ile VA panel karşılaştırmalarına baktım hep. Özellikle youtube da yan yana testleri var. IPS de ki renk doğruluğu kesinlikle daha iyi. VA biraz pembeye yakın tonlarda. Bu ton aralığında fotoğraf düzenlemesi yapılmaz benim gördüğüm.

Ancak konu siyah olduğunda VA önde. Özellikle film izlemek daha keyif verir diye düşünüyorum VA panel de.

ama işi renk doğruluğu olanların VA'yı ikinci monitör olarak almasında fayda var.

tabi eğer IPS GLOW takıntısı olan bir insansanız IPS den uzak durun direkt VA alın.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

VA tavsiye edilmez pek içerik üreticiler, foto işleri v.b. yapanlar için, IPS daha iyi o tarz işlerde.

Siyah olayı da VA'de daha iyi elbette, TV'ler de VA panel oluyor işte.(Bknz: Samsung TV'ler) 

IPS LG'nin kendi teknolojisi.

Şu da ancak dikkatimi çeken bir husus, bu işlerle hobi, ciddi uğraşan hiçbir tanıdığımda mesela kalibrasyon aleti görmedim, hatta gözle kalibrasyon yaptığını falan bile söyleyenler oldu.

Alacak olan için durum bu ise zaten çok farketmez, TN falan da olur.:)

T800 tarafından düzenlendi
hakancez beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 8/25/2017 at 11:53 AM, T800 said:

Şu da ancak dikkatimi çeken bir husus, bu işlerle hobi, ciddi uğraşan hiçbir tanıdığımda mesela kalibrasyon aleti görmedim, hatta gözle kalibrasyon yaptığını falan bile söyleyenler oldu.

Monitörleri profesyonel amaçla kullananlar haftada bir kalibrasyon yapiyorlar. En azından benim tanıdıklarım. Son dokunuşlar gün ışığı olmayan kontrollü odalarda yapılıyor. Bildigim kadari ile değişken dış ışık koşulları örneğin farkli saatlerdeki güneş ışığı ile bile sapma oluyormuş. 

Ben kendi monitörlerimi senede 2 3 kez kalibre ettiriyorum. Kardesim gelirken minicik bir cihaz getiriyor 10 dakika bile sürmüyor. Bildigim kadari ile 150 dolar civarina gayet başarılı kalibrasyon sistemleri var...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu tip modellerin fiyatlarının biraz daha düşmesi gerekiyor. ayrıca o kadar büyüklüğün dezavantaj olması sebebiyle bu seviyedeki modellerin albenisinin artması lazım ki yeterince talep olsun. yoksa bu ve benzeri monitörleri ancak video tanıtımlarımda görürüz o kadar. hayatın içine girmesi için yaygınlığa ulaşması için değerlenmesi lazım. yoksa bu forumda olduğu gibi etrafımdada 24" üzerini asla almayacak oldukça büyük bir kitle var. :lol: 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

23/24 bana küçük geliyor mesela. Benim gözlerim çok iyi değil bu tip monitörlerde ve masamda monitörle benim aramda 50cm mesafe var dolayısıyla bana min 27'''den sonrası uygun düşüyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
4 4

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok