Ekran kartları fiyatları, mining . Nereye kadar ?
0

Bu konuda 40 mesaj var

Fiyatlar zaten açıklananın çok üzerinde, ancak parasını versen de alamıyorsun.Stok yok hiçbir yerde. 

Nereye kadar gidecek bu ? 

Samsung cryptocurrency mining için özel işlemci üzeirnde çalışıyormuş ama bu hepsinde işe yaramayacak herhalde. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
58 dakika önce, ResetButton said:

Samsung cryptocurrency mining için özel işlemci üzeirnde çalışıyormuş ama bu hepsinde işe yaramayacak herhalde. 

Böyle cihazlar piyasada mevcut zaten; ASIC (Application Specific Integrated Circuit) diye anılıyorlar. Antminer ve türevi cihazlar bu kategoriye giriyor.

Lakin ASIC'lerin, grafik kartlarıyla kurulan mining rig'lere göre çok önemli dezavantajları var:

1. Esnek değiller. Bitcoin mining için özelleşmiş bir cihazı, mining zorluk derecesi artarsa veya Bitcoin değeri düşer de karlı olmaktan çıkarsa farklı coin'ler için kullanamıyorsun. GPU rig'ler bu esnekliğe sahip.

2. Çok ama çok gürültülü çalışıyorlar.

3. ASIC cihaz piyasaya girdiği zaman zorluk derecesini de çok çok yukarılara taşıyorlar. Bu yüzden ASIC'lerin 2. el değerleri yok gibi bir şey. Özellikle zorluk derecesi iyice artıp karlılık sıfıra yaklaştıkça artık evde dekorasyon malzemesi olarak kullanırsın.

4. Bozulursa tamirleri imkansız. GPU rig'lerde bozulan parçayı yenisiyle değiştirmek çok daha kolay ve nispeten daha az masraflı.

İşte bu mining boku yüzünden "PC gaming is dead; buyrun cenaze namazına" :(

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Nvidia'nın uzunca bir süredir yeni seri sunmuyor olması, Volta Titan'ı mining için sunmuş olması, büyük ihtimalle miningciler için özel bir şeyler yapabileceğini düşündürüyor. Muhtemelen bu yıl içinde bu kripto para mevzuları için ilk donanımlar ya gösterilecek ya da satışa sunulacak. Artık başlı başına bir sektör olma yolunda ilerliyor. Ama güven vermiyor. Tsmc'den hayvan gibi ürün talep etmek nedir yahu? Bir şekilde önünü alacaklar.

Ayrıca belirtmiş olalım, bir sürü iş için en güçlü kart sayılabilecek Titan V'yi gördükten sonra, sırf mining olayına özelleştirilmiş bir gpu yapacak olursa, Nvidia'nın çok feci performanslı bir yonga sunacağı da belli. Benim tahminin bunun üzerine kafa yoruyorlardır. Orta seviye bir gpuyla bile Volta'nın mining performansını sunabilirler eğer böyle özel bir gpu yaparlarsa. Benzer durum Amd için de geçerli ama bu iş için takım kurmak, kaynak ayırmak ne kadar işlerine gelecek bilmiyorum. Nvidia bu işe daha fazla kafa yorabilir gibi görünüyor. Büyük üreticiler de elbette bir şeyler yapabilirler ama gpu üreticileri bu işin esas içindekiler olarak öncü olurlar.

mamad tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AMD açkıklama yapmıştı, GPU üretimini hızlandıracağız diye ama bunun piyasaları girmesi yaklaşık 3-4 ayı bulabileceği söyleniyor. Zaten o sürede de Volta gelir herhalde. Kendi bacağına sıkıyor gibi geliyor bence AMD. Gerçi uygun fiyatlı Vega 64 Strix falan gelse aklımı çelmez değil. :D Özellikle Nvidia kartlar bile bu kadar pahalı iken.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@wazzap Şu saatten sonra uygun fiyatlı Vega serisi kart beklemek gerçekçi olmaz bence. Vega yapısı itibariyle üretimi son derece zor ve maliyetli bir kart. Ayrıca sadece GPU arzında değil, bellek arzında da sıkıntı var tüm dünyada. Bellek fiyatları da buna paralel olarak uçmuş vaziyette.

144Hz Freesync monitör aldığım zaman bir süre, uygun fiyatlı Radeon Fury serisi kart aramıştım ama 2. elde bile piyasada yoktu. Muhtemelen AMD yeni nesil kart çıkardığında Vega'ları piyasada bulmak da mümkün olmayacak.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@Najaz Türkiye'de zaten bir elin parmağını geçmeyecek kadar ancak vardır. Volta gelsin de bi, olmadı ben de Nvidia'ya geçiş yaparım. FreeSync monitör kullanınca da ötekilere geçesim yok açıkçası. G-Sync de pahalı. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Nvidia ve AMD kartlarının mining için kullanılıp yok satılmasından şikayet ettiklerini sanmıyorum. Verdikleri bütün demeçler bana istemem yan cebime koy gibi geliyor. İsteseler bu durumda yapabilecekleri birçok aksiyon var bence ama hiçbirşey yapmadan izlemeyi ve cık cık cık madenciler kartlarımızı mı alıyorlar, çok ayıp ediyo eşşek herifler, ben şimdi onlara kızarım bir daha yapmazlardan öteye gitmiyor. Kısa vadede mining onlar için kazançlı olabilir, ama oyun piyasasını öldürürlerse kendi ayaklarına da kurşun sıkacaklarının farkındadırlar umarım.

pentaman and SEP beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu hafta başına kadar ekran kartlarının fiyatlarının bu derece uçtuğunu bilmiyordum, iki sistem toplama işi var üst seviye olacağı için 1080TI filan düşünüyordum ki 1080Ti neredeyse yazın topladığım sistem fiyatına yaklaşmış, RX580'ler için 3500+ fiyat gördüğümde sinirlerim bozuldu, @Executioner yorumuna aynen katılıyorum, adamlar bu denli kart satışı olacağını muhtemelen tahmine etmişlerdir neticede segment bazında yada daha detaylı yıllık ortalama sip. ve satış sayısı aşağı yukarı belli oluyorken mal mal açıklama yapmaları sinir bozucu, şimdi 20 gün arayla toplayacağım sisteme bulabilirsem 1050Ti alabilirim herhalde. daha üst kartlar için ekmek karnesi gibi tanıdıkları kullanarak ismimi yazdırıp alabilirim.  AMD'nin bu yıl için kayda değer birşey gayet net, Nvidia'nın benzer şekilde geçiştirecek hamleler yapacak olması şuan sistem toplayan yada toplamak isteyenler için sıkıntılı bir durum.

Geçen yıl sonuna doğru ETH'un 200$'dan 1000$'a gelmesi yine GPU ile kazım yapılan coinlerinde benzer artış sergilemesiyle ekran kartlarına zombi gibi saldırılması gibi durum oluştu, AMD ve Nvidia'nın bu alan girmesini  PC oyuncuları açısından iyi olur, 8-9binTL'lik sisteme 1050Ti nedir ya.:mrgreen:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Gürcistan'da yaşayan bir arkadaş toplam 722 adet grafik kartı satın almak istiyor benden de yardımcı olmamı istedi. 

76 adet Vega 56

76 adet Vega 64

76 adet GTX 1080ti

114 adet GTX 1070ti

190 adet RX-570

190 adet RX-580

Gel gelelim piyasada kart yok. :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 hours ago, Mono said:

Gürcistan'da yaşayan bir arkadaş toplam 722 adet grafik kartı satın almak istiyor benden de yardımcı olmamı istedi. 

76 adet Vega 56

76 adet Vega 64

76 adet GTX 1080ti

114 adet GTX 1070ti

190 adet RX-570

190 adet RX-580

Gel gelelim piyasada kart yok. :)

Hocam olma bence yardımcı, ortada kart yok zaten, oyuncuların ahını almayın. :D

Mono beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@Mono  :)

Hocam durum böyle işte, millet senin benim gibi 1'er 2'şer değil, 500 500 alma peşinde olduğundan piyasada kart kalmıyor. Bu furya olmadan önce Vatan'ın bir şubesi 1080Tİ gibi high end bir ekran kartını haftada 10 tane satsa kendilerini şanslı hissederdi. Şimdi bir gelen adam 50-100 tane istiyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Nvidia , Q3 'e kadar fiyatlarda düşme beklemiyor.

2080 de yüksek fiyattan çıkacakmış.

NVIDIA could price the GeForce GTX 2080 at up to $1499 With graphics card prices as high as they are, NVIDIA could charge upwards of $1500 for its next-gen GeForce GTX 2080 By: Anthony Garreffa | Video Cards

Read more: https://www.tweaktown.com/news/61023/nvidia-price-geforce-gtx-2080-up-1499/index.html

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
10 dakika önce, stardust said:

ben gtx 1080 ve 1080ti kartları satmayayım bari, yatırım aracı olarak dursunlar :zuh:

Crypto yatırımlarıdan daha çok bunlardan kazanırsın :mrgreen:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Miningcilerin işine çomak sokan bir yapı üretmezlerse o fiyattan çıkabilir ama mining'e engel olunursa o kadar pahalı olmaz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

1499$'a kart çıkartacağım demek siz çok kâr yediniz artık sıra bizde demenin ticari şeklidir lamı cimi yok. AMD'de buna uyar artık revizyon GPU Vega 2'yi 1000$ +'dan çıkarıcaz demesini bekliyorum. Şu dedikodular bile insanıniçindeki karanlık tarafın beslenmesine sebep oluyor.

Minning'in  GPU'lardan ASIC'e kayması daha çok kripto paranın mimarisine kodlanmasına bakıyor, adamları bu yönde yönlendirseler yeterli olur ama kimsenin işine gelmez.:icon_mad:

Bu arada ASIC üreticisi BITMAIN geçen yol 3-4 milyar$ kar elde etmiş.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok