Otomobil Hakkında Her şey
6 6

Bu konuda 3.900 mesaj var

Arabayı yaptık hazır dediler aldık daha 150km olmadan tırrtt diye bir ses geldi ve motor artık çalışmıyor. Hay kufur

Hocam Allah'tan uzun yola çıkmadınız, yolda perişan olurdunuz. Geçmiş olsun. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

hayatimda ilk kez 1.2 motor araba kullandim (macaristan'da kiralik arac olarak, hem de 0 km verdiler)

LANET OLSUN boyle motora da boyle renault clio'ya da! 90'la otobanda araba sollamaya bile cikamiyorsun, hayvanlar gibi de yakiyor.

tiksindim resmen

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Egzantrik civatası kırılmış adam diyorki bunu takarsak çalışır dedi dedim buna kadar neler bozuldu kimbilir taktı çalıştırdı 5 dk sonra tık. Motor gene sustu. Ziktiler arabayı resmen

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

hayatimda ilk kez 1.2 motor araba kullandim (macaristan'da kiralik arac olarak, hem de 0 km verdiler)

LANET OLSUN boyle motora da boyle renault clio'ya da! 90'la otobanda araba sollamaya bile cikamiyorsun, hayvanlar gibi de yakiyor.

tiksindim resmen

120 Beygir benzinli turbolu degil mi araç? Sirketteki otomatik, kick down yaptigi icin belki biz birsey hissetmiyoruz, gidiyor yani.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

120 Beygir benzinli turbolu degil mi araç? Sirketteki otomatik, kick down yaptigi icin belki biz birsey hissetmiyoruz, gidiyor yani.

benim kullandigimin 120 oldugunu hiiic mi hic sanmiyorum. 75 diye hatirliyorum. 

neyse kotu bir tecrubeydi.

zaten kucuk arabalardan hoslasmazdim...artik nefrete donusmeye basladi ufaktan :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Oto tamircileri kadar veya parçacılar kadar şerefsiz it adamlar görmedim. (Lawnmover veya buradaki diğerleri müstesna)

Adama araba emanet ettik tamir ettim tamam dedi verdi 150 km gidemeden araba yolda kaldı. Çekici masrafını hallederiz dükkana çektir dedi çektirdik. Şimdi de çekici masrafının benle alakası yok diyor. 

Arabayı yaptım ahanda bu da parçaların ve işçiliğin garantisi derken iyiydi ya. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Oto tamircileri kadar veya parçacılar kadar şerefsiz it adamlar görmedim. (Lawnmover veya buradaki diğerleri müstesna)

Adama araba emanet ettik tamir ettim tamam dedi verdi 150 km gidemeden araba yolda kaldı. Çekici masrafını hallederiz dükkana çektir dedi çektirdik. Şimdi de çekici masrafının benle alakası yok diyor. 

Sizin iş çok sıkıntılı olmuş, geçmiş olsun. Tamircilerden zaten yedek parça sektörünün geneli rahatsız. Hatta benim bu işleri bırakma sebeplerimden biri de tamirciler, daha doğrusu sektörün tamirciler yüzünden bozulmuş saçma yapısı. Tüm sektörlerde son tüketici talebi temsil eder ve hangi mal talep ediliyorsa o mal satılır. O malı satmayan para kazanamaz, bir noktadan sonra ya dükkanı kapatır, ya da o malı satmaya başlar. Siz bir teknoloji mağazasına girip "oradan bana bir telefon ver" demezsiniz, kafanızda bir marka ve model vardır, gidip onu istersiniz. Yoksa zaten almaz, çıkarsınız. Yedek parça sektöründe satılacak olan malı son tüketici değil, tamirci belirliyor. Siz arabanızı tamirciye götürüyorsunuz, o elinde hangi parça varsa onu takıyor, veya size kendi işine gelen parçayı bulup getirmenizi istiyor. Siz de konu hakkında bilgili olmadığınız için (bu normal bir durum, kimse bilgili değil zaten) tamirci ne derse onu doğru kabul ediyorsunuz. İşin acı tarafı, ürünün üretiminden veya ithalatından başlayıp sizin arabanıza gelene kadar oluşan zincirde en cahil, en aptal, en saçma sapan halka da tamirci. Yani sektörün kaderi sektörün en geri zekalı adamlarının ellerine bırakılmış durumda.

Maalesef bununla ilgilenen, bunu denetleyen bir kurum da yok. Yani ne şikayet edebilirsiniz, ne dava edebilirsiniz. Ben bu yüzden 3-4 yaşından büyük araba alan herkese arabayı aldığı gün kendine yakın sanayide iyi bir usta bulmasını tavsiye ediyorum. Arıza olduktan sonra usta ararsanız aceleyle hata yapma ihtimaliniz artar. Ancak rahat zamanda, tavsiyelerle filan iyi bir usta bulup tanışırsanız bu tip durumlarda daha az sıkıntı çekersiniz.

infestor and quad beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

zaten tamir kısmında sadece oto parça sektöründe değil fabrikaların bakım-onarım kısımlarında da buna benzer sorunlar var.

"usta" dedikleri kekolar gereksiz makine parçası değiştiriyorlar, hassas parçalara hasar veriyorlar...bir de bakım firmanız 3. partiyse o zaman soktuklarının haddi hesabı olmuyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

evet bu servis, tamir işlerinde tuttuğunu öpme gelenek olmuş. abimin aracının geçtiğimiz cumartesi akşamı aküsü bitmiş. yakındaki bir oto elektrikçiden takviye kablosu ile çalıştırmış. yarın pazar olduğundan aküyü de ordan değiştireyim demiş. piyasada 200 lira olan aküye 300 lira istemiş (fatura filanda yok) ''neyse tak bari '' diyip taktıracakken adamın elindeki akülerin kutup başları uymayınca takamamış. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu konuyu usta veya görünümlü kişiler olarak genelleyelim bence. 

Hanım 2 hafta önce korniş alıyor 10 tl. Bunun montajını kaça yaparsınız diyor, 50 TL istiyor. Geleceği mesafe 1,5 km, yapacağı iş 10 dakika. Hanımda delleniyor tabi, " siz esnaf mısınız, yoksa milleti kazıklamaya mı çalışıyorsunuz " diye verip veriştiriyor. Kapıcıya söyleyip 10 dakikaya taktırıyor. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İşin icine el isi girince böyle.

Aracin yag filtresi ve yagi haric, Km bakimini ben yapiyorum mesela.

2 -3 aptal filtreler var hava gecen, onlari degistiriyorum.yagi da piyasa ile ayni fiyata satan bir yere gidiyorum, illa yag filtresi sokuluyor zaten. Piyasa yag fiyatina da yag ve getirdigim filtre degismis oluyor.

Vakti zamaninda otomotiv piyasasinda calismiyorken, bunlari bir ozel servise yaptiriyordum.

Filtrelerde marka secmenin imkani yok, adam kendince takiyor. 5TLy de var 10 TLye de. Ama o taktgi icin 50TL malzeme...

Sonra 400TL 10K bakimi yaptirdik da eline saglik. 300TL si zaten safi adama kaliyor.

Kuzenime ön tekerlekleri havaya kaldirabilecegim vor platform kaynatmayi dusunuyorum ama yag degisimine para vermedigim icin vaz gectim.

Yolda kalmadigim sürece, aku azalsa, gider alir kendim takarim. Hergün göre göre, herkesin korktugu seyler basitlesiyor gözümde.

infestor beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hepsiburada'dan alışveriş yaparken sepetim 94 TL civarındaydı, 100 TL üstüne kargo bedava kampanyasını kullanmak için ucuz bir şeyler bakınayım dedim. Şunu görünce aldım:

http://www.hepsiburada.com/park-tel-aracinizda-telefonunuz-gozuksun-aparati-p-OTELF20868

Zaten arabanın önüne park ettikten sonra bir kartın üstünde telefonumu bırakıyordum. Düzgün bir şeyse bu ürün çok daha rahat.

Arabanın önüne telefon bırakmak da oldukça işe yarıyor, farklı farklı durumlarda arandım birkaç kere, tavsiye ederim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

turbolu motoru stop etmeden önce az bir süre (~30 saniye) arabayı rölantide çalıştırma durumu hakkında son karar nedir? :)

hemen motoru stop ettiriyor muyuz yoksa biraz bekliyor muyuz?

(vw golf mk6 için soruyorum (start-stop yok))

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

turbolu motoru stop etmeden önce az bir süre (~30 saniye) arabayı rölantide çalıştırma durumu hakkında son karar nedir? :)

hemen motoru stop ettiriyor muyuz yoksa biraz bekliyor muyuz?

(vw golf mk6 için soruyorum)

eski aracımda ve şirketin verdiği pickuplarda hep yapardım. Ama şimdi ki aracım S&S'li, uzun yolda bir ışıpa denk geliyorum, çat diye stop ediyor :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şehiriçi trafikte kullandıktan sonra hiç bekletmiyorum. Şehirlerarası yolculuğa çıkarken zaten start/stop'u kapatıyorum, molaya girsem de en az 30 saniye bekliyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
6 6

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok