akü tavsiyesi
1 1

Bu konuda 60 mesaj var

3 yıl önce Varta'nın start stoplu bir modelini aldım. 6 ay önce aracım stop halindeyken ne olduysa aküyü boşalttı. Akü de sorun var diye ölçüm yaptırdığımda %85 ömrünün kaldığını ölçtüler. Neden boşaldığını bulamadılar.  Aracın üzerindeki fabrika çıkışı akü 5 yıl çalışmıştı. Ölçülen değerden dolayı Varta 6 yıl gider görünüyor.  

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Haziran 2016'da aldığım Varta akü geçen ay tatile gitmeden önce bir hafta kullanılmadığı için boşalmıştı. Kendim şarj edip kullanmaya devam ettim. Tatile gittim geldim vs hiç sıkıntı çıkarmadı. Bu hafta yine yaklaşık bir hafta hiç kullanmadım. Yine boşalmış. Ölçtüğümde akü 12,7V gösteriyordu ama tabi marşa basınca kimbilir kaça düşüyor, ona bakamadım. Şarj edip bir süre daha kullanırdım muhtemelen de tarihine bakınca zaten 6 seneyi geçeli neredeyse 4 ay olmuş. Önümüz de kış malum. Soğuk havalarda da iyice performans düşecek diye yine 72AH 680 CCA, E43(Eskisi E13'tü) serisi yeni bir Varta akü siparişini vermiştim dün. Normalde benim fabrika çıkışı akü değerim 60A. Ama ben son değişimde 72Ah'lik akü taktırmıştım. Kullanım boyunca da geçen aya kadar akü ile ilgili hiçbir sıkıntım olmadığı gibi, çok da memnunum. Marşa basma vs canavar gibiydi. O yüzden hiç tereddüt etmeden yine 72Ah Varta akü tercih ettim. Normalde 1390-1500 lira aralığında fiyat bulmuştum internetten. N11'deki 1390 liraya satan satıcıdan eski aküyü de onlara yollamam karşılığında 1087 lira'ya aldım.

Bugün akü geldi. 2022, 2. çeyrek üretimli, naylonunda sarılı vs. sıfır akü. Arabaya inmeden voltajı ölçeyim dedim 12.62 V çıktı. 12.7'nin altına düşmesi sizce normal mi?

Durum böyle olunca takmadan kendim şarj ediyorum. Şuan 14.07 V civarı. 14.4 V' a kadar gelince şarjı kesecem. Sadece 12.7'nin altına da düşmesi kafamı bulandırdı. Sizce sıfır akü için normal mi bu durum?

ZvAnA tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
6 hours ago, ZvAnA said:

Durum böyle olunca takmadan kendim şarj ediyorum. Şuan 14.07 V civarı. 14.4 V' a kadar gelince şarjı kesecem. Sadece 12.7'nin altına da düşmesi kafamı bulandırdı. Sizce sıfır akü için normal mi bu durum?

normal abi, rafta bekleyen akü kendi kendine deşarj olur ama 12.6'nın altına düşmediği sürece sorun yok. sınırda yakalamışsın. bu yüzden 6 aydan daha yaşlı akü almak iyi değil.

ben de geçen ay 100 amperlik akü aldım, 12.72v ile geldi, ben daha arabaya takmadım ama full şarj ettim sonra rafa kaldırdım. kurşun asit ve türevi (agm vs) aküler her zaman %100 şarjlı durmayı severler.

ZvAnA and JardeL beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Gece 14.4V 'a kadar max 3.5 A olacak şekilde birkaç saat şarj ettim. Öğlen boştayken baktığımda 12.8 V'tu. Bu şekilde arabaya bağladım. Sorunsuz çalıştı. 30-45 dakika da rolantide çalıştırdım. Multimetre rolantide ortalama 14.2V civarı gösteriyordu Bu sırada farlar, ses sistemi falan açık da kontrollerini yaptım. 13.6V'un altına düşmedi. Kontağı kapattıktan yarım saat sonra son kontrolümde de 13.07V değerini gördüm. Sabah muhtemelen 12.7 ile 13V arasında bir yerde dengelenmiş olur.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ben 15v vermiştim. uzun süre yatan aküye normalden biraz fazla voltaj vermek gerekir plakalarda oluşan sülfasyonu temizlesin ve tüm hücrelerin şarj seviyesini dengelesin diye.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
18 saat önce, TiesTorN said:

ben 15v vermiştim. uzun süre yatan aküye normalden biraz fazla voltaj vermek gerekir plakalarda oluşan sülfasyonu temizlesin ve tüm hücrelerin şarj seviyesini dengelesin diye.

Desülfasyon için ben eski bir adaptörün içine şöyle bir desülfatör yapmıştım. Çok yüksek voltaj(220v ve üzeri) ama çok düşük akım veriyor. 

b7958403-675b-44db-bcd3-a1c1f2bfea7d.jpg

Yalnız dikkat edilmesi gereken bir adaptör, açık bir yerine dokunursan direk AC 220v verdiği için tahtalı köyü ziyaret etme riski var. Ama sülfatlaşmayı mümkün olduğunca gideriyor. Kendinden kesicili bir devre yapmadığım için voltaj önce düşüp sonra yükselmeye başladığında 15v üzerine çıkmadan işlemi sonlandırmak gerekiyor. 4-5 sene çalışmış sonra da üzerine 1 sene yatmış iki adet ups akümü bu şekilde tekrar ups'de kullanmaya başladım. Tabi yeni bir akünün performansını beklememek lazım. Normalde yarım saat ve üzeri sistemi besleyen aküler, şimdi anca 10 dak. çıkarıyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@ZvAnA

pek anlamadım şimdi, aküye 220v mu veriyorsun? :lol: eğer öyleyse oha...

desulfasyon için genelde 15.5 - 16v civarı tavsiye edilir. ben yeni aküyü fazla zorlamamak için 15 verdim de... 220v nedir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Araç 11 yaşına girdi, ilk aldığımda üstünde orijinal aküsü vardı 6 sene götürdü. En sonunda 1 gün arkadaşı beklerken müzik dinlerken cortlayınca kısa vade de değiştirme zamanı gelmişti artık, sürekli olarak bayılıyordu zaten. Sonra mutlu akü almıştım oda 5 sene kadar yaklaşık götürdü. İlk baharda biraz hissetmiştim aslında ama yaz öyle geçti şimdi kış yaklaştıkça tabi havalarda soğuyor babam sabah servise geçerken zor marş almış. Aynısı annemi hastaneye giderken olunca bende hastane sanayinin yanında olunca ustalara bi göstereyim dedim. Ölçüm yaparlarken marş sırasında 9' lara kadar düştüğünü görünce cortladığını anlamış olduk :P Belki gideri vardı ama ben pek binmiyorum babamın sabah giderken kalmaması riskini düşünerek yeni taktırttık.

Şimdi yine mutlu akü takıldı. 1300liraya aldık, önceden 72a normal akü takılmıştı. Halbuki bu kia rio araçlarda küp şekline benzer tipte değişik aküsü var ama o takılanı salak saçma bi şekilde oturtmuşlardı. Bu sefer olmuşken adam gibi iş olsun diyip kendi orijinal tipinde olandan taktırttık 70a; yeni akü olunca direk farkediyor zaten. Şimdi marşa bastığın an direk alıyor araç :P

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
12 saat önce, TiesTorN said:

@ZvAnA

pek anlamadım şimdi, aküye 220v mu veriyorsun? :lol: eğer öyleyse oha...

desulfasyon için genelde 15.5 - 16v civarı tavsiye edilir. ben yeni aküyü fazla zorlamamak için 15 verdim de... 220v nedir.

Pb cinsi yani kurşun plakalı aküler fiziksel olarak bir arızaları yoksa iki türlü desülfe olabiliyor. Düşük voltaj, yüksek akım vererek ya da yüksek voltaj düşük akım vererek.  Benim elimdeki malzemeler yüksek voltaj düşük akım verecek bir devreye uygundu o yüzden öyle yapmıştım. Evet 220 volt veriliyor aküye ama yaklaşık 100 mA ile şarj oluyor. Burada önemli olan bu voltajla şarj ederken voltaj yükselmeye başladığında 15V'u geçmemek. Bunun için başında durup devamlı kontrol etmek gerekiyor, ya da kendiliğinden kesici bir devre ekleyerek de daha fonksiyonel bir desülfatör yapılabilir.

Ama bu desülfe işleminden daha önce dediğim gibi mucize beklememek lazım. Sonuçta içindeki kurşun plakaların bir ömrü var. Plakalar yıprandıkça ve akünün içindeki sıvı ile birlikte iç yapısı bozuldukça sülfatlaşma giderilse bile performans düşüyor. O yüzden şahsi fikrim sadece az kullanılmış ama derin deşarja maruz kalmış akülerde bunu uygulamak mantıklı. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
4 hours ago, ZvAnA said:

Pb cinsi yani kurşun plakalı aküler fiziksel olarak bir arızaları yoksa iki türlü desülfe olabiliyor. Düşük voltaj, yüksek akım vererek ya da yüksek voltaj düşük akım vererek.  Benim elimdeki malzemeler yüksek voltaj düşük akım verecek bir devreye uygundu o yüzden öyle yapmıştım. Evet 220 volt veriliyor aküye ama yaklaşık 100 mA ile şarj oluyor. Burada önemli olan bu voltajla şarj ederken voltaj yükselmeye başladığında 15V'u geçmemek. Bunun için başında durup devamlı kontrol etmek gerekiyor, ya da kendiliğinden kesici bir devre ekleyerek de daha fonksiyonel bir desülfatör yapılabilir.

Ama bu desülfe işleminden daha önce dediğim gibi mucize beklememek lazım. Sonuçta içindeki kurşun plakaların bir ömrü var. Plakalar yıprandıkça ve akünün içindeki sıvı ile birlikte iç yapısı bozuldukça sülfatlaşma giderilse bile performans düşüyor. O yüzden şahsi fikrim sadece az kullanılmış ama derin deşarja maruz kalmış akülerde bunu uygulamak mantıklı. 

bilmiyorum abi yani bu batarya & akü işleri benim şahsen kişisel hobilerimden biri ve okumadığım kaynak neredeyse kalmamıştır, hiç birinde 220v ile defulfasyon gibi bişey okumadım ben, ilk senden duyuyorum. zaten 16v için 100ma gibi değerlerden bahsedilir hep, sen 220v 100ma diyorsun. böyle bir şey yok demeyeceğim, sonuçta bilmiyor olabilirim, ama ben hiç okumadım :)

bu arada; desulfasyon işleminden sonra içindeki elektrolit yenilenirse kapasitesi ciddi oranda artıyor ama tabi ki yine 0 gibi olamaz.

8 hours ago, Deathknight said:

Araç 11 yaşına girdi, ilk aldığımda üstünde orijinal aküsü vardı 6 sene götürdü. En sonunda 1 gün arkadaşı beklerken müzik dinlerken cortlayınca kısa vade de değiştirme zamanı gelmişti artık, sürekli olarak bayılıyordu zaten. Sonra mutlu akü almıştım oda 5 sene kadar yaklaşık götürdü.

değerler motor kompartmanında olan aküler için normal. motor sıcaklığı aküleri gebertiyor o yüzden max ömürleri 5-6 sene oluyor. aküsü bagaj gibi yerlerde olan araçlarda doğru bakımla 10 sene gidebiliyor.

infestor beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

eylül'de 1700'e aldığım akü şu an 1900 TL, hala rafta duruyor takmadım :D ben arabaya takana kadar 2500 TL'yi bulacaktır. iyi ki almışım. bu ülkede bir şey almak istediğin anda alacaksın, "zamanı gelince alırım" mantığı ne yazık ki bu denli enflasyonlu bir ortamda anlamsız oluyor.

not: aküyü periyodik olarak (aşağı yukarı 5-6 ayda bir) full şarj ederseniz raf ömrü denen şeyi elimine edersiniz. akülerin aslında raf ömrü diye bir şey yoktur, sadece deşarj ömürleri vardır.

Mr.Smith beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
32 minutes ago, infestor said:

random marka artik ne gelirse o zaman 🫠

yok hocam, yetkili bayi. "Mutlu" aldım iki ay önce. Hatta araba çalışmadı ilk, hem de tam birini almaya gidecektim. Gittim dükkana "abi bi bakar mısın, şarj dinamosu akü mü ne bitti" dedim. Adam aldı aküsünü kucağına motorla gittik siteye, taktı yedek aküyü, çalıştırdık arabayı. Daha sonra da dükkana gittim ve sıfır aküyü taktık. Ben de işime gittim. :)

wazzap tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben normalde gidip bayiden alırdım genelde ama geçen sene ilk defa internetten bir satıcıdan sipariş verdim. Eskisini de kendilerine anlaşmalı kargolarıyla ile gönderdim. Bir sıkıntı yaşamadım. Eski aküyü de göndereceğimi bildirdiğim için eski aküyü aldıkları fiyat üzerinden indirimle satın almıştım. Bu arada ben kendi aracım için Varta'dan şaşmıyorum. Yıllardır da memnunum.

ZvAnA tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben de en son internetten aldım, almadan önce de çevrede 4-5 yere fiyat sordum. Hiçbiri internettekinden ucuz değildi. Akü geldikten sonra eskisini satıcıya kargoladım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Eskiden UPS için Yuasa (sanırım Japon'du) alıyordum, bu sizi aldığınız markalarla (İnci, Mutlu, Varta, vs) nasıl konumlanır? Araba akülerinde Yuasa olmuyor mu?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
9 minutes ago, Peregrine said:

Eskiden UPS için Yuasa (sanırım Japon'du) alıyordum, bu sizi aldığınız markalarla (İnci, Mutlu, Varta, vs) nasıl konumlanır? Araba akülerinde Yuasa olmuyor mu?

araç için yuasa yok.

akülerin hepsi aynı bokun laciverti, üretimi yeni olsun yeterli.

Peregrine beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
22 hours ago, TiesTorN said:

akülerin hepsi aynı bokun laciverti, üretimi yeni olsun yeterli.

Benim kişisel tecrübelerim biraz daha farklı. Marka fark ediyor.

Yaklaşık 10 senedir evde UPS için bir çift otomobil aküsü kullanıyorum ve benim de mottom "en ucuzu en iyisidir" şeklindeydi.

Her sene olabildiğince en ucuz en yüksek amperlisini alıp geçerdim, en son satıcının da tavsiyesi ile bir tık pahalı bir çift aldım ve çok fark etti.
Çin malı, İran malı, Türk malı bir sürü farklı marka model akü kullandım, hiç biri bu en son aldığım çift kadar dayanmadı. Hatta yeni akü almaya 5-6 eski akü ile birlikte gittiğim için akülerin biri bedavaya gelmişti.

Normalde bu zamanlar aldığım aküler birkaç dakikadan fazla dayanamaz hale gelir ve mecburen değiştirirdim fakat bu en son aldığım çift hala 1 saatten fazla süre götürüyor.
Satıcı "şunu al" diye önüme koymuştu "bu güne kadar bu markadan hiç kötü geri dönüş almadım" demişti, dediği gibi de çıktı. Markasına eve gidince bakar yazarım ama pek bilinmedik Türk markası diye aklımda kalmış.

Ekleme:Allpower'mış markası.

Birkaç kere de söküp arabayı ve motosikleti çatal yapıp çalıştırmışlığım var bu akülerle.

Otomobil akülerinin evde bu kullanım şekli için ideal olmadığını biliyorum ama fiyat, bulunabilirlik, kapasite vs olarak daha avantajlı oluyor. Deep Cycle, marine, jel, ups aküsü vs hepsini zaman içinde denedim.

Whooosh tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
21 hours ago, ZvAnA said:

Varta

benim arabadaki OEM akü de varta. 7 yil oldu hala calisiyor. ama gecen sene mazot filtresi degistiginde biraz uzun marsa basinca cortlamisti. gidici yani :) ama 1 senedir hala dayaniyor.

denk gelirse varta dusunuyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
15 hours ago, Whooosh said:

Benim kişisel tecrübelerim biraz daha farklı. Marka fark ediyor.

Yaklaşık 10 senedir evde UPS için bir çift otomobil aküsü kullanıyorum ve benim de mottom "en ucuzu en iyisidir" şeklindeydi.

Her sene olabildiğince en ucuz en yüksek amperlisini alıp geçerdim, en son satıcının da tavsiyesi ile bir tık pahalı bir çift aldım ve çok fark etti.

aslında söylemim biraz yanlış oldu, şu şekilde düzeltiyorum;

bilindik iyi marka akülerin hepsi aynı bokun laciverti. yani varta, mutlu, inci, yiğit vs. sadece etiketler farklı, performanslar benzer. bir de bu markaların alt markaları var "Autopower" (Varta), "Hugel" (İnci) vs. gibi. bunların performansları da asıl markanın akülerine çok benzer ama fiyatları baya uygun.

bunlar harici adı sanı bilinmedik merdiven altı yapımlar var ve bunların tabi ki ömür farkları vardır.

ben akü alacağım zaman en azından bu bilindik markaların alt markalarına yöneliyorum. merdiven altı markalara pek bulaşmaya gerek yok.

MilesTeg beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Mesaj tarihi: (düzenlendi)

508 in start stop aldığımdan beri çalışmıyor. stop durumda teyp açınca kısa sürede eko moda geçip kapanıyor. 

bize yine akü yolları gözüktü. :zuh:

mutlu n72 efb 72ah baktım 4-4.5 civarı . bakalım daha ucuza denk getirebilirsem bu ara niyetim var.

geçen sefer darıcadan bi bayiden almıştım. yarın arayıp sorucam. bakalım ne diyecekler.

bu arada eat6 şanzıman su almıştı . hala bozulmadı. 6 ay oldu. :icon_dance:

Mr.Smith tarafından düzenlendi
Mono and wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok