Nvidia GeForce RTX40 Serisi - Hopper/Ada Lovelace (2022-2023)
3 3

Bu konuda 941 mesaj var

16 hours ago, Squall said:

Kart daha gelmedi ama bakalım benim sistemde 4k da high ayarlarda darboğaz olur mu acaba?

5800X3D ile 5800X arasında 4K'da bence fark olmaz tabi ama alabiliyorken 5800X3D almak daha iyi tabi.

test

wazzap tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 saat önce, wazzap said:

5800X3D ile 5800X arasında 4K'da bence fark olmaz tabi ama alabiliyorken 5800X3D almak daha iyi tabi.

test

5800 değil benim işlemci 3600 :) 

Edit : https://www.vatanbilgisayar.com/fsp-hydro-gt-pro-atx3-0-pcie5-0-850w-80plus-gold-semi-moduler-guc-kaynagi.html

Bu psu iyi mi?

Squall tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bunlar datacenter gpu. Bunlar masaüstüne düşmez hiç bir şekilde. Bunların bazı özellikleri yok zaten sadece tensor ve cuda corelardan ibaretler. ROP yok, PCI express bus controlcü yok, display outputlar yok, multimedya işlem üniteleri de yok nvenc ve nvdec gibi. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tensor ve Cuda core'larin bu datacenter'lar icin ince islenip gelistirilmis halleri bir oyun GPU'larina da iniyor zamanla. Playstation 2'den beri 'abi silikon grafiklere gececeklermis, oyunlarin goruntusu aradaki filmlerdeki gibi olacakmis" diye ergen geyigi donerdi, geldik oralara. Daha yakin zamanda bu DLSS falan baslangic, bunlar AI tabanli goruntu isleme ile bunu goturur diyorduk, isiklandirma falan icin gercekten oldu.

Bir sonraki adimda Nvidia'nin Portal veya Quake RTX ile yaptigini Doom 3 icin yapmalilar. The Rock'in Doom filminde kullanilan full kalite Pinky modeli ile train edilmis, "bak oyun sana bu dandik Pinky modelini verince bizim gormek istedigimiz asil sonuc bu" diye ogretilmis bir artificial neural network'u gercek zamanli calistiracak kadar tensor core ve goulu hafizasi olursa, ayni sekilde "o gordugun simsiyah golgeli isiklandirmayi da bi zahmet pathtracing'e cevir evladim" denirse (Doom 3'te rendering kodunu degistirmek kolay, ustunu DLSS tamamlayacak) "Doom 3'u Doom filminin kalitesinde oynatiyoruz abisi" seviyesine yaklasabilirler.

https://www.youtube.com/watch?v=KmN1Xk1SdwQ

Global shutter'li dijital kameralar falan da geldi. Training'de kullanilacak gercek hayattan alinma goruntu de gittikce daha temiz olacak.

(Gercek hayat su aralar .arak gibi, o ayri)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Nvidia hayvan gibi kâr açıklamaya devam ediyor:

https://twitter.com/VideoCardz/status/1727077494975607024

Özellikle data center kısmı iyice uçmuş. Yıllarca "esas parayı gaming tarafından kazanıyorlar, ama sürekli diğer alanlara abanıyorlar" diye mızmızlanıyorduk. Son iki yıldır sebebini anlıyoruz. Oyun gpularından bir yılda kazanamadığı parayı adamlar tek çeyrekte data center tarafından kazanabilmişler.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
54 minutes ago, MilesTeg said:

Çinli arkideşler kuzu gibi 4090'ları alıp AI işlemci niyetine kullanıyorlarmış. Herşeyin kolay ve çakma yöntemini bulmakta üzerlerine yok.

https://www.techpowerup.com/316066/special-chinese-factories-are-dismantling-nvidia-geforce-rtx-4090-graphics-cards-and-turning-them-into-ai-friendly-gpu-shape

Nvidia'nın AI için dizayn ettiği özel ürünleri Çin'lilere satmasını ABD hükümeti engellediği içindir.

MilesTeg beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

O m.2 den 2. gpu yu çalıştıran var. Veya o m.2 ye capture kartı veya artık daha ne lazımsa takan var. PCI express yuvaları sabit lane takılmamalı bana kalırsa artık. Birşeyler değişmeli. Ne kadar lazımsa cihaza o kadarlık takıp geri kalanı başka aygıtlara verecek yöntemlere geçilmeli. 

Intel Emerald Lake Sunucu platformu için super micro öyle birşey yapmış. Lazım olduğu kadar takıyorsun. İstersen 2 cpu ya birden aynı aygıtı paylaştırabiliyorsun. Bence büyük kolaylık. 

https://www.youtube.com/watch?v=KQYort4XIfI

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Turing ve Ampere sahiplerine gün doğdu. Fg destekleyen oyunlarda FSR3 desteği varsa eğer oyunda FG yi FSR3 üzerinden upscalingi de DLSS üzerinden yapabileceğiniz yamalar çıkmaya başlamış. 

https://www.youtube.com/watch?v=KIRBIlrsIjE

https://www.nexusmods.com/site/mods/738?tab=files

turing ve ampere kart sahipleri ellerindekine biraz daha sıkı tutunabilirler belki bir 2 jenerasyon daha sonrasını görmek adına. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

2 nesil sonrasına kadar kimse beklemeyecek sanırım.:) Geçen 10-12 yıl boyunca hep 2 yılda bir yeni nesil görür olmuştuk, Ada Lovelace'tan sonra bu süre 3 yıla çıkacak gibi görünüyor. 2024'te yeni nesil beklenmiyor, 2025'te gelecek beklentisi hakim. Bir sonraki nesil de 2028'de çıkar diye bakılıyor. Hatta o dönemde bir sonraki nesil konsolları görürüz diye hesap yapılıyor:

https://videocardz.com/newz/next-gen-xbox-rumored-to-feature-amd-zen5-and-rdna5-architecture

2028-2029'a kadar da kim öle kim kala.:) Gerçi GTA VI gibi yeni sistem kurduracak bir oyunun PC'ye gelmesi 2028'i bulur gibi görünüyor.:D

Ama şu FSR üzerinden FG çalıştırma işi tutarsa güzel olur. Nvidia'nın yaptığı hırtlık da bir tarafında patlar.:mrgreen:

mamad tarafından düzenlendi
TiesTorN beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
22 hours ago, mamad said:

Ama şu FSR üzerinden FG çalıştırma işi tutarsa güzel olur. Nvidia'nın yaptığı hırtlık da bir tarafında patlar.:mrgreen:

ben sırf bunun için 4070 ti aldım, gelmesin fg falan nvidia'ya :lol: fakirlere ölüm

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Amd' nin FG' si gerçekten çok kötü, DLSS 3 ile alakası bile yok. Ekrana gelen frame sayısı artsa bile deneyim değişmiyor. Eğer gerçek frame Coca-Cola ise, DLSS pepsi, AMD FG ise Le'Cola 'dır.

wazzap and TiesTorN beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

bu arada bu undervolt işi yalan... voltajı 1.1'den 1.0'a çektim, gpu'yu da 2800mhz'e çektim. yani hem voltajı düşürdüm hem de overclock yaptım. artifact vs hiç bir şey yok tamamen stabil ama performans artmadı tam tersine düştü. default daha iyi performans veriyor. bunun üzerine undervolt defterini tamamen kapattım, daha da uğraşmam.

bu undervolt'un tek bir artısı var, çok ufak bir fps kaybı ile tüketimi neredeyse 100w düşürebiliyorsunuz. herhangi bir sebepten ötürü sıcaklık sorunu yaşayanlar, fan sesini minimumda tutmak isteyenler veya elektrik faturasını düşünenler yapabilirler. ben ekstra 5 fps alabiliyorsam almayı tercih ederim o yüzden defaultla devam.

rammstein and JardeL beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
19 dakika önce, TiesTorN said:

bu arada bu undervolt işi yalan... voltajı 1.1'den 1.0'a çektim, gpu'yu da 2800mhz'e çektim. yani hem voltajı düşürdüm hem de overclock yaptım. artifact vs hiç bir şey yok tamamen stabil ama performans artmadı tam tersine düştü. default daha iyi performans veriyor. bunun üzerine undervolt defterini tamamen kapattım, daha da uğraşmam.

bu undervolt'un tek bir artısı var, çok ufak bir fps kaybı ile tüketimi neredeyse 100w düşürebiliyorsunuz. herhangi bir sebepten ötürü sıcaklık sorunu yaşayanlar, fan sesini minimumda tutmak isteyenler veya elektrik faturasını düşünenler yapabilirler. ben ekstra 5 fps alabiliyorsam almayı tercih ederim o yüzden defaultla devam.

4xxx serisinde undervolt zaten yapılmıyor. ben de denedim ama sonradan 4xxx serisinde ki gpu mimarisinin farklı olduğunu öğrendim ve bıraktım.

4xxx de 3 clock hızı var. gpu clock ( undervolt da bunu değiştiriyorsun overclock yapıyorsun ) ama gpu video clock ve gpu effective clock denilen 2 saat hızı downgrade oluyor. bunun nedenini kimse anlamadı. 
3xxx serisinde bu durum yoktu. video clock kavramı yeni. 

bir de zaten 4x serisinde undervolt a gerek de yok zaten az güç harcıyorlar. 

ben undervolt yapmıyorum ama overclock yapıyorum. overclock da diğer 3 kavramda overclock oluyor sorun yok. 

https://www.youtube.com/watch?v=XrZNSTmOstI&t=115s

jackjoker tarafından düzenlendi
TiesTorN and wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
40 minutes ago, jackjoker said:

4xxx de 3 clock hızı var. gpu clock ( undervolt da bunu değiştiriyorsun overclock yapıyorsun ) ama gpu video clock ve gpu effective clock denilen 2 saat hızı downgrade oluyor. bunun nedenini kimse anlamadı. 
3xxx serisinde bu durum yoktu. video clock kavramı yeni. 

böyle bir şey olduğunu tahmin etmiştim, bu efektif clock olayı amd işlemcilerde de var (inteli bilmiyorum)

işlemcimin voltajını düşürdüğüm zaman saat hızı aynı gözükse de performans düşüyordu çünkü effective clock düşüyordu.

videoya bakılırsa bir önceki postta da yazdığım gibi %3-5'lik bir performans kaybı ile 100w daha az harcamak mümkün. bence bu da kötü bir sonuç değil, kullanmak istenebilecek senaryolar vardır.

jackjoker beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
13 dakika önce, TiesTorN said:

böyle bir şey olduğunu tahmin etmiştim, bu efektif clock olayı amd işlemcilerde de var (inteli bilmiyorum)

işlemcimin voltajını düşürdüğüm zaman saat hızı aynı gözükse de performans düşüyordu çünkü effective clock düşüyordu.

sentetik testler gpu saat hızını kullanıyor ve bundan dolayı performans arttığı görünüyor. ama güncel oyunlar video clock ve effective clock saat hızlarını da kullanıyor ( alan wake 2 / cyberpunk 2077, metro exodus ) bunlarda ben performans düştüğünü gördüm. kartı default a getirince performans artıyordu. sonradan araştırdığımda 4x serisinde undervolt yapılacaksa bunu power limiti ayarlayarak yapılması gerektiği, asla saat hızları ve voltaj ile oynanmaması gerektiğini öğrendim. 

TiesTorN beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bendeki Zotac genelde 300W altında hep çalışırken, kendi geldiği gibi overclock uğraşmadım hiç, bunlar da ilgimi çekmiyor eskisi gibi açıkçası 100 FPS alacağım yerde 107 FPS olmuş önemli değil artık bana göre. 

Oyunlarda 2760MHz boost oluyor, güç olarak yüklenme, ısınma ki 66C falan gibi olursa mesela 2715MHz gibi bir hıza da düşebiliyor hızı. Sakin durumdaysa da 2775MHz oluyor, daha hızlı olduğu da olabiliyor nadiren de o durum nadir gayet.

jackjoker beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 hours ago, TiesTorN said:

Ekstra 5 FPS için 100W saçma ama. :) Undervolt'un olayı genelde zaten performans artışı için değil; sıcaklık ve güç tüketimini düşürmek için yapılıyor. benim gtx1080'e bile yaptım. Güç tüketimi 120W'ı geçmiyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
3 3

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok