Nvidia GeForce RTX40 Serisi - Hopper/Ada Lovelace (2022-2023)
3 3

Bu konuda 941 mesaj var

2 saat önce, MilesTeg said:

RTX HDR'ı kullanabilmek için diğer heşeyi kapatmak gerekiyor. DLSS falan da dahil buna. Performans kaybına değecek bir fark olsa iyi olur.

forumlarda %10 fps kaybı olduğunu söylüyorlar. henüz hazır değil bence. dlss vs den ödün vermektense windows un kendi hdr'sini kullanırım daha iyi. 

MilesTeg beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Baldurs Gate 3 oynuyorum geçen HDR ı kapalı unutmuşum. Önce bir şok olduym dedim ne oluyor. İlk defa hdr ın etkisini bu kadar şiddetli gördüm. :D

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yeni nesil kartlar da %60-70 performans artışı sağlayacak deniyor:

https://forum.donanimhaber.com/amd-nin-isi-zor-nvidia-rtx-5090-ile-performans-yuzde-70-artabilir--158161038

https://www.techspot.com/community/topics/nvidia-rtx-5000-blackwell-flagship-could-be-60-or-70-faster-than-rtx-4090.284629/

Bu arada Nvidia'nın hisselerinde uçuş devam ediyor. 800 doları geçmiş. Piyasa değeri ise 2 trilyon doları geçmiş ve dünyanın en değerli 3. firması haline gelmiş durumda.

epi, MilesTeg and rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Nvidia oldu Apple.

Öyle uçan kaçan yeni nesil haberlerine çok sevinmeyin, Nvidia 2000$ 2500$'dan itelemeye çalışacak bu kartları. Sonra da eski kartlara desteği çekecek, 2 sene önce allayıp pullaya övdüğü kartları sürücülerle ve anlaşmalı stüdyolarla kötürüm bırakacak.
"Top end" almayız orta sınıf kartlarla geçiştiririz de sanmayın, xx60 xx70'ler aylar yıllar sonra ya gelir ya gelmez veya onlara öyle bir fiyatlandırma yaparlar ki F/P olarak bu kartları satın almak mantıksız olur.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

FP yi sadece 2 tane oyunla alacağımız FPS / dollar olarak hesaplarsak tabi mantıksız olabilir. Ancak işimizi gören kartı alıp işimizi görmeye devam edersek çok sıkıntı olmaz. 

4060ti 16gb aldım çok örselendi çok eleştrildi. Ne oldu. 4070 Super hala cücük 12gb vramle çıktığı gibi benim işimi görmemeye devam etti. 4070ti Super e gelince. 4080 alırım daha iyi. 

Netice. Evet NVIDIA zorlamaya devam edecek. Ama onu bu noktaya getiren aç gözlülerin hiç mi suçu yok. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Mesaj tarihi: (düzenlendi)

Benim esas merak ettiğim, yeni nesil kartlarla birlikte yeni bir mining çılgınlığının ortaya çıkıp çıkmayacağı. Öyle bir şey olursa ne kadar kart bulursak stoklamak lazım.:mrgreen: Malum, 2 nesilde bir böyle bir durum ortaya çıkmaya başladı. 40 serisini pas geçtik, halving sonrası yeni bir furya başlar mı diye düşündürüyor.:D

Bu arada konuya esas girme sebebim, Nvidia'nın sürücü kurulumu. Son dönemde Nvidia'nın sürücülerini uygulama üzerinden kuramama sorunu baş gösterdi. Temiz kurulum yap diyerek başlatıyorum, sonra bitmeyen bir süreç başlıyor. Bazen başarısızlıkla sonuçlandığı da oluyor. Sonrasında kurulum paketinden kendim yüklüyorum falan. Garip bir durum ortada. Son 4-5 sürücü güncellemesinde bu durumu yaşadım diye hatırlıyorum. Şimdi de 551.76 sürücüsü çıkmış. Yükleyeyim dedim. Yine sonsuz döngü. Tekrar denediğimde, başarısız kurulum.:icon_think:

Bu sürücü işinde Nvidia arada bir saçmalar. O döneme denk geldik sanırım.

Bir de notebookta Nvidia gpu tek başına aktifken ekran parlaklığını değiştirememe sorunu da devam ediyor. Yok, çözmedi adamlar.

mamad tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bende de oldu RTX 2060 Superli sistemde. Oluyor demekki bazen böyle zottirilikler deyip geçiyorum. DDU çaktım düzeldi. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Evet işte, onlarla falan çözebiliyoruz da şu firmalar artık kendi sürücülerini silip yenisini kurma işini halletsinler yahu. 30 yıldır gpularına sürücü yazan firmasın ey Nvidia. 2 trilyonluk koca bir alem oldun, hala sürücü yükleme işinde sıçışlar...

@Whooosh

Üstteki mesajda cevap vermeyi unuttum. Firmalar yıllar içinde güzel güzel fiyatları katladılar. Ama cidden katladılar. Son nesilde adam gibi alınıp kullanılacak yegane kart 4090 oldu. Tanıtım fiyatı 1600 dolar! Şimdi ise 1800 dolardan aşağı bulunmuyor diye biliyorum. Neredeyse 1,5 yıl oldu. Gpu kıtlığı mı var? Yok. Mining gibi bir durum mu var? O da yok. Fiyat zaten katlanmış, daha artmasının sebebi nedir? Bilen de yok.

Yeni seriler geldiğinde yeni bir mining çılgınlığı başlarsa (gpu ile mining işi yalan oldu falan denmişti en son ama onun da bir çözümünü bulurlar, en kötü tensor corelara yaptırırlar o işi) o zaman fahiş fiyat neymiş baya güzel görürüz diye düşünüyorum. Yeni nesilde artan maliyetlerle birlikte üst seviyenin 2000 dolar, orta seviyenin ise 800-1000 dolar civarı fiyatlara sahip olmasını beklemek çok garip değil. Mining'le birlikte fiyatlar 10x olduğundan "oyunlar için gpu" macerasının sonuna geliyor olduğumuzu kabullenmek gerek.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

DDU kullanırım yıllardır. bir kere bile sorun yaşamadım. nvidia'nın kendi uninstall / install modu güvenilir değil. niye ısrar ediyorsunuz ki? kurun DDU kafanız rahat etsin. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben uzun zamandır Nvidia'nın kendi aracıyla yüklüyordum ve bir sorun yaşamamıştım. Ama son birkaç seferdir başarılı kurulum gerçekleştiremedim. Bende mi bir gariplik var diye düşünmeye başladım açıkçası.

3. parti yazılım kullanma işini pek sevmiyorum. Bir firma kendi yazılımını bilmez mi yahu...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

1 hour ago, mamad said:

@Whooosh

Üstteki mesajda cevap vermeyi unuttum. Firmalar yıllar içinde güzel güzel fiyatları katladılar. Ama cidden katladılar. Son nesilde adam gibi alınıp kullanılacak yegane kart 4090 oldu. Tanıtım fiyatı 1600 dolar! Şimdi ise 1800 dolardan aşağı bulunmuyor diye biliyorum. Neredeyse 1,5 yıl oldu. Gpu kıtlığı mı var? Yok. Mining gibi bir durum mu var? O da yok. Fiyat zaten katlanmış, daha artmasının sebebi nedir? Bilen de yok.

Yeni seriler geldiğinde yeni bir mining çılgınlığı başlarsa (gpu ile mining işi yalan oldu falan denmişti en son ama onun da bir çözümünü bulurlar, en kötü tensor corelara yaptırırlar o işi) o zaman fahiş fiyat neymiş baya güzel görürüz diye düşünüyorum. Yeni nesilde artan maliyetlerle birlikte üst seviyenin 2000 dolar, orta seviyenin ise 800-1000 dolar civarı fiyatlara sahip olmasını beklemek çok garip değil. Mining'le birlikte fiyatlar 10x olduğundan "oyunlar için gpu" macerasının sonuna geliyor olduğumuzu kabullenmek gerek.

Mining iş tekrar hortlarsa zaten iyice tüy dikmiş olur.

[off-topic]
Ben zaten oyun işinden çok soğudum. Hem vakit bulamıyorum hem de artık doğru düzgün oyun çıkmıyor.
Eskiden oyunlar vardı, oynamaya hevesli bizler vardık ama donanım yoktu. Donanım zincirin en zayıf halkasıydı. Elimizdeki donanımı overclock ile falan tahammül edilebilir hale getirip oyun oynamaya çalışıyorduk. Bu zevkimizi bile elimizden aldılar. Artık overclock bile yapamıyorsun.

Şimdi hayvan gibi donanımlar  var ama ne oyun var ne heves.  Yeni çıkan oyunların hikayelerine bakıyorsun, karakterlerine bakıyorsun, animasyonlarına falan bakıyorsun, insanın iştahı kaçıyor. SJW saçmalıklar, kısacık hikayeler, DLC, pay to win, bitmeden piyasaya sürülmüş oyunlar, aynı oyunları parlatıp parlatıp piyasaya sürmeler....

Sektörün iyice silkelenip toparlanması lazım, yoksa ne çıkarsa boş. Sürecek yol olmadıkdan sonra neyleyim Ferrari'yi.

Bana 5090 10 sene önce lazımdı, şimdi alsın biryerlerine soksunlar.

Steam'de en çok oynanan oyunlara bakıyorum; CS, Dota, PubG, Rust, GtaV, Palworld ... Hiç biri 5090'la oynanacak oyunlar değiller. Çok tuhaf bir arz talep durumu var. Talep olmayan şeyler arz ediliyor ve ilginç bir şekilde sanki çok talep varmış gibi rakamlar isteniyor.
Hardware survay'e bakıyorum en üst sıradaki 4000 serisi gpu 4060 laptop, o da %2.51.

Nerede bu kapışılan 4080'ler 4090'lar  4070 TI'lar ?
Bu kartlar gerçekten satılıyor mu? Satılıyorsa bu kartları alanlar oyun oynamıyorlar mı? Satılmıyorsa Nvidia nasıl trilyon dolarlık şirket oluyor? 
4000 serisi çıkalı kaç sene kaç ay oldu? Nerede abi bu kartlar? Oyun oynamıyorlarsa ne yapıyorlar bu kartları?

Burada tuhaf bir durum var. Ya bu kartları alan adamlar oyun oynamıyor, yada bu kartlar satılmıyor. Birileri bizi yiyor abi

[off-topic]

Whooosh tarafından düzenlendi
quad, Najaz, mamad and 1 other beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 saat önce, mamad said:

Ben uzun zamandır Nvidia'nın kendi aracıyla yüklüyordum ve bir sorun yaşamamıştım. Ama son birkaç seferdir başarılı kurulum gerçekleştiremedim. Bende mi bir gariplik var diye düşünmeye başladım açıkçası.

3. parti yazılım kullanma işini pek sevmiyorum. Bir firma kendi yazılımını bilmez mi yahu...

DDU çok 3.part yazılım sayılmaz ya. artık bütün üreticiler bile kabullendi onu. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

On 05.03.2024 at 22:59, Whooosh said:

...Bana 5090 10 sene önce lazımdı, şimdi alsın bir yerlerine soksunlar...

Mesajın tamamına katılmakla birlikte bu kısma 3 yıldızlı pekiyi veriyorum.:lol:

Son yıllardaki saçma sapan durum artık o kadar normalleşti ki; konuşan bile kalmadı gördüğüm kadarıyla. Enteresan bir kabullenme hali de var. Sektörün kendine gelmesi kesinlikle gerekli ama en ufak bir beklentim yok. Çünkü alan razı veren razı durumu var. Oyun yapımcıları bitmemiş oyunu satıp bir dünya para kazanıyor, oyun içi satın almalarla o parayı katlıyor, gpu üreticileri zaten ihya olmuş durumda, para harcayan z kuşağı aldığı oyunu oynamayıp videosunu izleyecek kadar müthiş bir zekaya sahip. Enteresan bir dünyaya evrildik. Geldiğimiz noktada hepimiz bir tiksinme halindeyiz galiba. Son dönemde oynadığım oyunlara bakıyorum Star Craft, Age of Empires, azıcık RDR2, bir de merak ettiğimden LA Noire. 4-5 seneye pc'ye GTA VI gelirse bir de ona bakarım. Daha da oyunla falan alakam kalmaz gibi geliyor.

Hal böyle olunca alıntıladığım cümlene gelmiş oluyorum.:mrgreen:

@jackjoker

İşte o da bir garip. Firma kendi sürücüsünü silmekten aciz, nasıl olsa DDU ile silip hallederler diye bakar mı yahu? Bakıyor ama. Bir de bunu yapan kendini yazılım ve teknoloji firması diye gören Nvidia olunca daha bir garip duruyor. Zorunda olmadıkça sürücü güncellemeyle falan da uğraşmamak lazım artık.

Konuyla biraz uzak alaka ama sürücü konusunda geçenlerde garip bir durum gördüm; GTX670 için sürücü indirecek oldum, son sürücü daha 2 hafta önce çıkmış. Kepler mimarisinin sürücü desteği 2-3 yıl önce sonlandı diye biliyordum. Öyle değilmiş. Eski mimarili kartlar sürücü konusunda 2. plana atılmış, ancak güvenlik açıklarını gidermek için sürücü desteği verilmeye devam ediyormuş. 8-9 yıl güncel sürücü desteği üzerine toplamda 12 yıl sürücü desteği verilmesi güzel. Tabi Kepler'de sürücü ve performans düşüşü tartışmaları, üzerine de yukarıda bahsettiğim yükleme yükleyememe gibi abukluklar ayrı bir mesele.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 03.03.2024 at 19:24, Whooosh said:

Nvidia oldu Apple.

Öyle uçan kaçan yeni nesil haberlerine çok sevinmeyin, Nvidia 2000$ 2500$'dan itelemeye çalışacak bu kartları. Sonra da eski kartlara desteği çekecek, 2 sene önce allayıp pullaya övdüğü kartları sürücülerle ve anlaşmalı stüdyolarla kötürüm bırakacak.
"Top end" almayız orta sınıf kartlarla geçiştiririz de sanmayın, xx60 xx70'ler aylar yıllar sonra ya gelir ya gelmez veya onlara öyle bir fiyatlandırma yaparlar ki F/P olarak bu kartları satın almak mantıksız olur.

Nvidia hangi kartlara desteğini çekecek?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
3 3

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok