Nvidia GeForce RTX40 Serisi - Hopper/Ada Lovelace (2022-2023)
3 3

Bu konuda 941 mesaj var

4090 için kutu açılışı yapılmış. Aslında bilinmeyen pek bir şey yok.

https://www.techpowerup.com/review/nvidia-geforce-rtx-4090-founders-edition-custom-designs-unboxing/2.html

Ama şu nedir arkadaş?

16-pin-2.jpg

Bu bir çeşit şakaya dönüştü artık. 4 tane 8 pin nedir abi? İlk 8 pin güç girişini gördüğümüzde (HD2900XT) yok ebesinin nikahı artık diyorduk. Şimdi 8 pin manyağı olmuş durumdayız. Bu kablolar üzerinden karta 600w güç sağlanabiliyor. +75w da pcie'den geliyor. Max 660w lafları baya doğru gibi.

DLSS'le mi yaparlar, yoksa başka bir yol mu bulurlar bilmiyorum ama artık bu güç tüketimlerinin belirgin biçimde adam edilmesi şart.

jackjoker beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
23 minutes ago, mamad said:

Bu bir çeşit şakaya dönüştü artık. 4 tane 8 pin nedir abi? İlk 8 pin güç girişini gördüğümüzde (HD2900XT) yok ebesinin nikahı artık diyorduk. Şimdi 8 pin manyağı olmuş durumdayız. Bu kablolar üzerinden karta 600w güç sağlanabiliyor. +75w da pcie'den geliyor. Max 660w lafları baya doğru gibi.

Böyle giderse ayrıca bi elektrik kablosu daha takılacak ekran kartlarına. :smashfreak:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

On 9/29/2022 at 01:41, epi said:

Gercek zamanli RT yapmak icin gereken algoritmalar ve bu algoritmalari en hizli calistiracak ozel donanim birimlerinin tasarimlarini vs arge ile nvidia ilk buldu ve kullanima sundu. Digerleri pasa pasa takip etti. Yani adamlara teknoloji liderligi yaptilar dememek icin "ilk Doom'da (1993) da bir cesit ray casting yapiliyordu" falan diye kivirabiliriz isterseniz. Ama sacma olur.

3dfx'ten once de 3d vardi demek gibi bir sey olur.

Su denilebilir: zamanla digerleri de yapacakti, nvidia sifirdan kesfetmedi, sadece ilk yapan oldu. Oyle tabi de, digerleri beceremedi, nvidia becerdi. Yaptiginda da "zamanla hepimiz buna gececegiz, digerleri de bunu yapacak" demek yerine "ya gereksiz zaten" diye .ok atildi. Simdi de ya kacinilmazdi zaten deniyor olmasi biraz tuhaf. Madem gereksizdi, niye kacinilmazdi diye bi sorgulamak lazim.

Neyse.

RT yi Nvidia bulmadı. kaynak Wikipedia

RT adını ekran kartlarında duyduğumuz ilk zamanı hatırlıyorum. O dönem bile tanıtılırken zaten mevcutta olan bir teknolojinin ilk defa evimize, oyunlara geleceğini öğrenmiştik. Daha önceleri zaten animasyon filmlerde kullanılan bir teknolojiydi. Tarihide epey eski. Nvidia sadece bunu evimize soktu. Bir kere girince de standartlaştı. Abartmayın Nvidia'yı bu kadar. 

jackjoker tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
9 saat önce, mamad said:

4090 için kutu açılışı yapılmış. Aslında bilinmeyen pek bir şey yok.

https://www.techpowerup.com/review/nvidia-geforce-rtx-4090-founders-edition-custom-designs-unboxing/2.html

Ama şu nedir arkadaş?

16-pin-2.jpg

DLSS'le mi yaparlar, yoksa başka bir yol mu bulurlar bilmiyorum ama artık bu güç tüketimlerinin belirgin biçimde adam edilmesi şart.

hani abartıldığı kadar güç çekmiyordu? şu fotoğraftan anlıyoruz ki yeni kartlar tamamen çöp. istediği kadar hızlı olsun 600+ sürekli güç çeken bir kaloriferi istemem. saçmalığın önde gideni olmuş. yemişim dlss3 ünü

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

RTX 3090 ile devam, neredeyse ekran kartı için ikinci bir PSU alın diyecekler. DLSS3'ü de paşa paşa getirirler şöyle kötü çalışıyor böyle daha az performanslı notları eşliğinde herhalde.

jackjoker beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

4080 16gb modelinin ilk test sonuçları güzide kaynağımız chiphell'den gelmiş:

https://videocardz.com/newz/alleged-nvidia-geforce-rtx-4080-16gb-3dmark-benchmarks-have-been-leaked

3090ti'a belirgin bir fark atabiliyor. Güzel. Ama fiyatını düşününce, çok da cezbetmiyor. 2 yıl önce 3080'in 2080ti'a sunduğu fark için 700 dolar istemesi çok daha güzel bir durumdu. Gerçi o 700 dolarlık kartı da anca 2 yıl sonra görebildik ama bu kez firmanın baştan 1000 dolardan fazla para istemesi, cidden bu işler saçmalık halini aldı dedirtiyor.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

4090 kesinlikle mantıklı bir kart değil. 4060 alınır geçilir düzgün fiyat performans için en fazla o da fiyatına bakar. DLSS 3 müş şuymuş buymuş ahanda 5000 küsür tl ye 2060süper satıyorlar. 1440p de hatırı sayılı ayarlarda gidiyor işte alet. Nedir yani continuous 600W. Evdeki yağlı elektrikli kalorifer kadar çekecek neredeyse. 

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
7 hours ago, jackjoker said:

RT yi Nvidia bulmadı. kaynak Wikipedia

RT adını ekran kartlarında duyduğumuz ilk zamanı hatırlıyorum. O dönem bile tanıtılırken zaten mevcutta olan bir teknolojinin ilk defa evimize, oyunlara geleceğini öğrenmiştik. Daha önceleri zaten animasyon filmlerde kullanılan bir teknolojiydi. Tarihide epey eski. Nvidia sadece bunu evimize soktu. Bir kere girince de standartlaştı. Abartmayın Nvidia'yı bu kadar. 

RT'yi tabi ki nvidia bulmadi da "nvidia iyi is yapti, herkesten once bunu gercek zamanli becerdi, millet gereksiz falan diye camur atti ama basariydi" dememek icin "ya bu teknoloji onceden vardi" demek cok anlamli degil. Herkesten once ekran kartlarina getirmeyi basardilar. Dedigim gibi, 3d oyunlar ilk kez mumkun oldugunda "3d'yi 3dfx bulmadi" demek gibi bir sey. "RT'yi nvidia buldu" yazmadik ama once RT gereksiz diye laf etseler de de gelecegin orada oldugunu gorurler diye yatirimini yapip sonuc almayi nvidia basardi.

Insanlar yazmadigim seylere cevap yazmaya baslayinca (RT'yi nvidia buldu denmis gibi cevap yazmak, baslatan baskasi) "nvidia iyi is yapti, herkesten once bunu gercek zamanli becerdi, millet gereksiz falan diye camur atti ama basariydi" dememek icin her seyi yazacak kadar nvidia'ya kizdiklarini anliyoruz.

Pahali tabi.

1.6-2x hizli olur derken ek teknikle ustune 2x daha koyabiliyorsunuz diye secenek sunmuslar, millet nesilden nesle az gelisme oluyor diye kufrediyordu, simdi ise kimse "vay be" demiyor.

"Alamayacagim ama guzel". Sunu soylemek bu kadar zor mu?

Ben de alamayacagim ama guzel. Zamanla bize de gelir.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim için Nvidia'nın mevcut durumda eleştirilecek iki noktası var:

1 - RT ve DL işine girdiğinden beri güç tüketiminin artıyor olması ve bunu düşürmeye pek kasmıyor olması (belki de kasmış hali budur, ama öyleyse eyvahlar olsun [ayrıca enerji verimliliğini düşündükçe ne güzel mimarimizdin sen Pascal demek istiyorum]),

2 - Bellek miktarını düşük tutması.

Yine Turing'ten itibaren bellek miktarını baya kasıtlı olarak düşük tutuyor adamlar. Yahu zaten kartların performansı artıyor, üstüne yeni özellik ekledin, RT, bu yeni özellik fazladan vram kullanıyor, incelendi, görüldü, onaylandı, sen tutup bir de daha önce daha fazla bellek kullandığın seviyede belleği azaltıyorsun (bkz: RTX2060 vs GP104 gpulu kartlar).

Ampere'de bu işleri biraz düzeltir dedik. Yok. Nato mermer nato kafa. Bellek miktarı yerinde saydı, hatta saçmaladı (10 gb 3080'e karşı 12 gb olan 3060 müthiş bir iş...). Güç tüketimi konusunda iyileşme göremedik. Hatta 3090ti adındaki saçmalık 450w gibi felaket bir tasarımla geldi.

Fiyatmış, şuymuş, buymuş ben bir şey diyemem. Rakipsizden fiyatı yaslarsın. Her firma için geçerli bir durum. Ama son dönemde bellek miktarı ve güç tüketimi baya kötü durumda. 2017'de biri çıkıp 1080ti'ın iki katı performans sunacak kart yapacak Nvidia, ama bellek miktarı 10 gb olacak deseydi, hatta yeni bir özellik sunuyor, o da daha fazla bellek kullanıyor diye de ekleseydi nasıl bakardık?

Bu arada atlamayalım; mobil tarafta da en stabil deneyimi Nvidia sunuyor. Amd hala ciddi hendikaplara sahip. Intel'i henüz konuşamıyoruz bile.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Araba suremeyecek yasta cocuklarin yaris oyunu oynadiklari ekran kartlari araba fiyatina geldi. Sorun o. Giris seviyesi eskinin prestij kartlarindan pahali.

Guc tuketimi konusunda da 450W "unleashed" cihazi 100W'a sinirlayip laptop'a koysalar yine guzel performans veriyor. Isteyene 450W karti yine satsinlar, sorun degil, mimari 100W'ta performansinin 4te birine dusmuyor. Fakat Apple kadar basarili degil, laptopi duvara baglamadiginda performans yariya dusuyor.

Cep telefonu bile her tarzda oyunu calistiriyorken, PC'de calisan her oyun konsolda da calisiyorken bunlar iyice hobi makinesi oldu, pahalandi, egzotiklesti.

Bir yerden sonra "karbon emisyonu" falan diye bunlara limitlemeler gelecek. O gune kadar gucu yukseltebilecekleri kadar yukseltip mumkun olan en yuksek performansi elde etme pesinde olurlar. O gun geldiginde kaynaklarini "guc ihtiyacini %50 dusuren ama performansi sadece %10 dusuren mimari" argesine harcarlar. Simdilik hazir serbestken kaynaklarini baska konularda one gecmeye harciyor.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@epi

:cici:

nesi güzel yahu? 600w dan daha fazla güç çekerek çıkardığı performans mı güzel? günümüzde fiyat / performans durumuna ek olarak artık güç / performans oranına odaklanır olduk. bende 1000w psu var ama ben bile limitteyim yani. donanımhaber de umarsızca nvidia savunanlardan farkın yok. dlss3 müş yok şu teknolojiyi getirmiş vs. bunların önemi elbette varda benden götürdüklerine bakarım.

elimde ki kartı bile undervolt da kullanıyorum güç tüketimini dizginlemek için. niye? salakmıyım ben 3080 kadar güç çeksin 3070Ti? çünkü çekiyor. saçma salak bir kart çünkü. bana sundukları ile harcadığını dengelemek için mutlaka undervolt yapmam gerekiyor. 

o yüzden geç bu işleri. kart başarılı falan değil.  3dmark da 3000 puan fazla yapacak diye kasa da nükleer reaktör çalıştırmanın manası yok. bütün dünya şebeke elektriği kablosu koyarak dalga geçiyor senin aksine. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

30x0 serisinden biliyoruz ki:

• “Teh best” isteyen icin 450W’ta peak performance’i yuksek tutuyorlar. 
  • 300W’a limitleyince performans kaybi cok az oluyor. Datacenter/Mining modellerini oyle hazirliyorlar. Mining yapanlar (veya senin gibi undervolt yapanlar) zaten biliyor bunu.
  • 100W’ta calistirinca yari performansi sunmaya devam edip laptop’a giriyor. 4’te bire dusmuyor.

Kart 100W olarak gelse “o.c. nvidia kismis” diye overclock rehberi paylasilirdi. Al adam yapmis iste. Zirve performans istiyorsan parasini ver, ugrasma. Daha iyi fiyat/performans ve watt/performans istiyorsan alt model al, ugras.

Her nesil ayni terane.

• Kart gelmeden “800-900W yok ebesinin watt’i” iddialari ucustu. Onceki neslin zirve karti ne kadar guc altinda calisacak kadar gelistirildiyse (isinmadan, yanmadan, peak performance) ayni sekilde calisiyor.
  • 30x0 serisi gelmeden “soyle yaniyor, boyle patliyor” iddialari ucusmustu. Herkes pasa pasa aldi, kullandi.
  • 30x0 serisi gelmeden “big navi gelecek, anasini belleyecek” iddialar ucusmustu. Gorduk big navi’yi.
  • 20x0 serisi geldiginde herkes RT’ye .ok atti. Nvidia yapiyor. Rakip .ok atan videolar yapanlarla idare ediyor. Geriden takip ediyor. CPU’larda 5nm ile 10nm’yi zor yakaliyor, burada da daha yapay zeka treninin arkasindan yetisecek diye bekliyoruz. "Yapay zekayi nvidia kesfetmedi" :cici:

Cok basit: nesilden nesle 2x koymus. DLSS ile 2x daha koyma imkani vermis. Bunu ayni guc kalibi icinde yapmis. “Ayni gucu cekip 150fps degil sadece 300-600fps mi veriyor” diyorsak bizde bir sikinti var.

epi tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, epi said:

• 30x0 serisi gelmeden “soyle yaniyor, boyle patliyor” iddialari ucusmustu. Herkes pasa pasa aldi, kullandi.

https://hothardware.com/news/nvidia-geforce-rtx-3080-stability-woes-faulty-capacitors

https://www.techspot.com/news/86900-capacitor-issues-causing-rtx-30803090-crashes.html

https://www.tomshardware.com/news/evga-nvidia-rtx-3080-capacitor-caused-crashes

Fanboyluğu anlarım ama Nvidia'nın kendisini yalanlamayın bari.
3000 serisinin ilk örnekleri çatır çatır patladı. Nvidia'nın kendisi bu konu ile ilgili bildiri ve sürücü bile yayınladı.

İnsanlar hangi markanın hangi kartları patlak hangileri düzgün diye online listeler falan hazırladı. Üreticiler sorunlu kartları geri topladı, revize etti.

https://www.nvidia.com/en-us/geforce/forums/geforce-graphics-cards/5/400499/rtx-3080-board-stability-new-driver-capacitors/

https://www.youtube.com/watch?v=lhyCdraz54s

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

2 hours ago, wazzap said:

Burası kesin değil. :)

1.6-2x demistim. O arada olur. O arada olmasa digital foundry gibi inceleme videosu yayinlayanlar "kendi kaydettigimiz fps degerlerini veremiyoruz ama nvidia kendi videosunda vermis zaten" diye o degerleri videosuna koymaz. DLSS3 icin de nvidia 2-4x diyor, ben 2x dedim. Toplamda 150fps'den 300-600'e cikacak diyorum, bu aslinda mutevazi.

1 hour ago, Whooosh said:

Fanboyluğu anlarım ama...

Iyi bak, bi kusuru bulundu. Zil takip oynanir. Keske yine olsa :cici:

Arada bir satir bulundu cevap verilebilecek. Performans, guc kullanimiyla ilgili bolumleri, yapay zekayi, butun mesaji pas gecti, buna atladi adam.

Tam da bundan soz ediyorum. Hangi firma arada hata yapmiyor? nvidia'nin artilarini "RT'yi onlar bulmadi", "RT onemli degil yea" diye gecistirip 800W cekecekmis diye salladiklarinda sazan gibi atlamak ve arada bir eksi yakalandiginda 5 kaynak yapistirmak biraz tuhaf. Fanboylugu anladiginiz belli  :mrgreen: 

Apple icin de yillarca "sadece sekil yea" dedikten sonra M1'leri gorup sus pus olan arkadaslar gibi. Bir gun de hakkini teslim edin bu firmalarin. AMD de MCM ile one gecsin, hakkini teslim edelim. Yillar oncesinden yazdik MCM, APU ve 3D hafiza yatirimlarini burada. R300 (Radeon 9700 Pro) yapip Geforce FX 5800'i tokatladilar, hakkini teslim ettik.

(nvidia bozdu ya... Cok bozdu. Oyle boyle bozmadi :cici:)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
45 minutes ago, Najaz said:

Ne yapalım epi? 1600 dolares domalalım mı Jensen'e? :D

On 10/6/2022 at 9:27 AM, epi said:

Ben de alamayacagim ama guzel. Zamanla bize de gelir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, epi said:

Arada bir satir bulundu cevap verilebilecek. Performans, guc kullanimiyla ilgili bolumleri, yapay zekayi, butun mesaji pas gecti, buna atladi adam.

Hepsine cevap veririrm ama uğraşmaya değmez. Misal 800w 800w diyip duruyorsun, kim nerede 800 watt demiş?
Kartlar incelemeye çıkmadan önce  4 x 8 pin + 75 watt pci express üstünden 600+75 toplamda 675watt potansiyelinden bahsedildi. Bunun böyle olduğunu sen de biliyorsun ama kendini haklı göstermek için abartıyorsun, olur öyle anlıyorum seni.

Yapay zeka RT falan demişken, çömez Intel RT konusunda ne kadar başarılı olduğunu 770 testlerinde gösterdi. Nvidia'nın sponsor olduğu para verip RT falan eklettiği RT'li oyunlarda rakip Nvidia kartı RT açıldığında gayet ezip geçiyor. DLSS 2 için de aynı durum geçerli, Xess Nvidia'dan performans olarak daha iyi sonuç veriyor. 
DLSS 3 ayrı konu, iki karenin arasına fake kare koyarak fps'i yüksek göstermek marifet değil, Vestel tv'ler 15 senedir yapıyor onu. Intel ve Amd'de yapar yakında, hem de oyun desteği gerekmeksizin.

Seviyorsan beğeniyorsan al kullan, neyin tatavasını yapıyorsun? Yanlış anlaşılmasın benim masaüstü bilgisayarımda da laptopumda da RTX ekran kartı var, ikisi de intel işlemcili. Taraf tuttuğumdan değil bu fanboyluğa toz kondurmamaya katlanamıyorum.

Ayrıca almak alamamak konusunda şöyle söyleyeyim 1600$ bana koymaz ama şuan öyle bir sebep göremiyorum.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 saat önce, epi said:

1.6-2x demistim. O arada olur. O arada olmasa digital foundry gibi inceleme videosu yayinlayanlar "kendi kaydettigimiz fps degerlerini veremiyoruz ama nvidia kendi videosunda vermis zaten" diye o degerleri videosuna koymaz. DLSS3 icin de nvidia 2-4x diyor, ben 2x dedim. Toplamda 150fps'den 300-600'e cikacak diyorum, bu aslinda mutevazi.

Iyi bak, bi kusuru bulundu. Zil takip oynanir. Keske yine olsa :cici:

Tam da bundan soz ediyorum. Hangi firma arada hata yapmiyor? nvidia'nin artilarini "RT'yi onlar bulmadi", "RT onemli degil yea" diye gecistirip 800W cekecekmis diye salladiklarinda sazan gibi atlamak ve arada bir eksi yakalandiginda 5 kaynak yapistirmak biraz tuhaf. Fanboylugu anladiginiz belli  :mrgreen: 

Apple icin de yillarca "sadece sekil yea" dedikten sonra M1'leri gorup sus pus olan arkadaslar gibi. Bir gun de hakkini teslim edin bu firmalarin. AMD de MCM ile one gecsin, hakkini teslim edelim. Yillar oncesinden yazdik MCM, APU ve 3D hafiza yatirimlarini burada. R300 (Radeon 9700 Pro) yapip Geforce FX 5800'i tokatladilar, hakkini teslim ettik.

(nvidia bozdu ya... Cok bozdu. Oyle boyle bozmadi :cici:)

Epi git bir sakinleş. yazarken ellerin titriyor :lol: öteki forumdaki fanboyların emülatörü gibisin :lol: paşa paşa her mesajda gol yiyorsun. artık bir sakinleş. derin nefes al. nvidia bornozunu bir kenara koy. yemin ederim nvidianın başına bir şey gelse hemen Epi kahrından ölmese bari diye tedirgin olacağım. Forumda ki Naz'ın teknik versiyonu gibisin. bakan Nebatinin Nvidia savunucusu ilan ediyorum seni. habire bir şeyler yazıp çiziyorsun ama hepsi fanboyluğundan öteye geçmiyor. :cici: kimseye de bir şey katamıyorsun :lol:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Vay arkadas ya :kayik:

Bu surada dursun. Ileride bakar guleriz:

1 hour ago, Whooosh said:

DLSS 3 ayrı konu, iki karenin arasına fake kare koyarak fps'i yüksek göstermek marifet değil, Vestel tv'ler 15 senedir yapıyor onu. 

epi tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
43 minutes ago, jackjoker said:

kimseye de bir şey katamıyorsun :lol:

Katabildiklerin karsindakinin alabildigiyle sinirli

On 9/28/2022 at 2:58 PM, epi said:

DLSS 3 icin Digital Foundry videosu cikmis:

https://www.youtube.com/watch?v=6pV93XhiC1Y

Izleyeyim daha yazarim. Izlemeden yazayim:

1. Millet videolarin gazina gelip ara kare yaklasimina .ok atmadan ben soyleyeyim, bu teknoloji kalici olacak, digerleri de benzer cozumlerle gelecek.

5:30'da gordugun gibi sagdaki cok daha akici gozukecek. Konsolda 60fps calisacak sekilde tasarlanan, onun uzerinde CPU limitine takilacak sekilde koklenmis ayarlari olan oyunu 120fps'ye cekip oynamanin bu tarz ara kareler kullanmaktan baska bir yolu olmayacak.

"Film goruntusu seven elitiz, 24 kare olsun aman soap opera pembe dizi goruntusune donmesin, kapat o interpolation'i" dersin ama her barda/restoranda asilan TV'ye, her tekno markette gosterilen demo videolarina dikkat et, hepsi yuksek fps calisacak sekilde ayarlaniyor.

Goz akiciligi seviyor. 

2. "120fps'de her kare 8 milisaniyede ciziliyor. Ben 16 milisaniye once mouse'umu kipirdaymistim, son kareye onu yansitmayacak, demek ki bu yaklasimla latency iyilesmemis" diye dusunmeyin. VR'da kullandiklari reprojection yontemleri gibi gelisecegi icin onu da goruntuye yansitacaktir. Son anda mouse'tan gelen sinyale gore ara kareye 1ms'de isleme cekip zaten az olacak goruntu degisimine cok yakin bir sey olusturur. VR'da kafamizi hizli cevirdigimizde GPU yeni goruntuyu cizemezse goruntu onumuzde takilip bizi kusturmasin diye icat ettiler bu yontemleri, simdi AI ile hizlandiriyorlar.

TV'de 2D goruntu oldugu icin ara kareleri tahminen ciziyorlar, eller gibi vucudun geri kalanina gore hizli hareket eden yerlerde bozulmalar oluyor (sony digerlerinden daha iyi). Burada 3D goruntu oldugu icin, sahnede ne oldugunu, derinlik bilgisini vs GPU bildigi icin o bozulmalar olmadan cok daha iyi is cikarilmasi mumkun.

Ray tracing'i ilk gordugumuzde bir kismimizin gozune "ya TV kontrast ayari gibi bir sey" gibi geldi. Bu da "ya TV'lerdeki motion ayari gibi" diye yerilecek. Ama cok yermeyin, RT'nin AMD'ye ve konsollara da gelmesi gibi, bunu da hepsi yapacak. Aklin yolu bir.

Dur daha digerleri takip etsin, 3-5 yil sonra "ya onu nvidia kesfetmedi" diyecek.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
3 3

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok