Nvidia GeForce RTX40 Serisi - Hopper/Ada Lovelace (2022-2023)
3 3

Bu konuda 941 mesaj var

Aynen, Blackwell 2-2.6x' lik bir sıçrama yapacak dedikoduları var, beklemek akıllıca olabilir ki zaten ben de öyle düşünüyordum başta. Şu an zaten msi ventus 3090' var (bunu elden çıkaracağım, burada isteyen olursa uygun fiyattan verebilirim), bekleyip 5090 alayım dedim. Ancak aşağıdaki video' yu 916.saniyeden itibaren izleyince monolithic yapıda 5090 seviyesinde bir gpu' yu 1600$ gibi fiyatlara almayabiliriz diye düşündüm. Sonuçta Nvidia artık bir ai şirketi ve Hopper H100' ü 10000$-40000$' a satmak varken neden önceliğini 1600$' sa sattığı customer gpu' lara versin ki?

https://www.youtube.com/watch?v=l44xorRKHfk&t=916s

Dolar enflasyonu + tl' nin şu an aşırı değerli olmasını da düşünerek AD102’ yi al geç dedim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Çoğunlukla Ubuntu üzerinde çalışacağı için orada da Msi Afterburner eşleniği bir yazılım var mı bilmiyorum. Ama nvidia-smi ile power limit yapılır.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
19 hours ago, ionian said:

Aynen, Blackwell 2-2.6x' lik bir sıçrama yapacak dedikoduları var, beklemek akıllıca olabilir ki zaten ben de öyle düşünüyordum başta. Şu an zaten msi ventus 3090' var (bunu elden çıkaracağım, burada isteyen olursa uygun fiyattan verebilirim), bekleyip 5090 alayım dedim. Ancak aşağıdaki video' yu 916.saniyeden itibaren izleyince monolithic yapıda 5090 seviyesinde bir gpu' yu 1600$ gibi fiyatlara almayabiliriz diye düşündüm. Sonuçta Nvidia artık bir ai şirketi ve Hopper H100' ü 10000$-40000$' a satmak varken neden önceliğini 1600$' sa sattığı customer gpu' lara versin ki?

https://www.youtube.com/watch?v=l44xorRKHfk&t=916s

Dolar enflasyonu + tl' nin şu an aşırı değerli olmasını da düşünerek AD102’ yi al geç dedim.

Piyasa nereye gider bilmek zor ama silikon fiyatına bakarsak yakın ve orta vadede herhangi bir ucuzlama söz konusu değil. Enflasyonu dikkate almadan tabii, o ayrıca etkiliyor. 

Önümüzdeki 3-8 yıl tüm silikon üretim kapasitesi son parçaya kadar satılmış-satılıyor. Kapanın elinde kalıyor yani, verilen fiyatlar da atıyorum tsmc 12nm gibi nodelara göre birkaç kat seviyesinde-order of magnitute-. tsmc 3nm ve benzeri seviyelerde üst model ekran kartına girecek büyüklükte bir çip perakendede motosiklet parasına gelir. Bu ortamda son tüketici piyasası nasıl şekillenir bilmem ama o eski dönemler yaşadığımız bolluk bitti artık. Yüzüne bakılır performans 500$ ile başlıyorsa 5 yıl sonra enflasyon hariç 1000$ ile başlaması olası. 

Bu silikonun fahiş fiyata fırlaması son yıllarda olan birşey. Önceki fahiş fiyatlarla alakası yok, onlar saplama operasyonları. tsmc 7nm ve denkleri son makul fiyatlı node diyebiliriz, sonrası doğal sebeplerle zaten pahalı. Samsung 8nm ve diğer eski nodelarla üretilip pahalı olanlar pandemi ve kripto sonucu olan şeyler. Fena yediler bizi 2xxx ve 3xxx (ve de amd tarafında ne varsa artık) jenerasyonlarıyla. 

Ha ne olacak, fakirlerin kaderi, adaletin kılıcı, israfın celladı paylaşım tabii ki. Şu anki bulut sistem bazlı donanıma erişim, merkezi frame generation, hatta toplu donanım tasarlatıp ürettirme (konsollar). xx90 alamazsın ama kiralayabilirsin. Problem yok bence, hayat bu :) 

kaptanpedal tarafından düzenlendi
epi and MilesTeg beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Raster performansında çok büyük artış beklemeyi artık doğru bulmuyorum ben. Fazladan kastırılmış RTX 4090 bile oyun motorlarının sınırlarına ulaştığı için olması gerektiği kadar güçlü görünmüyor. Anca RT açıldığında ve frame generation ile işlem limitine takılmadığında uçuk performans farkları gösterebiliyor. Muhtemelen bir sonraki nesilde de %50-60 kadar raster performansı artar. Geliştirilecek frame generation desteği ve ray tracing performansı ile 8K ciddi ciddi konuşulur hale gelir.

Bir sonraki neslin esas getirisi orta-üst ve orta-alt segmentlere yönelik olabilir. Bir de şu bellek miktarı adam edilebilir. Artık olması gerek. İş zıvanadan çıktı.

Edit: 4060ti haberi için girmiştim:

https://www.techpowerup.com/307412/nvidia-to-target-usd-450-price-point-with-geforce-rtx-4060-ti

450 dolar olacak denmiş. Kartın özelliklerine baktığımızda bellek tarafında ciddi kesintiler olduğu için kesinlikle bu paralar verilmez diye düşünüyorum. Tabi performansını görmemiz gerek.

mamad tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Oyun sadece raster performansina bagli ise 4090 600-1000 fps veriyor. Daha ne yapsin? 1000fps ustunu goren varsa gelsin beni ...sin

RT ve FG ile path tracing yapiyor. Isigin her yuzeyden o yuzeyin ozelliklerine gore yansimasini, sonra baska yuzeyden bu sefer orada tekrar degiserek yansimasini ve bir sonraki yuzeyi aydinlatmasini hesapliyor. Eskiden Unix tabanli workstation'larda gunlerce suren bir isti bu, boylece lightmap'ler generate edilir, Quake 2 gibi oyunlar gercek zamanli calisirken 2 pass (biri doku, digeri lightmap) ile kaplanir, bu isiklandirma simule edilirdi (Voodoo bu iki doku kaplamayi tek pass'de yapabildigi icin hizliydi, nvidia'ya bu ozellik TNT detonator driver'lari ile geldi, 3dfx nvidia'yi dava etti ama kazanamadan eridi). Karakter isigin onunden gecse isiklandirmada bi ..k degismezdi cunku hepsi onceden hesaplanmis, precalculated, fixed. Simdi onu gercek zamanli yapan ilk nesil geldi. Duvara boyanmis isiklandirmadan gercek dunya gibi isiklandirmaya geciste bir adim daha atilmis oldu.

Geforce256 nasil ilk geldiginde "gerek yok buna, voodoo kafasi yeter" diye .ok atildi ama sonrasinda her oyun o ozellikleri kullanarak yapildi, Doom 3 minimum o ozellikleri istedi (per pixel lighting) ve cok daha hizli kartlarda daha duzgun calisti. Aynisi burada da olacak.

epi tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Reddit’ de 4090’ lar için yazılan en ucuzunu alın geçin tavsiyeleri üzerine zotac trinity almaya karar verdim hepsiburada’ dan. Eğer coil whine veya dedikleri gibi fan motorundan gelen rahatsız edici ses varsa iade edip gigabyte gaming oc alacaktım. Kart bugün geldi, hemen furmark ile 10dk stress test yaptım. Ne coil whine ne de fan’ lardan kaynaklı extra b,r gürültü var. Stress testinde bile fanlar %45’ i, sıcaklık da 68C’ yi geçmedi. Yani bu seride diğer markalara gidipte 50000+ vermenin hiçbir anlamı yok (ki asus ve msi’ ın üst modellerinde coil whine sorunu çok yaygın). Almayı düşünen arkadaşlara zotac trinity non-oc(giriş seviyesi) tavsiye ederim.

Yalnız şu 12vhpwr kablosu hiç güven vermiyor, umarım kartı uçurmaz.

wazzap, epi, ZvAnA and 1 other beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
16 minutes ago, ionian said:

Reddit’ de 4090’ lar için yazılan en ucuzunu alın geçin tavsiyeleri üzerine zotac trinity almaya karar verdim hepsiburada’ dan. Eğer coil whine veya dedikleri gibi fan motorundan gelen rahatsız edici ses varsa iade edip gigabyte gaming oc alacaktım. Kart bugün geldi, hemen furmark ile 10dk stress test yaptım. Ne coil whine ne de fan’ lardan kaynaklı extra b,r gürültü var. Stress testinde bile fanlar %45’ i, sıcaklık da 68C’ yi geçmedi. Yani bu seride diğer markalara gidipte 50000+ vermenin hiçbir anlamı yok (ki asus ve msi’ ın üst modellerinde coil whine sorunu çok yaygın). Almayı düşünen arkadaşlara zotac trinity non-oc(giriş seviyesi) tavsiye ederim.

Yalnız şu 12vhpwr kablosu hiç güven vermiyor, umarım kartı uçurmaz.

Hayırlı olsun güzel tercih. Mevcut şartlar yüzünden daha önce yüzüne bakmayacağımız markalara yönelmiş olduk ama hiç de fena olmadı hani. Ben de daha önce .ikseler almam dediğim marka (Palit) kartı aldım mesela. İşin ilginci karttan son derece memnunum. Umarım ileride de kimseyi üzmez bu kartlar. Güzel günlerde kullanın.

PS. Zotac'ın bu modeli göze de hitap ediyor. Hiç fena bir tasarım olmamış.

MilesTeg tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yuksek malzeme standardini nvidia sart olarak dayatiyor sozlesmesinde. Oyle olunca Evga'nin falan Palit/Zotac uzerine bir sey koymasi zorlasiyor. Vakitleri bol olsa arastirir yaparlar ama AMD ve Intel'le rekabet kizistigi icin urun ozelliklerini son dakikaya kadar bilemeyebiliyorlar, dolayisiyla o da mumkun olmuyor. Zaten pasa pasa biraktilar bu isi. Eskiden "biz kaliteli malzeme kullaniyoruz, oyle diger markalara benzemeyiz, ustune koyuyoruz, fiyatimiz da ona gore" diyebiliyorlardi, artik oyle bir durum pek kalmadi.

FE'lerin ustune az kart var, o da iste iki gram hizli ama bir slot daha kapliyor seklinde. Onkar da insana "hem yeni kart cikinca bu kadarina ne gerek var diye kufrediyorsun, hem de gidip bir gidim daha oteye ittirene para veriyorsun, be canim kardesim sen nasil bir ruh hastasisin boyle" diye sorma ihtiyaci duyuran kartlar (ozellikle 3 slot tasarim o GPU'ya yeterken 4-5 slotlu olanlar).

Gereksiz gurultusu, kulfeti, ek masrafi yoksa candir. %1-2 performans farki teferruat. Garantisi duzgun olsun, gerisi onemsiz. Bir markanin urunleri sikinti cikinca degistirmeyen ibis ithalatcilar elindeyse "Asus TUF alayim da bu heriflere isim dusmesin" gibi seyler dusunulebilir, o ayri.

epi tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Teşekkürler @MilesTeg. Önceden evga ftw3, asus strix, msi lightning, galax hof almanın ses, oc ve görüntü anlamında farkları olurdu ama nvidia her yeni nesilde bu tip extraları gittikçe anlamsız hale getirdi. Evga grafik kartı işini bıraktıysa bu tip sebeblerden olabilir. Zaten Epi' de güzelce açıklamış ayrıntıları.

@wazzap pics or didn't happen diyorsan

gpu.png

JardeL, wazzap, Psikobat and 1 other beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 saat önce, wazzap said:

@ionianyok hocam belli ya, ben kendi körlüğümden görememişim. :mrgreen:

kart ile beraber destek gelmesi iyiymiş. :icon_think:

tüm kartlardan çıkıyor. 4090 ağırlığı anakartın kaldırabileceğinin çok üstünde. bu yüzden her marka koyuyor. 

wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Artık bu tip kartları içinden çıkmasa bile bu şekilde GPU bracket ile kullanmak şart, gördüğüm kadarıyla bracket kullanılmayınca ekran kartının PCI Express noktasında ağırlık nedeniyle kırılma, sonuç olarak bağlantı yollarının kopması, bağlantı noktasına yakın RAM çiplerinin kısa devre nedeniyle yanması gibi ciddi sorunlara yol açıyor, tamiri olabilse bile çok zor ve tamirin ne kadar dayanabileceği belli değil, hele buralarda bilemiyorum bu tip arıza giderebilecek birisi. Gördüğüm birkaç YouTube videosunda durum bu şekildeydi.

T800 tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bence artık kasalara entegre bir çözüm bulmaları lazım. Sadece alttan yeterli değil, taşıma esnasında olabilecek sarsıntılar için hem alttan hem üstten kasa konstrüksiyonuna sabitleyen bir mekanizma ile gelmeliler.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 saat önce, Peregrine said:

Bence artık kasalara entegre bir çözüm bulmaları lazım. Sadece alttan yeterli değil, taşıma esnasında olabilecek sarsıntılar için hem alttan hem üstten kasa konstrüksiyonuna sabitleyen bir mekanizma ile gelmeliler.

Söküp tekrar yerinde birleştirmek lazım, baya ağır çünkü soğutucular artık. 90'lı yıllarda kargo ile bile PC göndermişliğim var. Hiçbir şey olmadı. Araba ile defalarca taşıdım zaten. Ancak şu anda kargoyu geçtim, araba ile bile taşımak istemem.

16 dakika önce, wazzap said:

@T800o yüzden yazdım zaten "anakart katili" diye. :)

@Peregrinekasa taşınacağı zaman bence ekran kartı, ağır soğutucular vs. sökülüp taşınmalı zaten.

Anakarttan ziyade kartın kendisi gidiyor gördüğüm videolarda, anakartlar yok metal PCI Express slotu v.b. kurtarıyor iyi kötü kendini herhalde de ekran kartı gidiyor. 

T800 tarafından düzenlendi
wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
4 hours ago, Peregrine said:

Tam olarak öyle olmasa da zeminden destekleyen modellere alternatif olarak bir de şöyle bir şey var? Kasa içi hava akışını az da olsa olumsuz olarak etkiler diye düşündüm.

https://www.amazon.com/upHere-Addressable-Graphics-Adjustable-G276ARGB/dp/B08YYB3WM2/ref=sr_1_8

616bVfHrjYS._AC_SX466_.jpg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
7 hours ago, Peregrine said:

Aslında böyle bir çözüm var, hem de yıllardır var fakat sadece sunucu ve workstation kasalarda kullanılıyor.

Ekran kartının ucunda takıp çıkarılabilen metal bir parça oluyor ve bu metal parça kasa içindeki kızaklı yuvaya oturuyor. Normal son kullanıcıya yönelik ekran kartlarında da bu metal parçanın takılabileceği vida yerlerini görebilirsiniz. Founders edition kartlarda da vida yerleri var.

4X60Z97113-560x450-01.f32142aa8c73b503.p

new-nvidia-rtx-dell-precision-t-workstat

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
3 3

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok