AMD RDNA3 - RX7000 (2022-2023)
4 4

Bu konuda 203 mesaj var

• O kadar gurultu yaptilar, 4080 ile ayni guc miktarini cekiyor, bazen daha cok cekiyor. Insan utanir ya.
  • "Sogutma 3 slot degil, 2.5 slot" diye cocuk kandiriyorlar (daha az slot isgal etmiyor) ama referans tasarimda sogutma gurultulu. Ayni kisit altinda (ayni miktarda slot isgal ederek) daha kotu cozum sunmayi basarmislar, bir de ovunuyorlar. (Referans tasarimlar boyle, zevksiz ve gereksiz iri olup 4 slot kaplayan marka kartlarini ben de begenmiyorum, o ayri)
  • DLSS3 muadili yok. Kalitede dengi degil, "bizde de var" driverlari bile "seneye".

Rakibe saydirip duranlar bile gidip rakibin kartini aliyor.

"Kasam kucuk oldugu icin ozel bir durumum vardi, oteki sigmadi bunu aldim. Ama keske 4070/4070Ti alsaydim, arkadasta o var, DLSS de acip benden iyi performans aliyor ve benden az para verdi. Hala driver bekliyorum" diye parasiyla rezil olmak istemiyor haliyle.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

evet incelemeler düşmeye başladı. sadece techpowerup değil başka inceleme sitelerine de düştü. bu incelemeleri baz alırsak net olarak AMD fail olmuş diyebiliriz. Kas performansında bile 7900XTX 4080 in gerisinde. RT ve DLSS açık testlerde 3090'ın bile gerisine düşüyor hemde çok belirgin farklarla. Üstelik güç tüketimi olarak da dediğini yapamamış. Kim niye alsın AMD şuan? RT yok. DLSS muadili yok. kimse FSR demesin halen emekleme aşamasında. Ben açıkça üzüldüm şu manzara karşısında. Eğer birazcık iyi olsaydı 4080 de fiyatlar geriye gidecekti. Sentetik testlerde geride. Oyun testlerinde geride ( RT ve DLSS kapalıyken bile ) eee ne kaldı geriye? AMD az güç harcıyor. hadi ordan :D 

jackjoker tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

RT ve DLSS yokken oyunlarda "TAMAMEN" geride diyemeyiz, öne geçtiği yerler var. Bir de işte %16 daha ucuz ama "kim s*kler Yalova kaymakamını" tabi. :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

manzara üzücü... amd gpu tarafında bir türlü toparlayamadı.

ham performans olarak 4080 ile benzer olsa da günümüzde rt ve dlss gerçekleri var maalesef.

1000$ fiyatlandırma şu tabloya göre çok anlamsız olmuş, amd şımarmış desek yeridir. sen kim o karta 1000$ fiyat koymak kim... bu manzaraya göre o kartın max ederi 800$ bence, 900 bile değil.

AranelSurion, jackjoker and ZvAnA beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

olayı sadece oyun açısından da bakmamak lazım. bunun iş ortamında kullanılan senaryoları var. orada AMD orada da kötü durumda. ben açıkçası bir umut besliyordum. kafa kafaya gitsin, rt açınca fark abartı boyutta olmasın vs.

testlerin çoğunluğunu RT kapalı tutarak kas performansı değerlendirmesi yapmış çoğu platform. ama not olarak da düşmüşler. RT ve DLSS ikisi bir arada açınca Nvidia yalnız kalıyor tepede diye. 

şu durumda kimsenin 7900XT almasına gerek yok. onu geçtim 7900XTX bile 1000$ fiyatı ile uçuk durumda. AMD ne yapmaya çalışıyor onu da anlamış değilim. bizim kart az güç çekiyor diyorsun. eee? halen ramlerin RTX kartlara göre daha çok ısınıyor ama? halen GDDR6 kullanıyorsun. Geçsene GDDR6x e. niye geçmiyorsun? rakibin ile illa farkın olacak. daha çok ram dayayacaksın tabi. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Nvidia gibi, burada da asagi indikce fiyat/performans iyilesmiyor. Alttan ustten opuyorlar.

Nvidia ile karsilastirinca fiyat biraz daha dusuk. Ama fiyat/performans olarak iyi demek zor. 

• Cyberpunk'ta RT acikken 4080 %40 onde.
  • DLSS2 ve RT acikken kart sozde muadili FSR ile fark benzer, AMD'nin en iyi karti anca 3090/3090Ti'i yakaliyor. Daha cok oyunun DLSS destegi var.
  • DLSS3 acinca kartlarin alakasi kalmayacak o zaman, 4080 baska bir sinifta.

O kadar gurultu yaptilar

• Ayni gucu cekiyor, ayni slotu isgal ediyor.
  • Hatta daha cok guc/fps cekiyor, 100 fps'ye cap'leyince 4080 daha az guc cekiyor.
  • Daha yuksek isida, daha cok sesle calisiyor.

Peki Moore'sLawIsDead simdi cikip "ya ben sicmisim" der mi? Tabi ki demez. "Asil buyuk Navi daha gelmedi, nvidia korkudan titriyor. Amerikan askerleri Irak ordusundan korkusundan intihar ediyor" falan diye enformasyon bakani gibi sivayacak. Ne buyuk Navi'ymis ak, Sahin K gibi, maalesef yine gelemedi.

• Soldaki eski tip grafikleri kullanan oyunlarin sadece bazilarinda onde. Mesela Hitman 3'te 174 yerine 195 fps alabiliyorsun (cok faydali). Ayni gucu cekiyor, ayni slotu isgal ediyor. Idle'da daha cok guc tukettigi icin aslinda elektrik faturan da daha yuksek gelecek.
  • Sagdaki RT'de daha hizli olan kart. DLSS ile daha da hizli oluyor. Daha cok oyunun DLSS destegi var. Ust seviye kart alanin calistirmak istedigi guncel oyunlari daha iyi calistiracak. Bu sekilde alt modelleri daha iyi fiyat/performans sunuyor. "Fiyat onemli degil, performans kralini ver" diyorsan zaten rakibi yok. Onemli olan enerji kullanimi diyorsan idle harcadigi daha az, ugrasip frame cap ve undervolt yapacaksan harcayacagi daha da az.

Hangisini secersiniz?
https://www.youtube.com/watch?v=wX4TjI9487I 

epi tarafından düzenlendi
mamad and rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

6000 serisinden sonra bu baya kötü olmuş yalnız. Şaşırttı. Amd 2 yıl önce zirveyi gördü sanırım, şimdi ufaktan bir gerileme başlamış gibi. İşlemci tarafında da ekran kartı tarafında da işler pek iyi değil bu yıl.

RT ve DLSS devreye girmese de 4080'le anca yarışır durumda görünüyor 7900XTX. Bu ayarlar devreye girince zaten tartışacak bir şey kalmıyor. Beklendiği gibi Nvidia, TSMC ve 4nm avantajını kullanmış görünüyor. 2 yıl önce de bunu Amd kullanmıştı. Şimdi işler tersine dönmüş gibi. Tabi avantajlı olan Nvidia olunca fark da böyle oluyor.

Bu arada ben RTX40 serisini de öyle aman aman beğenmiyorum. Hatta GTX10 serisinden beri serileri pek beğenemiyorum.

Edit: Bir de bu fiyat saçmalığı nedir yahu? Hadi 7900XTX en tepe model diye dayadın 1000 doları. Peki alt model ne öyle. F/P olarak alt model burada da geride. Nvidia da aynısını yaptı. Alıyorsan gözünü tepeye dik, yoksa diktirgit der gibi.

Fiyatlar da normal olsa tamam diyeceğim. Şurada birkaç yıl önce Titan modelleri alınıyordu bu paralara. Hatta 4090'dan ucuz kalıyordu Titanlar. İyice saçmaladılar.

mamad tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AMD'nin tek şansı acilen FSR 3 mü 4 mü 123701892738901 mi neyse, onu getirmesi lazım. Yoksa işleri nanay.

Her ne kadar desktop işlemci satışında işler iyi gitse de 7000 serisinin satışları ortada. Para lazım, para... Dönmez yoksa değirmen.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

iyide AMD FSR3 gündemde olmadığını söyledi. Gerek duymuyorlar ki. 2023 son çeyrek deniyor en iyi ihtimal o da. RT de önemli değil onlar için. bundan dolayı zaten durumları ortada. adamlar diyor ki kartlar kas gücü olarak nvidia dan iyi. eee? sidik yarıştırma modundan çıkamadılar. bizde çok ram var az güç kullanıyoruz. bizi test ederken RT açmayın DLSS 2 ve 3 ü devreye sokmayın. oldu paşam :D

wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bir de nasıl becerdilerse güç tüketimi rezalet yani, sen o kadar "2 tane 8pin yeter hacı" diye reklam yap, sonra tek kabloluk ekran kartından daha çok güç tüket. Peh...

"Ekran kartları alınmaz, çöp" demiyorum ama hadi 7900XTX'i geçtim, 900$'a 7900XT alacak adam gidip 1200$'a RTX 4080 alır ancak şöyle bir şey de var, 1200$'a RTX 4080 yok gibi bir şey piyasada. ABD için konuşuyorum tabi.

wazzap tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
34 dakika önce, wazzap said:

Bir de nasıl becerdilerse güç tüketimi rezalet yani, sen o kadar "2 tane 8pin yeter hacı" diye reklam yap, sonra tek kabloluk ekran kartından daha çok güç tüket. Peh...

"Ekran kartları alınmaz, çöp" demiyorum ama hadi 7900XTX'i geçtim, 900$'a 7900XT alacak adam gidip 1200$'a RTX 4080 alır ancak şöyle bir şey de var, 1200$'a RTX 4080 yok gibi bir şey piyasada. ABD için konuşuyorum tabi.

900$ a 7900xt adam çıkmaz bizim forumda. 1000$ 7900xtx alan da çıkmaz. ama şuan yabancı forumlarda da bu görüş var. 4080 ile 200 dolar fark var en tepe kartının. ama RT / DLSS de 4080 arşa çıkmış durumda. mümkün değil yetişemez. Ayrıca bunun iş uygulamaları var. encode işlemleri var. blender olayları vs vs CUDA sı var. bu alanda da AMD geride. 
Şu durumda kim alır AMD? akıl var mantık var. 

hayır kızdığım nokta bu kadar rezil sonuçlar çıkmasaydı 4080 tarafında kesin fiyat indirimi yapardı nvidia. 

şuan niye yapsın gerek yok. amd ceo u uyumasın bu gece. bok yesin. 

wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İncelemelerden yola çıkınca kartın bu fiyatının saçmalık olduğu anlaşılıyor.

RT 'ye pek önem vermeyenlerdenim, bana gören vazgeçilmez olması için birkaç nesil daha geçmesi, Steam'da %2-5'lik bir kitleyi aşması, bu işin konsollara dahi iyice düşmesi lazım ki stüdyolar bu işi ciddiye alsın.

GPU'lar desen zaten şu anda her yönden performans talebine karşılık verebilen ancak belki 4090 var. Cyberpunk gibi talepkar bir oyunda DLSS/FSR olmadan 4k60hz daha şimdilerde mümkün oldu. Bunun daha 120/144/165hz 'i var, yüksek kalitede, akıcı, yüksek çözünürlüklü görüntüyü daha fırından taze çıkmış $1200 'lık kartla bile elde edemiyorsunuz. Kendi adıma benim önceliğim RT'den önce bu. DLSS bir yere kadar merhem oluyor ancak adını verdiğim oyun çıkalı da iki yıl oldu.

Tam da bu sebeple AMD'nin yeni kartlarından belki alırım diyordum. Bu kart $800 olsa RT 'yi kenara koyar belki alırsınız, aradaki farkın bir kısmı Nvidia tax (kötü anlamda demiyorum, kaliteli ürünler üretiyor NV rakibine kıyasla), biraz driverına sıkıntısına katlanmak kabul edilir belki. E şimdi bu karta $1000 ödeyeceksem neden $1200 ödemeyeyim yahu, daha iyi desteklenen, RT, DLSS3, productivity avantajı olan kartı almayıp kim bu kartı alır?

tl;dr NV'den başka pazarda oyuncu yok, bu fiyatlara alışma zamanı gelmiş gibi.

AranelSurion tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Digital Foundry'nin 4080'le karşılaştırmalı testlerini izledim ve AMD'yi diri diri gömmüşsünüz gibi geldi :) Benim gördüğüm şey, ham performans olarak XTX, 4080'in önünde. DLSS ve FSR 2 kafa kafaya. RT ve FSR birlikte kullanılırsa da 4080'in %20 gerisinde ama yine de kullanıcıyı üzmüyor, oyunları 4K'da 60 FPS üzeri oynatıyor. Üstelik kendisinden bir önceki nesil AMD'nin en iyi GPU'sunu neredeyse ikiye katlamış. Bence AMD iyi bir sıçrama yapmış.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

kimse AMD yi boş yere gömmüyor. istediği fiyata sunduğu performans saçma. o fiyatları istiyorsan rakibin en tepe kartı olmasada altında ki kartını her şekilde zorlamalısın. 

ham performans da zaten önce ki nesil de iyiydi. ama olay o değil ki? RT ve DLSS ki şimdi DLSS3.0 ile fark hayvani boyutlara çıkıyor. Bunun yanında prof. çözümlerde de sınıfta kalıyor. 

önceki nesili ikiye katlamasını zaten bekliyorduk. lansman da dedikleri de öyleydi. ama tutup iş 2k/4k da oyun oynatmaya gelince rakibi ile fark ciddi şekilde fazla. 
sonuçta hepimiz oyunu açınca 1000 dolarlık ekran kartında herşeyi ultra yaparız. Rt vs her şeyi de tepeye dayarız. Dayamam diyen çıkmaz bu forumda. Eh bunu yapınca sen ciddi şekilde geriye düşüyormusun? Düşüyorsun. Daha neyi konuşalım :)  

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, Najaz said:

Digital Foundry'nin 4080'le karşılaştırmalı testlerini izledim ve AMD'yi diri diri gömmüşsünüz gibi geldi :) Benim gördüğüm şey, ham performans olarak XTX, 4080'in önünde. DLSS ve FSR 2 kafa kafaya. RT ve FSR birlikte kullanılırsa da 4080'in %20 gerisinde ama yine de kullanıcıyı üzmüyor, oyunları 4K'da 60 FPS üzeri oynatıyor. Üstelik kendisinden bir önceki nesil AMD'nin en iyi GPU'sunu neredeyse ikiye katlamış. Bence AMD iyi bir sıçrama yapmış.

Buradaki Hitman 3 ornegi oradan:

4 hours ago, epi said:

• Soldaki eski tip grafikleri kullanan oyunlarin sadece bazilarinda onde. Mesela Hitman 3'te 174 yerine 195 fps alabiliyorsun (cok faydali). Ayni gucu cekiyor, ayni slotu isgal ediyor. Idle'da daha cok guc tukettigi icin aslinda elektrik faturan da daha yuksek gelecek.
  • Sagdaki RT'de daha hizli olan kart. DLSS ile daha da hizli oluyor. Daha cok oyunun DLSS destegi var. Ust seviye kart alanin calistirmak istedigi guncel oyunlari daha iyi calistiracak. Bu sekilde alt modelleri daha iyi fiyat/performans sunuyor. "Fiyat onemli degil, performans kralini ver" diyorsan zaten rakibi yok. Onemli olan enerji kullanimi diyorsan idle harcadigi daha az, ugrasip frame cap ve undervolt yapacaksan harcayacagi daha da az.

Hangisini secersiniz?

Sisirmeselerdi %60 ucuz kart 4090 performansi veriyor cok daha az guc cekiyor falan diye, hayal kirikligi olmazdi. 

4 hours ago, epi said:
  • DLSS2 ve RT acikken kart sozde muadili FSR ile fark benzer, AMD'nin en iyi karti anca 3090/3090Ti'i yakaliyor. Daha cok oyunun DLSS destegi var.
  • DLSS3 acinca kartlarin alakasi kalmayacak o zaman, 4080 baska bir sinifta.

Yeni nesil oyunlarda (konsolda bile) kullanilan ozelliklerde rakibin bir onceki neslini yakalayan bir zirve karti. Intel anca bir onceki neslin alt ve orta duzeyini yakalayacak diyorduk, bu da ust duzeyini yakalamis. Tur bindirmeye dogru bir gidis var burada, bu neslin en iyisine yaklasamiyor, onceki neslin kartlariyla yarisiyorlar (RT acikken).

Buna ragmen fiyat "ucuz" degil, sadece bir tik altinda. Alt modele gidince de fiyat/performans iyilesmiyor. "Underdog'um, Intel gibi evil empire degilim, $50'a Duron satarim" AMD'si degil, bildigin gel ben de oldugu kadar opeyim, kucuk kral da benim fiyatlamasi.

Param var diyen 4080/4090 alacak, paranin hakkini vereni alirim diyen 4070/4070Ti alacak.

Iyi is cikarmis mi diyelim?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yalnız bir şey dikkatimi çekti. Aslında Amd genel yapı olarak 6000 serisinden kötü bir iş ortaya koymamış. Hatta daha iyi olduğunu bile söylemek mümkün. Nasıl?

Amd 2 yıl önce 6000'leri sunduğunda, kartların genel performansları, rakip kartlara göre kötü durmuyordu. 6800 zaten 3070'in önündeydi. 6800xt ise 3080'e baya yakındı. 6900xt ise 3080'i azıcık geçiyor ve kendisinden 500 dolar pahalı olan 3090'a yaklaşıyordu. Fiyatlar da buna göre ayarlanmıştı. Ama beğenilmeyen kısım RT performansıydı. İşte orada da Amd, ben daha fazla bellek veriyorum, daha uzun ömürlü kart sunuyorum diyebiliyordu. Ayrıca güç tüketimi olarak da rakibinden ya daha iyi ya da başabaş durumdaydı.

Şimdi 7900'lere bakıyorum; ham performansta Amd, 4080 ile başabaş veya azıcık önde. Fiyata bakıyorum, daha ucuz. Bellek desen yine daha fazlası. Ha dersin ki güç tüketiminde patlıyor. Ama öyle feci bir fark yok. Yani "6800xt vs 3080" veya "6900xt vs 3090" karşılaştırmasına göre daha iyi diyebileceğimiz 7900'ler var elimizde. Peki sorun nedir? Bence sorun, artık insanların RT ve DLSS/FSR gibi teknolojileri benimsemiş olması. Ayrıca bellek tarafına da bu kez pek kimse takılmıyor gibi. Çünkü 16 gb baya güzel bir miktar gibi görünüyor insanlara. Ama işte Amd'nin RT performansı hala Turing seviyesinde (RT açıldığında oluşan performans kaybı diyelim) kalınca, bu baya göze batıyor ve bence de batmalı. Çünkü en üst seviye donanımı alıyorsun, hala RT işi sıkıntılı. FSR'ın durumu DLSS'e göre tartışmalı. Bu seviyede kart alacak adam artık bunlarla uğraşmak istemez.

Bir diğer nokta da Amd'nin beklentiyi karşılayamaması veya karşılayacak bir model çıkaramamış olması gibi görünüyor. 6950xt'ye göre şöyle hızlı falan diye gaz verince, ham performansta baya baya 4090'la yarışacak bir kart beklentisi oluşmuştu. Ama bakıyoruz, kartın 4090'la alakası yok. 6900xt öyle değildi. Mesela Amd bugün 7900xtx ile ham performansta 4090'a oldukça yaklaşan, fiyatı da 1200 dolar olan bir kart sunmuş olsaydı ve bu kart RT açıldığında 4080'in biraz gerisine düşüyor olsaydı, bugün bu kadar eleştirilmezdi sanıyorum. Hem üst seviyede yeterince güçlü görünmüyorsun, hem de eksiklikler belirgin şekilde hissediliyor. E artık 1000 dolar seviyesini konuşuyorsak, bunlar burada göze batıyor. Yani F/P olarak 6000 serisinden daha güçlü, ancak genel yapı olarak ondan daha zayıf görünen bir seri karşımıza çıkınca, artık tatmin etmiyor.

Buradan benim için çıkan sonuç: Nvidia artık RT ve DLSS'in meyvelerini daha fazla toplayacaktır. Amd ise ne yapıp edip buralarda daha güçlü hale gelmeli. Yoksa Nvidia bir sonraki seride tamamen bombardımana tutar. Gerçi arada DLSS 3.0'ın yaygınlaştığını görürsek, bir sonraki seriyi görmemize gerek bile kalmayabilir.

jackjoker beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

RT yi sonuna kadar kökleme taraftarıyım da DLSS denen nane tadında kullanılınca işe yarıyor. Portal RTX de bilhassa gördüm DLSS artifactları quality den aşağı indin mi artık tad tuz bırakmıyor. 

AMD nin ilk çiklet gpu tasarımı olduğundan ses çıkartmıyoruz diyelim hadi ama zaten opensource tarafı iyice sallantıya girdiğinden kendini toparlaması dilekleriyle deyip geçelim.

GN yi izlemeden yorum eklemiyim dedim izleyince netleşti. AMD tepeye oynamıyor artık. NVIDIAnın bir önceki jenerasyon üst tabakasını hedefliyor hep. 7900XTX in rakibi 4080 bile değil. ti olmayan 3090. 

SkyWarrior tarafından düzenlendi
epi beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
  • Witcher 3'te yine 2 yasindaki 3090'i anca yakalamis XTX.
  • DLSS3 acildiginda agzi acik koala gibi arkasindan bakiyor.

1. Frame Generation (DLSS3) islemci limitine cozum. 

Spoiler

The Witcher 3 da buna ornek:
https://www.youtube.com/watch?v=HH87uJzUoew

The Callisto Protocol (UE4), The Matrix Awakens (UE5), Flight Sim... Fizik motoru, trafik ve NPC'lerin davranisi vs. limitleyici faktor, islemci istiyor. Cozunurlugu 4K'dan 800x600'e de dusursen 60fps'den 120fps'ye cikamayacaksin. DLSS3 acmadigin surece oyunu 120hz monitorunde 60fps oynayacaksin. 

Islemci kullanimina bakacaksin, bir kismi bosta duruyor cunku cekirdeklerin hepsi "ana islemler bitip sonuc gelse de ben kendi gorevimi yapsam" diye bekliyor. Yani single thread performansini ciddi sekilde arttirmadigi surece yeni islemci alarak da performans arttiramayacaksin. Yeni islemcilerle de bunu bir yere kadar arttirabiliyorlar.

DLSS3 buna cozum. DLSS Frame Generation + DLSS Quality modunda 2x'ten yuksek performans artisi sunuyor. Sahte kareler diye kucumsenecek bir teknik degil, islemci limiti sebebiyle baska turlu bu performans elde edilemiyor. Ekran kartin yirtinsa da olmuyor. DLSS3'te TV'lerdeki gibi hazirlanmiyor ara kareler, derinlik bilgisi de kullanilarak goruntu isleniyor. DLSS2 ve RT filtrelemede oldugu gibi, kalite zamanla daha da iyilesecek (ayni kartta, yeni driverla).

Ama AMD sagolsun her yerde gormeyecegiz.

The Callisto Protocol gibi bazi oyunlar AMD anlasmali oldugu icin FSR var, DLSS yok. Sende oyunu 120fps calistiracak kart olacak ama AMD ile anlasmasi oldugu icin yapimci firma gereken teknigi eklemeyecek, 60fps oynayacaksin. AMD yuzunden bazi oyunlarda acamayacaksin ama muhtemelen nvidia'ya kufredeceksin.

2. Path Tracing, Ray Tracing yuksek kalite sagliyor.

Spoiler

Yine The Callisto Protocol orneginde oyun RT ile daha iyi gozukuyor ama aslinda cok daha iyi gozukebilirdi (Metro Exodus Enhanced Edition gibi). AMD'de de calissin diye daha basit tasarlaniyor.

Portal RTX'de path tracing icin Digital Foundry videosu:
https://www.youtube.com/watch?v=3MSUqm_-Dgk

Geforce 256 ile per pixel isiklandirma mumkun hale gelmisti ama bu gerektirecek oyunlari gormemiz Doom 3'u bulmustu. O zamana kadar ara cozumler gormustuk.

RTX ile ray tracing geldi. Once ara cozumler gorduk. Goruntu yine alistigimiz oyunlar gibi (rasterizing) cizildi, ustune yansimalarin ve bazi isiklar kalitesi RT ile arttirildi. 

Portal RTX'de path tracing gorduk. Butun goruntu isigin vurdugu yuzeyi aydinlatmasi ve oradan sekip bir sonraki yuzeyi de aydinlatmasi ile cizildi. Quake 2 RTX de oyleydi ama onda isigin sekmesi 1 kez oluyordu, Portal RTX'te 4 kez sekme olabiliyor.

Isigin sekme sayisini 4'ten 1'e cekiyorsun, DLSS aciyorsun, 2060'de 60fps aliyorsun. AMD'de yine surunuyor. Bunda nvidia'nin da payi vardir (Remix onlarin urunu, oturup AMD'ye optimize etmeye kaynak ayiracak halleri yok) ama RT performansinin AMD'de dusuk olmasinin etkisi buyuk.

Konsollardaki AMD donaniminin nefesi hala anca ara cozumlere yetiyor. Hatta mesela yansimayi da kenarindan kosesinden kirpip yapiyor. O oyunlarin oldugu kadar PC portlari PC'de ilk basta konsoldakinden takilmali calisiyor cunku anca o kadar ugrasiyorlar, para konsolda. Ne konsolda, ne de PC'deki AMD donaniminda bunlari duzgun yapacak performans olmadigi icin oyunlar bastan ona gore tasarlaniyor.

Sonra "ne var, bak bunda da RT acik benchmarkta performans cok kotu degil". Yersen. 

Iki konuda da AMD'nin geride olmasinin sebebi DLSS ve RT'de filtreleme isleri icin nvidia'da olan, hatta Intel'de de olan, yapay zeka islemlerinde kullanilan tensor cekirdekleri gibi goreve ozel donanim birimlerine sahip olmamasi.

Insanlar ilginc.

• Yeni nesil kartta DLSS3 gelir, kufreder. 
  • Oyunlara bu yeni teknikleri eklerler, kufreder.
  • AMD oyun yapimcisina para verip "ama bu arkadaslarin aldigi karttaki teknikleri destekleme", "hem bak zaten bizim konsolda da yok, onun 5-10 kati pahaliya aldiklari PC'de daha yuksek kalitenin ne geregi var" der. Ayakta alkislar.

Raki icirilince "o kedi buraya gelecek" diyen fare gibi. "O 8nm 3090 buraya gelecek" demisler. 5nm ve MCM ile iki yildan sonra oluyor gibi. Driverlar falan oldugu kadar artik.

achfighter and rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
4 hours ago, epi said:

Ama AMD sagolsun her yerde gormeyecegiz.

The Callisto Protocol gibi bazi oyunlar AMD anlasmali oldugu icin FSR var, DLSS yok. Sende oyunu 120fps calistiracak kart olacak ama AMD ile anlasmasi oldugu icin yapimci firma gereken teknigi eklemeyecek, 60fps oynayacaksin. AMD yuzunden bazi oyunlarda acamayacaksin ama muhtemelen nvidia'ya kufredeceksin.

Ya epi bırak allah aşkına, sanki Nvidia'nın geçmişteki tavırlarını bilmiyoruz da... en basitinden gysnc örneği, yok illaha modül lazım yok bu lazım. En azından AMD bir boku yapınca beleş yapıyor genel olarak, herkes faydalanıyor. Bana amacı tamamen para kazanmak olan bir şirketi savundurtma allahını seversen.

Başlığa dönersek, kartlar boktan ama deli gibi satıyorlar. Sattığı sürece de AMD'nin pek bir yerlerinde olacağını sanmıyorum. Örneğin, 7000 serisi işlemcilerin satışı kötü gittiği için yine indirime gitmiş AMD. Gerçi yılbaşı indirimi ile de alakalı olabilir.

https://videocardz.com/newz/intel-amd-cpu-price-war-continues-amd-ryzen-7600x-is-now-available-for-239

Gerçi asıl sıkıntı işlemci fiyatlarında değil, anakartlarda. Hala 200$ altı anakart yok, B650 yongalı anakart yok, vs.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
4 4

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok