Yeni ekran kartıyla çalışmayan sistem
1 1

Bu konuda 21 mesaj var

Yeğenimin i3 10100F işlemcili bir bilgisayarı var. Ekran kartı da 730GT mi ne, bu güç girişsiz olan modellerden. Neyse rtx 3050 aldılar ama çalıştıramadılar. Ekran kartının fanları dönüyor ama ekrana görüntü gelmiyor. Ben yanlarında olmadığımdan güç kaynağı ile ilgilidir diye düşündüm. MSI 550W bir tane güç kaynağı aldırdım ama hala sistem açılmıyor. İki-üç defa reset atınca sistem 730 GT ile açılıyormuş. Ekran kartında sorun yoktur diye düşünüyorum ama aklıma başka bir şey de gelmiyor. Sizce sorun nerede olabilir?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
57 minutes ago, T800 said:

Ekran kartının güç bağlantısını yapıyorlar mı ? Böyle uzaktan problem çözmek mesele gerçekten.

Evet abi, o kadar yaptırabildim kamera ile. :)

49 minutes ago, Najaz said:

Öncelikle anakartın BIOS'unu güncellesinler.

Onu yapacak kadar kapasite olsa benden önce çözümü bulurlardı abi. :D

wazzap tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Eski ekran kartını çıkartmadan önce mevcut ekran kartı sürücüsünü kaldırmak lazım. Sonra nvidia'nın sitesinden günceli yüklenir.

Yeni ekran kartını monitöre farklı girişten bağlıyorlarsa monitörde otomatik input switch özelliği kapalı olabilir ya da öyle bir özellik olmayabilir.

Gereksiz yorum: Teknolojiden pek anlamayan insanlar için ebıl bu yüzden tercih ediliyor. Steve Jobs halkın %95'inden fazlası olan teknoloji cahili kitleyi hedef alınca başarı da peşinden geldi tabi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Alternatif seçimler söyleyeyim şimdi post ya da bios görüntüsü gelip gelmediğini bilmiyorum.

Görüntü gemliyorsa izlenebilecek aklıma gelenler;

1- Kartın slota düzgün takılıp takılmadığı, varsa +6 ya da 8pin güç girişinin doğru bir şekilde takılıp takılmadığı

2- Pc tam güç kapalı durumda iken var ise hdmi dp vs 1. 2. girişler var ise her seferinde farklı portta takılı iken sıfırdan açıyormuş gibi denenebilir. Eğer güç varken yapılırsa monitöre giden sinyal algılanamayabiliyor bu gibi durumlarda.

3- Eski kart takılıyken görüntü gelecek mi denemesi yapılabilir, kontrol sebebi olarak psunun yetip yetmemesi durumu test edilmiş olur ya da post aldıktan sonra misal donanım değişikleri yapıldı vs gibi bir yazı geliyor olması olası olabilir  aslında ekran kartı değiştirirken olmaması gereken durumlar ama geçenlerde bi kaç ekran kartı değişimi yaparken bu duruma şahit oldum. Bu durumda yeni nesil kartlarda mesela bu resizebar özelliği falan aktifleştirme durumu var. sistem csm mi ahci mi kurulu durumundan ötürü resizebar biosda açıksa csmden ötürü açılışı engelliyor olabilir.

Görüntü geliyorda windowsa geçmiyorsa yani post almaktan bahsediyorum:

1- Yine eski kart üzerindeyken biosun resizebar gibi özelliği açıksa bunu disable etmek.

2- Windows açıldıktan sonra DDU indirmek, başlat tuşundan yeniden başlat yapılırken Shift+yeniden başlat yapılarak bakım menüsünden güvenli modda pc başlatılıp indirilen ddu ile sürücüleri temelli silip pc kapatılsın dedikten sonra.

3- Yeni kartı tekrar takıp bu şekilde bir açılış yapıp sıfırdan kurulum yapıyormuş gibi devam etmek.

4- Sistem ahci değilse resizebardan faydalanılmak isteniyorsa biraz önce bahsettiğim bakım modu şeklinde komut istemi şeklinde giriş yapılır mbr2gpt.exe vasıtasıyla diskin gpt moduna dönüşümü sağlanıp daha sonra biostan resizebar aktifleştirilebilir. CSM kuruluysa resizebar hiç bir şekilde çalışmaz ve black screen hataları oluşabilmektedir.

Aklıma gelenler bunlar, dilerim çözüm sağlar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kartı bir "bilgisayarcı"ya götürmüş, kart çalışıyormuş. Kartta herhangi bir sıkıntı yokmuş. Eve gidince tekrar deneyecek bakalım.

Ya ben orada olsam, bir şekilde hallederim de. İşte arada 700km olunca (Ant-İst) yapabileceklerim sıkıntı. :(

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Biosta UEFI boot u açması gerekebilir. 3050 bios mode ile uyumsuz UEFI olmasını istiyor olabilir. Windowsun baştan kurulması gerekebilir bu nedenle  vs vs. 

SkyWarrior tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Başka monitör ve kablo ile denediniz mi? Her iki ekran kartı ile de aynı sorun yaşanıyorsa ekran kartlarından kaynaklanmıyor olabilir.

rammstein tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
5 hours ago, wazzap said:

Windows 10 kullandığı için UEFI boot'u açıktır diye düşünmüştüm. :icon_think:

Yok, ben uzun sure kullandim eski tip biosla win10.

5 hours ago, SkyWarrior said:

Biosta UEFI boot u açması gerekebilir. 3050 bios mode ile uyumsuz UEFI olmasını istiyor olabilir. Windowsun baştan kurulması gerekebilir bu nedenle  vs vs. 

Ben gectim formatlamadan. Kolay degildi hatta bi sure boot edemedim ama oldu ugrasinca. 

Yalniz adam 600kmden cozememis biz 3000kmden seyapmaya calisiyoz. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bazı ekran kartları bazı bios uyumluluk modları ile sıkıntı yapabiliyor. Bende bir tane GTX 1060 var gigabyte. X79 anakart düz bios modda ise hayatta açamazsın sistemi. UEFI boot yaparsa açıyordu sistem. Benzer şekilde eskilerde bir Zotac 760GTX im vardı. UEFI boot modu açıkken kart boot ettirmiyordu sistemi. Düz bios modunda çalışıyordu ama sorunsuz. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
13 minutes ago, SkyWarrior said:

Bazı ekran kartları bazı bios uyumluluk modları ile sıkıntı yapabiliyor. Bende bir tane GTX 1060 var gigabyte. X79 anakart düz bios modda ise hayatta açamazsın sistemi. UEFI boot yaparsa açıyordu sistem. Benzer şekilde eskilerde bir Zotac 760GTX im vardı. UEFI boot modu açıkken kart boot ettirmiyordu sistemi. Düz bios modunda çalışıyordu ama sorunsuz. 

O ne saçma şeymiş ya. BIOS modu ile ekran kartının çalışmaması ne alaka? SSD, NVME vs. olsa anlarım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sorun hallolmuş, nasıl hallolduğu konusunda ise fikrim yok. "Bilgisayarcı" normal olarak çalıştırmış ekran kartını. Bana söylediklerini aynen aktarıyorum. Ne kadar saçma olduğunu zaten siz de anlayacaksınız:

Ekran kartı 4K çözünürlükte seçili kalmış. Kendi bilgisayarında 1080p yapıp, öyle çalıştırmış.

Neyse, sorun çözüldü. Ama nasıl çözüldüğü konusunda hiçbir fikrim yok hala ki; bilgisayarcının monitörünün de 4K olduğunu sanmıyorum açıkçası.

wazzap tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ekran kartı 4k çözünürlükte takılı kalmış ne demek amk. öyle bir şey olamaz. başka bir şeydir sorun. windowsa girince görüntü kaybolsa belki diyeceğim de, bios ekranı bile gelmediği için yalan o açıklama.

wazzap and rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Çok basit bir şeydir, ben bir şey yaptım da düzeldi demek için öyle saçmalayıp paralarını almış işte, umarım ekran kartlarını çalıp S3 Trio 64 takmamıştır :)

wazzap and Mono beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Abi bi s*kim anlamadım valla. Hatta yiğene dedim, ekran kartını alınca ekranın kartının seri numaralarını karşılaştır diye. O da aynı, yani kart aynı.

Neyse telefonda "dayııııı, yardım et" diye biri bağırmayacak. :mrgreen:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok