sCoRPion_tr

CHW
 • Content count

  742
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  5

Reputation Activity

 1. sCoRPion_tr liked a post in a topic by TiesTorN in Trifecta Restoration   

   
  Dün diğer konuda kısaca yazmıştım, artık detaylıca tanıtma vakti geldiğini düşünüyorum
  Özet geçmek gerekirse; yıllardır sanayide öpüle öpüle(!) arabalarımızda bir çok işi, özellikle de ince işleri kendimiz yapmaya başladık 3 arkadaş. 2016 yılında sanayide tanıştık kendileriyle, kafalarımızın inanılmaz uyuşması neticesinde kısa zamanda yakın dost olduk. hatta neredeyse aile dostu olduk bile denilebilir çünkü sonradan öğrendik ki babalarımız zaten öncesinde tanışıyormuş inşaat sektöründen, böyle de ilginç bir tesadüf oldu.
  Hep ortak olarak hangi işe girsek diye düşünürken kendimizi otomobil iç restorasyon yapma fikrini benimsemiş olarak bulduk. Temmuz başında dükkanımızı açtık. Ana işimiz soyulan tuş takımlarını ve panellerini yenilemek, ancak tek işimiz bu değil. Araç içindeki neredeyse her şeyi restore edebiliyoruz (kumaş hariç) + elektronik modül restorasyonu da yapabiliyoruz. Özellikle eski arabalarda sürekli anlamsız elektronik hataların çıkmasının sebebi elektronik modüllerin eskiyip zayıflamasıdır. Bunun restorasyonunu bizden başka yapan kimse yok. Tuş restorasyonu yapan diğer firmalardan farkınız ne derseniz eğer sırf bu iş için özel boya kullanıp (kumlu dokulu, veya soft doku) tüm logoları bilgisayarda manuel çizdikten sonra kusursuz şekilde fabrika kalitesinde bir işçilik ortaya çıkarmamız.
  Biz bu işe girerken bu sektörde bu işi en iyi yapan olarak girme kararı aldık ve hiç bir masraftan kaçınmadık. Malzemeleri hep üst seviye kaliteli markalardan aldık. Üstüne muazzam bir sabırla koyduğumuz işçilikle de birleşince ortaya güzel şeyler çıktı. Her arabayı kendi arabamız gibi düşünüp ona göre en ince detayına kadar mükemmel olmasıydı amacımız.
  Şu ana kadar bu amaçta doğru adımlarla ilerlediğimizi düşünüyorum zira gidip konuştuğumuz 3 büyük oto servisi de önce bizi test etmek için birer parça tuş takımı ve birer araba gönderdiler, sonuçlarından aşırı memnun kalıp, hepsi bundan sonra bizimle çalışmak istediklerini söylediler.
  Bu 3 oto servisi şunlar;
  Mekanik Garaj Çalıklar Oto Boya Nano Otomotiv Diğer servislerle de uygun oldukça konuşmaya çalışacağız. Daha kapasitemiz çok az olduğu için 2 arabada doluyoruz...
  Fiyat olarak açık konuşmak gerekirse pek uygun değiliz  nispeten biraz daha yükseğe yapıyoruz diğer yerlere göre. Ancak yaptığımız işin her yönden mükemmel olup bir daha geri dönmemesi veya dönse bile bizim hatamızdan kaynaklı olacağı için tekrar ücretsiz yapılması misyonumuz. Diğer yerler aynı işi 1 günde çıkarırken biz hakkını vererek 3 günde çıkarıyoruz. Kaliteli işçilik maalesef yavaş ve maliyetli oluyor. Zaten bize gelen müşteriler de genelde ilk başta biraz burun kıvırıyorlar fiyatlara ve süreye ama son çıkan işçiliği gördükten sonra bir daha tereddüt etmiyorlar.
  Şu sıralar elimizde bir BMW E38 var, içini komple iskeletine inene kadar dağıttık, baştan aşağı tüm elektrik tesisatını ve döşemeleri toparlıyoruz. Yıpranan yerlerini restore ediyoruz. Ortaya klasik envanterine girecek kalitede bir işçilik çıkacak. Bu işin meğerse ne çok manyağı varmış da haberimiz yokmuş. Millet kaliteli iş yapacak yer arıyormuş.
  Instagram ve FB sayfamızdan bizi takip edebilirsiniz, sayfalarda her şeyi paylaşmıyoruz ama genel hatlarıyla ne yaptığımız anlaşılır.
  trifecta.restoration (instagram) trifecta restoration.auto (facebook) Sizin de yaptırmak istediğiniz şeyler olursa bekleriz  Adresimiz sosyal medya sayfalarımızda yazıyor.
  Not: Böyle kendimizi övüyormuşçasına reklam gibi tanıtma yapmak istemezdim ama amatör ruhlu ve esnaflıkla uzaktan yakından alakası olmayan biri olup da yine de bu işlere girişmiş biri olarak heyecanımı mazur görün  3 arkadaş da bir şeyler başarmanın heyecanını yaşıyoruz. Bu işi büyütüp mevcut işimden istifa edeceğim günü 4 gözle bekliyorum.
   
 2. sCoRPion_tr liked a post in a topic by allreadydead in Otomobil Hakkında Her şey   
  BMW'yi sanayiye gidip gelmek kullanıyorum sadece deseydin
 3. sCoRPion_tr liked a post in a topic by TiesTorN in Otomobil Hakkında Her şey   
  ben benzer gırgırı kartal ile yapıyorum
  iş yerindeki güvenliklerin beyni yandı, bi bmw bi mercedes ile gidiyorum sonra kartal ile gidiyorum. bir kaç kişi dayanamayıp sordu sen ne ayaksın diye  hatta biri "diğer araçlar dururken bunu niye sürüyosun ki dede yadigarı falan mı" diye sormuştu.
 4. sCoRPion_tr liked a post in a topic by Najaz in En son aldıklarınız   
  Yıllarca peşinden koştuğum, bir ara ayağıma kadar gelmesine rağmen tembellik edip almadığım (ve sonra kafamı duvarlara vurduğum), Sony'nin MD teknolojisinin 10. yılına özel tasarladığı ve piyasaya sürdüğü, MD cihazların Holy Grail'i olan MZ-N10'a sonunda kavuştum

 5. emre666 liked a post in a topic by sCoRPion_tr in Fiber internet cahilinden bir sorular ??   
  Fiber bağlantı yapılmış, routerın altındaki beyaz kutu fiber to ethernet converter.
 6. MilesTeg liked a post in a topic by sCoRPion_tr in Amazon Türkiye Fırsatları   
  Tam fırsat olmasa da Amazon Prime Türkiyeye gelmiş, aylık fiyatı 7.90. Prime Video ve bazı iller için aynı gün teslimat ve ücretsiz kargo var.
  https://www.amazon.com.tr/prime
 7. sCoRPion_tr liked a post in a topic by stardust in Otomobil Hakkında Her şey   
  amerika'da işim vardı, ev tutmuş oturuyordum, okula kayıtlıydım, yanına gittiğim adam kendine s500 alıp al kullan diye bana jaguar arabasını vermiş, kendi avukatının kızıyla tanıştırmıştı evlenip yanında kalayım diye...
  hepsini elimin tersiyle ittim bu bok çukuruna geri döndüm. babam "kafanı vuracak duvar arayacaksın, duvar bile bulamayacaksın. insanların hayal ettiği hayatı istemedin buraya döndün, benden bir şey bekleme artık" dedi.
  ona inat gittim pilot oldum, güya kendimi kanıtladım. 
  şuan otobüs şöförü maaşına uçak uçurmam bekleniyor.
  soran olursa araba meraklısıyım 2013 den beri aynı arabayı kullanıyorum.
  2. pilotken peşin paraya gidip alabileceğim arabaları, şuan kaptan halimle kredi ile bile almayı düşünmek mantıken büyük enayililk hissi veriyor.
  kendime kızdığım kadar kimseye kızmıyorum. kafamı sikeyim. bu millete müstehak. önümde yansalar üstlerine ne tükürürüm ne işerim.
 8. sCoRPion_tr liked a post in a topic by OnLyTNT in Otomobil Hakkında Her şey   
  Ulen burda da mı
 9. rammstein liked a post in a topic by sCoRPion_tr in NAS alma zamanı geldi, nedir ne değildir?   
  Synology alıp geçin işinizi görecektir. İşetim Sistemi/Yazılım olarak Qnap'a göre daha iyi durumda. WD'nin modelleri biraz daha basit kalıyor onların yanında (üst düzey birkaç ürün harici). Benim tavsiyem RAID 1 yerine cloud servislerden birini kullanmanız. Evdeki bilgisayarınız Synology'e yedekler o da istediğiniz bir cloud servisine yedekler (aynı özellik Qnap'ta da var). Eğer sadece yedekleme vb amaçlar ile kullanacaksanız düşük modeller bile işinizi görecektir, yok ben üzerinde VM çalıştıracağım filan diyorsanız işlemci ve ram miktarına dikkat etmek gerekiyor.
  Ayrıca 4HDD olan bir model alırsanız RAID 1 yerine RAID 5 kullanabilirsiniz. 3 diskin kapasitesini kullanırken 1 disk parity drive durumunda çalışır.
  FreeNAS ZFS kullandığı için HDD ekleme işini iyi planlamak gerekiyor, kafanıza göre istediğiniz boyutta disk ekleyemiyorsunuz hazırda var olan pool'lara.. 
   
 10. sCoRPion_tr liked a post in a topic by Najaz in PlayStation 5   
  Tasarım Y...K gibi olmuş müdürüm, çok afedersin...
 11. sCoRPion_tr liked a post in a topic by Squall in En son aldıklarınız   
  Arkadaşlar yağ oranını ölçmek için tartıya gerek yok tek ihtiyacınız şu:

 12. CandleGarden liked a post in a topic by sCoRPion_tr in Televizyon için kablosuz kulaklık tavsiyesi   
  Bluetooth verici alıp kulaklık çıkışına bağladıktan sonra istediğiniz herhangi bir bluetooth kulaklık ile kullanabilirsiniz. Bir örneğine aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.
  https://www.amazon.com/iTeknic-Bluetooth-Receiver-Transmitter-Latency/dp/B07XRL9JL2?ref_=s9_apbd_otopr_hd_bw_bApkUol&pf_rd_r=KSNJWZ2C06D851MHG1D5&pf_rd_p=7fe75b39-3f02-5941-a5bc-4f2f16361f10&pf_rd_s=merchandised-search-10&pf_rd_t=BROWSE&pf_rd_i=9926003011
 13. sCoRPion_tr liked a post in a topic by ZvAnA in Upload hızı artışı   
  Ya nafile çabalar, bunlar ayaklansa ne olur. Zamanında AKN kaldırmak için ayaklandılar da ne oldu; kotalar dötümüze girdi, şimdi 50-100 mbit limitsiz için ev, araba satıyor millet. AKN o kadar kötü birşey değildi. Gece 12, sabah 8 ile zaten limitsiz gibi kullanıyorduk. Taa o zaman kişisel düşüncem bu ölücü tayfanın başımıza iş açacağı idi. Nitekim de öyle oldu. AKN zamanında yapılmış aboneliklerin taahhütleri bitince gördü herkes limitsiz internetin ne olduğunu. Taa o zaman bu AKN'ye itiraz yerine upload hızları ve altyapı yetersizliği üzerine gidilmeliydi. Ama bu torrentçi, beleşçi tayfanın derdi o değil, interneti ne kadar sömürebilirizdi.
 14. sCoRPion_tr liked a post in a topic by Whooosh in En son aldıklarınız   
  Ben bu bilgisayarı geçen sene bozdum.
  Çalışırken anakartın üstüne vida düşürdüm, bilgisayar dondu. Kapattım açtım, açılmadı. Sonra ne yaptıysam çalıştıramadım, 1 senedir de öyle yatıyordu.
  Geçen evde eşyaları düzenlerken gözüme battı, atmaya da kıyamadım dedim şuna bir anakart alayım da işyerine falan koyarım. Öyle standart anakartlar bunlara olmuyor illa kendi anakartını alacaksınız, Ebay'den 2. el bir anakart buldum aldım. Geçen gün aldığım yeni anakartı taktım ama çalışmadı, ram hatası verdi bu sefer.
  Muhtemelen ramler de önceki anakart ile birlikte cortladı. Normal DDR3'lerle de çalışmıyor, illa ECC sunucu ramlerinden olacak.
  Bilseydim ramler de gidik, hiç anakart işine girmezdim. Eğer ram almazsam bu sefer harcadığım para da boşa gidecek, en iyisi ram'de alayım diyerek gittim 40$'a ikinci el 8 tane 4GB DDR3 ECC ram aldım. 8 tane olmasının sebebi ise bellek bant genişliğini en verimli kullanabilmek için, çünkü bu işlemcilerin her birinde 4 bellek kanalı var.
  Sonra içime bir kurt düştü, "ya işlemciler de bozulduysa?"
  Battı balık yan gider, kaçan kaçtı zaten diyerek 2 tane de ikinci el E5-2690 işlemci aldım tanesi 75$'dan. Zaten bu sistem bundan daha hızlı ve yeni işlemcileri desteklemiyor. Hem de +1Ghz upgrade olmuş olacak.
  Yine çalışmazsa bu sefer benzin döker yakarım.
   
  Anlayacağınız eski araba alıp oto sanayiden çıkamayanlara döndüm
 15. sCoRPion_tr liked a post in a topic by serseridingil in Retro PC Donanım ve Bilgisayar Kolleksiyonum   
  Ne sebeple olduğunu bilmiyorum ama postimages'a Türkiye'de blok konmuş sanırım.  Özgürlükler genişliyor demek ki.  VPN veya Tor ile resimleri görebilirsiniz..
  Sanırım makul bir free hosting sitesine basit bir galeri olarak yüklemem gerekecek..
  EDIT: İşe koyuldum: https://sites.google.com/view/retronautics
 16. sCoRPion_tr liked a post in a topic by Whooosh in En son aldıklarınız   
  CorsairLightingProtocol
  Şöyle bir kütüphane varmış, denedim gayet güzel çalışıyor.
  Elinizde herhangi bir Arduino Leonardo yada benzeri klon bir ATmega32U4 mikro işlemci var ise bunu Corsair'in USB ighting/ fan hublarından birine dönüştürebiliyor ve ICUE yazılımının tüm nimetlerinden faydalanabiliyorsunuz. Ucuza 2811-2812b şerit led falan alıp monitörün arkasına takarak diy amblight falan da yapabilirsiniz.
  2 metre 2812b adreslenebilir şerit led ve Arduino Leonardo klonu en fazla 10-15$ tutar.  15$'a 120$'lık Corsair iCUE LS100 kitinin aynısını kendiniz yapabilirsiniz.
   

  Firmware'i yükleyince sistemde Corsair usb aygıtı olarak görünüyor.
  https://github.com/Legion2/CorsairLightingProtocol#create-a-lighting-node-pro
 17. sCoRPion_tr liked a post in a topic by Whooosh in INTEL VE GPULARI   
  Şimdiki jenerasyondan 2 kat performanslı olduğu söylenmiş. İntel'in mevcut grafik performansını zaten biliyoruz "0", yani 0 x 2 = 0, geçiniz.
 18. sCoRPion_tr liked a post in a topic by rammstein in Ucuz oyun avcısı   
  Aşağıdaki oyunlar Epic Store'da ücretsiz:

 19. sCoRPion_tr liked a post in a topic by Psikobat in En son aldıklarınız   
  Geldi cocumm  

 20. pentaman liked a post in a topic by sCoRPion_tr in En son aldıklarınız   
  Izdırapla ilgili son güncelleme
  4. denemede bataryayı ülkeye sokacak bir satıcı bulmayı başardım. Adam bataryayı acil çıkış levhasının içine koyup onun bataryasıymış gibi gönderdi, 3 hafta içerisinde elime ulaştı. 20TL vergisini ödeyerek teslim aldım.

 21. pentaman liked a post in a topic by sCoRPion_tr in En son aldıklarınız   
  Izdırapla ilgili son güncelleme
  4. denemede bataryayı ülkeye sokacak bir satıcı bulmayı başardım. Adam bataryayı acil çıkış levhasının içine koyup onun bataryasıymış gibi gönderdi, 3 hafta içerisinde elime ulaştı. 20TL vergisini ödeyerek teslim aldım.

 22. pentaman liked a post in a topic by sCoRPion_tr in En son aldıklarınız   
  Izdırapla ilgili son güncelleme
  4. denemede bataryayı ülkeye sokacak bir satıcı bulmayı başardım. Adam bataryayı acil çıkış levhasının içine koyup onun bataryasıymış gibi gönderdi, 3 hafta içerisinde elime ulaştı. 20TL vergisini ödeyerek teslim aldım.

 23. pentaman liked a post in a topic by sCoRPion_tr in En son aldıklarınız   
  Izdırapla ilgili son güncelleme
  4. denemede bataryayı ülkeye sokacak bir satıcı bulmayı başardım. Adam bataryayı acil çıkış levhasının içine koyup onun bataryasıymış gibi gönderdi, 3 hafta içerisinde elime ulaştı. 20TL vergisini ödeyerek teslim aldım.

 24. pentaman liked a post in a topic by sCoRPion_tr in En son aldıklarınız   
  Izdırapla ilgili son güncelleme
  4. denemede bataryayı ülkeye sokacak bir satıcı bulmayı başardım. Adam bataryayı acil çıkış levhasının içine koyup onun bataryasıymış gibi gönderdi, 3 hafta içerisinde elime ulaştı. 20TL vergisini ödeyerek teslim aldım.

 25. rammstein liked a post in a topic by sCoRPion_tr in Ucuz oyun avcısı   
  Hala oynamamış olan varsa Faster Than Light Epic'de ücretsiz.
  https://www.epicgames.com/store/en-US/product/faster-than-light/home