Z170 anakart hangisini tavsiye edersiniz?
1 1

Bu konuda 28 mesaj var

Selam dostlar,

Artık ufaktan platform güncelleme vakti geldi sanırım. Geç bile kaldım aslında, orasını karıştırmayın :)

Mevcut anakartım Asus p8p67 Pro Rev3. İşlemci olarak i5 2500K kullanıyorum. Genel olarak çok memnunum ama teknolojini gerisinde kaldığımı düşündüğüm için bir güncelleme yapayım dedim.

Özellikle DDR4'e geçeyim istiyorum.

Aklımda Asus VIII Hero veya Ranger var. MSI M7 de olabilir. İşlemci olarak i5 6600K düşünüyorum. i7'ye ihtiyacım olacağını sanmıyorum. İşlemci suyla soğutulacak bu arada...

Siz ne tavsiye edersiniz? Özellikle yukarıda bahsettiğim anakartlardan yana hangisi tercih ederdiniz ve nedenlerini de paylaşırsanız sevinirim. Bunlar haricinde önerilere de açığım.

Teşekkürler  :thumbs:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Nacizane tavsiyem o işlemci, anakart veya ram yanana kadar kullanılabilinir hatta kullanılmalı da.. :) Şuan herhangi bir ofis veya oyun işleyişinde darboğaz yaratıcaklarını sanmıyorum..

Ha ama eğer illa ki değiştiricem yerden para buldum, mevcut işlemcimin altında yatır var, ramlerim ilk montajda elimi kesmişti o zamandan beri kılım falan deniyorsa asus hero ve (madem farazi bir upgrade) i7 6700K alınsın ki en azından bir işe yarasın derim.. :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sadece DDR4 e geçilecekse geçmeye değer birgüncelleme değil. Ama yok ben M.2 ssd de takacam, Kabylake aslında almak istediğim işlemci vurucam kırbacı modu varsa onu bilemem. onun haricinde bu anakartlar eskilerin üzerine kayda değer hiçbişi getirmiyorlar. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben de bu ikilemde kalmış ve vazgeçmiştim birkaç ay önce.

Anakartta hep Asus alıyorum ve genelde en dolusunu almaya çalışıyorum. Asus Z170 Deluxe var. Gözüm onda kalmıştı parça bakarken. Hoş şimdi Maximus Formula çıkmış ama o kadar die-hard overclock yapan bir insan olmadığımdan bana göre gereksiz.

Ram'ler ayrıca Amazon'da baya ucuz oluyor, oradan bakmanızı tavsiye ederim boşuna burada 2 katı para ödemeyin. En son Corsair 16gb 3200 mhz ramler 69$ falandı indirimde.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

6 aydır ASUS Maximus VIII Ranger kullanıyorum. Zamansızlıktan overclock işlerine girme fırsatım olmadı ama bir sıkıntısını görmedim.

Şu konuda sistem 2 tane sistem önerisi vardı Skylake platformuna geçiş için

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hımmmm yorumlar için teşekkürler biraderlerim :)

Haklısınız aslında arkamdan koşturan yok değişim için, sadece o eskilerden kalan "aman sistem çok eskimeden değiştireyim henüz elimdekiler 2 kuruş ederken" diye bir dürtü bendeki. 

Bir darboğaz falan da hissetmiyorum açıkçası. Sadece "geleceğe mümkün olduğunca hazır hissetmek" benim hedefim. DDR4 derken platform olarak söylemiştim, yoksa DDR3'lere bir gıcığım yok :D

Beni en çok heyecanlandıran gelişme M2 olayı. Ha o da ne kadar fark hisettirir SATA ile bağlı bir SSD üzerine bilmiyorum. Kağıt üzerinde güzel de günlük kullanımdaki kazancı o masrafa değer mi bilmiyorum.

Zaten geçiş yapacak olursam M2 biraz daha zaman alacak benim için.

Ama söylediklerinizden anlıyorum ki o yerde bulduğum parayı birlikte yiyelim istiyorsunuz. Ona da kabul naapalım  :cici:  :mrgreen:

Ben yorumlarınız üzerine biraz daha düşüneyim bu işi en iyisi  :thumbs:

KaraSinek beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

M2 işine girmeye ben de niyetlenmiştim ama sonunda Sata Samsung 500 GB Evo alıp vazgeçtim o işten. Henüz daha tam oturmadı sanırım M2 işi, ısınma sonucu yavaşlama vb. şikayetler var, donanım bölümünde onun için de bir konu mevcuttu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Asus P8P67 deluxe'ten geçtim ben de yeni sisteme. Geçiş nedenim sata 3.0 portlarının sayısının yetersiz olması, usb portlarında arada bir anlamsız saçmalıkların başgöstermesi ve bazı eski teknoloji nedeni ile oldu. Eskiden çok memnun olduğum anakart, artık yetmiyordu. Böyle bir durum var ise terfi mantıksız değil bence. Şimdi eski sistemimi de ofiste kullanıyorum halen. Ama imamdaki sistem tüm ihtiyaçlarımı güzel şekilde karşılıyor. Sadece ekran kartı terfisi düşünüyorum bu aralar.

Ses kartı varsa Asus rog serisi ucuz olan hero, ranger vs. ya da msi'ın muadil anakartları düşünülebilir. Gigabyte olarak z170x gaming 7'de güzel bir anakart. Biraz daha fazla verip eksta özelliklerle deluxe ya da maximus viii formula da tercih sebebi olabilir. Bunların arasından herhangi biri seçilebilir. Ama işlemci olarak i7 6700k öneririm. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

M2'lerin bence biraz daha yaygınlaşmasını beklemek lazım. SSD'lerin ilk zamanları gibi yavaş yayılıyorlar ama yakında anakart üzeri çözümlerin düşük fiyatlarla daha çok bulunur olacağını düşünüyorum (bkz: boyut).

Anakart içinse fiyatta çok uçmayıp bütçeyi olası diğer bileşenlere (i7 işlemci, ekran kartı, ek SSD, belki 2. monitör vs) ayırabilirsiniz. Eğer böyle dertler yoksa o zaman içinize sineni alın geçin, Üç aşağı beş yukarı hepsi birbirinin aynı şeyleri vaadediyor zaten. :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sağolun arkadaşlar.

Hala karar vermedim ne yapacağıma. Değiştirecek olursam zaten ikinci el kısmına bir başlık açınca anlaşılır zaten :)

@@ZvAnA USB ile ilgili sıkıntıların benzerini ben de seyrek de olsa yaşıyorum. Bu kartların kronik sorunu bu sanırım. Aslına bakarsan yeni anakartla birlikte bunu da kafamdan atmış olurum diye düşünüyorum. Ancak benim için öyle kart değiştirtecek bir sorun da değil şimdilik. Arızadan çok "huy" gibi birşey bu.

Bir ihtimal daha büyük bir SSD'ye geçip elimdekini de kullanmaya devam edebilirim bir süre daha veya elimdekinden bir tane daha alıp RAID macerasına dalabilirim.

Evga 970 SSC var sistemde, onun da çok upgrade'e ihtiyacı yok şimdilik. 1080'lerin biraz oturması lazım piyasaya. 

Şeytan dürtmezse şimdilik beklemede kalacağım sanırım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Asus ROG Hero kullanıyorum, Ranger veya bunu almanızı tavsiye ederim. MSI'ın Gaming 5 ve 7 serileri de güzel kartlar. M2 SSD konusunda ise sata arayüzlü olanların yer kazancı dışında bir anlamı yok. Eğer mini itx bir kasa toplamayacaksanız çok anlamlı değil. Nvme arayüzlü Samsung 950 Pro gibi bir M2 SSD almak lazım M2 den faydalanmak için. MSI kartlarda yanılmıyorsam 2 tane M2 slot var, bendeki Asus'ta ise bir tane ama zaten bir tane dahi olması yeterli bence. 

MilesTeg beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben asagidaki konfigurasyonda Asus Z170A temelli bir sistem kullaniyorum ve oldukca memnunum. BIOS / UEFI kullanici arabirimi oldukca kullanisli. Windows disinda isletim sistemleri (Linux) kurarken en ufak bir zorlukla karsilasmadim. Fiziksel tasarimi cok ozenli ve hersey cok mantikli, acik yerlestirilmis. Uzun vadeli dayanikliligi konusunda henuz bir fikrim yok ama su ana kadar izlenimim Asus'un oldukca kaliteli bir urun sagladigi yonunde.

- Asus Z170A +

- Intel Skylake i7-6700K

- Crucial LPX Vengeance 64GB DDR4 

- 2 x Samsung 480GB EVO SSD

- WD 3TB  SATA HD

MilesTeg beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Audio ve component kalitesi icin Z170-PRO alayim diyorum... Benzer fiyata hatta bir 90TL daha ucuza Maximus VIII Ranger da alinabiliyor da Z170-PRO daha saglam ve kaliteli geldi bana... Ne dersiniz?.. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Acelen yoksa şimdi alma derim, yok şimdi alacağım diyorsan olabilir, RYZEN doğru düzgün gelirse olay dörtten daha fazla CPU çekirdeğine kayacak gibi görünüyor, fiyat olarak da bu durum Intel tarafını etkiler. Uzun süre kullanmayı düşünüyorsan bu işlerin arefesinde beklemekte fayda olur, yok farketmez bana zaten 6-8 aydan fazla kullanmam falan diyorsan ayrı bir mesele.

wazzap and JardeL beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Acelem yok gazim var sadece...  :zuh: Mart-Nisan gibi cikiyormus galiba bu, en kotu cikmadan 1 ay evvel filan neyin ne oldugu belli olur sanirim?.. Gerci cok ust duzey bir sistem kurmayacagim sonucta ama etkisi olacaksa beklerim, birsey kalmamis sunun surasinda...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@JardeL

ranger prodan daha ustun bir model kullanilan malzeme kalitesi acisindan. kapasitorleri, fazlari daha ust seviye, hero ile benzer. pronun ise ivirzivir ozellikleri fazla, o nedenle daha pahali olabilir.

haa pratikte z170a ile hicbir farkini hissetmeyeceksiniz cunku kullanim seklimiz ve yaptigimiz overclock miktari belli. ben o nedenle heroya para basmak yerine ranger almistim. gayet memnunum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@JardeL

ranger prodan daha ustun bir model kullanilan malzeme kalitesi acisindan. kapasitorleri, fazlari daha ust seviye, hero ile benzer. pronun ise ivirzivir ozellikleri fazla, o nedenle daha pahali olabilir.

haa pratikte z170a ile hicbir farkini hissetmeyeceksiniz cunku kullanim seklimiz ve yaptigimiz overclock miktari belli. ben o nedenle heroya para basmak yerine ranger almistim. gayet memnunum.

:icon_think: Tam tersi diye biliyorum ben?.. Misal USB kontrolculer Ranger'da ASMedia iken PRO'da Intel... Ya da onboard Audio icin PRO'da "Premium Japanese-made audio capacitors" vs. yaziyor ama digerinde yok... Gerci temelde ikisi de ALC1150 kullaniyor, Ranger'daki Supreme FX yazilim farki... 

Z170A'da ALC892 degil ALC1150 kullanilsaydi direkt onu alirdim aslinda da eski ondaki chipset... 

Bu arada Eksen Bilgisayar fiyatlara acayip zam yapmis, dun aksam yanilmiyorsam 816TL olan Ranger bugun 975TL'ye firlamis... Vatan'da bile 918TL... Ayni sekilde Z170-PRO da 900TL civari idi sanirim, bugun 1077TL olmus...  :icon_eek:

Son bir not; HardwareCanucks sitesinin anakart incelemelerine bayildim... Biraz once Maximus VIII Gene incelemesini okudum, eger cok fazla PCIE slotu lazim degilse Ranger'i bosverip bunu almak daha iyi; http://www.hardwarecanucks.com/forum/hardware-canucks-reviews/70310-asus-maximus-viii-gene-motherboard-review-5.html ... 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
PRO'lar  Z170A'nın üst modeli, Ranger ise Hero'nun alt modeli. Dolayısıyla işlemciye güç sağlayan devrelerin bazıları Ranger'da daha kaliteli. Pro'nun kullandığı mosfet'ler Semiconductor marka, Ranger ise Hero'daki aynı Texas Instruments mosfetleri kullanıyor. VRM ise Ranger ile Pro'da aynı. Hero'da biraz daha iyi.

PRO'nun kullandığı intel usb kontrolcü daha mı iyi bilmiyorum fakat Ranger'ın kullandığı ASMedia'ların aynısı Hero'da da var Gene'de de var.

Ranger'ın da ses kısmındaki kapasitörler japon yapımı altın renkli Nichicon. Çip de aynı alc1150. (z170a'da bu baya tırt kalıyor) Ranger'da Hero gibi NEC röleler var ve dac'ı 600ohm kulaklık destekliyor. PRO'da bu olay yok.

JardeL beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Artık Z170 anakart tavsiye etmiyoruz.

Skylake bile alacak olsanız Z270 alın. en azından güney köprüsünde biraz daha PCI express kanalı var potansiyel. 

JardeL beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Z170'e yogunlasinca Z270'i gormemistim, ciktigindan haberim bile yoktu... Gazimi aldi biraz... Gerci fiyatlari ayni gibi asagi yukari; Asus STRIX Z270E GAMING 1000TL mesela... 

Mediamarkt'ta 899'a i5 6600 var, hergun elim gidiyor alayim diye, sonra T800'un dedigini dusunup vazgeciyorum... Sonra "yahu nasil olsa uc bir sistem kurmayacagim, al gec" diyorum, sonra yine vazgeciyorum... Fiyatlar bir yandan artiyor... Poff... 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Asus STRIX Z270E GAMING 1000TL  güzel fiyatmış, Z170 HERO ile benzer ise gerçekten iyi, aynı fiyata çıkmış denilebilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Anakart gibi sistem performansina etkisi neredeyse sifir olan bir bilesene 1000 lira para vermek yerine, buradan arttirilacak parayla grafik kartinda bir ust seviye alinmasi daha mantikli degil mi?

Ben olsam şunu alır geçerim; M2'si de var USB 3.1'i de. Fiyatı 520 TL:

MSI Z170-A PRO

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok