AMD Radeon RX Vega ve Dandirik RX 500 Serisi :P (2017-2018)
1 1

Bu konuda 656 mesaj var

Vega'nın çok iyi olması zaten imkansızdı. Polaris'le birlikte Amd'nin elindekiler anlaşıldı. Kısaca yeni hiçbir şey yoktu elinde. Vega'da da bir şey olmayacağı belli olmuştu. Ama beklenti, artan saat hızları, hbm2 kullanımı ve gpuda yapılacak iyileştirmelerle birlikte, Polaris'in 2 katından büyük Vega gpusu ile Polaris'in 2 katı performans almaktı. Ama o bile olmadı. Bu çok ciddi bir sorun bence. Sitelerin zorlama sonuçları olmasa, 56 bile 1070'in önüne geçemiyor. Daha önceden sunulan f/p oranları yok. Rakiple, rekabetle alakasız kartlar çıktı ortaya. :| Nvidia "yemişim Vega'sını... Alın size Volta!" dese yarın, Amd'nin en az bir yıl boyunca izlemekten başka hiçbir şey yapamayacağının farkındayız heralde. Pascal'ı bir yıldan fazla süre izlediler. Hatta nvidia "1080ti'yi 500 dolar yaptım, kaybolun lan!" dese, o bile Amd'nin 1 yıl tatile çıkması anlamına gelir.

Bu saatten sonra Vega'yı kim almak ister, Navi'yi kim bekler bilemiyorum. Amd kendi kendini iyice köşeye sıkıştırdı gibi. Bu hatayı en son 3dfx yapmıştı. Nvidia da hemen bunu görüp takır takır saydırıp firmayı bitirmişti. RTG'ye de aynısını yapar mı bilinmez ama RTG bu fırsatı fazlasıyla veriyor.

mamad tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 saat önce, mamad said:

Vega'nın çok iyi olması zaten imkansızdı. Polaris'le birlikte Amd'nin elindekiler anlaşıldı. Kısaca yeni hiçbir şey yoktu elinde. Vega'da da bir şey olmayacağı belli olmuştu. Ama beklenti, artan saat hızları, hbm2 kullanımı ve gpuda yapılacak iyileştirmelerle birlikte, Polaris'in 2 katından büyük Vega gpusu ile Polaris'in 2 katı performans almaktı. Ama o bile olmadı. Bu çok ciddi bir sorun bence. Sitelerin zorlama sonuçları olmasa, 56 bile 1070'in önüne geçemiyor. Daha önceden sunulan f/p oranları yok. Rakiple, rekabetle alakasız kartlar çıktı ortaya. :| Nvidia "yemişim Vega'sını... Alın size Volta!" dese yarın, Amd'nin en az bir yıl boyunca izlemekten başka hiçbir şey yapamayacağının farkındayız heralde. Pascal'ı bir bir yıldan fazla süre izlediler. Hatta hatta nvidia "1080ti'yi 500 dolar yaptım, kaybolun lan!" dese, o bile Amd'nin 1 yıl tatile çıkması anlamına gelir.

Bu saatten sonra Vega'yı kim almak ister, Navi'yi kim bekler bilemiyorum. Amd kendi kendini iyice köşeye sıkıştırdı gibi. Bu hatayı en son 3dfx yapmıştı. Nvidia da hemen bunu görüp takır takır saydırıp firmayı bitirmişti. RTG'ye de aynısını yapar mı bilinmez ama RTG bu fırsatı fazlasıyla veriyor.

Bu saatten sonra da madenciler bunu alacak, AMD yalancı da olsa oldukça iyi satış rakamlarına ulaşacak, dediklerinin hepsi doğru aslında ama Etherium olayı AMD'yi en az 1 sene daha kayıpsız hatta karlılıkla götürür, sonrasında ne olacağına odaklansa bir işe yarar belki. Bu arada olan Freesync monitörü bulunan ve kartın esas hedef kitlesindeki arkadaşlara oldu tabi.

Benim için Vega'nın tek anlamı iMac Pro'da sunulacak olması, onun dışında hiçbir esprisi yok açıkçası, iMac Pro Aralık'ta sergilendiğinde toplam performansıyla değerlendirip ona göre duruma bakmayı planlıyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@pentaman iMac Pro 'da performans sorunu olmaz. Orda kullanılan uygulamlarda performansı çok iyi. 1080Ti 'den bile iyi . Isınma sorun olabilir. imac 'te Freesync var mı?

Oyun performansı ise kötü patladı. Akla gelen bir olasılık da gpu 'un oyunlar için değil bu tip uygulamalar için tasarlanmış olması . Belki farklı tasaarımlar yapacak bütçeleri yoktu?

Freesync tarafında kalmak mantıklı aslında ama vega feci oldu. 

inleme yapanlarda isyan durumu var. 

Jay2cents  mesela. 

https://twitter.com/JayzTwoCents/status/899321072960512000

https://twitter.com/JayzTwoCents/status/899327436684263424

https://twitter.com/JayzTwoCents/status/899322786740527104

https://twitter.com/JayzTwoCents/status/899322113927991296

ResetButton tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@ResetButton, iMac Pro da bir önceki nesil gibi 60Hz 5K ekran kullanıyor, renk gamı ve parlaklık arttırıldı sadece. Günlük uygulamalarda zaten freesync kullanmadan 60 Hz stabil bir şekilde yakalanır ve alt tazeleme hızlarına gerek kalmaz diye tahmin ediyorum. Tabi oyunlarda ne olur görebilmek için aletin çıkışını beklemek lazım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

RX Vega 64 500 USD bile olsaydı, özelliklerine göre ekonomik Samsung CHG70 32" HDR 2560x1440 144Hz monitör ile birlikte çok beklenen tek Gsync HDR yüksek çözünürlüklü monitör fiyatına olayı halletmek işten değildi.

Bu fiyat zıplamaları falan hiç hoş olmadı, 499 USD zaten anlık birşey oldu da 599 USD'yi de geçtim 699 USD fiyat var şu an, hiç mi hiç olacak iş değil artık. 

Uzun süredir bekleyen sadık bir kesim de kanaatimce üzgündür.

T800 tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

RX Vega 56 bu durumda 499 USD falan olur hatta oldu olacak 599 USD de olabilir. Mining olayı biterse bir şekilde o zaman ne olacak ben de onu merak ediyorum, kızgın bir oyuncu müşteri de oluştu bir noktada, son zamanlarda gördüğüm en ilginç çıkış oldu bu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bence arka planda söylenmeyen birşeyler var, GPU'da yeterli seviyede verimlilik ulaşamadan çıkardıklarını ve bu yüzden geçiş döneminde minningi bahane ederek bilerek fiyatları manipüle ettiklerini düşünüyorum, her halükarda son kullanıcıya ayıp ettiler. minning talebi karşılandıktan sonra fiyatlar düşerse daha bir rezillik.:cici:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Redditte kullanıclar "Raja Koduri nerde?" diye soruyor. Vega çıktıktan sonra arazi oldu :)

GameNexus'taki elemanın söylediğine göre açıklanan fiyatlarda satıldığında 56 'da hemen hiç kar yok , 64'ten biraz kar elde edebilioyor AMD . HMB2 derken üretim maliyeti çok yüksek kalmış, isteseler de fiyatı düşüremiyorlar. 

Ciddi tepki var youtuberlardan , çünkü açıklanan fiyatlar aslında doğru değil, kısa süreli bir indirim fiyat, bunu sanki sürekli fiyatı olacak gibi açıkladılar, inceleme yapanları da yanlış yönlendirmiş oldular. Şu andaki fiyatlarla hiç bir anlamı yok .

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Durum bu anlatılan şekilde ise başarı karnesi ürün ürün ortada olan bu ekibin çıkışının verilmesi gerekir herhalde ama içerde nasıl değerlendirmeler, yorumlar yapılıyordur bilemeyiz.

Bu noktaya doğruysa bunlar nasıl varıldı ? Takkenin öne koyulup ciddi üzerinde düşünülüp önlem alınması gereklidir diye düşünürüm.

Ancak tabii içeride nasıl yorumlanır bu gelişmeler, ortaya konan ürünler, bunu bilemeyiz elbette.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AMD'den fiyat kalıcı olacak gibi bir açıklamalar var ama o fiyatlar da bile Nvidia karşısında iyi tercih değil. 

Mac 'te kullanmak için iyi ama geri kalan oyuncu kitle için hüsran oldu. Ancak fiyat avantajı ile olabilir , o da HMB gibi nedenlerle fiaytı düşüremiyorlar. 

Geriye herhalde bir süre miningcilere satıp para topladıktan sonra fiyat düşürmek kalıyor. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
9 hours ago, ResetButton said:

GameNexus'taki elemanın söylediğine göre açıklanan fiyatlarda satıldığında 56 'da hemen hiç kar yok , 64'ten biraz kar elde edebilioyor AMD . HMB2 derken üretim maliyeti çok yüksek kalmış, isteseler de fiyatı düşüremiyorlar. 

Onun bir tablosunu yapmıştı birileri, maliyetleri 290x'den farklı değildi. 180$ falan bir kartın maliyeti deniyordu. Tabi buna dükkanın işlemesi, tekerin dönmesi için gerekli gelir dahil mi bilmiyorum.

HBM2 evet pahalı ama başka kalemlerin maliyetini de düşürüyor HBM kullanmak. Öyle doğrudan fiyatı arttıran bir şey değil.

Whooosh tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu fiyatlandırma meselesi çok acı bir tat bıraktı, halen stokları arttırmaya çalışıyoruz gibi açıklamalar var, ama durum bu kadar da basit değil gibi.

Öncelikle madencilerin stokları tamamen silip süpürmesini arzu etmediklerini belirtmişler, arkadan bundle paketleri olacağı söylenmiş bununla ilgili olarak ki bu paketlere de başarısız deniliyor, detayları merak edenler youtube, inceleme siteleri v.b. yolu ile bunlara ulaşabilir.

Oradan geldim madenciler için beta sürücü çıkarıldığı söyleniyor, bu ne perhiz bu ne lahana turşusu ?

Fiyatlar konusunda hiç olmadık açıklamalar dolanıyor inceleme sitelerinde ancak bunlara verilen cevaplar tatmin edicilikten çok uzak.

Ciddi olarak canım sıkıldı bu gelişmelerden.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
Just now, T800 said:

Oradan geldim madenciler için beta sürücü çıkarıldığı söyleniyor, bu ne perhiz bu ne lahana turşusu ?

Bence en önemli mevzu bu. Şuan ikiyüzlü bir yönetim var ortada. hem bir yandan "madenciler tü kaka, biz gamer seviyoruz" ayağı çekiyorlar ama diğer taraftan madencilere çalışıyorlar.

Radeon vega falan hikaye, yalandan milleti uyutuyorlar. Bu kartın çıkma sebebi belli, hedef kitlesi belli. Fiyatını falan da bilerek yüksek tutuyorlar, maliyeti yüksek kar yapmıyoruz falan geçeceksin bu işleri. Çakal esnaf ağzı bunlar hep.

Aaaaabi, bize gelişi zaten bu kadar. 

Bulmuşlar aç madenci kitlesini, potansiyel de ortada. Kimse oyun için falan Vega mega düşünmesin. Bak buraya yazıyorum, doğru düzgün oyun sürücüsü bile çıkarmayacak AMD.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kötü bir senaryoda ben yazayım şimdi istermisiniz bu kartların çoğu artık maden farmlayanlara göre geliştirilsin, yan ürünler grafik özellikleriyle piyasada yer etsinler.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Fiyatın ne olacağı hakkında çelişkili bilgiler vermeye devam.

https://twitter.com/JayzTwoCents/status/900378950114746368

AdoredTV 'i takip eden var mı? iyi analizler yapıyor .

ilginç birkaç nokta var. Sıvı soğutma olan modelin turbo mode yerine Balanced da çalıştırıyor 2-3 fps fark ediyor ama güç tüketimi çok ccidi azalıyor. Güç korumaya geçince !080Ti düzeyine iniyor. Kayıp %5 ile %10 düzeyinde. Turboda çalıştırmanın anlamı yok bu durumda. Diyor ki , AMD 'nin sürücüleri ve yazılımlar oturmamış durumda. Çıkış anında rakip gösterdikleri modele eşit performans elde edebilmesi için saat hızını OC etmeleri gerekmiş, bu güç tüketimindeki anormaliğin bir kısmı o .

Sorunun temelinde tasarımın çok yeni olmasını göstermiş , sürücülerin yakın zamanda oturmayacağını söylüyor. Hatta 2 yılda bile donanımın istenen düzeyde kullanılmayabileceğini söylüyor ve bu nesilde Vega 'ı tavsiye etmiyor. 

Diğer neden de Radeon grubunun bütçesinin çok kısılmış olmasıymış. Anlaşılan CPU tarafına ağırlık verince böyle bir sonuç ortaya çıktı. AMD için Vega kötü oldu. Tam Threadripper ile ödülleri toplayacakken herkesin dikkati Vega'daki felakete yöneldi. 

Fiyattan aslında AMD'daki yükselmeden aslında en çok kart üreticisi kar ediyor. GPU üreticisinin kazanç sağlamadığı söyleniyor . 

Miningcilere kart yetiştiremiyorlar. Belki gamer kesimi tercih ederler ama stokların bitmesinden şikayetçi olduklarını da sanmıyorum. üretebildikleri her kartı satıyorlar sonuçta. 

Önceki krizde Bitcoin mining yapanlar ASIC 'e geçince sorun çıktı ama şu anda etherium ve diğer cryptocurrency lerde kullanılıyor . Orda özel donanıma geçmleri daha zor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@ResetButton Daha önceki tahminlerimde bu yöndeydi, ekip küçük olunca devasa işlerde kaçak sızıntı gibi teknik sorunlar görülemeyebiliyor, tek çıkar yolunu ekibi büyütmek ve yola devam etmek. Zaten dandiri bir altyapıları olsa bu denli bir büyük bir GPU'yu tasarlamaları bile zor olurdu. şuan geçiş döneminde yaşanan sıkıntıları atlatırsalar CPU kanadı gibi ilerisi için umutlu olmak mümkün. CPU tarafındada benzer eksikliklerden kaybedilen yılları gözden geçirirseniz hak verebilirsiniz. AMD'nin mühendislik kısmında ve yazılım grubunda ekibi büyütmeden bu durumdam çıkması zor. ne kadar ekmek o kadar köfte durumundalar.:cici: 

Yeterli seviyede kart bulamama mevzusuda bence üretimdeki verimliliğin düşük olduğunu zannediyorum. Artık NAVI'den haberler bekleyebiliriz. :zuh:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Navi'nin falan da farkı olmaz ki ekip bu ise ve bütçe bu ise yukarıda yazılanlara göre. Nasıl bir beklenti içine girilebilir ?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@T800 Benim ki bir beklenti değil aslında öngörü, tabikide tutmayabilir fakat bunu öngörebilmek için Radeon ekibinin önceki işlerine bakmak ve şuanki yetersizliğin sebeplerine odaklanmak gerekiyor  kanaatimce, son tahlilde iyimser olmak yada hala umut var demek için bunlar yeterli bana görer. sonuçta firmanın tutmayan noktaları beceri ile alakalı değil teknik ekibin kapasitesiyle alakalı. Mali tablolar düzeldikçe ekibi büyüteceklerini bununda 2019 dan itibaren durumu düzeltecek işler görme ihtimalimiz olduğunu düşünüyorum. tabikide bunlar tahmin yada öngörü ne derseniz artık. CPU kanadında işler daha kötü durumdaydı düzelttiler GPU kanadında da bu tablo benzer şekilde neden düzelmesin ki.

Son kullanıcı olarak AMD'nin düzelmesine ihtiyacımız var, Aşikare Nvidia ipe un seriyor esaslı rakip olmayınca, INTEL'in tutuşup 4T i3 / 12t i7 çıkarması gibi Nvidia'nında tutuşmasına son kullanıcı olarak ihtiyacımız var.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Asus 'tan mining için anakart. 

https://hothardware.com/news/asus-b250-expert-mining-ethereum-motherboard-19-pcie-slots

Jay2cents mining için iyi değil diyor?

https://twitter.com/JayzTwoCents/status/900379409542135808

AMD ,Vega nedeniyle eleştiriliyor ama işin bir de şu boyutu var . Hem Nvidia hem Intel , AMD'den kat kat büyük şirkeltler. AMD'nin bunların ikisiyle birden en üstte rekabet etmesini beklemek gerçekçi mi?

Bana da bu yıl Ryzen ile durumu toplarlarlar , sonraki GPU daha başarılı olur gibi geliyor. 

Geçen sene mining sayesinde ekran kartı satışı önceki yıllarda durgun olan aylarda bile ciddi rakamlara ulaşmış. Hem AMD'nin hem Nvidia 'nın karlılığı rekor düzeye çıkmış. 

ba0dcc459ba28dad37cba99e09a9c5b8_XL.jpg

http://www.gamersnexus.net/industry/3031-jpr-reports-major-gpu-sales-boon-from-mining

Vega'nın bir revizyonu çıkamaz mı? Yeni sürücülerle performans düzelir, kartın saat hızı bir düşürülür bu kadar abartılı güç tüketimine gerek kalmaz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Vega'nın revizyonu çıksa nolur ki? Vega'nın durumuna bakınca, teknik anlamda Maxwell mimarisiyle yarışabilecek kapasitede olduğu görülüyor. Biri 28nm diğer 14nm. Hatırlatırım Nvidia geçen yıl Pascal'ı çıkardı, bu yıl ise Volta'nın ilk ürünlerini sunmaya başladı. Seneye bir de Volta rüzgarı esecek. Vega'nın hangi revizyonu bunlara rakip olacak?

Sürücülerden çok fazla beklentiniz olmasın. Amd'nin bu kadar bekletmesinin arkasındaki sebeplerden birinin de sürücüleri olgunlaştırmak olduğu söyleniyor. Kaldı ki 5-6 yıllık mimarinin yeni bir sürümü için sürücü ile performans patlaması beklemek zor görünüyor bana. Elbette bazı oyunlar için bir iyileştirmeler olacaktır. Zira döküldüğü oyunlar var. Ama yeni bir mimarinin yaşadığı abuk durumlar Vega'da görünmüyor. Yalnızca güç tüketimi konusunda gariplikler var. Orada bios ve sürücülerle bir şeyler yapılabilir.

Cpuda işi halletti, seneye de gpuyu halleder görüşü de bana pek doğru gelmiyor. Sanki Amd yalnızca şu son 1 yılda gpu tarafı sorunluymuş gibi görülüyor. Hayır. Amd 5 yıldır gpu tarafında ciddi bir gerileme yaşıyor. Hatta hd6000 serisini de hesaba katarsak, 7-8 yıldır gpu tarafında gerileme var. Ha diyebiliriz ki "cpuda da 10 yıl geride kaldı, sonra ryzen'le döndü". Doğru ama o 10 yıl boyunca üretim tekniği olarak da Intel'in gerisindeydi. Şimdi iki taraf da 14nm ile üretim yapıyor ve Amd de bunun getirisini yaşıyor. Pek gpu tarafında durum nedir? Amd 14nm ile Nvidia 16nm ile üretim yapıyor. Amd'nin geri olduğu bir durum yok. Hatta kısmi bir avantajı var. Yıllardır da hep aynı nodda üretim yaptı iki taraf da. Buna rağmen Kepler'den bu yana Nvidia lehine açılan bir fark var ve bu fark artık 2 nesillik bir farka ulaşmış durumda; tek nesil de değil. Öyle olsa bu ay sunulan Vega'lar, geçen yıl çıkan Pascal'ı yakalardı. Benzeri Polaris'le de olmuştu. O da Maxwell'i tam manasıyla yakalayamamıştı. Şimdi ise durum daha da vahim. Hbm2, büyük gpu, felaket güç tüketimi... Sonuç? 1080'i yakalayamayan performans. Biri 14nm diğer 16nm, unutmayalım.

Gpu tarafında Amd'nin büyük çıkışlar yapması daha zor görünüyor. Elbette olmaz değil ama gcn ile bir yere varılmayacağı da belli. Esas hbm ucuzlayıp Nvidia'nın da oyun kartlarında kullanacağı kıvama geldiğinde kan çıkacak gibi geliyor bana.

Edit: Amd pazar payını arttırmış.

AIB-PR1.PNG

Ama o kadar mining mevzusuna bu kadar artış biraz küçük göründü gözüme. Yanlış hatırlamıyorsam 2014 2. çeyreğinde de bu mining işi sayesinde %40'a yaklaşmıştı Amd'nin pazar payı. Gerçi o zaman normalde de %30-35 arasında geziniyordu. Son 2-3 yıldır Amd'nin ortalama pazar payı %25 seviyesinde. Ama yine de bu mining konusundaki o kadar yaygaraya 2 puan artış az geldi. Demek ki Nvidia da mining işinden baya kazançlı çıkmış. Pek düşmüyor.

mamad tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@mamad Bir revizyon ile 64 , anormal güç gereksinimi olmadan 1080'e denk hale gelebilir. O zaman bir anlamı olur en azından. 

Şu haliyle kartın hiç bir anlamı yok. Mining yapanlar dışında kimsenin ilgisini çekecek bir kart değil.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@ResetButtonVEGA'ya revizyon zor şu durumda, üretim problemini çözemeyen firmadan kısa vadede revizyon gelmez. diğer yandan HBM'li  kart üretiminin bu kadar zor olduğunu FURY X'te tecrübe etmişken neden daha çok bel bağladıkları bir kartta bunu kullanmak neden tercih edilir.

Diğer yandan kimse konuşmuyor  yada ben okumuyorum, RX470/480  570/580'e ne oldu bu kartlar uzun bir süredir yok durumunda. talebin biraz fazlasını üretsen ne olacak millet miningciler yüzünden kart alamıyor. üstelik bu kartlardaki bileşenlerin üretim verimlilik sorunlarıda yok?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

INGA3D mining için kullanılan kartların garanti şartlarını değiştirmiş. 

Belki bu yolla kartların mining için kullanılmasına engel olunur. Özel kartlar var ,onlar da aynı GPU 'U kullanıyor denilebilir ama onların görüntü çıkışı yok. İkinci el pazarını karıştırmıyorlar. 

Ekim'in ortalarına kadar stok sorunu çözülmez Vega'da deniyor. 

AMD's HBCC for you and me

https://www.pcper.com/news/General-Tech/AMDs-HBCC-you-and-me

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok