AMD Radeon RX Vega ve Dandirik RX 500 Serisi :P (2017-2018)
1 1

Bu konuda 656 mesaj var

GTX 1060'ın hızaşırtma potansiyeli de çok iyi. GPU'da asgari 2 GHz garanti gibi bir şey; RAM'lerde de 9 GHz görmeyen kart pek yok. Ben su soğutma ile 2.1 GHz boost clock görüyorum mesela; hem de ufacık mini-ITX kasada.

Bu haliyle kartın stok performansının üzerine rahat bir %15 daha ekleyebilirsiniz kıyaslama yaparken.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Pascal serisi tümden 2 GHz aşabiliyor gibi o zaman genel olarak 1080 Ti dahil.

GTX 1070 ile de hiçbir voltaj olayına girmeden hem de SLI olduğu halde 2114 MHz görüyorum ben de.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

480, dx12 de dahil olmak üzere 1060'tan neredeyse hiçbir konuda üstün değil. Çok net söylüyorum. Bu seviyede 6 gb üzerine 2 gb bellek veya farketmenin ne kadar mümkün olduğu tartışmalı olan yüksek düzey hdr desteği ne kadar üstünlük sayılırsa o kadar üstündür diyebilir. Ha bir freesync önemli olabilir. Yaygınlığı var. Gerisinde tartışmam bile, 1060 net biçimde bu seviyede daha iyi durumdadır.

Dx12 için tek sorun Nvidia'nın kendini ne kadar kastığı. Misal Hitman. Kendisi safkan bir Amd oyunudur. Çıktığı dönem itibariyle de Nvidia kartlar sürünmüştür. Hatta ilk çıktığında durum şuydu:

hitmandx12fps.png

1060'la 480 arasındaki farka baksanız yeter. Adam gibi sürücü yazmak isterse, şöyle olabiliyor sonuç:

Hitman_avgFPS.png

Tabi 480 de sürücüyle performansını artırıyor. Buna rağmen ezilen 1060, rakip oyunda 480'le kafa kafaya gidiyor. Dx11'de de oyun Amd kartlarda iyi çalışıyor. Yani Nvidia isterse, dx12 işini de halleder. Ama isterse...

480 şimdi oc ile 580 olmuş durumda. Tdp resmi olarak 185w olmuş. Zaten bu bahsedilen referans değerler. Ancak referans model yok. Firmaların oclu modelleri var. Onlar da 1060'la anca yarışıyor. Anandtech'in incelemesinden de görebilirsiniz.

http://www.anandtech.com/show/11278/amd-radeon-rx-580-rx-570-review

En azından ayar kısıp "bakın aslında bu kartlar da baya iyi" falan demiyorlar. Gerçi 1060'ların da referans tasarımı yok ama genelde oclu modelleri de uç seviyede oclu olmuyor, oc boşluğu oluyor. Ve genelde belleğe oc yapılmamış oluyor ki bu da ciddi bir hendikap. En üst seviye hariç, Pascal kartların bant genişliği yetersiz. Bunu bilen Nvidia, 1060 ve 1080'e bellek hızı takviyesi yaptı. O modeller de işin içine girince, 580 yine 480'in durumuna düşüyor. Hem de hayvan gibi güç tüketerek. Buyrun:

power_average.png

O güç tüketiminin sonucu da bu:

perfwatt_1920_1080.png

Nvidia'nın 28nm ile ürettiği 900 serisi kartların bariz biçimde gerisinde bir w/p oranına sahip. Eski haliyle 480 yine 900 serisiyle benzer seviyede diyebiliyorduk. Ama şu hali rezalet olmuş.

Orta yollu Amd kart almak isteyen, gidip 480, 470 alır geçer. En azından daha ucuza aynı kartı almış olur.

Edit: Şunu da söyleyeyim, yeni nesil kartlar bazında Amd 1060'la anca yarışır düzeye geldi. O da yalnızca performans noktasında oldu. Diğer konularda yine yarışamıyor. Bu Vega'nın ne seviyede, ne durumda olacağına dair bazı fikirler veriyor.

mamad tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Konu sapıtacak ama "net" bir şekildeyi açar mısınız? Arada 20 fps fark mı atıyo, çok daha ucuz mu, çok daha iyi özelliklerle mi geliyor? Bunların hepsine cevap koca bir "HAYIR". Rx480 bir kere daha ucuz, daha iyi DX12 desteği var (VULKAN vs), FreeSync(ki ben yazmıyacaktım aslında, siz yazdınız diye yazıyorum), evet OC konusundan GTX1060 daha önde. Ayrıca en son yapılan testlere bakarsanız daha iyi olacağı kanaatindeyim. Hazirandan bu yana neredeyse 1 yıl geçti. Dediğiniz gibi Haziranda GTX1060, RX480'den daha iyiydi ama artık değil.

Rx480'in de önde olduğu kısımlar var, GTX1060'ın da. Yani durum 1070 vs 480 gibi bir şey değil. Ben üstte yazdığım özelliklere göre baktığımda RX480 aldığım için pişman değilim.

VEGA konusunda, AMD'nin daha bir fırın ekmek yemesi lazım. En azından high-end için. Bu 580ler de bana 6850'yi hatırlatıyor açıkçası. :)

wazzap tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

RX 480'in öne çıktığı en önemli nokta Freesync desteği bence. Ancak AMD bu kozu yeterince iyi kullanamıyor. Freesync tanıtıldığından bu yana güze bir monitör&grafik kartı bundle sunamadılar piyasaya mesela. Monitör üreticileriyle işbirliği yaparak pekala yapılabilirdi bu. Çok araştırmadım ama bildiğim kadarıyla hem IPS panele sahip hem de Freesync destekli, uygun fiyatlı monitörler var piyasada. Ama aynı paneli G-sync ile almaya kalksanız fiyatlar bir anda fırlıyor; TN panelli G-sync monitörler bile hala çok pahalı.

Ben de RX480'le GTX 1060 arasında çok gidip geldim satın almadan önce. Ama AMD'nin güç tüketim değerleri ibrenin NVIDIA'ya dönmesine sebep oldu. Zira kullanacağım mini-ITX kasaya RX480 koymak hem kasa içi havalandırmayı berbat edecekti, hem de SFF güç kaynağına ilave yük bindirecekti.

PC kasaları gitgide küçülüyor, dünyada böyle bir trend var biliyorsunuz. Benim gibi mini-ITX kasaya performans sistemi toplayanların sayısında azımsanamayacak derecede artış var. İşte bu ufak kasalara 120W güç tüketen 1060 yerine 200 Watt güç tüketen 580 koymadan önce insanlar bir durup düşünecektir.

wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Freesync için aslında daha fazla seçenek var piyasada, ancak AMD'nin Nvidia üst düzeyi ayarında bir ürünü yok bu ciddi bir problem.

Diğeri de bazı premium ürünler sadece Gsync olarak geldi, sonradan Freesync versiyonları falan da geldi. Mesela şimdi beklenen PG27UQ falan dendiği vakit hep Gsync bu tip premium ürünler. Veya Predator X34 veya PG348Q gibi.

Bu ürünler için de bir defa ciddi bir üst düzey GPU ihtiyacı var, o da uzun müddettir ortada yok.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
5 hours ago, Najaz said:

Ben de RX480'le GTX 1060 arasında çok gidip geldim satın almadan önce. Ama AMD'nin güç tüketim değerleri ibrenin NVIDIA'ya dönmesine sebep oldu. Zira kullanacağım mini-ITX kasaya RX480 koymak hem kasa içi havalandırmayı berbat edecekti, hem de SFF güç kaynağına ilave yük bindirecekti.

gd05'e sapphire rx480 8gb koydum. işlemciyi de h80i ile soğutuyorum. güç kaynağı havayı kasa dışından alıp dışarı veriyor. o zaten sıkıntısız. h80i kasa içinden alıp dışarı atıyor. rx480 de biraz yan duvardaki havalandırma deliklerinden hava alıp kasa içine atıyor gibi oluyor. işlemci ve ekran sıcaklığında en ufak sıkıntı yok ama tabi içerde akan hava inceden sıcak. anakart çipsetinin sıcaklığı biraz yüksek (~45C) o yüzden ama stock hızlarda en ufak bi stabilite problemi yok. baya da memnunum canavar gib project cars, assetto corsa, dirt rally falan oynuyorum 1080p. (burası biraz garip olmuş sanki zorlayan oyunlardan bahsetmişim gibi. amacım zaten tv'de gamepad ile gazlamaktı bu sistemi kurarken.)

the5thhorseman tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bir yerde Vega için 2205 ışık yılı uzakta falan denmiş, bunu 22 Mayıs olarak yorumluyorlar.

Bu arada konunun başlığı değişse iyi olur,  RX500  Vega değil.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AMD Ryzen'le işlemci segmentinde yaptığı dönüşü Vega ile GPU segmentinde yapabilir hala umut var, Fakat çok fazla umut kırıcı işlere imza attıkları için ne yalan diyeyim VEGA'nin 1080'i tokatlaması ve Ti'yi zorlaması bana ütopik geliyor, 22 Mayıs'tamı bunun sunumu yapılacak yoksa buda bir dedikodu mu? :lol:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bakın yine aynı şey oluyor. AMD demediği halde RX400 serisi gelmeden önce insanlar 200$'a 1070 performansı bekler hale gelmişti(buna ben de dahilim açıkçası :( ). Yine aynı hype var. Sonu hüsran olmaz inşallah.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
13 saat önce, RFID said:

Vega ailesi umut vadediyormuş. 1080ti ve Titana göre performansı bir hayli iyi deniliyor turuncuda.

https://www.donanimhaber.com/ekran-karti/haberleri/AMD-Vega-en-hizli-Nvidia-modellerine-gore-cok-iyi-gorunuyor.htm

O ifade çok tartışmalı. Fiyatı düşük, ama performansı da belirgin şekilde geride olursa pek bir anlamı kalmaz. Tabi yüksek bant genişliği sayesinde sunacağı 4k performansı da fena olmayabilir. Gerçi şu anki nvidia modelleri bile herkesi tatmin etmezken vega geride olursa 4k pek de önemsenmez gibi.

@mehmetclk

Ryzen'ın vaadettiği umudu ben vegada görmüyorum. Büyük gpu, hbm2, belki su soğutma olacak ama sonucunda 1080ti'ı yakalar mı diye bakıyoruz. Bu özelliklerle ezip geçmesi lazım.

@wazzap

Hype mevzusu doğrudan amd ile ilgiliydi. Ama oradaki beklenti, 300 dolar altında 980 performansını 120-130w gibi bir güç tüketimi ile vermesiydi. Fiyat hariç hepsi yalan oldu. Fiyat da 200 dolardan başlayacak dendi, o 200 dolarlık kartları kimse görmedi. 1070 performansı falan zaten olmayacaktı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Vega bu ayarlarda olsa çoktan sızmalar olurdu diye düşünüyorum.

GTX 1070 ile 1080 arasında bir yerlerde olmasın da. 

GTX 1080 ayarında olmasını istiyorum ben de en azından, talebim bu yönde.:)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@mamadİnsanlar yarattı zaten o hype'ı. Millet kafayı yedi, "ohh süper kart geliyor" vs diye. AMD kendi açıklamalarında "200$'a VR çalıştırabilen kart yapacağız" demişlerdi, dediğiniz gibi 200$'a referans kart göremedik ilk başta ama zaten sonradan fiyatlar bayağı düştü. 200$'a 4GB soğutucu modeller bile geldi. Gerçi onların gelmesi de çok geç oldu.

Neyse 1080 ayarında bile olsa bence iyi bir gelişme(kendi açımdan). FreeSync monitör aldık, boşa gitmesin. :baba:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok