AMD Radeon RX Vega ve Dandirik RX 500 Serisi :P (2017-2018)
1 1

Bu konuda 656 mesaj var

Şöyle bi tecrübe paylaşayım ,  75Hz Freesync monitörüm ile (viewsonic vx2257-mhd)  rx470 kullanıyorum. BF1  de 75 fps ve üstü 75 olarak sabitlendiğinden görüntü muazzam leziz ama fx8300 cpu yüzünden bazen 55FPS lere düştüğünde sanırım Freesync sayesinde görüntüde yırtılma yada rahatsız edici bir gecikme görmüyorum .  eski 60hz lik monitörde bu rahatsız ediyordu misal.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Muhtemelen doğrudur ama pcworld ile amd kanka modunda takılıyor. O yüzden haberi olabilecek en iyi şekilde yansıtıyor olabilirler. Tanıtım tarihleri artık pek bir şey ifade etmiyor malum. Geçen yaz, hem Nvidia, hem de Amd için tanıtım ile bulunabilirlik arasında "aylar" oynadı. :icon_think:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Geçen girmeyi unuttum. Amd bu ay sonu başlayacak olan gdc'de yeni bir capcaicin etkinliği yapacakmış:

https://videocardz.com/65948/amd-announces-capcaicin-event-at-gdc-2017-on-february-28th

Geçen yıl yapılan etkinlik, genel olarak güzeldi ama tanıtılan pro duo yalan olmuştu. Bu yıl beklentiler, vega'nın gösterilmesine yönelik ancak kesin bir şey söylemek de güç. Zira vega için hala biraz daha zaman gerektiği düşüncesi hakim. O yüzden Ryzen'lı sistem kurup "bakın bunda vega var, böyle de oynatıyor" diyebilirler. Geçen yıl öyle olmuştu. Bir pc gösterip "bunda Polaris var, Hitman'i çok acayip oynatıyor" gibisinden laflar etmişlerdi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sıradan gidiyoruz:

Vega 10 ve 11, Amd'nin yeni serisi olan RX 500 serisine güç veren gpular olacak. Vega 10 zaten hbm2 ile geliyor, biliyoruz. Vega 11 ise muhtemelen g5x ile gelecekmiş. 1070'in tahtına göz koymuş diyorlar:

https://videocardz.com/66239/what-we-know-about-vega

Vega10'un olayı, Fury serisi gibi biraz niş olacakmış. Fiyat aralığı da o türden olur gibi görünüyor. Vega'dan sonra Polaris'ler de devam edecek denmiş. Yani alt seviye 400'ler, üst seviye 500'ler gibi bir durum çıkıyor ortaya. Ama Amd 400'leri yeniden isimlendirip satabilir de tabi.

Vega'ların çıkışı için de mayıs denmiş ki bu zaten bekleniyordu.

Güç girişileri 8+6 pin görünüyor:

AMD-Vega-Power-Connectors.jpg

Zaten Vega 10 için 230 watt tdp gibi ifadeler geçiyordu. Bunda da bir gariplik yok. Ama hbm2 + artan verimlilikle 1080'e rakip olursa, Vega 10 için pek de parlak bir durum olmaz.

Aots testlerinde ise 580 diye bir model görünmüş:

AMD-Radeon-RX-580-Ashes-of-the-Singulari

Skoru, 1070 seviyesinde denmiş. Doğal olarak 480'in yeniden isimlendirilmiş hali olamaz. Bir de 560 düşmüş:

AMD-Radeon-RX-560-AotS.jpg

Bu belki yeniden isimlendirme olabilir. Çünkü Vega mimarili alt seviye gpu beklenmiyor şuanda.

Vega'nın logosu da şuymuş:

AMD-RTG-VEGA-LOGO.jpg

Bir diğer 8+6 pin fotosu:

AMD-Radeon-Vega-Graphics-Card-1.jpg

Kart-ı şahanelerin kendisi:

AMD-Radeon-Vega-PCGH-2.jpg

AMD-Radeon-Vega-PCGH-4.jpg

Daha fazlası: https://videocardz.com/66267/amd-radeon-vega-graphics-card-and-logo-revealed

Amd, 2. çeyrekte sunmayı planlıyoruz demiş. Yok, daha fazla bekleseydiniz dedirtiyorlar. :1pof:

Yeni bir Star Wars videosu da gelmiş:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yalan olmazsa 3 saat sonra Vega'nın tanıtılacağı etkinlik başlayacak. Daha önce mimariye dair bazı bilgiler verildiği için ve gpunun genel yapısı görüldüğü için teknik detaylara yönelik bilgiler gelebilir. En azından daha elle tutulur bilgilerin verilmesi muhtemel. Hatta çıkış tarihine dair de bilgiler gelebilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sunumu izlemedim. Eve yeni geldim. Ama şöyle haberlere bir bakayım dedim, herkes dalgasını geçiyor. :lol:

Amd, Vega'nın Vega olduğunu açıklayarak bir ilke imza atmış diyorlar. :mrgreen:  :zuh:  :zuh:  :zuh:

Ha bir de raja tişört tanıtmış:

AMD-Vega-tshirt.jpg

:lol:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İşte tam da bunu diyordum.

"Vega is going to be called as Vega!!"

Vay be!! :lol:

Etkinliği biraz izleyeyim dedim ve gördüm ki Amd, gpu konusunda kendisinden yeni dönemde de bir şey beklemememiz gerektiğini gösteren önemli ipuçları vermiş. :zuh:  Geçen yılki etkinlik bile daha iyiydi. :2no: Tam Ryzen'le havaya giriyoruz, gpu tarafında da bir şeyler gelecek heralde falan diyoruz, ama o havayı bitirmeyi her seferinde başarıyorlar. :facepalm:

O değil, saat 6'da Nvidia kobrayı salacak, Amd de "hmmm demek etkinlik/tanıtım böyle yapılıyormuş :S " diyecek. Sonra da nal toplamaya devam. :|

TiesTorN beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sorun orada zaten, hiç bir şey verilmedi.

Adı Vega olacak, logosu da bu.

Bu kadar..

Benim düşüncem Vega ile ilgili ortaya birşeyler koymak için ellerinde yeterli malzeme yok.  Dediler ki biz bu lansmanı erteleyelim ama tarih verdik falan ne yapacağız? Hali hazırda Ryzen rüzgarı da iyi esiyor, yalandan çıkar logosu bu, adı bu deriz kapatırız, "lansman yaptık mı yaptık olur", diye düşündüler.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Süpermatik lansman olmuş. LP'ye tam haftalık gündemde doksana çakacak orta yapmışlar.  :mrgreen:

Aynen. :mrgreen: Dün gece benim de aklıma bu gelmişti. :lol:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

GPU kanadında işler yalan olmuş gibi , Sanki işin yetişmeyeceğini anladıklarında iş işten geçmiş iptal edememişler gibi bir durum var. Cem Yılmaz'ın gösterilerinden birinde bahsettiğinin aynısı "kağıttan süt yapıcaz deyip yapamayan TV programcısı" durumu var. İnsan demeden edemiyor yahu bu nasıl iş kaç jenerasyondur hep bir planlama sunum üretim sürücü vb bir ton hata yapıyorlar. bundan sonra olmasa diyemiyorum o temennide çok eskide kaldı o hakkı kullandık. :mrgreen:   Beceriksizlikleri sayesinde mobil'de Nvidia tek kaldı ona yanıyorum. :icon_think:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Vega = 64 cu denmiş:

https://videocardz.com/67242/amd-vega-with-64-compute-units-spotted

64 x 64 = 4096 shader = Fury X.

Tabi yapılan yenilikler, artan bellek miktarı, daha yüksek çalışma hızını hesaba katmadan bunu söylüyoruz. Ancak toplamda Fury X'in üzerine %50 performans sağlaması bunlarla ne kadar mümkün, biraz düşündürücü. Ya da siteler artık "ulan şu ayarları kökleyelim, nasıl olsa 4 gb belleğe çakılıp kalmadılar artık" diyecekler.

Bir de her cu'da 80 shader beklentisi var(dı). Bakalım onda bir gelişme olacak mı. Sonuçta Vega'dakiler NCU olarak geçiyor.

Diğer taraftan 480 de 290x'le benzer performans sunuyordu. Tabi bunda mimarinin yenilenmesi, daha yüksek gpu hızı gibi durumların da etkisi vardı. Mesela 290x, ortalamada 940 mhz gibi bir hızda çalışıyor. 480 ise 1200 mhz civarında. 480'de azalan shader sayısına rağmen artan gpu hızı işlem gücünde neredeyse eşitlik sağlıyor. 480'de azalan bant genişliği, veri sıkıştırma teknikleriyle çok sorun olmazken tıpkı Nvidia'da olduğu gibi yüksek çözünürlükte performans kaybının artmasına yol açıyor.

Özetle 480 vs 290x durumuna bakarak, Vega vs Fury durumunu belli ölçüde yorumlamamız mümkün. Ancak böyle bir bakış açısıyla Vega'nın vadettiğini vermesi zor görünüyor. Demek ki yenilenen mimari düşündüğümüzden daha fazla farklılık ve gelişim sunacak. Ya da gpu hızı çok daha yüksek olacak.

Yine de compute testlerine göre 1080'in önünde olması iyi haber:

AMD-Vega-OpenCL-benchmark-1000x1408.png

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok