AMD Radeon RX Vega ve Dandirik RX 500 Serisi :P (2017-2018)
1 1

Bu konuda 656 mesaj var

Vega gpusunun Tsmc'de 16nm ff ile üretileceği düşünülüyordu, muhtemelen öyle olacak. Scorpio'nun temel özelliklerinin açıklanmasıyla birlikte 16nm ff üretim, yeni nesil Amd gpu mimarisi ifadesiyle, Tsmc'de üretildiği anlaşılıyor. Artık Amd'den 1500 mhz civarı gpu hızı beklemek garip olmaz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

500 serisine dair bilgiler sonunda sızmış tam olarak.

AMD-Radeon-RX-500-series-3.jpeg

AMD-Radeon-RX-580-specs.jpeg

AMD-Radeon-RX-580-performance-2.png

AMD-Radeon-RX-580-performance-3.jpeg

AMD-Radeon-RX-580-performance.jpeg

https://videocardz.com/68450/amd-radeon-rx-500-series-official-specifications-and-performance-leaked

Çok fazla görsel var ama işin özeti 580 ile 570 yeniden isimlendirme. Gpu hızları %5-10 arasında artmış, o kadar.

560, 400 serisinde göremediğimiz full polaris 11 gpusuna sahip. Yani 16 cu, 1024 shader. 460'tan biraz daha iyi yani.

550 saçma sapan bir kart. Yok farzedebiliriz. Polaris 12 olarak adı geçen, polaris 11'in yarısı kadar bir gpuya sahip. 8 cu, 512 shader. Muhtemelen 5-6 yıllık 7770'in bile gerisinde performansa sahip. Benzer güce sahip apular var. O derece...:|

Ayrıca Amd, kartları biraz daha hızlandırdığı halde, Nvidia tarafındaki rakipleriyle karşılaştırmamış. Demek ki güncellenmiş haliyle bile pek iddialı değil kartlar. Mesela 580'in 1060'la daha iyi rekabet etmesi beklenir. Ama görsellerde Nvidia 10 serisi kartların adı bile geçmiyor. Yalnızca 200/300 serisiyle karşılaştırmışlar. Ha bir de 580'i 3 yıllık 970'le karşılaştırma gafletine düşmüşler. Nvidia için 1060 bile eskidi neredeyse, onu bile güncelliyorlar, ama Amd 970'e karşı nasıl bir öfkeye sahipse, hala onunla uğraşmış.

mamad tarafından düzenlendi
Firienholt beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

bu saçmalık ne ya, vega nerde :lol:

herifler tutmuş, yeni çıkardığı RX 580 kartı, bir gtx 970 bile etmeyen r9 380x ile karşılaştırmış bir de utanmadan 1.6 kat daha hızlı falan yazmış :facepalm:

yahu bu nasıl bir fiyaskodur evladım, VEGA NERDEE :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu vega değil ki, polaris'in iyileştirilmiş hali sadece.

Vega'nın adı "RX VEGA" tarzı bir şey olacak.

AMD yine bir gerizekalılık eseri Vega öncesi çeşit olsun diye ortaya karışık, yanarlı-dönerli, alevli birşeyler koyalım demiş esnaf mantığı ile.

Performans olarak RX 580, RX 480'den en fazla %10 falan hızlı olur, o da bir GTX 1070 bile etmez yani. Yine ucuza çeşit olsun kartları, ölü yatırım bunlar uzak durun.

Anca RX 580, 250 dolar ve altı bir seviyeden çıkcaksa belki free-sync bir monitörle, ucuz bir sistem kurmak isteyenlerin işine yarayabilir. Ama kesinlikle asıl VEGA'yı bekleyip görmekte fayda var.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 saat önce, stardust said:

Anca RX 580, 250 dolar ve altı bir seviyeden çıkcaksa belki free-sync bir monitörle, ucuz bir sistem kurmak isteyenlerin işine yarayabilir. Ama kesinlikle asıl VEGA'yı bekleyip görmekte fayda var.

O benim işte :D aldık 24' freesync ucuz monitör bu da ucuz olursa olur :) ama dediğin gibi VEGA'yı beklerim acelem yok.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Vega rx vega olarak gelecekmiş. Amd resmi olarak açıkladı. Hem de bu büyük bilgiyi açıklamak için 28 Şubatta büyük bir etkinlik düzenledi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
29 minutes ago, Najaz said:

@stardust Vega'nın isimlendirmesi muhtemelen RX 590 şeklinde olacak.

Bir de Pascal değil Polaris demek istedin herhalde :)

evet ya pascal nerden çıkmış, polaris terlik evet.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Amd'nin Vega teaser'i görünmüş. Yani teaser'ın teaser'ı gelmiş oldu.

Demek ki süreç her zamanki gibi işliyor. Geçen de bu teaser'ın fotoları gelmişti. Yani ilk olarak teaser'ın teaser'ının teaser'ını, sonra teaser'ın teaser'ını, sonra da teaser'ı görüp, en sonunda kartın çıkışına şahit olacaz sanırım.:lol: Bunların arasında hep 2-3 haftalık fark oluyor. Bu hızla kartı haziranda kartı piyasada görürüz gibi.:zuh:

https://videocardz.com/newz/full-amd-vega-teaser-foun

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AMD'nin GPU bölümünün çalışmasına bir iş başarmasına son kullanıcıların bu kadar ihtiyacı olduğu bir dönem hatırlamıyorum, O denli eleştirdiğimiz serinin fiyatları hiç hoş değil, en azından aynı seviyede olması gerekirken tüy diktikleri yetmemiş gibi birazda zam yapıp öyle çıkaracaklar, zayıf oldukları halde kendilerini tercih edecek kitleden yağ çıkarmak istemeleri sinir bozucu, Nvidia'yı  üstün olduğu için pahalı iş yapıyor diye eleştirmekten vazgeçtim.

Elimdeki kart bozulana kadar kullanıcam, yenisinide muhtemelen almam iGPU bana fazlasıyla yetiyor, ot yesin  .pneler:mad:

mamad beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 dakika önce, mehmetclk said:

AMD'nin GPU bölümünün çalışmasına bir iş başarmasına son kullanıcıların bu kadar ihtiyacı olduğu bir dönem hatırlamıyorum, O denli eleştirdiğimiz serinin fiyatları hiç hoş değil, en azından aynı seviyede olması gerekirken tüy diktikleri yetmemiş gibi birazda zam yapıp öyle çıkaracaklar, zayıf oldukları halde kendilerini tercih edecek kitleden yağ çıkarmak istemeleri sinir bozucu, Nvidia'yı  üstün olduğu için pahalı iş yapıyor diye eleştirmekten vazgeçtim.

Elimdeki kart bozulana kadar kullanıcam, yenisinide muhtemelen almam iGPU bana fazlasıyla yetiyor, ot yesin  .pneler:mad:

Amd bunu 2013'ten beri yapıyor.

İlk olarak 200 serisi kartlar, hd7000 serisinin yeniden isimlendirilmiş modelleri oldu, fiyatlar hep 30-40 dolar arttı. Misal 7970'in fiyatı 260-270 seviyesine kadar düşmüştü, adı 280x olunca fiyatı 300-320 dolar seviyesine çıktı. 7950 220-230 dolar seviyesine inmişken, yeniden isimlendirilmişi 280, 280 dolar olarak çıktı. Diğer alt modellerde de durum benzerdi.

300 serisinde de benzeri oldu. 290x 300 dolar, 290 da 250 dolar seviyesine inmişti. Sonra 390x adıyla 420 dolar, 390 da 330 dolar olarak geldi. Yine alt modellerde de benzer fiyatlar görüldü.

Şimdi 400 serisi kartların adı 500 olarak değiştirilip üzerine 40-50, Allah ne verdiyse koyacaklar. Vega'yla da seriyi biraz allayıp pullayabilirlerse, satış da olur. Amd yıllardır bu mantıkta. Öyle ölümüne rekabete girişelim falan gibi bir amaçları yok.

Bu arada o kurnazlığından laf ettiğimiz Nvidia, 500 dolarlık 680'i daha hızlı belleklerle 770 yapıp fiyatı 400 dolar yapmıştı. Yeniden isimlendirme yaptığı başka model de son dönemde hatırlamıyorum. 760 da gk104'ü kullanıyordu ama 600 serisinde kullanılmamış bir yapıdaydı.

Hepsini geçtim de biri bana şu rx550'nin ne olduğu bir açıklasın. Varlığının sebebini ben anlayamıyorum. Galiba bende bir salaklık var. Abi igpler bile daha performanslı artık. Bir de orta sınıf kartmış gibi isimlendirmişler. Gerçekten akıl almaz bir durum. Allah bilir buna bir de 70-80 dolar fiyat çekerler. Sonuçta bir üst modeli olan 560, 120 dolar (hatta üzeri) fiyata sahip olacak.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

"Koyunun olmadığı yerde keçiye abdurrahman çelebi derler" misalinden hareketle AMD'de boş bulduğu yerde kondurmuş, şahsen 560'ı düzenleyip iddialı bir fiyata verse 70$ verecek müşteriyi doğruca kendi ürününe çekebilirdi, AMD bu işi düşünmediği gibi düşüncesizce bir iş yaparak kendine sövdürüyor, AMD GPU haberlerini filtre ederek idare edicez artık.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ek olarak wtftech'te 570 ve 560'ın performansına ilişkin tablolar gösterilmiş. Ve evet, yine Nvidia tarafında bilmem ne zaman kartlarıyla karşılaştırılmış.

960'la karşılaştırılan 570:

AMD-Radeon-RX-570-Gaming-Benchmarks.jpeg

750ti'la (yok artık!!) karşılaştırılan 560:

AMD-Radeon-RX-560-Gaming-Benchmarks.jpeg

580 bildiğiniz ve yukarıdaki mesajımda gördüğünüz üzere 970'le karşılaştırılıyor.

550 ise Nvidia tarafında hiç bir kartla karşılaştırılmıyor çünkü o seviye Nvidia'nın son 5 yılda çıkardığı bir GTX modeli yok! Gerisi de zaten daha performanslı. Peki Amd neyle karşılaştırmış:

AMD-Radeon-RX-550-.jpg

Intel'in dahili gpusu ile.:facepalm:

http://wccftech.com/amd-radeon-rx-580-570-560-550-specs-gaming-benchmarks-official-leak/

Şunu da tekrar koyayım, arada kaynamasın:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

2014'ün kartı 750Ti ile ancak 40Watt TDP'li bir kartı ve + %30~40  performanslı olursa karşılaştırırsın başka türlü değil, bunların GPU bölümü memur kafasında salla başı al maaşı türünden mi çalışıyorlar anlamıyorum, atıyorum 50-60$ isteyeceğin bir kart olur HTPC segmenti için o zaman tamam da bu neyin nesi ki?

VEGA'nın avantejı olsada segmentlerde boşluk yada performans farkı olduğu için VEGA (1080> +%10) başarılı olsada Nvidia her halükarda fiyat ayarlaması yaparak durumu idare eder, bu durumda AMD ancak dans yapacak yağ çıkaracak o kadar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Su soğutmayla oc yapmışlar 580'i. Pek bir şeye benzememiş gördüğüm kadarıyla. Zaten 480 neydi ki 580 ne olsun... 1500 mhzde %10 kadar oc olmuş.

https://videocardz.com/68526/amd-radeon-rx-580-first-benchmarks-and-overclocking

@mehmetclk

Vega'dan beklenen 1080'i %10 kadar geçmesiydi diye biliyorum. Daha fazla olur mu bilmem. Ama 1080'in zaten bellek hızı artırılan sürümleri geleceği için, o eski 1080 sonuçları %10 kadar yükselecek zaten. Yani Vega geldiğinde yeni 1080 modellerinden pek de hızlı olmayabilir. Tabi bu kadar zaman bekledikten sonra, bir de 500mm hbm2 bellekli bir gpu gösterildikten sonra onun gp102'yle (Titan Xp'yi) bile rahat şekilde mücadele etmesi beklenir. Ama bu kadar gecikmesi ve hala ortada net bir tarihin olmaması pek güven vermiyor. 2017'nin ortasına geliyoruz. Vega daha duyurulacak, tanıtılacak, piyasada bulunabilir olacak vs vs. Yaza anca olur o işler. O zamana da Nvidia cebinden neler çıkarır kim bilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

500 serisi dün tanıtıldı. 580 ve 570 incelemeleri geldi. Hiçbir iyileştirme falan yok. "Yeni" kartlar oclu 480 ve 470 olarak gelmiş. 580 hayvan gibi güç tüketiyor. Performansı 1060 seviyesi, güç tüketimi 1080ti'a yaklaşıyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok