Gümrük muafiyeti 30€ oldu
0

Bu konuda 71 mesaj var

Seneye de muafiyeti sıfıra indirirler. Sonra da yurt dışından ithalat yetki belgesi olmadan gelen her türlü münferit kargo için gümrük vergisine ek olarak %25 ÖTV uygulaması başlatırlar.

At FAV'a bekle!

Griffon beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

"Bakanım hala s.kemediğimzi bir % 2 lik kesim var, bir hal çaresi bulun onları da s.kelim." 

İlk etapta 30 euro, sonrasında komple yasak. 

İyi de koçum yine s.kemeyeceksiniz ki, almayacağım ülkenizden. 28 Dolara sketchers aldım, Türkiye de 329 TL. Ya ben zaten o ayakkabıyı s.ktin sene 329 a almayacağım ki. Neyin haksız rekabeti. 

Burada 570 TL olan montu 40 USD le aldım yine aynı şekil, o montu burada 570 TL ye almayacaktım. gider pazardan alırım yine sizden almam. Yurtdışına çıktığımda yükleneceğim bu durumda. 

Din beyinli ilkel mahlukatlar. 

Griffon and Altan Yoklar beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

daha bugün amazondan kol saati sipariş etmiştim, yaklaşık 126 usd ye şimdi buna gümrük ücreti mi ödeyeceğim ? 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

daha bugün amazondan kol saati sipariş etmiştim, yaklaşık 126 usd ye şimdi buna gümrük ücreti mi ödeyeceğim ? 

Zaten $126 için amazon sizden "import fee deposit" adı altında gümrük ücreti depositosu almıştır.

Almadıysa eğer amazon üstünden satış yapan "3. parti satıcılardan" almışsınızdır saati, ki bu durumda zaten limitin €75 ya da €30 olması farketmez, gümrük işlemleri ile siz uğraşacaksınız demektir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Zaten $126 için amazon sizden "import fee deposit" adı altında gümrük ücreti depositosu almıştır.

Almadıysa eğer amazon üstünden satış yapan "3. parti satıcılardan" almışsınızdır saati, ki bu durumda zaten limitin €75 ya da €30 olması farketmez, gümrük işlemleri ile siz uğraşacaksınız demektir.

şimdi baktım, evet benden 22 usd depozito almış, benim saat aldığımı gören başka bir arkadaşımda amazondan saat beğenmişti oda aldı. onun beğendiği saat 80 usd idi. onun sipariş detayına baktığımızda depozito almamış görünüyor. bu durumda benim saatim bana teslim edilecek ancak depozito iade edilmeyecek, arkadaşımın saati ise gümrüğe takılacak gibi algılıyorum doğru mudur ? 

kol saati alalım derken devlet büyüklerimiz vasıtasıyla kollar bize girdi galiba 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

şimdi baktım, evet benden 22 usd depozito almış, benim saat aldığımı gören başka bir arkadaşımda amazondan saat beğenmişti oda aldı. onun beğendiği saat 80 usd idi. onun sipariş detayına baktığımızda depozito almamış görünüyor. bu durumda benim saatim bana teslim edilecek ancak depozito iade edilmeyecek, arkadaşımın saati ise gümrüğe takılacak gibi algılıyorum doğru mudur ? 

kol saati alalım derken devlet büyüklerimiz vasıtasıyla kollar bize girdi galiba 

Siz takip edin o kargoyu, muhtelemen sıkıntı olmayacaktır, olursa da burdan yardımcı oluruz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Türkiye ile aynı fiyata gelse bile Amazon'u tercih ederim. Belki İnventus ve Sanalmarketim bu kararımı değiştirebilir. Donanım alışverişleri için vergi muafiyeti değil de gümrük vergisi artırımı gibi uygulamalar gelirse o zaman kötü olur. Benzer bir durum 2 sene önce Arjantin'de yaşanmış, buraya da tez zamanda geleceğini tahmin ediyorum.

http://www.bbc.com/turkce/ekonomi/2014/01/140122_arjantin_doviz

Ziraat Maksimum kredi kartı üzerinden taksitli nakit avans ile aldığım GTX 1070 bile TR'deki en ucuz GTX 1070'den bile daha uygun fiyata geldi (1695TL)

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

inventus ile sanalmarketim burdaki şartlarda fena olmayabilir ama amazon ile kıyaslanmaz. 

Şimdi kılllığına herşeyi yurtdışından alacam. Amazon'a girip "save for later " yaptıklarımı bir bir sipariş etemeye başlayayım :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben size isin bir de ithalatci gozunden yaşananları göstermek isterim. Diyelim ki fransa dan ithal edecegim bir urun fob yani fabrikadan cikis fiyati 100 euro olsun. Bu urunu ben turkiyeye getirtmek icin nakliye ucreti odeyecegim. Maliyet 105 euro diyelim. Mal gumruge geldi. Malin maliyeti ile degil ulasim masrafı eklenmis halde vergiler hesaplanmaya basliyor. Neredeyse her sey ek vergi geldigini biliyorsunuzdur. Bu bahsi gecen urunde OTV %40 olsun. Normalde bu vergi ile 140 euro luk bir maliyet olmasi gerekirken 5 euroluk yol masrafi eklenince maliyetim 147 euro oldu. Bunun üzerine KDV ekleyecegiz yaklasik 173 Euro ya ulastik. Beyannameler damga vergileri ve gumrukten mali depoya cekmek icin harcanan paralar ile 180 Euro ya ulastik.

Daha mali satmadan bir sürü vergiyi pesin olarak odedik. Normalde dunyanin hicbir yerinde bu denli bir gaddar durum yok. Her daim kasanizda ithal edeceginiz malin %70 ila 80 civari nakit para olmak zorunda. Cunku vergi odeyeceksiniz..

Mali dukkan soktuk. %20 kazanmak istiyorum bu malda. Bayilerime de %20 para kazandirmak lazim. Yani malin uzerine 20 +20 puan marj ekleyecegim ve tabii ki KDV eklenecek. Gunun sonunda 100 euro ya aldigim mali KDV dahil 307 Euro civarina satmak zorunda kaliyorum...

Ayni urunu Amazon üzerinde 160 Euro ya satiyor adam. Marjida benden fazla odedigi vergide benden az. Bir de uzerine adam sadece sattigi malin vergisini oduyor. Ben daha mali satisa sunmadan 80 Euro vergi odedim bile.. Finansman yükü...

Turkiye de alici benim dukkanima geliyor 307 Euro yu goruyor. Adam gelmeden once Amazon u eBay i kontrol etmis. Haliyle çüş diyor. Haklı adama vergileri anlatamiyorsun. Dinlememekte hakli. Bayi marjini indirsem 250 260 Euroya inebilecegim ama yarin öbür gun bayim olan firma bana bağıracak hakli olarak.

Gun sonunda vatandaş amazondan mali aliyor haklı olarak. Gumruk vergisini de odese maliyeti 200 Euronun altinda. Benim 100 Euro maliyeti olan mali o fiyata satmam icin %10 unun altında kar yapmam lazım. Dukkan kirami, bagkurumu sabit maliyetleri bu marjlar ile nasil odeyecegim onu birak bir sonraki tur nasil ithalat yapacagim...

Bu ulkede vergiler zaten agir ve insanlar hakli olarak disaridan almak istiyor. Duzgun ticaret yapan firmalarin yasama sansi gercekten yok..

Aslinda bu agir vergilerin azalmasi lazim ancak azalmayacagi gibi gumruk vergilerine kisisel ithalatlara deli gibi vergi gelecek. Bu yuzden bu aralar ne alacaksaniz satin alin....

Ekleme gümrük vergisi artisi da kesin bilgidir. Zamanini bilemiyorum...

wazzap, Griffon, eldrun and 2 others beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Olay dünyanın değişmesinden kaynaklanıyor biraz da. Belli ürünlerin satışı anlamsız hale geldi. 

Üretici aliexpress te satıyor. Türkiyeye ithal edenin, bayinin bunun üzerine koyduğu bir değer yok müşteri açısından . 

kman beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@AlperD Hocam tam benim söylemek istediklerimi söylemişsiniz. Rekabet edilemiyor diye gümrük vergisini arttırıyorlar, Amazon.de'de satılan ürünlerin yüzde 95'i TR'de üretimi ve muadili olmayan ürünler. Yurtdışında üretlip birileri tarafından koca bir kazıkla bize satılıp köşe olan tipler mi rekabet edemiyorlarmış. Mesela bugün biten bir amazon fırsatı vardı. Logitech kablosuz G900 Spectrum mouse 81€'ya düşmüştü.Şu an 139€'ya satılıyor:

https://www.amazon.de/Logitech-Spectrum-Professionelle-kabelgebundene-kabellose/dp/B01D04HWWQ/ref=sr_1_1?s=computers&ie=UTF8&qid=1482425171&sr=1-1&keywords=g900

KDV hariç 70€'ya geliyo, Merhaba indirimini falanda katarsanız 60€'ya ürünü getirebilirsiniz kapınıza kadar. 60€'ya hadi 70€'ya alacağınız bu mouse burada 600-700'e satılıyor tutturabildiğine.Tamam full price olunca o mouse buradaki fiyatlara yaklaşıyor doğru. Ama ben bir mouse'a 700 TL vermem. 200 TL'ye olan o indirimle cazip oluyor benim için ve alınası oluyor. Türkiye'deki Teknosa, Hepsiburada Amazon'un 2 günlük indirimli, kampanyalı fiyatlarıyla rekabet edemiyorlarsa o beni pek bağlamıyor açıkçası, gidip vergi koyun diye ağlayacaklarına kendilerini cazip hale getirecek birşeyler düşünsünler. İstedikleri kadar vergi koysunlar, TR'deki hiçbir firmadan görmedikleri hizmeti, adam yerine konulmayı tadan bizleri Amazon'dan vazgeçiremezler.

AlperD beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@stardust

PTT nin sitesinden kargo takibi yaptım böyle sonuç çıkıyor

Bencede resmi gazetede yayınlanması lazım. Anlamadım bana neden 60TL sokuyorlar.

Kargoyu da kalem olarak faturanın içinde gösteriyorsa fatura da 75 eur yu aştı diye vergi çıkartmış olabilirler

Örneğin

a produkt1 60 eur

b produkt2 10 eur

c versand 10 eur

total 80 eur

ise ptt de bu total rakamdan hareket ediyor

oysa

a produkt1 60 eur

b produkt2 10 eur

total 70 eur

versand 10 eur

olarak belirtirse işte o zaman haaa diyor

not. bilerek almanca yazdım, öyle shipping yerine versand yazınca onu da herhangi bir ürün sanıyorlar :)

çooooook başıma geldi

Edit: konuyla alakalı yazmamışım, ama yazmamak daha hayırlı, çünkü ağzımdan hayırlı bir laf çıkmayacak!

koca koca ürünleri 75 eur diye yutturuyorduk, ama 30 eur da çok az, hayatta inandıramayız şimdi bu 1000+ eurluk bisiklet maşasını 30 eur diye :)

s1600_RockShox_BoXXer_275_White.jpg?1396

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@AlperD garanti konusunda kesinlikle haklisiniz. Sonucta bende tuketiciyim senelerce bilgisayar tarafinda perakende tarafinda calisip cok insan tanimama ragmen son yillarda aldigim USB bellege kadar herseyi yurtdisindan aldim. Turkiyede mali satincaya kadar musteri odakli olma anlayisi degismedikce ayni sekilde devam ederim...

Ha bu zihmiyette olmayan firmalarda var az sayida. Onlara karinca kararinca destek olmak icin satin alma yapiyorum. Bunu yaparken anormal farklarin olmamasına da ozen gosteriyorum..

Sonucta is yapsak ticarette yapsak en nihayetinde hepimiz tuketiciyiz. Sahsim adina kendi islerimde yurtdisinsan aliveris yapan insanlara hic kızmıyorum ben olsam bende oyle yapardim..

AlperD beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@CaRaBeeN

faturada iki kalem olarak bir ürün birde matrix diye birşey yazmışlar kargo yazacaklarına mallar. toplam 83 euro fatura var. itiraz edebiliyor muyum buna ?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sadece 2017 için uygulanacak ek vergi listesi. Tabii bir kerelik muhabbeti daha önce OTV ve peşin vergi gibi yalan olur. Vergiler yurtdışından getirdiğiniz ürünleri kapsıyor.  Özet olarak cep telefonu için 20 Euro, bilgisayar için 10 Euro vergi geldi...

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2016/12/20161223-4.pdf

Definitive beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İyi de yurtdışından telefon falan getiremiyorduk ki? Acaba dışarıdan kendimiz alıp getirdiğimiz eşyalara da mı vergi konulacak?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İyi de yurtdışından telefon falan getiremiyorduk ki? Acaba dışarıdan kendimiz alıp getirdiğimiz eşyalara da mı vergi konulacak?

Bu yaninizda getirdiginiz esyalar icin zaten. Ayrica gumruge giren cihazlar icin. Tahminen otv de oldugu gibi once bu vergi eklenip uzerine gumruk alinacak. Yani kisaca 10 euro 12 euro olarak yansiyacak..

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yurtdışına çıktın, girerken aldığın kilo kadar vergi verilmeli. Sonuçta yurtdışında yemiş içmiş döviz kaybına neden olmuşsun, bunun bir cezası olmalı. 

eh çıkarken para alıyorlar zaten yurtdışı çıkış pulu diyerek. girerkende almaları mümkün. :lol:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok