Nvidia GeForce 10 Serisi (Pascal)
2 2

Bu konuda 1.144 mesaj var

Saçma çünkü belirli bir standart değil. 1K (1080p işte) -> 2K -> 4K -> 8K (?) Kimse 3K çıkarmadı farkındaysanız.

Aslında çıktı. 2.5K 'da çıktı, 3K'da çıktı. Bu mevzu böyle örneklerle açıklanabilecek bir mevzu değil çünkü bunun bir kanunu yok. Daha henüz "4K" nın ne demek olduğu bile şaibeli.

Hadi 4K'yı geçtim HD bile yıllarca belirsiz kaldı, HD Ready ve FullHD diye ikiye ayrılarak konu tatlıya bağlandı.

Şimdi 2560x1440'da  QHD diye geçiyor. QHD, Quad HD demek, ee 2560x1440 4 tane HD oluyor ise 2560x1440=4K

Buna şimdi çıkıp 1440p yazıyorlar. P ne? Progressive.. E ne alaka?! Interlaced 2560x1440 monitör mü var? Progressive neden deniliyor? Çünkü 1440p yazınca millet 2560x1440 olduğunu anlıyor. Halbuki P'nin anlamı aslında çok başka bir şeydi ama halk dilinde bu anlama dönüştü.

Cinema 4K var 4096x2160.

WQUXGA var 3840x2400

Alayı 4K bunların.

Sözün özü K tartışmalarına falan pek girmeyin, bu panelleri üreten adamlar bile bilmiyor neyin standart olduğunu yada yarın neyin standart olacağını.

Bakmışsın herkes 5K kullanmış, 4K ise 720p'nin düştüğü duruma düşüp cücük gibi kalmış.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

işte standart değil whoosh, sen de aynı şeyi söylüyorsun. :D

Bak çıktı diyorsun, kaç kişi duydu/gördü 3K monitörleri veya kullanıyor?

@@T800 Tolga abi, ilginç olan ASUS ve EVGA'da sadece 1 tane 8pin var.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Orijinal tasarım 8 pin zaten, ek güç gereksinimi falan diye ekler de konuluyor ama iki seliz pin baya fazla olmuş, iki adet sekiz pin 300W, PCI Express ile bir 75W daha eklersen 375W ediyor, kartın referans güç harcaması da ortadayken ciddi yüksek bir besleme, LN2 falan denemelerinde bile bu kadar güç harcar mı bilemedim.:)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şunu anlatmaya çalışıyorum; 5K ucube falan değil. Biri ortaya birşey atıyor, o attığı şey toplumda kabul görürse standart oluyor.

Apple çok güçlü bir firma. Herifler tüm donanımlarını 5K yaparlarsa yarın bu film kiralama siteleri falan 5K yayın yapmaya başlar, youtube'a 5K videolar yüklenmeye başlar, GoPro'nun Blackmagic'in Canon'un 5K modeller çıkar, Samsung 5k televizyon yapar 5K standart olur. 4K UHD milletin elinde patlar.

Darbe gibi bir şey bu, yapabilirsen kahraman yapamazsan vatan haini olursun. Blu-ray vs HD-DVD, LD vs DVD,VHS vs Betamax gibi çok örnekleri var bunun. Kimse tahmin edemezdi herhalde betamax'ı JVC'nin Sony'nin eline vereceğini. Sony 2000'lerin ortalarına kadar inatla Betamax cameralar üretti, Betacam HD, Digital Betamax.. vs vs Kabullenemedi herifler. Sonra HD VHS falan çıktı da yemedi. Neyse bunlar uzun hiayeler, dağıtmayayım konuyu.

FTW Nvidia!!11

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Performansı iyi güzel de işe bir de iktisadi yönden bakmak lazım.

1200 dolar fiyat seviyesini haklı çıkaracak bir performans artışı görmüyorum, ki TR fiyatı 5000TL üstünde olacaktır.

Bunun yerine T800'ün yaptığı gibi al 2 tane 1070 SLI yap çok daha mantıklı. Alması da satması da kolay,

Eski titan sahipleri şuan nasıl bir zarara uğradıysa titan-x de sahibini normalin çok daha üstünde bir maddi kayba uğratacak.

Şuan bir tane GTX 1070 her işi görür bence, ilerde yetmediğinde de uygun fiyattan bir tane daha alınabilir.

$999 olsa hadi bir nebze kabul edilebilir derdim ama 1200 dolar fiyat ile eşşeğin kulağına suyu kaçırtmışlar artık.

Benim nacizhane tespitlerime gore Nvidia rekabetin olmadigi bir ortamda kendi kar maksimizasyonu icin dogru adımlar atıyor. Bu tabii ki tüketici yani bizler icin kotu...

Ancak Titan kartları kredi ile borç harc veya colugunun çocuğunun riskindan kesen adamlar - affiniza siginarak gerizekali demek isterim - haric bu tarz kartlara odeyecegi bedeli daha dogrusu edecegi zarari umursayacaklarini zannetmiyorum. Bir veya iki jenerasyon sonra bahsi gecen kartların düşeceği durumu bilip satin aliyorlar.

Sahsim adina geçmişten bugune hep Titan kullanmış yeni Titan duyurusu ile heyecana kapılan insanlar taniyorum. Daha dun 1080 açıklandığında elimdeki kartlar bana yeter diyen yakin arkadasim 2 tane alacagini soyledi. Geniş butcesi olan ve en iyisine olan sahip olayim diyen insanlar icin bahsi gecen tutarlarin sorun olduğunu düşünmüyorum.

Emin olun Nvidia hedefledigi adetleri belki de daha fazlasını satacaktir.

Bir de bunların üzerine tabii ki kagit uzerinde minimal diyebilecegimiz kazanclar icin ek masraflar yapiliyor. Ozel plakalar su sogutmasi icin bloklar vs..

Hobi dunyasinin delilikleri işte ... Dogru veya yanlış yok...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Belli bir standart değil derken, Tolga'nın da dediği gibi 4 tane 2560x1440 monitörün oluşturduğu çözünürlük işte 5120x2880, buna 5K demişler. Standartı da mı var bu işin? 2560x1440 da 4 tane 1280x720 çözünürlük mesela. Halk arasında kabul görmesi önemli isim olarak ki gayet kabul görmüş durumda şu anda. 

Bu arada Titan X gayet güzel performans olarak ancak bir GTX 1080 sahibi olarak ilgimi çekti mi dersen, çekmedi, zira o paraya iki tane GTX 1080 almayı yeğlerim ki performans çok daha yüksek olur ve sonrasında ikinci elde satması da daha kolay olur.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Birkaç sitenin Titan X incelemesi gelmiş. 1080'den %30-35 civarı, eski Titan X'ten de %65-70 civarı hızlı olduğu tescillenmiş. Güç tüketimi eski Titan X'le benzer. Sıcaklık, gürültü gibi konular da benzer. 1080'den daha iyi oc olduğunu söylemek mümkün. Ya da oc yapıldığında daha iyi sonuç alınmış diyelim.

http://www.hardwarecanucks.com/forum/hardware-canucks-reviews/73148-nvidia-titan-x-12gb-performance-review.html

http://www.pcper.com/reviews/Graphics-Cards/NVIDIA-Titan-X-Pascal-12GB-Graphics-Card-Review

http://www.tomshardware.com/reviews/nvidia-titan-x-12gb,4700.html

http://hexus.net/tech/reviews/graphics/95215-nvidia-titan-x-pascal/

http://hothardware.com/reviews/nvidia-titan-x-review?

Benim dikkatimi çeken, zar boyutunun 471mm2 olması. Çok büyük değil. Bunu ya tahmini olarak söylüyor siteler ya da Nvidia böyle bir bilgi vermiş. Çünkü tam olarak 314mm2'nin %50 fazlası. Zaten gp102 de gp104'ün %50 fazlası. Ama transistör sayısı olarak %66,6 artış var. Biraz garip. Bir yanlışlık var gibi. Yok hepsi doğru ise, Amd boşuna vega için falan hiç uğraşmasın demeli.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

4K, 5K ihtiyacı gaz veriyor bu kartlara yoksa bu boşlukta NV bu kadar performanslı kart çıkarmazdı.

Fiyatı arttırsalar da tebrik ediyorum adamları çünkü çalışıyorlar ve başarıyorlar. Yeni titan çok sıradışı performans veren bir kart olmuş.

Benim görüdüğüm kartlardaki performans artışını gören 2K 'ya geçiyor. NV böyle giderse 4K tahmin ettiğimizden önce standart olacak. 

1-2 sene içinde ips 4K 120Hz monitörlerde piyasaya çıkmaya başlar heralde. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Daha full gp102'yi görmedik. Onu da vurgulamak gerek. Ama esas mevzu, Nvidia'nın gerçek pascal mimarisini sunmamış olması. Gp100'ün yapısı çok daha farklı. Büyük ihtimalle hbm2'ye de uygun. Nvidia başta onu sunmuş olsa, belki de eski Titan X'i ikiye katlayan bir performansı konuşuyorduk şuan.

Nvidia'nın performansı bu kadar hızlı şekilde bu seviyeye çıkarması, bir yıldır söylenen "pascal mimarili kartlar piyasaya çok daha hızlı çıkacak, tüm seri erkenden tamamlanacak" laflarını da doğrular nitelikte. Her ay bir kart çıkarıyor ve farklı gpular söz konusu. Ne Fermi'de ne Kepler'de ne de Maxwell'de bu kadar hızlı bir çıkış gördük. Gelecek yıl mayıs ayında Nvidia'nın ilk Volta mimarili tesla modelini tanıtabileceği söyleniyor. Eğer öyle bir şey olacaksa full gp102'yi de çok uzak olmayan bir zamanda görebiliriz. Ama esas pascal olan gp100'ü volta döneminde oyuncu kartı olarak sunabilirler. Şuanki pascallar maxwell'den devşirme zaten. Gerçek pascal'ı da oyuncalara volta diye satabilir Nvidia.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Nvidia mobil 1070m ve 1060m'i yakında tanıtacak ve bu sefer masaüstü modellerle hemen hemen aynı olmuş.

http://videocardz.com/62955/clevo-preparing-p870dm3-g-a-dual-geforce-gtx-1080-gaming-laptop

Hatta 1070m, masaüstü 1070'ten daha fazla birime sahip! :icon_eek:

NVIDIA-GeForce-GTX-1070-GPUZ-Specs.jpg

1060m de masaüstü 1060 ile aynı birim sayısına sahip. Saat hızları düşük olacak ama gelen görüntüye göre orda da çok bir gerileme yok.

NVIDIA-GeForce-GTX-1060-Mobile-3.png NVIDIA-GeForce-GTX-1060-Mobile-1.png

Belli ki Nvidia masaüstünden sonra mobilde de kazıyacak. Bakalım güç tüketim derdine pek deva olmayan Polaris'te durum ne olacak.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

1080 1080p120hz karti. Titan X 4K karti. Sonraki, yine Pascal, 4K 120hz karti olacak. O zamana kadar mimari tweaklenir de adina Pascal demeyelim, yeni diyelim, daha cok satar derlerse bilemem. Ama cok uzak degil.

"A-ha hah ah 120hz degil 144" diye ayrintiya takilacak arkadas olursa onden soylesin, engelleyeyim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Nvidia 'nın tile based render kullanması her yerde haber. Düşük güç tüketimi buna bağlanmış. 

Avantajlarını yazmışlar ama ne dezavantajı var bu yöntemin? Bilinen bir tasarımmış zaten , o zaman AMD neden kullanmıyor?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yüksek çözünürlükte fazlaca performans kaybına yol açıyor sanırım. Enerji verimliliğinin tek açıklaması bu değil. Nvidia o iş için yıllardır kafa yoruyor. Zaten enerji verimliliği konusunda Kepler ve Maxwell'le belli bir yol kat etti. Pascal'da pek bir gelişme olmadı. Ama açıklamalara göre Volta'da yine belli düzeyde gelişme yaşanacak.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şu amazon.com' da satılan Evga gtx1070 sc gaming acx 3.0 kartın 439$ fiyat gözüküyor. Bu karttan forumda alan bir arkadaş var mı yakın zamanda ? Ne kadara mal oluyor gümrüğüyle falan merak ettim. DH' da izmirden birisi satıyor 1700lira acaba diyorum uğraşmadan gidip elden alsam halletsem mi bu şekilde atla deve farkı var mı fiyat olarak ?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Aslında öğleden sonra TR garantili Asus alacaktım bak şimdi gene aklıma girdi Amazon. Gerçi hiçbir ekran kartım bozulmadı, Amazon'dan alırım bir de patlar sonra uğraş dur o da var.

Amazon'dan alındığında UPS/DHL ile geliyor, zaten Amazon'a gümrük ücreti ödendiği için UPS/DHL'den size ulaşıyorlar bir kağıt dolduruyorsunuz o kadar. Sonra şansınız varsa gümrük bedeli iadede olabiliyor. Ben 800 tl civarına bu şekilde PS4 aldıydım ilk çıktığında.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sonuç beklemeden almak mı mantıklı burdan ? Yoksa kaydadeğer 200 300lira farkı gibi bişi oluyor mu yurtdışından alınca ?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bir şey almaktan nefret edecek konuma geliyorum her seferinde. Alacağın alt tarafı bir kart yav. :D

Asus'un modeli ve soğutması hoşuma gitti (OC Versiyon) ama EVGA SC olanla arasındaki 100 tl farka değer mi ona bir türlü karar veremedim.

Bu arada EVGA almak isteyenler boşa DH ölücülerine para kaptırmayın, Sanalmarketim'de TR garantili şu an 1860 tl.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hava soğutma ile dahi SLI düzendeki MSI kartları bu sıcaklarda 2000-2090 MHz aralığında çalıştırabiliyorum herhangi bir ek voltaj falan vermeden, blok da takınca bakalım ne olacak, ben memnun kaldım MSI'dan.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

http://www.sanalmarketim.com/gigabyte-gvn1070wf2oc8gd-windforce-oc-gtx1070-8gb-gddr5-256bit-16x/p_64305/

Bu ürünün fiyatı pek bi cazipmiş aslında. Diğer Nova, teknobiyotik vs gibi yerlerde 100lira fark var direk aralarında. Gaming G1' ile farkıda sanırım saat hızları ve fan farkı. OC çekilecek olduktan sonra diğer kartta o hızlara çıkabiliyordur sanıyorum ki. Yalnız dikkatimi çeken bir konuda diğer yerel sitelerde de misal windforce oc pahalı ve yine amazondan baktım Gaming modeli daha ucuz gözüküyor fiyatta bu nasıl bir mantık ilginç. Sanalmarketim fiyat konusunda baya başarılımış gerçekten eft alınırsa yada taksit cazipliğide cabası. Bi değerlendirme yapayım bir süre yine. :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
2 2

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok