Nvidia GeForce 10 Serisi (Pascal)
2 2

Bu konuda 1.144 mesaj var

1050ti ve 1050'nin fiyatları belli olmuş: 140 dolar ve 110 dolar!

NVIDIA-GeForce-GTX-1050-Ti-GTX-1050.jpg

Galiba bu kartlardan sonra 460'ın da ne kadar saçma bir kart olduğu daha iyi anlaşılacak. Zira kart 950'nin bile gerisinde ve fiyatı ondan yüksekti. 4 gb olan modeli, 140 dolar, 2 gb olan modeli de 120 dolar seviyesindeydi. Şuan ise 1050'nin bile bu kartı tokatlayacağı belli. Çünkü 950 seviyesinde performansla gelmesi olası. Ama esas model 1050ti olacak gibi. Çünkü 30 dolar fazla vererek hem 4 gb bellek hem de daha güçlü bir kart almış oluyorsun. Ayrıca oc potansiyeli de daha yüksek olacaktır. 960'la benzer veya ondan biraz hızlı olması muhtemel görünüyor. 470'le alakası yok, zaten 470'in karşısında 1060 3 gb var. Ama oclu 1050ti'lar 470'e de dokunabilir yer yer. Sonucunda 470'in fiyatında da küçük indirimler olabilir.

NVIDIA-GeForce-GTX-1050-Ti-GTX-1050-cust

Üreticiler de kartlarını hazırlamış. Sanırım daha önceden 1050ti'ın erken çıkacağı ifade ediliyordu ama hem 960'ın piyasadan çekilmesi hem de üreticilerin daha fazla stokla girmesi için iki modeli de 25 ekimde satışa sunacaklar.

http://videocardz.com/63820/exclusive-nvidia-geforce-gtx-1050-ti-to-cost-139-usd-gtx-1050-109-usd

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

1050ti iyiymiş. Piyasada sıfır satılan bir sürü kartı gereksiz duruma düşürecek.

2. el fiyatları da düşürür, satmak istediğiniz ekran kartı varsa hemen satın derim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kartlar resmi olarak duyurulmuş sanırım. En azından tanıtım ambargosu bugün son bulmuş.

NVIDIA-GTX-1050-performance-3.jpg

GTX1050TI_GTX1050_VC21.jpg

GTX1050TI_GTX1050_VC2.jpg

GTX1050TI_GTX1050_VC5.jpg

Bunlar 1050 için Nvidia'nın söyledikleri. 950 ile karşılaştırmak yerine eski nesil 650 ve ilk maxwell olan 750ti ile kaşılaştırılmış. Feci fark atıyor denmiş. 1050ti'ın yaklaşık %10-15 civarı daha hızlı olması beklenebilir. 2 gb belleğin sorun oluşturacağı noktalarda ise anormal farklar oluşabilir. Onu da 950 ile karşılaştırır Nvidia muhtemelen. Tabi 950'nin gm107 gibi giriş seviyesi bir gpu değil de 960'ın kırpılmışı olarak gm206 ile geldiğini de hatırlamak gerek. Çıkış fiyatı da 160 dolardı. Yani arada bir segmentasyon farkı var.

http://videocardz.com/63832/nvidia-announces-geforce-gtx-1050-ti-and-geforce-gtx-1050

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şimdi bu akşam farkettim ki berbat bir durum Nvidia için. Ne diyorduk SLI ve Gsync problem çıkarmıyor diyorduk ve Maxwell ile de bir defa bir problem yaşamadım. Pascal kardeşimizi ise alır almaz yüksek hertz monitör ile bir flickering sorunu ile merhaba dedik hatta ilk başta kartlar arızalı falan zannettim. Sonra bu olay sürücü ile halledildi bildiğim kadarıyla.

Her ne ise, ancak aldığımdan beri kartları bir low gpu usage dikkatimi çekiyordu bazı oyunlarda ki bunlar genelde yeni oyunlar, ben SLI desteğinin dandikliğine yoruyordum olayı ancak artık canıma tak etti bu mesele ve araştırmaya başladım. Nette bulduğum bir iki SLI aktif The Division Youtube videosunda bir de baktım ki GTX 1070 ciddi seviyede kullanılıyor oyunda SLI olarak. Bende ise usage seviyeleri 60 hadi bilemedin 65'de maks. hatta bir kart genelde 50 küsurlarda, o kadar. Hatta performans baya düştüğünden 3440x1440 ile ben oyunu High oynuyordum, Ultra kasıyordu. Gsync'i disable edince bir anda GPU Usage düzeldi. Ya ne diyeyim bilemedim, Ultra ayarlarda tabii aldı yürüdü FPS bu durumda. Araştırınca bu dertten muzdarip başka GTX 1070 ve 1080 SLI kullanıcıları olduğunu da gördüm. Bu Pascal bug'lı sanıyorum artık, Maxwell'de hiç olmayan şeyler bunlar. Sürücü güncellemesi falan gelecekmiş de bilemiyorum artık.

Gsync'i kapatınca da başıma meseleler geldi, onları da ayrıca çözdüm ancak onlar başka bir makale konusu artık.:)

Onlardan da bahsederim, belki yardımı olur problem yaşayan olursa.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Gsync falan hikaye o konuda. Driver sorunu var. Ufaktan çözüyorlar ama bir türlü düzelmedi hala. Bende de BF1'de yeni sürücü ile GPU kullanımı artmış FPS düzelmişti. Kart %20 lerde çalışıyordu oyundan düşük FPS alıyordum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Anandtech'in haberine göre gp107'nin Samsung fabrikalarında 14nm ile üretileceği iddiaları da doğrulanmış oldu: 

"To date all Pascal GPUs have been fabbed over at TSMC on their 16nm FinFET process. GP107 is not one of those GPUs. Instead, it’s fabbed on a 14nm process."

Yayınladıkları tabloda da belirtmişler.

http://www.anandtech.com/show/10768/nvidia-announces-geforce-gtx-1050-ti-gtx-1050

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Gsync falan hikaye o konuda. Driver sorunu var. Ufaktan çözüyorlar ama bir türlü düzelmedi hala. Bende de BF1'de yeni sürücü ile GPU kullanımı artmış FPS düzelmişti. Kart %20 lerde çalışıyordu oyundan düşük FPS alıyordum.

O kadar yazı yazdık yorum bu mu ya, Gsync falan hikaye.

Hikaye falan değil anlattım işte orada, başkaları da yaşamış aynı şeyi ve düzelmiş anlattığım gibi de yukarıda, bende öyle abuk subuk %20 falan çalışması gibi birşey olmadı hiçbir zaman ve oyunda, i5 2500K'ya bir bak sen o konuda, çipset, işlemci yönünden araştır.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Öyle yazınca mesaj biraz yanlış anlaşılmış, sori. :)

Aynı sorunu bende yaşadım ve hayır, hiçbir şekilde işlemci darboğazıyla alakalı falan değildi. Bayağı bir forum gezdim tozdum en son getirdiğim kanaat sürücü sorunu olduğuydu. Yani yeni sürücü ile bir anda 30 fpslerde gezen oyun 80-90 fps vermeye başladı. GPU kullanımı arttı.

İşlemcimin yavaş yavaş ömrünün sonlarına geldiğinin bende farkındayım ama işte dediğim gibi o Low GPU sorunu sadece Sli veya G-Sync ile alakalı değil, tek kart sistemlerde de yaşanıyor. Kimi sistemde oluyor kimisinde olmuyor. :)

Hatta konuyla ilgili ilk bulduğum ilk mesaj taa Temmuz'dandı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

i5-2500k' nın daha ekmeği var ya :D Benzer platform bende de GTX1070 takınca şahlandı zaten sistem. İşin özü tabi artık eski teknoloji demek yerinde sayılabilir bi 5 senesi geçti işlemcilerin.

Da platform yenilemekte sağlam masraf oluyor. İşin içinde şimdi geçince artık Mobo+ram+cpu kombinesi olcak. Devam bakalım şimdilik ne zaman ya cpu falan gümleyecek ya da oyunlar eh artık kardeş gpu varda ı ıhhh dicek o zaman bakıcaz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Anladığım kadarıyla bunlar SLI-CF gibi çoklu kart kullanımlarında olan sorunlar. Şu ana kadar GTX 1080 ile G-Sync ya da herhangi başka bir teknoloji-sürücü vs yüzünden sorun yaşamadım. Sanırım özellikle Nvidia artık çoklu kart kullanımı yerine güçlü tek kart kullanımına özendirmeye çalışıyor kullanıcıları ve bu tip sorunların çözülmesi için gerektiği kadar uğraşmıyor gibi geliyor bana. Eskiden de SLI sorunları olurdu ama daha hızlı çözülürdü sanki. Gerçi en baştan beri çoklu ekran kartı çözümünün albenisi olduğu kadar bu tarz götürüleri de hep olmuştur. Ancak 3840x2160 çözünürlükte 120 Hz oyun oynamak isteyen birisi için hala yeterince güçlü tek bir kart yok. Onu hadi geçtim zira dünyada belki 20 kişi falan kullanıyordur şu anda öyle bir monitör ama 2560x1440 - 120-144 Hz monitörlerde bile ultra detayda oyun oynamak isteyince fps tek kart ile 100'ün üzerinde kalamıyor halen. Bunu çözebilecek kart da yeni Titan veya seneye çıktığında GTX 1080 Ti gibi duruyor ki onlar da oldukça maliyetli kartlar olacaklar. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Onu diyorum ben de işte aynen, zevkten GTX 1070 SLI veya GTX 1080 SLI diye söylemiyorum ki. 2560x1440'ta dahi Witcher 3 mesela GTX 1070 SLI'yı sömürür, The Division mesela Ultra ayarlarda GTX 1070 SLI ile dün düzeltilmiş şekilde de 75'e falan düştüğü yerler oluyor 3440x1440 çözünürlükte, yine Battlefield 1 için lazım mesela.

Böyle çöpe atılacak bir durumu yok ama o oldu artık, ben bir daha SLI sistem yapmak istemem ancak tek karta da 1500 USD vermek istemem, GTX 1070 SLI eski günlerden alıştığımız şekilde çalışsa Titan X Pascal'ı çok testte geride bırakır 850 USD gibi maliyet ile. Ancak Titan X Pascal 1500 USD.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bence sonuçta mecburen bu sorunları çözecekler isteseler de istemeseler de zira büyük bir kesim 1000-1500 dolar verip ekran kartı almayacaktır. Kaldı ki 1070 gibi nispeten güçlü bir ekran kartı eğer SLI sorunları çoğunlukla çözülürse daha fazla adetlerde satılacaktır bu tip monitörleri kullananlar tarafından. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Titan X Pascal 1500 USD.

Titan X yalnızca Nvidia tarafından satılıyor ve fiyatı 1200 dolar. Yine uçuk ama en azından 1500 dolar değil. Bir de Titan X cidden çok iyi kart. 1200 yerine 1000 dolar olsa, 1080, 1070 gibi kartlarla sli yapma işini baya bitirirdi. Ama tabi ki böyle bir şey yapmayacaktı Nvidia.

Bu arada 1050ti'ın performansına dair Galax firmasının tabloları çıkmış ortaya:

NVIDIA-GeForce-GTX-1050-Ti_3DMark-Firest

NVIDIA-GeForce-GTX-1050-Ti_3DMark-Time-S

NVIDIA-GeForce-GTX-1050-Ti_Rise-of-the-t

NVIDIA-GeForce-GTX-1050-Ti_GTA-V-840x462

NVIDIA-GeForce-GTX-1050-Ti_Dark-Souls-3-

NVIDIA-GeForce-GTX-1050-Ti_Overwatch-840

NVIDIA-GeForce-GTX-1050-Ti_NBA-2K17-840x

%20 ile 60 arasında değişen farklar gösterilmiş. Ortalamada %30 kadar daha hızlı görünüyor. 960'tan da kabaca %10 kadar hızlı olacağını söylemek mümkün.

Edit: Şimdi farkettim de bir zamanların en baba kartı olan 680 performansını giriş seviyesine indirmiş oldu Nvidia. Hatta Kepler kartlara yaptığı keleği de hesaba katarsak, muhtemelen 680'den daha yüksek performans gösterecektir 1050ti.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yalnızca Nvidia tarafından satıldığını falan biliyorum da fiyatı nedense 1500 USD diye kalmış, neyse tabii 1200 USD de pahalı.

Amazon'da genelde 1600 USD'ye satanlar falan var, ondan belki öyle bir şey yer etti bende.

Bu sadece Nvidia tarafından satılması da şikayet konusu olmuş bazı yerlerde. Çünkü almak istiyor ama alamıyor mesela adam ABD'de değil falan gibi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

1080 gibi iyi ekran kartları, Gsync monitörler artık lüks geniş kitleler için. Hatta yurtdışında da yazılıp çizildiği üzere gitgide hobi hatta özel bir hobi haline geliyor.. Diğer hobi alanlarında veya lüks tüketim ürünlerinde olduğu gibi üretici ile tüketici arasındaki ilişki daha yüksek fiyat bantlarında oluşuyor. Muhtemelen pazar daraldıkça fiyatlar daha da artacaktır. Hatırladığım kadarı ile yakın bir arkadaşım Titan X lerini 800 Dolar aralığında denk getirmişti Amerika'dan, yeni Titan ise -ki sanırım XP deniyor- birim başına 1300 Dolar civarına mal oldu kendisine. Bahsi geçen kartların soğutma bloklarına birim başına  eğer yanlış hatırlamıyorsam 130-140 Dolar seviyesinde bir masraf yapmak gerekiyor. Bir de sanırım aradaki köprü tabir edilen parça da eskisine göre oldukça pahalıymış. Belki bunlar günümüzün en üst uç kartları ancak 1080 veya 1070 için bile maliyetler pek makul değil. 

Biz zaten Türkiye'de kurların durumu ve yıllar içerisinde gelir  seviyelerimizdeki düşüşler ile bahsi geçen ürünlere daha da zor ulaşabiliyoruz. 

Tüm dünyada giriş veya orta/giriş seviyesindeki kartlar önemli talep görüyor. Maliyetin önem kazandığı ve her kuruşun hesabının yapıldığı pazar. Bu pazarda Gsync gibi teknolojilere para vermek yerine 1080P oyunculuk olarak tabir edilen daha mütevazi fiyat etiketleri ile sistem kurabileceğiniz ürünler önem kazanıyor. Yazılan çizilenlere bakılırsa AMD yi ayakta tutan pazarda bu. RX480 her ne kadar bana sorarsanız yanlış bir fiyat etiketi ile tüketicilere sunulsa bile uygun bir monitöre ödenecek tutar ile birleştiğinde 1080p oyunculuk için kağıt üzerinde gayet yeterli ve güncel teknolojiyi yakalamış bir kombinasyon oluyor. 

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Performans değerleri beklenenin biraz üstünde olmuş sanki, şuanki duruma bakınca AMD'nin RX4xx serisine komple bir ayar çekmek durumunda olduğunu söylemek mümkün, son olarak bende emektar 750Ti ile  480i gömmüştü nvidia, şimdide 680'in cenazesi kaldırılacak, 2.el pazarlarda hala eski püskü kartlarına 400-450TL isteyen zevatlarında ocağına incir dikilmiş oldu.  :mrgreen:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Olur aslında da öyle Ultra ayarlarda 144 FPS sabit takılayım derse olmaz. Ayarlar kısılıp falan idare edilir ama çoğu oyunda sabit 144 FPS yakalanamaz tabii, bu durumda da ayarlardan kısmak gerekir falan. Bir de en azından XB240H falan gibi bir Gsync monitör de alınırsa kurtarır FPS düştüğü yerlerde.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

1060 ile 144hz 1080 biraz zor ya.

ya belli başlı bir kaç AAA oyun dışında şu zamana kadar çıkmış oyunların hepsinde 100 fps civarı ve üstü alır gtx 1060.

Witcher 3, Battlefield 1 vs. ultra ayarda oynayacağım diyen adam da bi zahmet gtx 1070 alsın, napalım artık.

Ama bütçem kısıtlı olsa dediğim gibi yapacağım sistem 6600k - gtx 1060 - 1080p 144hz olurdu.

144hz için de illa stabil 144fps almasına gerek yok, burda bir iktisatçı olarak size marjinal faydanın önemini belirtirim, yani 60fps-60hz 'den 100fps-100hz'e geçmenin faydası, 100'den 144'e geçmeye göre daha önemli aslında.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

sync olayının çözünürlükle ne alakası var star? eski 720p monitör bile olsa ben sync teknolojili olmasını isterdim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
2 2

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok