Elektrikliye Geçmek Mi Yoksa..
1 1

Bu konuda 83 mesaj var

Mesaj tarihi: (düzenlendi)

55 dakika önce, jackjoker said:

Elektrikli araçların çevreye zarar vermediğini sanmıyorum. Tam tersi zararlılar. 

:thumbs:

Ben de buna benzer bir şeyler okumuştum , ne kadar doğru bilmiyorum.
ek: Yoksa otoseyirde Can'dan mı duymuştum?

Altan Yoklar tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
21 saat önce, CandleGarden said:

Oturduğum iki bloklu sitede şarj etme imkanı yok, aynı şekilde iş yerimde de. Ben bunu nerede şarj edeceğim peki? :) Şirketteki arkadaşlar "Öğlen yemeği Metro'da yiyeyim de, orada 1 saat şarj ettireyim", "X bir şey alacağım, şuradaki AVM'deki şubesinden alayım da o sırada da şarj ettireyim" gibi planlar yapıyor hep :) 

Oturduğu sitede şarj imkanı olan, hali vakti yerinde bir ailenin, ikinci hatta üçüncü arabası olarak elektrikli araç alınabilir.

Siteye kurulum için herhangi bir şarj firmasına telefon etmeniz yeterli. Sitenizin ya da firmanızın adı nedir ? Sizin için e-posta atabilirim böyle bir sorun varsa, çok hızlı çözüm üretiyorlar. Hem de %20 indirim tanımlıyorlar işyeri-ev sabit portlarında 2 tanesine, neredeyse evde şarj etmiş fiyatına geliyor. Bizim işyerinde port yoktu, sadece tek firmaya e-posta atıldı, aynı hafta kurdular portları. Böyle bir sorun yaşanılması gerçekten ilginç olmuş. Şu anda öyle bir rekabet var ki firmalar her yere istasyon kurmak için savaşıyor resmen. Çevremde 56 port vardı geçen haftaya kadar, şu anda 98 olmuş. Cevizli/Maltepe burası bir de.

Ben sizin bu bahsettiğiniz sorunu bizim dizel araçlar için yaşıyorum, akaryakıt istasyonuna girmek için evime gittiğim yolu değiştiriyorum, ters yönden gitmemek için yolu uzatmam gerekiyor. Üstüne de yoğun olduğu için 15-20 dakikadan önce çıkamıyorum. Hatta zam geleceği söylentilerinin olduğu günlerde yarım saat beklemişliğim var. Geçenlerde hanım da sinir olmuş, saçma sapan kişilerle muhatap olduğu için, ben neden akaryakıt istasyonuna gidiyorum diye söyleniyordu. Muhtemelen onun da elektriklisine geçeceğiz. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
22 dakika önce, pentaman said:

Geçenlerde hanım da sinir olmuş, saçma sapan kişilerle muhatap olduğu için, ben neden akaryakıt istasyonuna gidiyorum diye söyleniyordu. Muhtemelen onun da elektriklisine geçeceğiz. 

Uşak kahya falan yok mu?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
26 minutes ago, pentaman said:

Geçenlerde hanım da sinir olmuş, saçma sapan kişilerle muhatap olduğu için, ben neden akaryakıt istasyonuna gidiyorum diye söyleniyordu. Muhtemelen onun da elektriklisine geçeceğiz. 

bu ne demek yahu :lol: 63 yaşındaki annem sürekli gidip kendi benzin alıyor bir kere şikayet ettiğini duymadım.

niyetim rencide etmek değil ama gerçekten komik geldi...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şöyle oluyor, akaryakıt istasyonuna giriyorsun, adama söylüyorsun "2000 TL eurodiesel", sonra içeri girip ödüyorsun sırada bekleyip. Bir dönüyorsun bakıyorsun alakasız bir arabaya fiş kesilmiş, çünkü pompacı eleman fiş kesince %4 komisyonla satıyor. Tabi olay çıkarmazsan bir şey olmamış gibi davranırsan o iş düzelmiyor, düzeltmek için kaşe ve imzalı olarak düzeltilmesi gerekiyor. İçeriye gidiliyor, yönetici olan kişi bunu yapıyor. 15-20 dakika süren bu serüvende pompacıya mı sinir olursun, içerideki salak elemanlara düzeltemedikleri için mi sinir olursun bilemem tabi. Bu olayı ayda bir rutin yaşıyoruz biz, yani ben yaşamıyorum artık, çünkü e-arşiv direkt benim adıma ve plakama yazılı e-posta olarak geliyor. Daha sık yaşadığımız ise plaka hatası, plaka BGB diyelim, BGN yazıyor adam, aynı prosedür bir daha sil baştan. İlk olan durum en sıkıcı olanı, çünkü yavşak bir tiple ve yavşakça bir muhabbetle muhatap kalıyorsun, "aaabi bu seferlik böyle olsun" gibi. Dizel araçlara has bir durum daha çok, benzin fişi pek işlerine yaramıyor. Annenizin muhtemelen fişle bir işi olmuyordur ya da benzinli araç kullanıyordur diye tahmin ediyorum. Biz bu olayı Kartal-Maltepe arasındaki tüm benzincilerde yaşadığımız için Türkiye'nin her yerinde olan bir durum olduğunu düşünüyoruz açıkçası.

7 saat önce, Altan Yoklar said:

Uşak kahya falan yok mu?

Böyle bir yorum için güzel küfürler var aslında ama küfretmeyi sevmiyorum, hak ettiğini bilsen yeterli. 

Altan Yoklar beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ilginç. hiç başımıza gelmedi böyle şeyler ne benzin alırken ne de dizel alırken ama dediğiniz gibi fişle işimiz olmadığı için olabilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bazen pompacılar bir mümin latifesi kıvamında bunu yapıyorlar ben de duymuştum bir iki. Bana denk gelenlerde aynı plakanın 09 unu veya 06sını yazmak gibi saçma birşeye döndüğü için çok umursamamıştım ama şu bariz ibnelik olur. 06 ABC 123 plaka yerine 06 CBA 321 e bilerek yazıyorsa o zaman belli birilerine kıyak çekiliyor naylon fatura ile. 

SkyWarrior tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

çok yaygın. araba kiraladığımda aynen böyle yapıyorlardı. Ama benim denk geldiğim yer soruyordu önceden abi fiş lazım mı diye. 

Ufak yer olduğundan her gelene yapmak riskli oluyordur belki. 

kaptanpedal tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Elektrilli araçların bir çözüm olduğuna dair argümanlar maalesef çok ileriye gidemiyor şuan. Otomobilin en temel görevi ne? Bir yerden bir yere sahibini veya yolcularını zamandan tasarruf ederek götürmek. Bu temel işlevi mevcut sıvı yakıtlı otomobillerden daha iyi yapamadığı sürece benim gözümde merak uyandıran oyuncaklardan öte değiller. Daha önce dediğim gibi insanlar bir süre sonra bemzin istasyonundan 5 dakikda benzin alıp hesap kitap yapmadan istediği yere gitmeyi özleyecek ve bir süre sonra  bu gerçekten can sıkıcı olacak. Şarj süresi makul sürelere inmedikçe zamanını veremeyeceğim bir süre sonra başka teknolojiler devreye girecektir insanlar bunu talep edecek çünkü. 

JardeL, infestor and jackjoker beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben de geçenlerde baya elektrikli araca geçmeyi düşündüm, aklımda yeni tesla model 3 long range modeli vardı, benim arabayı 13000 e peşinat olarak alıyorlar , ayda 280 euro 60 ay vade , sonunda da 19500 euro ödeme yapmam gerekiyordu. Sonra en iyisi araba gittiği yere kadar kullanayım artık tamire değmeyecek duruma gelirse o zaman geçerim dedim. 

benim araç 2016 model passat variant 2.0 tdi dsg 190ps , km 271000 de. Bakımlarını düzenli yapıyorum. Elektriklide tek sıkıntı yazın izine geldiğimde dizel araba gibi hareket edemeyecek olmam. Her izine geldiğimde geliş dönüş toplam 7000 km ye yakın yol yapıyorum ve uzun yol tüketimim ortalama 6.5 litre oluyor, komple yolculuk için. Otobanda da genelde yol müsait olunca 180 200 yaptığım oluyor ama genelde 130 luk yolda 145, 140 lık yolda 155 ile gidiyorum. 
Benzer hızları elektrikli ile yapmak şimdi ki duruma göre biraz fantezi kalıyor. 

Ama izin yolu dışında da genelde hep şehir içi kullanıyorum , yılda ortalama 20 bin km yapıyorum. 

Benim araba önden çekiş olduğu için bir ara arka tekerlere takılan elektrik motorları ile hibrit e çevirme sistemlerine baktım ama yaptığın yatırıma değmiyor sanırım masrafı. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 saat önce, ulwi said:

Her izine geldiğimde geliş dönüş toplam 7000 km ye yakın yol yapıyorum

İzine uçakla gel Ulviciğim, buradayken de araba falan kiralarsın. 7bin km. yol çekilir şey değil :)

ulwi beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
29 dakika önce, Najaz said:

İzine uçakla gel Ulviciğim, buradayken de araba falan kiralarsın. 7bin km. yol çekilir şey değil :)

Çocukların okul tatilinde gelebildiğim için en pahalı dönem oluyor uçak biletleri için, tam sezonda kişi başı 550-600 euro istiyor havayolu firmaları, araba ile toplam 7000 km yol, otoban ve yakıt ücretleri dahil 800 euro tutuyor. 

Tek şoförüm, ama araba sürmeyi özellikle uzun yolu sevdiğimden zevkle gidiyorum o yolu. 
Tek seferde 7000 km de gitmiyorum canım. Viyana - İstanbul , İstanbul - Antalya , Antalya - Erzincan , Erzincan - İstanbul , İstanbul - Viyana  şeklinde rotam her yolculuktan sonra gittiğim yerde en az 1 hafta kalıyorum, dönüş hariç. 

Mono and Najaz beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Mercedes den sonra Renault da sadece elektrikli araç üretme fikrinden vazgeçti. daha önce ön gördüğümüz  gibi hızlı değer kayıpları, dünyanın elektrikli araçlara halen hazır olmaması ve pil teknolojisinin yerinde saymasından dolayı markalar sadece elektrikli araç üretiminden vazgeçiyor. 
içten yanmalı motor candır. 

gerisi heyecandır.

infestor beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 hours ago, jackjoker said:

Mercedes den sonra Renault da sadece elektrikli araç üretme fikrinden vazgeçti. daha önce ön gördüğümüz  gibi hızlı değer kayıpları, dünyanın elektrikli araçlara halen hazır olmaması ve pil teknolojisinin yerinde saymasından dolayı markalar sadece elektrikli araç üretiminden vazgeçiyor. 

gerisi heyecandır.

muhtemelen ab kararından sonra hepsi gaza geldi, sonra da o işin öyle olmayacağını birinci elden görmüş oldular.

ab'nin 2035 kararının da uygulanabileceğini falan sanmıyorum. 2045'e ötelenecektir o.

jackjoker beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 hours ago, jackjoker said:

gerisi heyecandır.

kesinlikle :thumbs:

2. elde bataryalar resmen cöp. kimse 2. el elektrikli almak istemiyor. batarya degistirsen zaten bir araba parasi kadar neredeyse.

jackjoker beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
19 minutes ago, infestor said:

kesinlikle :thumbs:

2. elde bataryalar resmen cöp. kimse 2. el elektrikli almak istemiyor. batarya degistirsen zaten bir araba parasi kadar neredeyse.

olay sadece 2. el bataryanın çöp olması da değil, sıfır batarya da bile max menzil 500-600km o da en üst segmentlerde. kimse yol ortasında batarya şarjıyla falan uğraşmak istemiyor. batarya teknolojisi ne zaman tek şarj ile 1000km ve üstü menzillere izin verirse elektrikli araçlar tam anlamıyla o zaman yaygınlaşmaya başlar bence.

Atrin beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

danimarka gibi kucuk yuzolcume sahip ulkelerde elektrikli arac satislarinda menzil dusuklugu pek bir etmen degil haliyle. gecen yil en cok tesla satmis mesela:

IXIfZ3h.png

infestor tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

bu 2025 yilinda yasanilacagina inanilan günes patlamasinin 1859 daki Carrington olayi gibi bütün elektrik tesisatina ve cihazlarina zarar vermesi olasi mi ?

böyle bir durumda elektrikli araclarinda elde patlama riski de büyük, acaba bodrum kapali garajlardaki arabalarda etkilenir mi ? 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bodrum katındaki kapalı garajdaki arabaların güneşten gelecek manyetik dalgaları yakalayacak yüzbinlerce kilometrelik çıplak enerji hatları şeklinde antenleri varsa, evet etkiler.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok