Windows Phone hakkında herşey
3 3

Bu konuda 565 mesaj var

MS 'nin taktikleri de bir tuhaf. Yeni uygulama tanıtıyorlar ,ilk ios 'a çıkmış. Bari WP 'e de aynı anda çıkarsınlar.

http://www.neowin.net/news/microsoft-has-released-send-an-email-based-messaging-app

Apple 'ın gelirleri geçen seneye göre bile ciddi artmış. Sürekli karını arttıran bir şirkete karşı rekabette iyice zorlaşıyor.

Nitekim yillardir eleman cikarmayan ve finansal olarak cok saglam bir sirket olan Qualcomm elemanlarinin yuzde 10'undan fazlasini isten cikaracagini acikladi. Kendisi telefon uretmese de Qualcomm bircok Android ve WP telefonunun temelini olusturan Snapdragon islemcileri ve iPhone'da da kullanilan modem cipleri sayesinde akilli telefon piyasasinin en onemli oyuncularindan idi.  Qualcomm;un basina gelenlerin temelde birkac sebebi var:

-Telefon donanimindan kar eden hemen hemen tek sirket olan Apple'in Qualcomm islemcileri kullanmamasi

-Ust seviye telefonlardaki en onemli marka Samsung'un kendi islemcilerini gelistirmeye baslamasi ve Qualcomm;u terketmesi

-Orta ve alt seviye telefonlarda MediaTek islemcilerinin bu seviye musterisini tatmin edecek performansi Qualcomm'dan daha ucuza verebilmesi

Dolayisiyla Apple'in basarisi ve akilli telefon pazarindaki hakimiyeti endustriyi degistiriyor. Cip endustrisi disinda cok az kisinin adini bile bilmedigi MediaTek basarisiyla Qualcomm'u  alt etmis oldu. Qualcomm'un Snapdragon'dan bir anda vazgececesini sanmiyorum ama pazar paylarini hunden gune kaybediyorlar. Son iki yilda once Texas Instruments, sonra Broadcom cep telefonu islemcisi isinden cikti. Nvidia Tegra zaten hic tutunamamisti. Kendi modem teknolojisi olmayan Nvidia, AMD gibi sirketlerin zaten hic sansi yok. Dolayisiyla onumuzdeki iki yilda bana sorarsaniz sadece cep telefonu islemcilerinde sadece 3 opsiyon olacak:

-Ust seviye: Apple Ax islemcileri kullanan Apple

-Ust (umtirak) seviye: Samsung islemcileri kullanan Samsung telefonlar  

-Orta/alt seviye: MediaTek islemcileri kullanan telefonlar (pratikte Samsung disinda hemen hemen herkes)

Surpriz oyuncu ise telefon pazarina yerlesmek icin su ana kadar milyarlarca dolar harcamaktan cekinmeyen Intel.  Iki yil once Intel islemcili telefon konsepti ile dalga gecen isimlerin simdi Asus Zenfone 2 almak icin kuyrukta bekledigini (en azindan makul fiyata satildigi ulkelerde) goruyoruz, telefon hemen hemen 2 aydir Amazon'da en cok satilan cep telefonu. Intel bir sekilde iPhone 7'ye modem cipi olarak girebilirse 4-5 sene icinde telefon pazarinin da hemen hemen tamemen Intel'e kaldigini gorebiliriz. 

ResetButton beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Çin piyasası hiç hesaba katılmıyor mu? Mesela Huawei 'nin Kirin işlemcileri var. Huawei bildiğim kadarı ile kendi alanındaki en büyük şirket. 

Yine bu tip haberlerde, Xiaomi gibi markalar hiç hesaba katılmıyor.

üst(trak ) sınıfta, sadece Samsung işlemciler kalırsa, MS, LG, Xiaomi vb ne kullanacak? 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Çin piyasası hiç hesaba katılmıyor mu? Mesela Huawei 'nin Kirin işlemcileri var. Huawei bildiğim kadarı ile kendi alanındaki en büyük şirket. 

Yine bu tip haberlerde, Xiaomi gibi markalar hiç hesaba katılmıyor.

üst(trak ) sınıfta, sadece Samsung işlemciler kalırsa, MS, LG, Xiaomi vb ne kullanacak? 

Ust(trak) sinifa Samsung disinda hic kimseyi saymadigima dikkat - urun kalitesi subjektif bir sey ama elde edilen kar, ortalama satis fiyati vs. gibi seylere bakinca tuketicinin acikca Samsung'un Android evreninin en yuksek kaliteli urunu saydigi goruluyor.  Xiaomi, LG, ZTE vs su an en ust sinif telefonlarinda Qualcomm kullaniyorlar ama gelecek sene bu zamanlar gibi MediaTek hem islemci, hem modem performansinda Qualcomm'u yakalamis olacak ve bu avantaj ortadan kalkinca fiyat acisindan daha ucuz MediaTek, ya Intel/Rockchip SoFIA islemcilerine gecmeleri ihtimali yuksek. Kirin henuz hakkinda yorum yapmak icin cok yeni. Huawei telefonlari disinda bir yere girebilecegini sanmiyorum. Huawei'in malum sebeplerle ABD piyasasina girmesi mumkun olmadigi icin basarisi kisitli olabilir, ABD pazarina giremeyince LTE teknolojisine sahip olmalarinin anlami yok. Bu arada LTE Turkiye'ye ne zaman geliyor tam anlamiyla???

Ayrica LG, Xiaomi, sizin pek anmadiginiz ama en az onlar kadar onemli Hint markasi Micromaxx vs. gibi diger markalarin satisi hep beraber Samsung kadar ediyor ancak. Pratikte cep telefonu piyasasi Apple, Samsung ve diger herkes olmak uzere uc oyunculu bir pazara donusmus gibi birsey.   

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tartışma "CPU savaşları" başlığına daha uygun. Oraya alalım. 

http://www.cursedhardware.com/index.php?/topic/186-cpu-sava%C5%9Flar%C4%B1/page-2

windows weekly podcast te güzel bilgiler verilebiliyor WP ile ilgili. 

Surface bu yıl ciddi gelir getirmiş MS'e.  WP bölümü sürekli zarar ederken, Surface 'in başarılı olması iyi bir nokta. Kullananlar hep memnun . MS belki burdan ilerler.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

bu sene kar getirmiş. Ancak aynı senayonun smartphone tarafında da olacağını sanmıyorum. Tablet MS 'nin güçlü olduğu masaüstüne yakın , smartphone yok aynı avantaj.

Flagship modeller şunlar olacakmış. Donanım olarak gayet çekici. 

http://www.theverge.com/2015/7/23/9026635/microsoft-lumia-950-specifications-rumors?utm_campaign=theverge&utm_content=chorus&utm_medium=social&utm_source=twitter

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu MS'un işine akıl sır erdirmek zor, bazen gerçektende sıkı bir piyasa şartları olsa batacak kadar kötü yönetildiğini  düşünüyorum, sanallaştırmadaki rakibi VMware durumunda OS tarafında bir rakibi olsa kılı kırk yarardılar bence,neyse anladık NOKIA'dan zarar ettiniz dünya aleme yazdınız tamam da modelleri öyle yapacağız böyle olacak vs açıklamalarla kendi ayağınıza kurşun sıkmanın manası nedir.

Yukarıda bahsi geçen modeller gerçekten ilgi çekecek kadar iyi ama umarım dedikleri kadar pahalı olmaz, zaten yaygınlaşmış değilsin birde yüksek fiyat kategorisinden ürün çıkarıyorsun ilginç.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Donanım ilginç. Özellikle iris scanner 'ı merak ediyorum. Bana pratik olmaz gibi geliyor. Bir denemek lazım. Güvenlik açısından , parmakizinden iyi mi gibi sorular da var.

Lumia serisinin kameraları çok iyi.

Anneme aldığım nokia 525 mesela, Eskişehir 'e gitmiş, balmumu müzesi, porsuk çayı vs resimlerini gönderiyor , whatsapp 'dan .  400₺ e satılan bir telefondan geldiğine inanmak zor. 2 katı fiyata satılan android telefonlarla o kadar iyi fotograf çekilmiyor. 

Ek olarak android olsa, muhtemelen telefonu kullanamayıp, eski telefonuna  dönecekti. Oysa Windows Phone 'u çok kolay öğrendi. Arayüz çok başarılı.

40mp lik bir modelleri vardı. Onun yerini alacak yeni bir telefondan bahsedliyor. Öyle , eşi benzeri olmayan modeller lazım MS 'e . Hem de fiyat avantajı ile.

Ancak bu uygulama pazarı ile ne yapsalar boş. MS 'nin kendi uygulamaları bile önce ios'a çıkıyor. Çok ciddi bir reklam hatası bu. Firma kendi ekosistemini önemsemiyor görüntüsü veriliyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Evet android'le karşılaştırıldığına bir ara çok çok iyiydi, Lumia'lar 3ay önce yanlış hatırlamıyorsam %40-%50 gibi komik indirimlerle bulunabiliyordu sonra indirim kayboldu, o sıralarda birkaç kişiye android alma sonra beni ararsın bulamazsın bozuşmayalım git nokia al sana yeter demiştim. işyerindeki arkadaşıma 825 aldırdım gayet memnun :) şu sıralar windows mobile 10 tatavasıda  var. :P

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Microsoft'un önceden de bir Android kilit ekranı uygulaması vardı. Çok beğenmemiştim. Nedense Android'in stok kilit ekranı ve Google Now Launcher çok hoşuma gidiyor, diğerlerini sevemiyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Lumia 640 siparişi geçtim kliksadan. office 365 ile birlikte geliyor bir yıllık. iyi oldu. 699tl office i çıkartsan nerden baksan 580 tl ye filan geldi ki bu ayarda bir telefon için harika. 8mp kamerası yeterli olacaktır. 1320 ye yeniden kavuşuyorum.

Not: Ayfonu kırdım elimde :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

L640 güzel bir seçim olmuş. Kısa vade de babamında otobüse gps takılmış, arabayı takip etçem banada bi tel bakalım diyip duruyordu. Biraz zorlasaydı benim teli ona verip bende 640 ya da 640xl bakabilirdim ama gerek kalmadı. :D

Yine gaz yaparsa artık daha üst çita birşeylere kayarız.

Wp10' lu 950XL dehşet özellikleri var, o gruptan bi 750 falan paklar bundan sonra bizi. Şöyle 8 çekirdek 2gb falan olsun :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

LoL, değişiklik iyidir tabi gelsin wp10 kurcalıcak malzeme çıksın biraz.

Neticede telefon ama işte elde can sıkıntısından kilit aç, şık şık bi iki birşeye bak sonra kilit kapat yetiyor. Gerçi el altında sürekli pc olmasa daha çok kurcalanır heralde de eh işte. :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

640 geldi elde duruşu filan güzel bir alet. office 365 i almak için app yüklemek zorunda olmak kötü olmuş insan bi kod koyar içine ama neyse halledecez artık. 14 ağustosa kadar süresi varmış almak için eve gidince halledecem herhalde artıkın.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

MS giriş seviyesine bu tarz telefonları yapıp başka bişi karıştırmamış olsaydı zamanında daha güzel olacaktı ama olmadı malesef. 430 lar filan var nedir yaw :D

Bu arada 4 çekirdek 2gb ramlı 1520 hala kral bir telefon aslında ama işte yüzüne bakan yok sanırım. 2. elde ucuza var mıdır ki 1320 yi değiştirelim :D 20mp kamera nerden baksan harika :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

1520 her şeyiyle harika bir telefon. Ama 1300-1400 liranın altına düşmedi...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Microsoft'un önceden de bir Android kilit ekranı uygulaması vardı. Çok beğenmemiştim. Nedense Android'in stok kilit ekranı ve Google Now Launcher çok hoşuma gidiyor, diğerlerini sevemiyorum.

O kilit ekranı fena değildi. Herhalde MS , launcher ve bununla iyi entegre microsoft servisleri (sunset, wunderlist, onedrive , Cortana) olunca, Android de olsa, neredeyse, MS telefonu kullanmış olacaklar diye düşünüyor. Belki tutar da, eskinden telefonu geldiği gibi kullanıyordum ama nova 'ı denedikten sonra fikrim değişti. iyi launcher çok rahat oluyor.

Xiaomi 'e Windows phone yükleme işini genişletmeye çalışıyor MS .  Bence çok güzel fikir. 

http://www.neowin.net/news/xiaomi-users-will-soon-be-able-to-run-windows-10-mobile-on-their-android-phones

Esas zorluk bence Android tarafında düşen fiyatlar. Annemin telefonunu değiştireceğim ama 1000₺ civarına çok iyi Android telefonlar çıkmaya başladı. 640XL 'i tercih etmek zorlaşıyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Android yola gelsin öle 1000lira kulvarı altında leş gibi modellerle piyasayı ms belli ölçüde kotardı. Benim çevremde çok oldu öle androidden wpye geçiş yapan.

Bi en samimi arkadaşımı kandıramadım. İlk seferinde de alırken gitti 50 lira fazlaya sony xperia J aldı. Performans farkı L520 ile açık ara belirgindi. Şimdi model yenilemek istiyor ama kafaya asus zenfone 2' yi koymuş. Tabi liste fiyatları yine onun isteğinin dışında kaldı, olm al lumia mis gibi işte diyorum. Yok taktı illa dual-simli olcak zenfone 2' nin fiyatı düşcek beklicem diye. Lumiada da var halbuki çift simler ama kandıramadık. :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
3 3

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok