AMD Radeon RX Vega ve Dandirik RX 500 Serisi :P (2017-2018)
1 1

Bu konuda 656 mesaj var

2 saat önce, Najaz said:

Raja'yı asla affetmeyeceğim. Vega projesiyle AMD'ye ihaneti, ancak şu şekilde ifade edilebilir:

56a8c1b318c7734bbc541503.jpg

Vega projesi Amd'ye ihanet miydi?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
9 dakika önce, mamad said:

Vega projesi Amd'ye ihanet miydi?

çok şey yazıldı çizildi. çok ümit verildi. hatta gelmiş geçmiş en iyi ekran kartı olabilir dendi ama sonuçlar tepe taklak oldu. 

üstelik ürettiği performansa göre tükettiği güç ve ortaya çıkan ısı bir çok kişi için hayal kırıklığı. 

jackjoker tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
Just now, jackjoker said:

çok şey yazıldı çizildi. çok ümit verildi. hatta gelmiş geçmiş en iyi ekran kartı olabilir dendi ama sonuçlar tepe taklak oldu. 

üstelik ürettiği performansa göre tükettiği güç ve ortaya çıkan ısı bir çok kişi için hayal kırıklığı. 

Vega'nın ne olacağı Polaris çıktığında belliydi. Daha doğrusu nasıl kartların gelebileceği belli olmuştu. Ümit verildi falan anlarım da kimse dünyaları değiştirmesini beklemiyordu. Gelmiş geçmiş en iyi kart olabilir falan demedi kimse. Öyle bir beklenti yoktu. Yalnızca 1080ti çıkmadan önce 1080'i geçen bir kart olarak gelir gözüyle bakılıyordu. Hatta bu yıl başında çıkmayınca milletin ilgisi baya dağıldı. Bir cacık çıkmayacağını herkes anladı. Kimse 1080ti'ı geçecek bir kart beklemiyordu çünkü. Sonrasında da Frontier falan gelince boktan bir gpu olduğu anlaşılmıştı. Vega tam bir hayalkırıklığı olabilir ama ihanet demek garip. Eldeki buydu zaten. Yapacak pek bir şey yoktu. Eldeki mimariyle bir yere gidemedikleri ortadaydı. Glofo üretimi gpular da çok fazla şey sunamıyordu. Yani ne mimari ne de üretim tekniği iyiydi. Sonuç olarak da Vega ortaya çıktı işte.

Bu adam gelmeden önce Amd 1 yıl boyunca üst düzey gpu yapamadı. Belki hatırlayanlar olur, 2012 ortalarında tsmc'ye 400mm üzeri venus (sonradan hawaii olarak çıktı) gpu tasarımı gitmişti. Ama 1 yıldan fazla sürdü çıkması. Anca dandirik bir bonaire çıkarabildiler ki o da berbat bir gpuydu zaten. Hawaii gibi işlerin ortaya konmasında daha deneyimli isimler gerekiyor belli ki. Bu eleman gelince Amd gpuda bir silkelendi, bir şeyler yapacak oldu. Ama çok geçmeden hem kendi kendine saçmaladığı hareket oldu hem de Nvidia maxwell'le noktayı koydu. Ekran kartı tarihinde maxwell kadar büyük gelişim ne zaman yaşanmıştır bilmiyorum. Üretim tekniği ilerlemeden bu kadar büyük bir sıçrama yapılması mucize gibi bir şeydi. Hatta bazı sitelerde maxwell mimarisi için 2+2=5 diyenler falan olmuştu. Ondan sonra Amd yarıştan koptu. Nvidia iplemez oldu adamları.

Raja'nın talihsizliği Amd'nin en berbat dönemine ve Nvidia'nın en güçlü olduğu döneme denk gelmiş olması. Kendisinin de başarısız olduğu noktalar var elbette ama, eldekiyle ortaya ne konabileceği de az çok belli. Şimdi yeni bir mimari hazırlanıyorsa ilerisi için iyi bir şeyler görebiliriz. Yoksa yeni gelecek isim için de işler zor olacak demektir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Nvidia’nın korktuğu başına mı geldi ?

Intel daha önce de discrete GPU yapmaya kalkıp maalesef yapamamıştı. Yeni gelenin de yaptıkları yapacaklarının teminatı ise pek birşey beklememek lazım.

Ancak elde güvendikleri bir temel vardır, teoride de olsa rekabetçi olduğu bellidir, böyle birşeyi organize etsin diye getirmişlerdir, onu da bilemem, komple hariçten gazel okuyoruz neticede.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Donanım işi baya gerilemişken ve son 5-6 yıldır ekran kartı satışları sürekli düşmekteyken Intel'in ekran kartı işine girmek istemesi garip. Elbette oyun kartları için değildir bu hamle diyeceğim ama adamların açıklamaları da "entegre grafiklerdeki liderliği üst seviye harici kartlara da taşıyacağız" şeklinde olunca, hadi canım diyesim geliyor. Şuan başlasalar 3-4 yılda yeni mimariyi geliştirdiler, olgunlaştırdılar, gpulara uyarladılar desek 5 yıl sonra esas kartları görürüz gibi. Hadi giriş seviyesinden gpu işini belli ölçüde biliyorlar, larrabeeyle de compute işine aşinalar ve çok daha yeni bir mimari oluşturmayacaklar desek; gpuların gelmesi için yine en azından 2 yıl gerekecek. O zamana kadar Nvidia hayvan gibi şiyapar derim. Yine dalgasını geçer gibi. İşin esas kısmı gpgpu ve deep learning alanlarında sağlam işler yapmak elbette ama orda da Nvidia çok hızlı davranıyor. Pascal'ın birinci yılı biterken 815mm zar alanıyla Volta mimarili gpuyu ve kartını tanıttı. 2 yıla kadar Volta'yı da eskitir Nvidia. Hem Nvidia da artık akıl dışı paralar harcayabilecek seviyeye geldi. 2009'daki Nvidia ile şuanki Nvidia arasında 10 kat fark var. Gerçi Intel gibi bir devle Nvidia gibi minidev arasında geçecek gpu rekabeti, son 6-7 yıldır görmediğimiz bir rekabet ortamı yaşatabilir. Sırf böyle bir şeyi görmek bile güzel olur. Hem 3. bir oyuncunun gelmiş olması benim gibi son 15 yıldır piyasayı takip edenlerin hiç görmediği bir şey. Çok güzel olur valla.:mrgreen:

Edit: Nvidia hayvanlığa devam ediyor:

https://www.anandtech.com/show/12022/nvidia-announces-earnings-of-26-billion-for-q3-2018

mamad tarafından düzenlendi
jackjoker beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Linki nasıl vermişlerse 26 milyar sandım ilk başta. Dedim "Yok artık!".

Cem Yılmaz'ın "yok ya, uçak da almamıştır herhalde" muhabbeti geldi. :)

wazzap tarafından düzenlendi
mamad beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AMD'nin mobil'de Ryzen 2500/2700U modelleri varken böyle bir hamle'ye girmiş olması klasik AMD saçmalığı olmuş, web'de bazı yerlerde bahsi geçen 8.nesil ve AMD PGU barındıran modelin test bilgileri paylaşılmış, skor olarak GTX 1050Ti mobil'i bazır yerlerde geçmiş olarak gösterilmiş, herhalde Nvidia'nın  MX150 ve sonrası hamlelerine geçici olarak bununla önlem almak yada pozisyon almak istemiş olabilir INTEL, tabi dediğim gibi bu noktada AMD'nin mobil işlemcilerini vurmamak için POLARIS konuldu deniyor ama intel'in mühendislik becerisiyle VEGA'ya denk bir performan ortaya çıkarsa hiç şaşmam, olurda böyle birşey gerçekleşirse o zaman AMD yine fiyat kırmak durumunda kalabilir.

Seneye şubat-mart gibi bir Ryzen 2700U almak istiyorum, Lenovo'nun T serisi uzun süredir taş gibi çıkıyor umarım o vakitler bir T serisi çıkmış olur. AMD'nin mobil'de sunacağı VEGA GPU'lar hk. pek birşey okumuyorum var mı bilgisi olan makale okuyan filan.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Vega 'nın durumu hala tartışmalı bence. Uygulama performansının çok yükskek olması kartın tasarımında buna öncelik verildğini düşündürüyor. Apple 'ın Nvidia yerine AMD tercih etmesinin nedeni bu değil mi?

gigabyte da özel soğutmalı versiyonu tanıtmış.

http://www.guru3d.com/news-story/gigabyte-releases-radeon-rx-vega-64-gaming-oc-windforce-2x-series.html

Boost: 1560 MHz / Base: 1276 MHz
(Reference Card Boost: 1546 MHz / Base: 1247 MHz)

Oc az değil mi? dişe dokunur fark yaratacak mı bu ? overvolt yapıldığında daha iyi sonuç alınıyor ama fabrika çıkışlı öyle model yok henüz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@Whooosh OC  konusu bana göre en son konuşulacak iş daha oraya gelene kadar tonla şeyi ayıklamak lazım, Misal hem GPU tasarımıyla alakalı düşük frekans sorunu hemde bellek altyapısı sebebiyle birçok yönden eli kolu bağlı, Fakat bence bu seride en kötü olan şey ölçeklendirilememesi ve konumlandığı noktada bir sürü eksiklerinin olması, bu gpu'dan yapılan vega56 dişi kırılmış aslan gibi yaptığın dişe dokunmuyor, üst model vega64'te dişleri sağlam yaşlı aslan gibi ne yapsan ileri gitmiyor. 
VR'da hızlı olsa ne olmasa ne, kart hem geç geldi hemde verimsiz üretim sebebiyle az üretildi, yetmedi üretilen kartların hepsi minning'e gitti, sürücü konusunda da geç gelen doğru hamleler işlerini zora soktu. ben bu süreci yöneten ekipten hesap sorardım yönetim kurulu olsam, zaten sordular nazikçe tatile çıkardılar ama nafile hastayı kaybettiler, doktoru assalar ne olur ki. önceden katedilen aşamaları atmaları zor olur diye düşünüyorum, bu yüzden artık NAVI'den de ümidim kalmadı. AMD artık tüm gücüyle olanı en iyi hale getirip hacimli olarak pazara sunmalı. sürücü işine ekibi büyüterek ağırlık vermeli. Pazarlama ekibinide artık adam etsele iyi olur yıllardır PR hataları konumlandırma hataları.  :2no:

Yukarıdaki skorların üstüne +100/150mhz gelse bile attığın taş ürküttüğün kurbağaya değmeyecek eminim. şu saatten sonra iş pazarlama taktiklerine kalıyor, yeni seri 1 sene sonra ki oda vaktinde gelirse.:facepalm:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 11/8/2017 at 5:01 AM, RFID said:

Yeni sürücü pakedi güzel olmuş ben beğendim. Mobil uygulama vesaire guzel.dokunuslar....

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sonuçlar bence iyi, sürücülerde biraz daha düzeltemlere yapılacaktır buna. Sürücüler için "latest "  demiş ama adrenalin herhalde.  Güç tüketimi tabii felaket, fabrikadan undervolt bir gpu gelirse belki biraz daha işe yarar.

660usd lik fiaytı ise bana zor göründü . 1080 daha mantıklı illa AMD tarafında kalınması zorunlu değilse.

Yeni sürücü paketi çok iyi bu arada. Overlay de eskiden fraps gibi yazılımlarda gördüğümüz bilgiler var. 

Asus 56'nın turbo hızı %7 daha yüksekmiş. Makul fiyatlara bulunmadığı sürece hiç çekiciliği yok tabii

http://www.guru3d.com/news-story/asus-rog-strix-rxvega56-o8g-gaming-surfaces-online.html

ResetButton tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hocam kimse bunu güç tüketimi fazla diye almamazlık yapmaz bence. :) 1080 çıkalı 2 yıl olmuş, adamlar daha yeni onu adam akıllı geçen bir kart sundular piyasaya. Gerçi 1080ti'nin 3k'ya geçenlerde satıldığını görünce bunu benim alabilmem için en fazla 2500 falan olması lazım. Rx480 witcher3'de sıkıntı çıkarmadığı için benim için problem yok örneğin. Zaten 1080p 144Hz monitör var. Kısaca alacak olsam güç tüketiminden çok fiyatına bakardım. Ayrıca 3 tane 8 pin girişi var ama yazıda 2 tanesi ile 3 tanesi takılı arasında fark olmadığı yazıyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

güç tüketimi felaket ötesi ve bu bir kriter bence.

güç tüketimi = daha fazla ısı daha fazla gürültü. az bir farkla 1080 i geçen bir kart da bu değerler için çok iyi diyemem. hele ki fiyatına göre 1080ti artık daha da uyguna bulunabiliyorken bu kart ile maceraya atılmak? bilemedim.

jackjoker tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Abi referans 1080'le neden karşılaştırılıyor onu anlamadım. Bir kere Vega'larda çok büyük bir abukluk var. Referans modeller daha hızlı görünüyor. Bahsi geçen incelemede de durum aynı. Zaten incelemenin artılar eksiler kısmında da son sürücülerle dengesizleşen performanstan bahsedilmiş. Kaldı ki herhangi bir 1080 almak istediğinizde alacağınız kart firmaların tasarımı, oclu ve hatta 11 ghz bellek hızına sahip bir model olacak. Vega'nın belli oyunlarda attığı farklar da yalan olacak o zaman. Fiyatı, güç tüketimi ile değerlendirildiğinde Vega hala anlamlı olmaktan uzak. 56 modeli bir nebze belki.

Amd artık o kadar kötü dönemler yaşatıyor ki; kötü de olsa rakip bir ürün sunduğunda illa iyi taraflarıyla ön plana çıkarılmak zorundaymış gibi hissediliyor. Siteler bile Vega incelemelerinde berbat işlere imza attılar bu sebeple. Artık adam gibi bir şey görsek de şu Amd'den en azından böyle hissiyatlara kapılmasa kimse. Kaç nesildir "aaa aslında bakın şu şu şu oyunlarda şu şu ayarları kapatıp 843288x9734895 çözünürlükte test edince 2 fps geçiyor, güç tüketimine falan da çok takılmamak lazım yau..." gibisinden bir bakış açısı gelişti. Ama bu bakış açısıyla gelinen nokta ortada.

Bu arada şunu paylaşmak için girmiştim:

https://www.techpowerup.com/reviews/AMD/Radeon_Software_Adrenalin_Edition/2.html

Performans artışı hikayeymiş.

wazzap

Adam akıllı geçen mi? Abi tam tersi Vega 1080'i ortalamada ne yazık ki geçmek bir yana tam olarak yakalayamıyor bile. En azından 15 sitenin ortalaması öyle diyor:

http://www.3dcenter.org/artikel/launch-analyse-amd-radeon-rx-vega/launch-analyse-amd-radeon-rx-vega-seite-2

jackjoker beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hali hazirda uygun fiyatli 470 480 ve güncellemesi olan 570 ve 580 dışında AMD tarafında alınacak mantikli bir kart yok. Hatta 580 yerine 1060 daha mantikli. Aslinda 470 Amd tarafında sweep spot idi. Mining falan derken işin tadı kacti maalesef...

Vega saçmalık maalesef Nvidia kartlar karsisinda. 

hakancez tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@mamad hocam burada after market soğutuculu üründen bahsediliyor. o verdiğin makale 23 ağustos'tan.

@jackjoker, işte o kısımda yanlışınız var. bu kart daha fazla güç tüketiyor ancak daha az ısınıyor. testi dikkatli inceleyin lütfen.

ya bu saatten sonra alınmaz zaten, ben karta özel konuşuyorum. :) 

wazzap tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Fiyat indirimine gidimediği sürece bu kargın çekici bir yanı yok. Açıkçası Vega 64 alacaktım ama indirim denk gelmezse almam, çünkü o fiyata alınacak Nvidia  ile karşılaştırınca kazık yemiş gibi hissediyor insan kendini. 

Çok geçerli bir savunma olmasa da 1080'in uzun süredir piyasada olduğu ve oyunların ve sürücülerin optimizasyonun iyi olduğu gerçeği var. Yeni oyunlarda Vega biraz daha durumu toparlyabilir , birkaç oyunda iyi performansı da var zaten. Tabii bu yeterli değil.

Yalnız şunu dikkat almak gerekir gpu şu andaki oyunlarda bekleneni veremiyor , örneğin mining performansına bakılırsa durum çok başarılı. Kartı tasarlarken uygulama performansına öncelik verildi belki? Apple'ın AMD gpu tercih etmesinin başka bir nedeni var mı? 

https://wccftech.com/amd-rx-vega-64-mining-performance-blows-away-titan-v-xmr-monero/

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Amd'nin Ces'te yaptığı sunumda Vega 20'nin 7nm ile güncellenerek geleceği söylenmiş. Ayrıca bu yeni Vega modelleri yapay zeka ve gpgpu gibi işler için gelecek denmiş. Zaten fp64 gücünün yükseleceğini biliyorduk. Ancak Nvidia'nın ortaya koyduğu tensor core benzeri fp16 çekirdekleri de olacak gibi.

AMD-Radeon-Instinct-Vega-7nm.jpg

AMD-Radeon-Roadmap.jpg

https://videocardz.com/74690/amd-updates-gpu-roadmap-with-7nm-vega

Diğer taraftan gösterilen yol haritasıyla birlikte Navi'nin de 2019'da geleceği hemen hemen kesinleşmiş oldu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AMD RTG tarafına iki yeni yönetici gelmiş.

https://www.anandtech.com/show/12363/amd-reassembles-rtg-hires-new-leadership

Vega serisinde primitive Shader desteği gelecekmiş sürücülere ama uygulamalarda da destek gerekiyormuş. Orda bir performans artışı var , tabii gelecekte. Zaten kartlar piyasada da yok, hala stok bulunmuyor.

https://techreport.com/news/33153/radeon-rx-vega-primitive-shaders-will-need-api-support

ResetButton tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok