AMD Radeon RX Vega ve Dandirik RX 500 Serisi :P (2017-2018)
1 1

Bu konuda 656 mesaj var

Amd bir şeyi gösterdikten sonra 50 farklı duyuru yapmıyorsa, sallayın. Belki Nvidia volta'yı uzunca bir süre sunmaz, Amd de o sayede seviye yükselmemişken belki işe yarar diyerek sunabilir. Yoksa çok da şaapmamak lazım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

vega 64 ilk kez msrp nin altında ve stokta. 

SAPPHIRE Radeon RX VEGA 64 DirectX 12 100410LEL 8GB 2048-Bit HBM2 HDMI / TRIPLE DP Limited Edition (UEFI) PCI Express 3.0 CrossFireX Support ATX Video Card

https://www.newegg.com/Product/Product.aspx?item=N82E16814202301&nm_mc=AFC-C8Junction&cm_mmc=AFC-C8Junction-KB Networks, Inc.-_-na-_-na-_-na&cm_sp=&AID=10440897&PID=3891137&SID=rewrite

https://www.hardocp.com/news/2017/10/17/amd_radeon_rx_vega_64_limited_edition_below_msrp_in_stock

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
Just now, T800 said:

Hardocp linkinden konu haber görüntülenmiyor, konu nedir ?

Vega LE , mrsp 'nin bile altında fiyata satılıyor newegg 'de ve stokta varmış. 

Herhalde stok sorunu çözüllüyor , yakın zamanda mrsp fiyatlarında diğer modellerde bulunur . En azondan black friday e yetişse yeter.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Haa, şunu da unutmayalım bu hiçbir şeye yaramayan limited edition farkı, hiçbir farkı yok 499 USD MSRP olarak ilan edilen karttan, esas önemli olanı 499 USD’den bulunabilir olmasıdır, 500 USD ve civarına herşeye rağmen halen GTX 1080 bulmak gayet mümkün çünkü.

Amazon’da da hiçbir değişiklik yok 610-700 USD arası fiyatlar. :lol: 

50 USD daha versen zaten 1080 Ti alınabiliyor, son derece irrasyonel birşey, bu kadar miner falan da var mı ? Buna da inanmıyorum, saçma sapan birşey, Nvidia fiyatları da havalandı gerçi ama nedir bu gerçekten ?

T800 tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şaşırtıcı bir haber ama etkisini göreceğiz, nitekim HMB1 ve HBM2'ye dayanan GPU fikri ile AMD'nin burnunun çimlere gömülmesine sebep olan da kendileridir, şimdi INTEL'e transfer olması intel'in bu işte kadro kurup ilerlemesi adına oluşturulacak birime liderlik için seçilmiş gibi göründü bana. Eldeki lisans ve birikim yetersizliğinden yapamadıkları GPU'yu CPU ile beraber çalışacak şekilde sunmak için AMD'den lisanslamaları eksik oldukları kısımları tamamlama hareketi olacak.

RJ  Apple'da da aynı vazifeyi gördü herhalde  ki INTEL'de bu fırsatı boş geçmedi çekti aldı esmeri, Bu transfer AMD için kayıp değil tam tersi kan tazeleme yada yeni sayfa açmak olarak değerlendirilebilir o kadar.  INTEL'e etkisi ne olacak belli olur 2 yıl içinde, o vakte kadar kim öle kim kala.

Son olarak INTEL'in bu hamlesi APU'ların anlamını yitirmesine sebep olabilir yada etkisini azaltır diye düşünüyorum her ne kadar polaris çekirdeği filan densede

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Raja gitmiş, evet. Zaten bu izin mevzusu çok şüphe uyandırmıştı. Hatta lp bir gündemde, laf arasında "bence dönmeyecek" demişti. Tutturmuş.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
20 hours ago, RFID said:

Çok güzel olmuş hehe.

Adam Intel'e geçmiş.

https://wccftech.com/exclusive-raja-koduri-will-seeking-new-horizons-intel/

Daha bize sirket icinde yeni e-mail atip duyurdular yahu - buraya ilk yazayim diye girdim ama gordum ki yurdumun cevval insani 20 saat once Internet'ten ogrenmis. Core and VIsual Computing grubunda Senior VP olacakmis. 

Bu arada hani cok egzotik birseymis gibi "esmer", "Hintli" gibi seyler yazilmis ama ABD'de bu endustrideki muhendislerin neredeyse yarisi Hintli arkadaslar; ayrica her sirketin Hindistan'da cok buyuk tasarim gruplari var.  

ChipArchitect tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
18 minutes ago, Najaz said:

@ChipArchitect Intel'in RTG'yi satın alma gibi bir planı var mı sizce? Belki Raja'ya bu amaçla bir ön hazırlık yaptırmışlardır :)

RTG diye ayri bir sirket yok; RTG=AMD.  AMD gidip RTG'yi ayri satamaz. Zaten elinde para eden ne var ki? Buyuk hissedarlari ikna edip satsa bile ertesi gun borsada hisseleri $2'ye falan dusecegi icin RTG satildiktan sonra geride kalan kismi Vatan Bilgisayar ile Teknosa aralarinda para denklestirip alabilirler .

AMD'nin bugun itibariyle piyasa degeri $12B falan. Intel icin verilemeyecek para degil, devlet tarafindan onaylanacagini bilse  kanimca coktan almak icin bir girisimde bulunmustu. Ama onaylanmayacagina inandiklari icin bos yere vakit ve para harcamak istemiyorlar. Sadece boyle bir alim teklifi hazirlamak icin bile yatirim bankalarina, hukuk sirketlerine onlarca milyon dolar para dokmek gerekiyor. 

Bu aralar cip endustrisinde bir konsolidasyon furyasi var malum. En son Broadcom Qualcomm'u satin almayi planladigini acikladi. Eger ABD Ticaret Bakanligi boyle bir alimi onaylarsa Intel'e de "Devir degisti, artik x86 piyasadaki tek islemci mimarisi degil. ARM cok guclu ve yaygin, ustelik Ingiliz / Japon sirketi. Bakin ARM kullanan rakiplerimiz birer birer birlesip dev sirketler oluyorlar. Bize de izin verin gidip diger x86 islemcisi ureticisi ile birleselim"  deme hakki dogabilir.  Obama ya da olasi bir Hillary Clinton yonetiminde boyle bir sirket alimi asla onaylanmazdi ama buralarda devir kodamanlarin devri. Olur mu olur. 

ChipArchitect tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

rekabat kurullari birakmaz trumpin o kadar gucu yok denese zati ilk donemini bitirise secilmeyip gumler bu is olana kadar benceee

amd toptan iflas etse bile izin vermezler bence sirketi parca parca bolum bolum sattirlar

full ucuk olay atiyi aldiklarinda sirketi canadali yapsalardi bile birakmazlardi

intel amd nvida sirkelrini birakmazlar

ya petrol sirketinie bile izinvermiyorlar tekelesme zirt irt diyip bazen

ki sonucta petrol eldeki sey ayni

amd ve intelin birlesmesine satin alinmasina sirsat vermezler

yarin amd i jack ma arkasasinda cin devleti olarak

amerikan tahvillerini hukumete de sallaayarak almaya kalksada birakmazlar

boyle gider bu is

anlamadigim konudur da

zati seninde bi ihtimal verdigini dusunmuyorum

erdoganda neymis bizde trump var olayi

ama iste obama care eo kadar laf etti

ya bu is zormus dedi

senatodaki cumhuriyetcileri bile yanina alamadi :D

secim kapnayasini yarisini bunla gecirmisti

duvar yapicam obama cari kaldiracam falan

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Eee Intel niye Raja'yı aldı arkadaş o zaman? Bunlar 3 gün önce açıklama yapmadı mı biz mobilde AMD ekran çipi kullanacağız diye...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
17 minutes ago, wazzap said:

Eee Intel niye Raja'yı aldı arkadaş o zaman? Bunlar 3 gün önce açıklama yapmadı mı biz mobilde AMD ekran çipi kullanacağız diye...

Bir (1) tane ortak mobil islemci yaptilar, bunu artik mobil islemcilerde hep AMD GPU kullanacaklari anlaminda yorumlamamak lazim.

Intel'in hemen hemen butun stratejik kararlarinin arkasindaki isim olan Murthy  sirketin GPU konusunda ilerleme kaydetmesi icin en mantikli adimin tecrubeli bir ismi transfer edip sirkete yeni bir perspektif saglanmak oldugunu dusunmus muhtemelen. Koduri de ilk akla gelen isim.

Ayrica yillardir kanli-bicakli rakip olan iki sirketin nasil bir gun oturup da "beraber kardes kardes islemci yapalim" diyebildigini de sorgulamaniz lazim. Buralarda soylendigine gore meyva adi tasiyan buyuk bir musteri gelip iki sirketten boyle bir proje yapmalarini istemis; bilemiyorum asli astari nedir. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@ChipArchitect siz olayın içinde olduğunuzdan doğal olarak daha iyi ve doğru haberlere erişebiliyorsunuz ama dışarıdan bakan kullanıcılar için durum farklı. Bir (1) tane diyorsunuz da, onun bir (1) tane ile sınırlı kalacağını normal kullanıcı nereden bilecek? Şahsen ben buradan en az bir (1) seri APU (adı bu değil de, şimdilik bu diyelim) çıkacağını düşünmüştüm. 

Sizin de dediğiniz gibi olayın asıl ilgi çekici kısmı zaten Raja'nın AMD'yi bırakıp(kovulup) Intel'e geçmesi değil. Yabancı web sayfalarında da asıl ilgi çekici olay bu iki şirketin beraber bir işlemci tasarlaması. O konu zaten bambaşka bir tartışma mevzusu. Ama Raja'nın GPU departmanında çalıştığı/yöneticilik yaptığı biliniyordu. Şimdi de Intel'e geçmesi 3 gün önceki olayı ciddi sorgulatır hâle geliyor.

wazzap tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 minute ago, wazzap said:

@mamadyabancı kaynak var mı hocam?

Yazilanlar buyuk oranda dogru, Intel discrete GPU isine girecek. Yakinlarda aciklamasi gelir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Discrete GPU'larin markasi bile belli hatta. Ben "Intel 741 Super Starfighter" ismini onermistim ama kabul gormedi ;-)

Az once intranete Koduri'nin elinde yeni Intel kimlik kartini tutup sirittigi evlere senlik bir fotografini koydular ama sirket disindan erisim mumkun degil. Bir sekilde aksama kadar yayinlanir ya da sizar diye dusunuyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok