Hangi kitabi okuyorsunuz
2 2

Bu konuda 440 mesaj var

Neil Gaiman'ın American Gods'ını bitirdikten sonra Neal Stephenson'un Reamde kitabına başladım. Snow Crash ve Diamond Age kitaplarını çok beğendiğim bir yazardır Neal Stephenson. Bilimkurgu, Cyberpunk, vs. türleri seviyorsanız bir şans verin derim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Anlaşılan haftasonu bu kitap satılmış. Hatta kitapçılarda bitmiş ilk gönderilen . Ancak sosyal medyada kitap hakkında bir yazı yok?

@@Najaz hocayı summon edelim. Söylenene göre tebligat gitmemiş yayıncıya haftasonuna denk geldiği için. Arada da satılan satılmış. Niye hiç haber yok? Kitabı bu durumda satmak suç değil diye biliyorum? Almakta suç değildir? 

Kitabın satışı yapılalı birkaç gün oldu. Sosyal medyada tek bir haber, tartışma bile yok. Herhalde pek yeni, önemli bir içerik yok? Yok mu göz atan?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@stardust sıra gelmiyor ki. Şu risk var , bu tip klasikleri okumasanda ona rferansları, onunüzerine kurgulanmış filmleri o kadar çok izlemiş,okumuş oluyorsun ki kitabı okuduğunda orjinal yqnı kalmamış oluyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Okumadan önce aynı şeyleri cesur yeni dünya için ve asimov kitapları için düşünmüştüm. Okumadan önce veya sonra kitabın yazılış tarihine baktığında duymaya başladığın saygı yüzünden orjinallik kaygısı diye birşey kalmıyor. Zaten orijinal belgeyi okuduğunu farkediyorsun.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Türkçesi de mi çıkmış onun :icon_zombie: kim bilir nasıl çevirmişlerdir güzelim kitabı :facepalm: 

Lehçe'den çevirdilerse yine bir derece ama zaten çeviri olan İngilizcesinden çevirdilerse yazık etmiş olma ihtimalleri yüksek.

-

Adamın her kitabını büyük zevkle okudum diye internetten "huzursuzluk" u sipariş etmiştim, bir geldi 150 sayfa... şaka mı bu yahu... elime aldığıma değmez, bir tuvalete girdiğimde falan okurum artık :lol: 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Asimov Ben Robot'u okuyorum.

Türkçe çevirisi stoklarda bulunmuyordu İthaki yayınları yeniden yayınladı yakın bir zamanda. Asimov'un ilk kitaplarından birisi.

Kendine özel bir hikayeden ziyade 1940 - 1950 arasında yayınladığı kısa öykülerin 1950'de kitap olarak yayınlanmasından oluşuyor.

Genel Asimov kitaplarına güzel bir referans kitap niteliğinde.

http://www.dr.com.tr/Kitap/Ben-Robot/Isaac-Asimov/Edebiyat/Roman/Bilim-Kurgu/urunno=0000000720264

İthaki yayınları kısa süre önce Asimov'un bir diğer kitabı Sonsuzluğun Sonu'nu da yeniden basmıştı.

Definitive beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

14 kitaplık, 12.000 sayfalık Zaman Çarkı serisine başladım ama iyi mi yaptım bilmiyorum, ilk kitaba göre karar vereceğim. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

14 kitaplık, 12.000 sayfalık Zaman Çarkı serisine başladım ama iyi mi yaptım bilmiyorum, ilk kitaba göre karar vereceğim. 

İlk kitabı okuyup bırakmıştım, kötü değildi ama o kadar sayfa okumaya değer gelmemişti bana.

kHanTW beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Art of Seduction (Robert Greene)'ı bitirdim, yazarın diğer kitapları gibi bunu da tavsiye ederim.

Three Body Problem 'a başladım. Önce konu bir tuhaf geldi ama ilerledikçe sarmaya başladı. Alışmışız batılı isimlere, Çin isimleri yadırganıyor.

Jason Zweig 'ın Paranız ve Beyniniz 'e bir zamanlar başlamıştım. Arada biraz biraz okuyorum, bitsin diye. 

https://www.nobelkitap.com/kitap_106448_paraniz-ve-beyniniz.html

Aynı konuda yazılmış HAkan özerol 'un bir kitabı vardı ,Davranışsal finans dı herhalde adı ama baskısı yok gördüğüm kadarı ile .

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Zaman Çarkı'nın ilk kitabını okudum, tamam iyi güzel ama benim kafa şu sıra fiction okumaya çok formatlanmış değil anladığım kadarı ile , o yüzden 750 sayfayı biraz "bitse de gitsek" mantığında okudum. 

Çok spoiler sayılır mı bilmiyorum ama gene de spoiler tag'ına alalım.

Kitabın konusunu baştan sona özetliyorum : "İtin öldüğü yerde 3 tane genç çocuk var, bir şekil karanlık güçlerin bunlardan beklentisi var, tam saldırırlarken iyiyi savunduğu varsayılan bir ekip bunlara yardım eder ve bir yolculuğa çıkmaları gerekir, yolda da başlarına gelmedik kalmaz."

Hani bu mantığı güderek Hobbit'i de "bebenin teki yüzük bulmuş" diye anlatmak mümkün ama gene de ilk 750 sayfaya bakarak 12.000 sayfanın da çok farklı olmayacağını düşünüyorum. Sanki biri fallout oynamış da , yanındaki birisi de yazmış gibi hissettim, oraya gittik, buraya gittik, şunu bulduk, bu saldırdı, şu saldırmadı falan. Varsan baksan "you are the choosen one" muhabbeti netçede.

Eğer kafamın işten güçten dolayı çok bunaldığı bir dönemde okusam, sırf kafa dağıtmak için güzel olabilirdi ama sanki şu an biraz daha hayata tutunan bir şeyler arıyorum. Bence Zaman Çarkı'nın dizisini yapsınlar, 14 kitap = 14 sezon olur, keyifle izlenir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Roger Zelazny'nin Amber Yıllıkları serisini okuyorum. 1995 yılında vefat etmiş yazar. Gerçekten büyük bir kayıp.

Seri fantastik tarzda, bu sınıflandırmaya da uyuz oluyorum lafı geçmişken, fantazi kurguymuş peh. Bu tarzın belli başlı kitaplarını okudum ama cidden Amber Yıllıkları çok farklı ve çok zekice kurgulanmış, 4. kitaptayım şu anda.Çevirisinde de öyle gözüme batan bir yer olmadı okuğum kısımda,çevirmen başarılı bir iş çıkarmış. Tarzı sevenlere tavsiye ederim. Şunu da belirtiyim öyle kitap akıp gitmiyor, biraz kafa vererek okunması lazım.

Seri 10 kitap olarak basılmış, ilk üç kitap bir arada satılıyor onun için o biraz kalın ama kitaplar 250 sayfa falan civarı. Öyle 500-600 sayfalık koca koca kitaplar değiller yani.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Three Body Problem çok iyi gidiyor. Hikayenin içine çekiliyorsunuz, alıştığımdan farklı bir örgüsü var hikayenin.  SciFi okurken genelde klasikleri okuyorum, onlarda 60larda yazılmış, bir tuhaf oluyordu. Güncel SciFi güzel oluyormuş.

Filmi çekilcek gibi haberler gördüm ama film aynı tadı vermiyor, bu kadar detayın filmde anlatılması mümkün değil. 

Toplatıldığı için ses getiren Bahçeli ile ilgili kitap ile hemen hiçbir tartışma çıkmadı bu kadar zamandır. Herhalde içeriğinde birşey yok kitabın.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Chip söylemişti sanırım o kitap, 3 kitaplık bir seri diye. Ben de son 100 sayfasında falanım, hikaye çok iyi ama asıl bizi çeken kısmı elektronik/pc ile iç içe geçmesi sanırım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Orhan Pamuk Masumiyet Müzesi okuyorum simdi... Az kaldi bitiricem... Hikaye de, anlatim da cok güzel... Ozellikle Istanbul'u öle güzel anlatiyor ki, gözünüzde kolayca canlaniyor sokaklar, duvarlar, binalar... Ole detaylara girmis ki Orhan Pamuk, sayfalarca betimlemeler yapmis... Bazen hikaye ilerlemiyor diye düsünüyorum ama okumak cok keyif veriyor... Bir tuzluk mesela, nasil ole güzel anlatilir... Sevdicegin sigara icisi, onu tutusu nasil ole güzel anlatilir... Tipik Orhan Pamuk, köpek biblolarini 3 sayfa anlatiyor ve ben "vay anasina kopek biblosu hakkinda 3 sayfa okuyorum ve nasil keyif aliyorum" diyorum :lol::alkis:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Orhan Pamuk 'un son intihal olayından sonra yazar olarak güvenilirliği, saygısı kalmadı bende. Ne yazsa okumam.

Tarih falan mı yazıyor ki tutarlı ve gerçek bir içerik olsun? Anlamadım ben konuyu tam olarak.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tarih falan mı yazıyor ki tutarlı ve gerçek bir içerik olsun? Anlamadım ben konuyu tam olarak.

Akşam link gönderirim gerekirse ama olay şu esir düşmüş bir ispanyol'un anılarını anlattığı bir kitaptan bire bire alıp kendi yazmış gibi kitabına koymuş, ki yaklaşık 60 sayfa.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
2 2

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok