Game Of Thrones - Spoiler Alert!
5 5

Bu konuda 767 mesaj var

ulan ne bölümdü be, kitapları orjinalinden okumuş, değiştirilmiş olsa da ne izleyeceğini aşşağı yukarı bilen biri olarak bile olanlar karşısında tüylerim diken diken oldu.

Where are your gods now ? - Cersei (burner of sparrows)

King in the north! - Jon "Snow" Stark (a.k.a. targaryen)

Dracarys! Daenerys (heartbreaker)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Son çocuk falan da intihar etti artık iyice saykoya bağlar Cersei, Mad Queen olur.

Jon Snow iyi hoş da melez falan diye sanırım akraba evliliğine benzer bir mallık var herifte.

Khalisi’yi önüne gelen gazlıyor, gazı alıyor da alıyor. Bir önceki bölümdeki GURL POWER!!!! olayı da tiksindirdi Greyjoy ile zaten. Havasını söndürmek zor şu saatten sonra ama dur bakalım.

Starklar’da zaten doğuştan bir mallık var. Arya, Sansa kendileri çalar kendileri oynar, bi bok olmaz artık ikisinden de. Ha Arya listesini tamamlar gg der orası ayrı.

Bran'ı zaten yoğurtlayam yoğurtlayam ...

Sonuç:

Adam gibi adam Sör Davos.

ser-davos.jpg

Dipnotlar:

Lyanna Mormont da delikanlı kız.

Hound da iyi yarıyor vesselam.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Egri oturup dogru konusalim birakin dizileri filmler de bile bu kalitede cekim gormuyoruz. Citayi inanilmaz yukselttiler...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

King in the north aynen Robb'da olduğu gibi oldu (spontan, kendi hak iddia etmeden, full destek). Robb'a ne olduğunu hepimiz biliyoruz... Kaderin benzemesin Jon Targaryen!

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Jon'u bağlayacakları yer belliydi. Kitapta anne baba farklı. Jon'un durumu da bu sezonun başındaki şekilde (ölü) kalmıştı. Hani ileride ne olur belli değildi. Böylesi gayet güzel olmuş. Kitapları okurken bir  yerden aleve bağlanacak diye çok bekledim ama olmadı...

Bütün sezonun en delikanlısı bildiğin Leydi Mormont oldu. 62'den tavşan esprisine gülmüş biri olarak eşeklik bendeymiş, bunu gördüm :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Öeeehhh Mormont bacımın kestiği racon tüm GOT dünyasına yeter de artar :P.

Serseri iyice psikopata bağladı, ne yapacağı belli olmaz. Tahta oturmasıyla beraber GOT dünyası iyiden iyiye gacı lider festivaline döndü. Ne temizledi ortalığı be... Shame ki shame...

Salsa, Lil Finger' a iyi yan çizdi. Herif, "King in the North" (ver gazı anasını satim ver gazı....tarih tekerrürden ibarettir, Robb gibi harcamasınlar) naralarıyla iyice göt oldu. Haksız da sayılmaz, Lil Finger olmasa hepsi göt olmuştu çünkü ama ayrı bir tartışma konusu. Adam fena bozuldu. Daha önce "ne ayak" bu adam derken @@eldrun biraz açıklamıştı aslında ne ayak olduğunu, bu bölümde kendi ağzıyla, açık açık taht ve Stark hatunu fantazisi olduğunu söyledi :P. "Bu muydu lan yani tüm olayın" dedim mi? Dedim...

Arya sol kanattan atağa kalktı, pas verecek adam arıyor :zuh: . Ya arkadaş Frey ailesinin katli yine beni kesmedi. Bu intikamlar çok hızlı, aniden oluyor tad vermiyor :icon_think: .

Adam gibi adam listesinin başını Tormund çeker, sonra soğan/sarımsak şövalyesi gelir; irica ediyorum, lütfen :baba: .

Long may she rein... He anam he :zuh: ...

Eleştiri yapayım:

Evet, çok gaz bölümdü. Çok ilerleme oldu, bazı düğümler çözüldü, yapım bütçesiydi zart zurt vs...Öte yandan dikkat ederseniz müthiş derecede kopuk, hiç bir akıcı hikayesi olmayan, daldan dala atlayan (Arya ne ara iyileşti de, kuzeye geldi de intikam almaya başladı hey ki hey), sadece kilit noktalara odaklanan özet bir bölüm izledik. Sanki yeni sezon başlıyormuş da geçen sezonun kısa özetini verdiler. Öyle saçma bir durum var aslında. Alıştık mı, alışamadık mı, alışacağız mı bu tip yapımlara (LOTR örneğinden itibaren) hiç bilmiyorum...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bana sorsan zaten Leydi Mormont'u Yedi Krallığın başına geçirir, Sör Davos'u Hand of the Queen yapar, Tormund'u da Brienne ile Kingsguard'ın başına geçiririm. Jon pipisiyle oynasın, Khalisi de yerleri süpürsün.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Güzel bölümdü. Yalnız kitaba bağlı olmadığından herhalde bu sezonun senaryosu daha yüzeysel, önceki soruları cevaplar nitelikteydi sanki.

Cersai akıllandı bir tepki verdi. Ancak uzun vadede işi çok zor. Güneyindeki House of Martell ile Tyrell 'in ittifakı zaten zora sokacaktı, bir de onların Khalesi ile birleşmesi yenilmelerini zor hale getirdi. Kuzeyde bölgenin liderleri birleşiyor,Wildlinglerin askerli gücü ve  Little finger da var.  

Cersai aralarında sap gibi kaldı.  Yerine geçecek çocuk da kalmadı. Gene üremeleri lazım.

Önümüzdeki sezonda en güçlü taraf Khalesi.

Sparrow 'a şaşırmadım, bekliyordum zaten birinin yapıştırmasını .  Margery onların arasında en akıllısı , olayı anladı. Sparrow hala mal gibi bakınıyordu, gücü zaten bulunduğu yeri kaldırmıyordu. Bu kadar yaşaması bile normal değildi.

Cersai'nin ilim ifran adamı olan zat , niye sattı Pycelle'i ? O daha önce bir suçtan yargılanıyordu , o iş ne olmuştu?

Jon 'a bağlılık bildirdiler ama savaştan önce hepsi tısmıştı. Bu kuzey söyledikleri kadar sağlam değil . 

Kızıla yanlış yaptılar bence. 

Cersai daha önce ceza olarak Walk of Shame yapmamış mıydı? Bu ikinci yargılama neydi?

Tommell 'in kaybının kimseye zararı yok, kuru kalabalıktı .

Arya sonunda bir işe yaradı. Yine de içimi baydı. Sansa akıllanmaya başladı. Little Finger unutmaz ama yediği kazığı. Iron Throne a oturma şansı en az olan Little finger . Kimsenin güvenmediği bir eleman.

Lady Mormont 'a baştan beri desteğim tam, oturttu zibidileri yerlerine.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Çok tahmin edilebilir olmaya başladılar. Tommen'in öleceğini bekliyordum ama Cersei'den darbe beklemiyordum. O sürpriz oldu.

Arya Westeros'a döner Winterfell'in yolunu tutar demiştim, bu bölümün promoyu görünce baktım Frey'ler var dedim Arya yolda aradan çıkartır bunları ki öyle de oldu.

Varys ve Dorne olayı sürpriz oldu. Lannister'lar zaten güçsüzler fena ezilecekler gibime geliyor.

Sezonun Daenerys ufka bakarken biteceğini söylemiştim gene aynısı oldu. :zuh:

Hiçbir yeri okumuyorum sadece iyi izleyiciyim. : :P

Bunlar önümüzdeki sezon birbirlerine girer sonra Whitewalker'lara karşı birleşirler gibime geliyor.

7. sezon finalinde Jaime Cersei'yi öldürür bunu da not alalım. :8

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Artık son sezona gelmişiz (off kaç ay var?) bazı şeyler açıklandıkça elbet olaylar daha tahmin edilebilir duruma geldi doğal olarak. Bir Lost olmayacak diye umut ediyorum. Elbette havada kalan noktalar yok değil ama yine de açıdan daha düzgün olduğu kesin. White walkerlara karşı bir mücadele olacak orası garanti artık. Daha en başından "Winter is couuumin" diye boşuna yırtınmadılar, geldi sonunda :P.

Demem o ki "aman kimse tahmin edemesin" diye ortalığı batıracaklarına tahmin edilebilir olayları sonuca bağlamaları yeter de artar. Jon Snow teorisinde olduğu gibi...

Benim üfürdüklerimin hiç birisi tutmadı bu arada :lol: .

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Jaime'nin Cersei'yi oldurecegi garanti gibi birsey. En iyi ihtimal satar.

Mountain'i The Hound oldurecek buyuk ihtimal.

Varys'in bir anda geri gelip gemiye binivermesi bi komik oldu, adam teleport isini cozmus.

Jorah/Lady Mormont yonetsin olsun bitsin Tyrion da hand olarak kalsin.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yalnız Jamie Cersei'yi öldürünce KingSlayer'in yanına QueenSlayer'i de ekleyecek. Rock bandı gibi olacak lakapları. :zuh:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ekşiden:

öncelikle düzgün çocuktu, seven gods gani gani rahmet eylesin...

1- sevimli kişinin intiharının arkasındaki gerçekleri açıklıyorum.
2-bildiğiniz gibi sevimli kişi yezid'in ölümüyle iktidarı ele geçirmişti.
3-yezid ölmeden önce avaneleriyle yaptığı her toplantıda sevimli kişinin dini cemaatlerle arasının iyi olması nedeniyle küplere biniyordu.
4-hatta bir toplantıda sırf bu yüzden sinir krizleri geçirmiş ve iki mahdumunu okla vurmak suretiyle hakkın rahmetine kavuşturmuştu.
5-avaneleriyse halka bu olayın tamamen bir kaza olduğunu anlatmışlardı.
6-valide sultan sevimli kişinin bu ilişkilerinden ötürü rahatsızdı.
7-hatta yezid'in ölümünün ertesinde, yezid'in cesedinin yanında kardeşiyle bu konu hakkında kısa bir bilgi alışverişinde bulunmuşlardı.
8-paralel yapıya kucak açacak sevimli kişidense her türlü psikopatlığına rağmen yezid'i demir tahtta görmek isterdi valide sultan.
9-sevimli kişi başa geçer geçmez töreler gereği abisinin mahdumunu ortada bırakmayıp haremine aldı.
10-hatta sevimli kişinin bu eşiyle olan münasabetleri büyük bir aşk seviyesindeydi.
11-öyle ki bu aşk yüzünden valide sultan'ı bile göz önünde tutmak istemiyordu.
12-valide sultan baştan beri bu aşka karşı mesafeliydi. onları her yan yana görüşünde sarayın duvarlarını yumrukluyordu.
13-valide sultan için bardağı taşıran kısım sevimli kişinin hocaefendinin sohbetlerine katılması olmuştu.
14-sevimli kişi hocaefendiye saygıda kusur etmiyor, ne istiyorsa veriyordu. öyle ki kingslanding'in güvenliği hocaefendiden sorulur olmuştu.
15-hocaefendi (rip) mütevazı, hoş sohbet, hayatını seven gods'a adamış bir vaizdi.
16-ona gönül verenlerle birlikte ülkenin refahı için gece gündüz çalışan, mala mülke mevkiye tamah etmeyen bir yapısı vardı.
17-valide sultansa utanç yürüyüşü yüzünden avanelerine hocaefendinin paralel yapı olduğunu anlatıyor, kızıl kaleyi nefretle dolduruyordu. bir gün evlerine ateşler salacağını anlatıp duruyordu.
18-en sonunda ahlaksız valide sultan mabede ayakkabıya girmekten beter bir iş yapıp yüce baelor septini havaya uçuracak kadar ileri gitti.
19-sevimli kişiyeyse telekinezi yöntemiyle intihar telkini yaptı ve başarılı da oldu.
20-işte sevimli kişinin ölüm nedeni budur ama adalet er geç tecelli edecektir. seven gods var gam yok.
21-eyy yezid'in anası bu değerleri insanların canına kıydın ama fırtınadandoğan'ın seni iktidardan indirmesine az kaldı. korkma titre!!

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Aklıma şeytani bir fikir geldi.

Şimdi bu mountain bildiğiniz zombiden hallice.

Amca Benjen gibi yani. Ölü ama değil.

Whitewalkerlar onun varlığını kullanıp duvardaki büyüyü kırsalar ne acayip olay olurdu yav. :baba:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Birkaç bölümdür tahmin edilebilir olsada güzel bölümlerdi..

Sırayla;

- Engelli kardeşimiz duvarın kapısını açar..

- Hala ortalığı yakıp geçer ve "koca istiyom ben" nidaları ile yeğeni ile halvet olur..

- Yeğen halayı keser

- Yeğen "la ben buz ve ateşten doğudum, herkesi öldürmeliyim" der, öldürür ve tek başına bilinmeye kıtaya teknesi ile açılır..

araya küçük kızın anlamsız intikamlarını, tombulun başımıza alim olma mücadelisini de koydun mu..

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Egri oturup dogru konusalim birakin dizileri filmler de bile bu kalitede cekim gormuyoruz. Citayi inanilmaz yukselttiler...

Kesinlikle . Başka dizi bilmiyorum bu düzeyde. Breaking Bad , Mad Man 'de bile dizi olduğu anlaşılıyor. GOT 'un izleyici kitlesi inanılmaz boyutta tabii. 

Bilgisayar ekranından ,tablet izlemek büyük hata olur . Büyük ekran tv de iyice etkileyici hale geliyor. Varsa projeksiyon da olur. 

Arya ile beraber , şu maister olacak dombilinin hikayesi de baydı. Onun sonlara doğru önemli bir görevi olacak herhalde. 

Eksi'de , LORT vs GOT karşılaştırması vardı. Ne dersiniz?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Son 2 bölüm baya iyiydi, bu iki bölümü çeken yönetmen efsane çekmiş, senaryo bazı yerlerde hoşuma gitmese de, iyiydi. King's Landing çekimleri efsaneydi, müzik muhteşemdi, pipe organlı bölümler gerilimi iyi veriyordu.

Cersei joffrey öldükten sonra, küçükken ona söylenen kehanet aklına geldi ve bekelmeye başladı. Kızı da öldükten sonra, Tommen'in ölmesini bekliyordu zaten bir şekilde, o nedenle Joffrey'e ağladığı kadar ağlamadı Tommen'e. Onu öldürecek kişinin yani kardeşinin, Tyrion olduğunu düşünüyor fakta Jaime öldürecek aslında. Anne karnından ilk Cersei çıktığı için Jaime de kardeşi aslında, ikiz olmasına rağmen haha.

Arya'nın bravoos'ta eğitimini düzgün tamamlayamayıp böyle hoppadanak yüz değiştirebilmesi bence iyi değil, ama kabul edeceğiz artık. Kitapta da bu yüz değiştirmeyi kaptıktan ve suikastçi olmayı öğrendikten sonra faceless man'den ayrılacağını biliyoruz. Dizide o gelişim sürecini beceremediler sadece.

Jon Snow, kuzey kralı ilan edildi. Kitapta bu işin altyapısı nasıldı yazmıştım kopyalayayım.

Bu satır aralarında geçen, ana karakterlerin değil yan hatta figüran karakterlerin yaptıklarından anlaşılan çok geniş kapsamlı bir teoriydi, başka teorileri de kapsıyordu. Teoriyi farklı farklı anlatanlar vardı kitaptan da tekrar bakarak, birleştirip yazdıydım genel hatlarıyla. Dizide farklı olsa da artık gerçekleşti. Kitapta ise belirttiğim şekilde gerçekleşecek gibi.

a dance with dragons'un en çarpıcı anları kuşkusuz; stark hanesi yok olmanın eşiğine gelmiş (varisler ölü veya kayıp ve winterfell ilk kez başka bir hane tarafından kuşatılmış) olmasına rağmen kuzeylilerin hala stark'ları sevmeleri ve onlara bağlılıklarını dile getirmelerini okuduğumuz anlardır.

stannis 40 kadar kuş uçurtur beni kralınız olarak kabul edin ve birlikte bolton'lara karşı savaşıp winterfell'i ele geçirelim diye fakat bu mektuplara pek cevap alamaz. 8 tane red cevabı gelir. özellikle de lyanna mormont'un dalga geçer gibi olan cevabı stannis'i çok kızdırır ve bu cevabın duyulmamasını ister.10 yaşındaki lyanna mormont stannis'i kral olarak görmeyi reddedip, stannis'in gelin bana katılın mektubuna cevap olarak “ayı adası, adı stark olan kuzey kralı'ndan başka kral tanımaz” der.

davos kral eli ve elçi olarak wyman manderly'nin yanına destek istemek için gittiğinde gördüğü manzara onun kadar bizi de dehşete düşürür. salonda herkes lannister'ları, bolton'ları hatta frey'leri savunur. red wedding'de robb stark'ın kavgayı başlattığını, warg'a dönüşüp ilk onun saldırdığını pişkin pişkin, sırıtarak anlatırlar. lord manderly lannister'ların istedikleri fidyeyi verip sadakat yemini ettiklerinde barışın geleceğini fakat stannis'in yanına katıldıklarına kan ve ölümden başka bir şey gelmeyeceğini söyler.

davos yüssüzlüklerden ve yalanlardan bezerken şöyle cevap verir. 

-----“evet ölüm olacak. kırmızı düğün'de bir oğul kaybettiniz lordum. ben karasu'da dört oğul kaybettim. peki neden? çünkü lannister'lar tahtı çaldı. benden şüphe ediyorsanız kral topraklarına gidin ve tommen'a kendi gözlerinizle bakın. bunu kör bir adam bile görebilir. stannis size ne teklif ediyor? intikam. benim ve sizin oğullarınız için intikam. kocalarınız, babalarınız, kardeşleriniz için intikam. katledilmiş lordunuz, katledilmiş kralınız*, doğranmış prensiniz için intikam. intikam!”

o sırada 15 yaşında bile olmayan wylla mandarley de frey'lerin bu yalanlarına katlanamayıp büyükbabası ile annesinin “seni sessiz kardeşlere veririz” uyarılarını dikkate almayarak konuşmaya başlar. 

-----“evet, lord eddard'ı, keydi catelyn'i ve kral robb'u öldürdüler. robb bizim kralımızdı. iyi ve cesur biriydi. ve freyler onu öldürdü. eğer lord stannis onun intikamını alacaksa, lord stannis'e katılmalıyız.”

-----“sessiz ol çocuk” dedi leydi leona. “lord büyükbabanı duydun, sessiz ol! hiçbir şey bilmiyorsun.”

-----“verilen sözü biliyorum” diye üsteledi kız. “üstad theomore onlara anlatın! fetih'ten bin yıl önce bir söz verildi. kurt ini'nde, eski ve yeni tanrıların huzurunda yeminler edildi. dört bir yanımız sarılmışken, hiç dostumuz yokken, evlerimizden çıkarılmışken ve hayatlarımız tehlikedeyken kurtlar bizi evlerine aldılar, beslediler ve düşmanlarımızdan korudular. bu şehir, onların bize verdiği arazinin üstüne inşa edildi. bunun karşılığında, ebediyen onların adamları,stark adamları olacağımıza dair ant içtik!”

fakat bu kız salondan dışarı çıkarılır ve bir süre sonra davos tutuklanır, hücreye atılır. günler sonra davos bir yere götürülür ve orada sadece lord manderly vardır. yukarıdaki kutlamadan bir süreliğine ayrılan lord, davos ile gizlice görüşür ve geçen gün salonunda frey'ler ve lannister yanlıları olduğu için bir fars oyunu oynadığını, davos'u o yüzden zindana attırdığını hatta davos diye başka bir adamı, bir suçluyu idam ettirdiğini, böylece lannister'ların güvenini kazanıp oğluna kavuştuğunu söyler. 

ve devam eder...

-----“wylla” lord wyman gülümsedi. “onun ne kadar cesur olduğunu gördünüz mü? onu dilini kesmekle tehdit ettiğimde bile, bana, beyaz liman'ın kışyarı stark'larına olan borcunu hatırlattı, ki bu asla ödenemeyecek bir borçtur. wylla kalbinden konuştu, leydi leona da öyle. eğer yapabilirseniz, leona'yı bağışayın lordum, o aptal ve korkmuş bir kadın... her kadın wylla ve onun ablası wynafryd kadar cesur değildir... gerçeği bilen ama rolünü korkusuzca oynayan...

-----“etrafım düşmanlarla ve sahte dostlarla çevrili lord davos. şehrimi böcekler misali istila ettiler. geceleri üstümde gezindiklerini hissedebiliyorum. oğlum wendel, ikizler'e konuk olarak gitti. lord walder'ın ekmeğini ve tuzunu yedi, arkadaşlarıyla birlikte sofraya oturmak için kılıcını duvara astı. ve onu öldürdüler. öldürdüler diyorum. freyler anlattıkları masalda boğulsunlar. jared'la içki içtim, symond'la şakalaştım... ama bütün bunların olanları unttuğum anlamına geldiğini sanmayın. kuzey unutmaz lord davos. kuzey unutmaz ve bu fars oyunu bitmek üzere, oğlum evde.”

kuzeyliler kaybettikleri savaşlarda esir düşen akrabaları nedeniyle güneylilere boyun eğmiş, onların yanındaymış, barış istiyorlarmış ve yaptıkları hatayı anlamışlar gibi davranmaktalar. fakat içten içe nefret beslemekteler. o nedenle,the north remembers.

bu sırada stannis etrafındaki lordlar ile winterfell'a, bolton'lara doğru hareket etmekte fakat kış bastırmaktadır ve orduda insanların özellikle de güneylilerin soğuktan ölmesi ve geri dönmek istemeleri karşısında kuzeyliler kızmaya başlarlar ve bu bir savaş insanlar ölür der biri... şöyle bir konuşma geçer.

-----sör corliss penny inanamaz gözlerle kabile şefine baktı. “ölmek mi istiyorsun wull?”

-----bu soru kuzeyli adamı eğlendirmiş gibiydi... “kış neredeyse tepemizde evlat. ve kış ölümdür. adamlarımın ned'in küçük kızı için dövüşürken ölmesini; gözyaşları yanaklarında donarken, karın içinde yalnız ve aç bir halde ölmesine tercih ederim. bu şekilde ölen adamlar için şarkılar yazılmaz. bana gelince, ben yaşlıyım. bu benim son kışım olacak. bırak da ölmeden önce bolton kanıyla yıkanayım. baltam bir bolton'ın kafasına gömüldüğünde kanın yüzüme sıçradığını hissetmek istiyorum. o kanı dudaklarımdan yalamak ve ağzımda o kanın tadı varken ölmek istiyorum.”

işte kuzeylilerin stark'ları bu kadar sahiplenmeleri; bolton'lara, frey'lere ve lannister'lara karşı öfkeleri ile birleşince acaba daha ötesi de olabilir mi diye insan düşünmeye başlıyor. “the great northern conspiracy” doğuyor. teori her kuzeylinin gizlice stark'ların tekrar güçlenmesi için uğraştığı yönünde. bazıları bolton'larla, işbirliği yapıyor, diğerleri ise stannis ile. arada ise bonus olarak frey'lerin defteri dürülüyor. 

bunların yanında önceleri beric dondarrion'un şimdi ise lady stoneheart'ın önderliğindeki brotherhood without banners, yol kesip freylerden esir almakta, fidye istemekte ve esirleri öldürmekte ki insanlar bu haydutların bu cesareti nereden bulduklarını merak ediyorlar. red wedding'ten kurtulmayı başaran brynden "blackfish" tully'nin de jaime lannister'in kuşatması sırasında takındığı tavırlar ilginç detaylar barındırıyor. bunların detayına girmiyorum, davos'un karşılaştıkları zaten yeterince fikir vermekte.

kuzeyliler sadece stark'ların tekrar yükselmesini değil, kuzeyin kralı da olmalarını istiyorlar ve bu kralın kimin olacağı konusunda ise çok önceden mutabakata varılmış olunabilir. eski kitaplara tekrar baktığımızda robb stark'ın konuşmaları daha dikkat çekici bir hale geliyor. 

a storm of swords'ta robb stark ve catelyn stark bir tartışma içine giriyorlar. 

robb bir sonraki savaşta ölüp ölmeyeceğinin belli olmadığını, dolayısıyla bir varis belirlemesi gerektiğini söylüyor annesine. kanunlar gereği robb ölürse varis sansa olmakta fakat sansa tyrion ile evlendirildiğinden dolayı winterfell düşmanın eline verilmiş olacak. bu nedenle catelyn, robb'un eşi jeyne bir çocuk doğurana kadar başka bir varis ataması konusunda hemfikir. ned'in yaşayan bir kardeşi olmadığı için, en yakın stark akrabası olarak ned'in babasının kız kardeşinin lord raymar royce ile evli olduğunu söylüyor catelyn. fakat bu sırada robb, annesine babasının 3 değil 4 erkek çocuğu olduğunu (yani jon'u) unuttuğunu söylüyor. 

catelyn'in tabii ki unutmadığı fakat bakmak da istemediği bir gerçek."snow bir stark değildir" diyen catelyn'e robb jon'un the vale'den pek görüşmedikleri bir çok (starklar ile evlenmiş olan) lorddan daha fazla stark olduğunu cevabını vermekte. catelyn yine karşı çıkıp jon'un artık gece gözcülerine ait olduğunu, hayatını oraya adamaya yemin ettiğini söylemekte tabi. ama robb diyor ki benzer şekilde kral korumalarının da benzer bir yemin ettiklerini fakat bu yeminin lannister'ları durdurmadı. ser barristan selmy ve ser boros blount ile işleri bitince onları yeminlerinden ferahat ettirdiler. eğer gece gözcülerine jon'un yerine yüz tane adam verirsem, onu özgürleştirmenin bir yolunu bulurlar.

catelyn içinden "bu planı kurmuş" diye geçiriyor ve oğlunun inatçılığı karşısında bir piçin meşrulaştırılamayacağını söylüyor fakat robb meşrulaştırmayı ancak kralın yapabileceğini* belirtiyor. 

-----he is set on this. catelyn knew how stubborn her son could be. “a bastard cannot inherit.”
-----“not unless he’s legitimized by a royal decree,” said robb.

catelyn bu sefer sansa yerine arya'yı robb'a hatırlatıyor fakat robb arya'yı babası idam edildikten sonra kimsenin görmediğini ve duymadığını, onun da bran ve rickon gibi gittiğini, sansa'nın da tyrion'a çocuk verdikten sonra öldürüleceğini, kardeşi olarak sadece jon'un kaldığını, ölürse jon'un kuzey'in kralı olmasını istediğini, bu kararındaonu desteklemesini umduğunu söylüyor. annesi ise her şeyi iste ama bunu isteme dediğinde, robb istemek zorunda değilim, kral zaten benim diyip gidiyor.

-----“i cannot,” she said. “in all else, robb. ın everything. but not in this… this folly. do not ask it.”
-----“i don’t have to. i’m the king.” robb turned and walked off, grey wind bounding down from the tomb and loping after him. 

catelyn'in gözünden izlediğimiz bu olaylarda robb'un önceden bu kararı verdiğini fakat sadece annesinin de desteğini istemek için onunla konuştuğunu görebiliriz. tabi annesiyle konuştuktan sonra robb fikrini değiştirmiş de olabilir çünkü küçüklükten beri birlikte büyüdükleri theon greyjoy robb'a ihanet etmişti. ayrıca, lannister örneğine tekrar bakarsak, lannister'ların yeminleri ve yasaları çiğneyebildiklerini fakat stark'ların bu tarz şeylere çok önem verdiklerini biliyoruz. 

fakat kuzeyli lordların bir ellerinde jon'u salma seçeneğini tutarken diğer ellerinde buna karşı olan seçenekler nefret ettikleri güneylilerin sansa sayesinde winterfell'a sahip olması, ramsay'ın fake arya ile winterfell'da hak iddia edip oturması veya winterfell'in kuzeyi sallamayan herhangi bir vadi lordunun eline geçmesi olduğu için, jon snow'un sur'dan ayrılmasına o kadar da ses etmezler. kuzey bu nedenlerden dolayı patlamaya hazır bir yanardağ haline gelmiş durumda. buna özellikle a dance of the dragons kitabında şahit oluyoruz.önceki entry'de bunun üzerinde durmuştum.

ayrıca a clash of kings kitabında castle black'te lord commander mormont jon snow'a maester aemon'un zamanında kral olabilecekken olmadığını söylemekte. bu hikayenin detaylarını anlatırken, ölen kral ile en yakın kan bağı aemon'da olduğu için aemon'a sessizce bu teklifin götürüldüğünü, gece gözcüleri için verilen yeminin ise high septon'un kendisi tarafından iptal ettirileceği söyleniyor fakat aemon kabul etmiyor. yani birinin gece gözcüleri'nden ayrılması için çok önemli bir neden varsa, bunun mümkün olabileceğini görüyoruz mormont ile jon snow'un 2.kitapta yaptığı bu konuşmadan. robb'a bağlı olan kuzeyli lordlar isterlerse benzer bir şey yapabilirler.

a dance of the dragons'ta stannis baratheon, jon snow'u jon stark yapıp winterfell'in lordu pozisyonuna getirebileceğini söylediğinde, jon'un kafasından geçenlere baktığımızda, jon geçmişte her sabah robb ile yaptıkları antremanları hatırladığını görüyoruz. küçükken birbirleriyle savaşırlarken şovalyeleri ve kahramanları canlandırıyorlar, ben prince aemon'um, ben ser ryam redwyne'ım diye dövüşüyorlar. bir gün jon gaza gelip winterfell lorduyum diye bağırıyor ve ilk kez o gün robb karşılık veriyor. jon'a hayır winterfell lordu olamazsın, sen piçsin, annem asla senin winterfell lordu olamayacağını söylüyor. o gece (stannis'in jon'u winterfell lordu yapacağını söylediği gece) jon rüyasında sur'a tırmanan ölüleri tekrar ölmeleri için aşağı atarken ben winterfell lorduyum diye bağırıyor.

yani theon'un aksine; jon hayatı boyunca, piç olmasına rağmen (stannis'in teklifini her ne kadar geri çevirmiş olsa da) bir stark olduğunun onayını hayal ediyor zaten. 

robb'un jon'u meşru kılmış olabileceğine dair önemli bir detay da yine a storm of swords'ta bulunuyor.

lord jason mallister'dan, kartal burnu'na ve boğaz'dan* bozsu gözcüsüne (greywater watch'a) göndermek için iki adet gemi istiyor. mallister ise tereddüt ediyor çoğrafyanın şartlarından dolayı bunun zor olacağını ve bozsu kulesinin de zaten hareket etmesiyle meşhur olduğu için bulunamayacağını söylüyor. 

robb, bu gemilerin stark sancağıyla yola çıkmalarını böylece crannogmen'in onları bulacağını, howland reed'e yollayacağı mesajın çok önemli olduğunu ve bulunma şansının artması için iki gemi lazım oolduğunu belirtiyor. görevin lady maege mormont ve galbart glover'a verilmesini söylüyor. robb'a bağlı kuzeydeki lordlar için yazılan mektupları ileteceklerini fakat mektuplardaki emirlerin sahte olduğunu, yakalanırlarsa ayı adasına döndüğünüzü belirtin demekte.

moat cailin'e saldırmadan önce bunlar olmakta ve robb red wedding'te ölmekte. fakat maege ve galbart boyun'a gittikten sonra kayboluyorlar. a dance with dragons'da kızı ondan bashediyor asha greyjoy'a. alysane, asha'ya beş kardeş olduklarını hepsinin kız olduğunu, leanna'nın ayı adasında kaldığını (stannis'e “stark'tan başka kral tanımayız” diye mektubu yazan küçük kız) dacey'in öldüğünü, diğer iki kardeşinin ise anneleriyle birlikte olduğunu söylüyor. 

yani maege hayatta ve howland reed'e taşıyacağı mesajın ulaştığına dair ipuçları var.

a dance with dragons'ta theon'un bölümlerinde moat cailin'de ölü insanlar bulunuyor. robb'un planı moat cailin'e saldırmaktı ve howland reed'i bu konuda bilgilendirmek istiyordu, bu saldırılar crannogmen tarafından düzenleniyor (yapılış şeklinden belli oluyor) yani robb'un mesajlarının howland reed'e ulaştığını düşünebiliriz. 

galbart glover'a gelirsek... bu adamın varisi olan robett glover, beyaz liman'da manderly'lerin yanında. yani ilk entry'de davos'un yanlarına gidip destek istediğini belirttiğim hane. lord manderly'nin salonda bolton ve frey elemanları varken gerçek niyetini göstermeyip, davos'u yargıladığını ve zindana attırdıktan birkaç gün sonra gizlice görüştüğünü biliyoruz. bu gizli görüşmede bulunan diğer kişi robett glover. derinorman kalesi abisi galbart'ın makamı. robett, kral stannis sayesinde bu makamın onlarda kaldığını, stannis'in greyjoy'ları yenip burayı sahibine geri verdiğini söylüyor. 

manderly ve glover, davos'a piçleri sevmediklerini söylüyorlar. muhtemelen, eğer plan açığa çıkarsa jon snowaçısından iyi olmayacağını, stannis'in cephe alacağını bildikleri için. (çünkü amaç sadece stark'ları winterfell'a geri döndürmek değil, king of the north yapmak ki stannis ile robb'un ayıldığı nokta da bu. stannis açısından, krallığının yarısı çalınmış oluyor) 

lord manderly winterfell'den kurtulan dilsiz bir çocuğu bulduklarını (büvet ağacının yüksek dallarına saklanarak katliamdan kurtulan bu çocuk, bran ve rickon'u kaçarken görüyor) ve onun bran ile rickon'u gördüğünü, o çocukların yaşadıklarını söylüyor. manderly en azından bir stark çocuğunun skagos adasında olduğunu öğrediklerini belirtip,davos'a bu çocuğu getirme görevini veriyorlar. daha doğrusu, vereceğim bu görevi yapabilirseniz, beyaz bıçak'ın doğusundaki bütün toprakların ittifakını sizin kralınız stannis'e getiririm demekte. 

manderly hakkındaki bir diğer detay ise, robb stark ondan büyük bir filo yapmasını istemişti savaş sırasında. a dance with dragons'ta bu filo yapılmış bir vaziyette.

böylece winterfell bolton'lardan kurtarılıp, yine stark'lara verilebilecek. jon snow'un meşrulaştırılması ise daha sonraya bıraklan, daha gizli bir iş. piçlere karşı gereksiz agresifliklerini, bunu gizlemek için takınıyorlar. 

a storm of swords'ta bran'ın kuzeye doğru yaptığı yolculuğuna gelirsek. yolculuklarında bir noktada jojen reed, dağ klanından insanların onların burada olduklarını bilip bilmediklerini merak ediyor. bran ise üçüncü gözü sayesinde çevreye baktığı için, burada olduklarının bilindiğini söylüyor. dağ insanlarından biriyle, tek bir sefer, yağmur bastırdığında sığınıak aradıkları zaman karşılaşıyorlar. bu kişi onları tanımamazlıktan gelirken; winterfell'de stark'ların olduğu zaman, bakire bir kızın isim gününde kral yolunda rahatlıkla yürüyebileceğini, gezginlerin hanlarda rahatlıkla ateş ekmek ve tuz bulabileceğini, yolların o zamanlar çok güvenli olduğunu fakat şimdileri gecelerin daha soğuk olup kapıların insanlara kapatıldığını, kral yolunda derisi yüzülmüş insanların (bolton'ları kastediyor) olduğunu söylüyor. 

jojen reed, derisi yüzülmüşü merak ettiğinde ise eleman devam ediyor. bolton piçinin kurt derisine ve ölü insanların yürüdüklerine dair bilgilere iyi para verdiğini söylerken bakışları bran'a kitleniyor. bran zaten ürperiyor. winterfell'da stark'lar varken her şeyin daha farklı olduğunu fakat yaşlı kurt'un öldüğünü, genç kurt'un taht oyunları için güneye gittiğini, buralarda sadece hayaletlerin kaldığını söylüyor. 

bran'ın öldürüldüğü bilindiği için, bran'ı kastediyor ölülerin yürümesi derken. karşılaştıkları kişi sıradan bir insan değil. yolculuk boyunca gizlice bran'ı izleyenlerden ve kollayanlardan biri. çünkü bolton'lar ölü stark çocuklarının ölü olmadıklarını görüp onlara haber verecek olanlara ödüller bahşetmekte. ayrıca, jojen ve bran daha kuzeye, (sur'a nasıl gidebileceklerini sorduklarında, bu adam sur'a gitmelerinin pek akıllıca olmadığını belirtmekte.)

dağ klanı insanları winterfell'in bolton'lardan alınması için stannis baratheon'un safına katılıyorlar son kitapta.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Jaime hayatta dokunnmaz Cersei'ye. En iyi ihtimalle onu da alır kaçar. El kadar çocuğu Cersei için kuleden atan bir adamdan bahsediyoruz. Siz unutabilirsiniz ama "The North remembers". Sezon sonunda gördük ki esas "plan" Cersei'ninmiş. (Buradaki "plan",Galactica'daki Saylonların paso sayıkladığı "plan"a göndermedir.)

O tahta oturduysa planını ona göre yapmıştır. White Walkerlarla bile işbirliği yapar. 

Güzel bir sezon finaliydi. Son 2 bölüm,bütün sezona bedel oldu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tüm sezonu oturup bir baştan sona geçerim artık. Gerçi açıp açıp Leydi Mormont' un verdiği ayarları izliyorum :zuh: . Bella Ramsey' i tebrik etmek lazım, güzel iş çıkarmış, yıldızı parladı resmen.

Ek. Benzer şekilde herkes Miguel Sapochnik' den bahsediyor. Çalkalandı ortalık...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bloody hocam; kitapta şöyle bir şey var arkadaş hatırlattı bana, Jaime Cersei'nin onu saraydaki başkalarıyla aldattığını da öğreniyordu, sanıtım Tyrion söylüyordu. Cersei milleti kullanıyor, bazı sörleri yatağına atarak kullanıyor Margaery'e tuzak kuruyor falan. Dizide bu olmadı.

Fakat Jaime, Cersei'nin her şeyi çocuklarını korumak için yaptığını düşünüyor dizide de. Cersei'nin çocuklarının ölmesi ve tahta oturması, Jaime'nin Cersei'nin her şeyi taht için yaptığını farketmesini sağladı bence. Hiç tanımıyormuş gibi, kim bu kadın der gibi bakış attı. Jaime öldürecektir onu... Tyrion'un öldürmesi ihtimali yok bence, çünkü çok bariz bir şey Tyrion, Cersei zaten onun öldürmesini bekliyor, ona önlem almış durumda. Kehanetler bu dizide (gerçekte olduğu gibi) hep farklı yorumlara açıklar ve genelde dizideki karakterler kendi gerçekliklerine uyduruyorlar yorumları, gerçek farklı çıkabiliyor.

Ben kitapta da dizide de Jaime'nin ölmesini istemiyorum. Çok ilginç bir karakter.

Benzer şekilde aslında Margaery'nin ölmesi hoşuma gitmedi. Belki kitapta da ölür bilemiyorum fakat Margaery çok zeki, politik zekası üst seviye bir kadın. Dizideki bütün kadınlardan 3-5 gömlek üstün, karşıdakini çok iyi analiz edip ona göre manipülasyon yapıyor. Tommen'i kendine bu şekilde bağladı, High Sparrow ile kimse baş edemezken, bir tek o kendini kurtarmıştı adamla satranca başlamışlardı. High Sparrow bu bölüm hırsından dolayı yargılamayı ertelemedi, Margaery farketti tersliği çıkmak istedi, yazık oldu...

Tyrion'u gerçekten takdir edip hakkını veren tek kişi Daenerys oldu bu arada, queen's hand ilan etti. Tyrion için çok duygusal sahneydi bence çok iyiydi sahne.

Bu arada, 2 bölüm önce yamuık atan Robett Glover bu bölüm kılıcını çekip öyle bir King in the North dedi ki, evde kılıcım olsa ben de çekerdim havaya kaldırırdım.

z64pLob.jpg

https://www.youtube.com/watch?v=yUvijWMhaBo

Bu arada farkettiniz mi bilmiyorum, Qyburn King's hand oldu tabi yaşayan kimse kalmayınca... (queen's hand mi diyelim yoksa) sağ omzuna taktılar apoleti.

t3UMzFv.jpg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
5 5

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok