Game Of Thrones - Spoiler Alert!
5 5

Bu konuda 767 mesaj var

Arya'nın sadece hikayetsi değil kendisi de itici. Onu takip eden kız Terminator 'e bağladı. Arya 'nın bir tuzak kurduğu tahmini de tutmadı.  Kurtardığı kadına gitmesi saçma oldu, ilk bakacaklar yer orası. 

Cersai sonunda güç kullandı ama neye güvenerek? Jamie kuşatmada, yeterli asker var mı? Tommen denen dallama sırf zarar.

Cersai'nin danışmanı bir "rumor " attı ortaya , ne acaba?

Jamie kuşatmayı çözdü ama Cersai takıntısı batıracak sonunda Lannister ları . Edmour herhalde kuzeye Salsa'ya yardıma gidecek. Kaleyi bırakınca gidecek yeri kalmadı. Edmour katılınca , diğer house lardan da katılan olur, güçler biraz daha dengelenir.

Hound tahmin edildiği gibi sushi yaptı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Arya eve gidecek demiştim çıktı.

Şimdi önümüzdeki bölüm Littlefinger'ın Rohan ordusu gibi tepede belirmesini bekleyeceğim. :zuh:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

608 Bölüm Hakkında..

Bence çok olayı olan bir bölüm değildi... 

Arya.. Hala diziyi Meclis TV sıkıcılığında götürmeye devam ediyor. Soruyorum sayın forum ahalisi, bu Arya 10 bölümdür naapıyor, eline ne geçti ve bize bu niye izletiliyor ? Hani biz belki bir numara çevirmiştir de kendisini bıçaklatmamış mıdır dedik ama görünüşe göre mal gibi bıçaklanmış, suya düşmüş, biri bana yardım etsin diyerek o tiyatro oyuncusu hatuna kadar varmış, sonra da peşinde katil varken milk of the poppy içip uyumuş...

Sonra da benim adım Arya, ben bu oyunu bozar giderim.... Peki...  

Arya'nın mevzusu şöyle özetlenebilir :

24320633.jpg

Ben bu Edmure tosbaası kaleyi ve Blackfish'i niye sattı, koca kaledekiler "lan bu adamlar bizi kesmesin?" demedi de kapıyı açtılar falan ? Jaime ve Brienne of Tarth ilişkisi ? Hani Brienne onur monur kaleyi koruyacaktı? Niye kaçtı? Gelip giderek eline ne geçti ? Koca kaleyi kuşatıyolar da nehrin başına iki okçu koymamışlar mı ? 2 kişi geldiler 2 kişi döndüler, dizideki gelişime faydası ne oldu ? 

Hound suşi yapmaya gitti, anca asabildi, bundan da çok memnun değil... Birileri ile karşılaştı, google Beric bilmemkim diyor, o da yeniden canlanmış, zombie sayısı bir arttı, dizinin tadı ekstra kaçtı. Gene de Hound'lu bölümler güzel bölümler..

Cersei'nin ayısı beklendiği gibi yobazları feci korkuttu.. O "ölümden korkmayan" tipler konuyu bir kez daha ele almayı ve başka bir perspektiften bakmayı tercih ettiler. Kral da "trial by combat"ı kaldırdı ki Cersei paçayı iyiden kurtaramasın... 

En sevdiğim karakterlerden Tyrion can sıkıntısından şaka olayına girdi, güleni var güldürmeyeni var, gemiler saldırdı, Khalesi gül yüzünü gösterdi falan...

Hani izlemesine izliyoruz ama söylüyorum, kitaptan koptuğundan beri dizi eski tadını tutturamıyor, karakterlerin hatrına izler oldum ... 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Arya'ya doserler bir guzel bir hikaye herkesin bi gelisme bolumu olmasi sart malum. Lady Crane'e uzuldum daha cok yeri var diye dusunuyordum.

Son bolumle ilgili tek derdim Mountain'in sadece bi kelleyle yetinmesi oldu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben bu Edmure tosbaası kaleyi ve Blackfish'i niye sattı, koca kaledekiler "lan bu adamlar bizi kesmesin?" demedi de kapıyı açtılar falan ? Jaime ve Brienne of Tarth ilişkisi ? Hani Brienne onur monur kaleyi koruyacaktı? Niye kaçtı? Gelip giderek eline ne geçti ? Koca kaleyi kuşatıyolar da nehrin başına iki okçu koymamışlar mı ? 2 kişi geldiler 2 kişi döndüler, dizideki gelişime faydası ne oldu ? 

Edmure mecbur sattı , çocuğunu mancınığa koyup fırlatacaktı Jamie . 

Brienne 'nin savaşağı birşey kalmadı, adamlar teslim oldular. Askerlerin çekilmesine izin verdiler zaten .Konuya bir katkısı olmadı , şansını denedi sadece .

Blackfish 'in ölümünün bir zararı olmadı, zaten kimseye faydası olmayan bir adamdı, tek derdi kendi kalesini korumak. Halbuki o kaleyi korusa, eninde sonunda Bolton lar saldıracak. Kuzeydeki ittifaka onun da ihtiyacı var. Kafası çalışsa  kendisi için kuzeye çekilirdi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Clegane efsane bir iki laf etti de unuttum sonradan, aklımda kalmadı. Tavuk verin şu adama :)...

Eeee, Arya n'oldu şimdi? Anlayan varsa beri gelsin.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yine GoT ortalamasının altında bir bölümdü. Bu sezon ve galiba kalan iki sezon bize daha önceki sezonları aratacak ve sebebi de tembel koala GRRM'in kitabı yetiştirememesi. Weis ve Benioff'a A noktasındayız ve ulaşacağımız yer de B noktası demiş ve onlar da iki nokta arasına neredeyse dümdüz bir çizgi çekmiş. Plot twist falan olmuyor hiç, en basit tahmin neyse o gerçekleşiyor. GRRM bizi dolandırıyor, ara sokaklara daldırıyor, arada bir biz kaybolurken şimdi dört şeritli otoyolda dümdüz gidiyoruz gibi.

Mesela Tyrion, kitaplar yalayıp yutmuş, çok zeki, zamanında hill tribe'ları birleştirmiş, Stannis gibi bir komutana karşı King's Landing'i savunmuş adam bu sezon sadece gülme unsuru olarak kullanılıyor. Kölecileri iyi tanıyan iki kişinin söylediklerini hiç önemsemiyor, fanatiklere sırtını dayıyor (en son bunu yapan Cersei, görüyoruz halini, ve Tyrion'u onla aynı seviyeye indiriyor).

Arya hikayesi o kadar mantık hatalarıyla dolu şekilde bağlandı ki konuşmaya değmez.

Daha yazacaktım ama boşa uzamasın, kitap olmadan ve kitabın yazarı senaryo danışmanlığı yapmadan o rafine tat olmuyor demek.

Son iki bölüm büyük savaş falan filan diye parayı dökmüş olsunlar da bari görsel olarak tatmin olalım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bence bu bölüm kötü değildi ortalama olarak. Arya ve Tyrion/Daenerys sahneleri kötüydü sadece.

Sıkıntı GRRM'nin yavaşlığında değil, Benioff ve Weiss adaptasyon işini iyi yapıyorlar (ilk sezonlar örnek) fakat yazarlık becerileri sıfırın altında. Kendi kendilerine kitaptan ayrılıyıp başka şeyler deniyorlar ve o denedikleri şey hüsran oluyor. Dizinin ilk 2-3 sezonunun iyi olmasının nedeni, kitaptan çok az ayrılmaları, fakat 4. ve 5. sezonda George Martin'in yazdığı yerleri değiştiriyorlar, senaryo vasatlaşıyor. İzleyici sayısı arttığı için pek umurlarında değil.

Dorne sahneleri kitapta var, fakat kitaptaki dorne senaryosunu baştan aşağı yok sayıp kendi kafalarından bir senaryo oluşturdular, izleyiciler sevmedi haliyle. Sonra da Dorne'u bitirdiler.

Arya sahnelerinin bu bölüm çıkan sonuçlanışı hariç hepsi kitapta var, fakat kitaptan ayrılıp farklı bir şekilde çektiler, sonuç hüsran.

Iron Islands senaryosunu da değiştirdiler, bundan da pek memnun olan yok. Euron Greyjoy'un yanında Joffrey, Ramsay falan sabi sübyan kalır, adam villain'in hası, dizide pek bir olayını göremedik.

Stannis'in kuşatmasını ve Riverrun kuşatmasını değiştirdiler, onlar da pek tutmadı. Blackfish burada yazılan gibi kimseye faydası olmayan bir adam değil, adam efsane. Fakat dizi bunu pek işleyemedi sanırm. Öldürülmesinin nedeni maliyet kısmak bence. Benzer nedenden bu bölüm ejderha da gösterilmedi tam.

Kitapta mesela oo Berric Dondarrion tekrar diriltildi veya Jon tekrar diriltildi o zaman herkes diriltilir diye bir düşünce oluşmuyor okurken. Hangi şartlar altında dirildikleri belli. Diziyi izleyenlerin çoğu ise 2 karakter dirildi diye şimidye kadar ki bütün ölen karakterlerin tekrar diriltilebileceği fikrine adapte olmuş durumdalar. İzleyici ve okuyucu kitlesi farklı tamam fakat dizinin bu altyapıyı iyi kuramadığını düşünüyorum, sıkıntı ondan kaynaklanıyor. 

Mesela yüzüklerin efendisinde Gandalf tekrar dirildi, Frodo ve Aragorn öldü sanıldı vs... kimse de çıkıp aa bunlar ölmediyse diğer ölen karakterler de ölmemiş olabilir diye teori kasmadı.

Benzer şekilde dizide karakterlerin yanlış yansıtılmasından dolayı geçen bölüm Waif'in Arya'yı öldürmeyip karnını bıçaklaması nedeniyle elli tane teori çıktı yok Arya aslında Jaqen'miş bilmemneymiş, Arya Waif kılığna girmiş falan, bu bölüm o teorilerin hepsi çöpe atılabildi neyse ki. Kitapta Arya'nın Bravoos plotu ne kadar iyiyse dizide o kadar kötü. Arya dizide sadece kalbur üstü dövüşmeyi öğrendi, bütün diyarın korktuğu faceless man ise dandik bir suikast örgütü gibi gösterildi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Saatlik ücreti en düşük oyuncu Arya olmalı ki sekiz bölümdür en çok onu izliyoruz. Hani tek bölüün yarısında anlatılacak olay 8 bölümdür sakız edildi. Ya da dizinin içine bir Türk karıştı, uzatıp duruyor. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@eldrun : Dediğin gibi, sürekli bir vasatlaşma içerisine girdi dizi.. Hala izleniyor, izlenmiyor değil ama dizinin en karizmatik elemanlarından Tyrion'un "knock knock" esprileri ayarında espri yapan, tuttuğu işleri beceremeyen bir ayyaşa dönüşmesi üzücü. 

Kitap okumayan biri olarak kimi gördüysem dirildi, demek ki artık ölümleri çok da sallamamak lazım mantığına geçtim... Ye pıçaa, düş bilmem kaç metreden, o halinle koşturarak bir yere git, katilin başına gelsin ama senin yerine başkasını öldürsün, pencerelerden atla derken Jackie Chan filmine döndü mevzu... Faceless Man hakikaten bi tane sabiye söz geçiremedi... 

Euron Greyjoy'un villain olması bir yana, adamı görünce hatırlamadım bile, kimdi neydi hiç kasmadım yani... 

Ne yapsak, bu saatten sonra kitaba mı başlasak ? :) 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Dizi genel olarak uzatiliyor basindan beri diyorum, hizli giden bir dizi olmadi (sezon sonlari haric...), Arya'nin egitimli suikastci olusunu da anlatmak icin bu kadar bolum harcamaya gerek yoktu zaten dizinin su ana kadar anlattigini da 6 degil 3 sezonda da anlatabilirlerdi.

Blackfish dizide kalan saglam iyi karakterlerden biriydi onu hemen harcamasalar iyiydi gerci belli olmaz o da cikar gelir ...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Euron Greyjoy'un villain olması bir yana, adamı görünce hatırlamadım bile, kimdi neydi hiç kasmadım yani... 

Ne yapsak, bu saatten sonra kitaba mı başlasak ? :)

Euron diziye yeni geldi, abisi Balon Greyjoy'un ölümüyle... hatırlanmaması normal. Fakat herifin yaptıkları ve amaçları falan korkutucu. Valyria'ya giden dönemiyor niyese, bu herif gitmiş dönmüş, Valyria çeliğinden armor bulup üstüne giymiş tabi oraya gittiği için. Westeros'ta millet valyria çeliği kılıçla övünür bu herif zırh bulmuş, kimsede yok böyle bir şey. Kardeşi Aeron, zırhı görünce şok oluyordu zaten, bir de Euron'un Valyria'ya gittiği için delirdiğini düşünüyor. Ayrıca ejderha kontrol edebileceği söyleniyor, söylenti bu tabi fakat bir tane horn bulmuş bu iş için... Şöyle bir söz var, Balon was mad, Aeron is madder, and Euron is maddest of them all. 

Hocam game of thrones evrenini sevdiyseniz ve olayların detaylarını merak ediyorsanız, karakterlerin kafalarından geçen düşünceleri (grrm'nin önemli bir özelliği bu, bazı karakterlerin gözünden bakıyoruz olaylara, gerçekten ne düşündüklerini görüyoruz.), içlerinde yaşadıkları çekişmeyi falan merak ediyorsanız  kitapları tavsiye ederim. Ben 3.sezon bittikten sonra başlamıştım kitaplara, gayet memnun kaldım. Karakter point of view'ları sayesinde izlediğim şeyin aynısını okuyormuşum hissi olmadı. Mesela Valyria'nın yok oluşu hikayesinin detayları esas olarak Arya'nın bravoos bölümlerinde geçiyor, dizide Jaqen olarak gözüken, kitapta Kind Man olan kişi Arya'ya faceless man'in nasıl ortaya çıktığını anlatıyor, Valyria'yı falan anlatıyor. Arya dizidekinin aksine kitapta görev verilen suikastlerde başarılı oluyor güzel yöntemler bulup. (dizide arya insanlıktan çıkmış soğuk kanlılıkla suikast yapıyor izlenimi verdirmemek için başarısız yaptılar sanırım.)

Fakat sonuçta kitap ve sayfa sayısı fazla, evreni çok sevmediyseniz sıkılabilirsiniz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

kitap borazan şıpoylır

kitapta o üzeri rün dolu acaip metalden borazanı kullanmak için ayrıca adam falan da getirdiği yazıyor. Hatta kitapta krallık seçimini de öyle kazanıyor; ejderhaları bu borazan ile kontrol edeceğim ve bütün westeros'u fethedeceğim diye..

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim de en heyecanla izlediğim bölüm olabilir 6 sezondur, çok iyiydi.

Savaş sahnelerini göstermeden bile kesip atıyorlar diye yakınıyorduk dizi başladığından beri. İlaç gibi geldi walla.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bariz braveheart cakması bi bölüm olduğunu saymazsak (kalkan olayı da 300den) ve tabi ki bazı abartıları.. son 8 bölümdür türk dizisi mi izliyorum sorusundan kurtarıcak bi bölümdü..

Muhtemelen herkesin "give it to me baby" "oh it feels so good" hype ından ötürü ben daha çok eksilere odaklandım izlerken. Ve pff hayatınızda savaş filmi mi izlemediniz lan cahil sürüsü falan gibi ifadeler kullandım ayılan bayılanlara yönelik.. Ama tabi ki sezonluk bi diziden film kalitesinde kareler çıkması çok güzel bi olay, aslında tabi bu şekilde değerlendirmek lazım..

Lakin.. :

Sansanın köpek muhabbetini duymamış olmasına rağmen 7 gündür açlar ramsey benim kulaklar cok sağlamdır raconu hafif gereksiz olmuş..

Dev kardeşimiz neden simitci gibi elleriyle savaşıyor adam onca yıldır bi balta ve kalkan yapamamış mı kendine..

Ayrıca 62 ayı adalının falan da biraz daha detaylandırılmasını beklerdim, böyle ajax falan gibi elemanlar cıkıcak oh yeah dicez sanıodum..

Son bölümde ne olacak ya diyen arkadaşlar içinde bişiler sallim:

Şimdi bu herifler sezon finallerinde twist koyacaz diye neredeyse yönetmeni falan öldürecekler, bu doğrultuda düşünürsek benim beklentim kızıl teyzenin sanrılarla memişlerinin hoplaması ve kendisinden geçerek köpek dışkılarından ramseyi dirilterek beraber winterfellden kaçması yönünde olacaktır.. Ote yandan butun bunlardan habersiz savas yorgunlugundan uyuyamamis olan john kalede gezinirken littlefingerin sansayi fingerladigina sahit olur ve olaya el atmak icin boguk sesiyle konusmaya calisirken felc gecirir.. Seyirci oha ya bu kadar da olmaz diyerek 7. Sezonu bekler..

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu Sansa salagi neden Tully'lerin gelecegini gizledi? Bu kismi tam anlayamadim. Littlefinger kaypak bir adam oldugu icin Jon karsi cikar diye mi?

NTV web sitesi de sabah sabah direkt spoiler haber cikarmis, "Intikamin faturasi agir oldu" diye. Hiyarlar, haber okumaya gidiyorum spoiler yiyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Güzeldi bu bölüm. 

Little finger ile gelen House of Tully değil yalnız. Onların flag ları balıklı bir şey . Bu kuş amblemi vardı. House Arryn bunlar. Zaten Tully lerin Littlefinger a ihtiyacı yok . 

Littlefinger kimseye beleş yardım etmez, ne istedi acaba? Aslında Balton ile uğraşmamak bile çıkarına ama yetmez ona bu .

Tully yardım etmeyerek hata yaptı. 

Master ların Danerys e saldırdığı bölüm saçma olmuş bence. Bilmiyorlar mı karşı tarafın gücünü , ejderhalar olduğunu? Belki horseman 'in geleceğini bilmeyebilirler ama zaten ejderha yeterdi.

Bu eski savaşları zaten anlamam. Niye önceden anlaştıkları saatte bir yerde buluşuyorlar? Niye çakallık olmuyor?

Mormon ların ufaklık yine bir sahnede göründü ama çok ters baktı, herkes tırsmıştır.

Jon 'da bir salaklık var ama çözemedim. Kardeşinin ellerinde olduğu belli. Bir numara çekecekleri, öldürmeden bırakmayacakları belli. Bunu hesaplamadan niye gittin ? Niye hemen tuzağa atladın?

Savaş sahnesi çok iyi çekilmiş. Filmlerde olmuyor böyle , dizilerde zaten sırıtıyor.

Öncesinde "beni tekrar diriltme" demesi herhalde işe heyecan katmak için. :Her öldüğünde diriltirse heyecanı kalmaz. 

Zaten gerek kalmadı. Spoiler yedim birinden.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şimdi önümüzdeki bölüm Littlefinger'ın Rohan ordusu gibi tepede belirmesini bekleyeceğim. :zuh:

:baba:

Sansa'nın lafını dinlemedin al bak noldu şimdi. Littlefinger olmasa zıçmıştın.

You know nothing Jon Snow cidden. :mrgreen:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
5 5

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok