Otomobil Hakkında Her şey
6 6

Bu konuda 3.892 mesaj var

fren hidroliği değiştir usta dediğinde sanayide yüzüne ters ters bakarlar.

kimsede gidip fren hidroliği değişiyim demez kolay kolay.

200 - 300 tl hidroliğe verecekte 500-600 lirada işçilik verecekte fln filan. bizim milletin işine gelmez.

bildiğim kadarıyla üstten doldurup teker merkezlerinden boşaltarak abs pompasına fln hava yaptırmadan değişmek gerekiyor.

ustayada angarya gelir uğraşmaz 

teker fren merkezinde bir sorun varsa tekerdeki hidrolik hortumu pense ile ezip merkezi söküyorlar  . sonra merkezi takıp sadece o tekerden hava alıp kapatıyorlar. üsttende eksilen kadar hidrolik ekliyorlar. hoop bitti yallah.

hidrolik içine nem çektiğinden frenler ısınınca içinde kabarcıklar oluşmaya başlıyor ve fren sistemi hava yapmış gibi zayıflama eğilimi gösteriyor. peki fren hidroliği değişmezsek neden fazla sorun çıkmıyor. bence fren çok aşırı kullanılmadığı için hidrolik kaynama noktasına gelmiyor ve sorun oluşturmuyor. çok acemi şöförseniz ve çok uzun inişlerde çok fazla fren kullanırsanız muhtemelen fren sorunu yaşarsınız ve tutmaz. araç yüklüyse özellikle sorun çıkma olasılığı yüksek.

bi dükkanda görmüştüm. hidroliği çekip test eden bir cihaz var . hidrolik içindeki nemi gösteriyor. yeşil turuncu kırmızı lambalar var üzerinde . ne kadar doğru ölçer bilemem. biraz çin malı gibi geldi cihaz çok inceleyemedim. ama düzgün çalışsa güzel cihaz.

şanzıman olayında o yağ bence değişecek. 200-300 bin km fln yağ dayanmaz gerçekçi olalım. bu fren hidroliği gibi değilki. dişliler ve balataların arasında dolanıp zorlanıyor. sıcaklığı baya bi yükselip soğuyor fln. şanzımancılar 50 - 60 bin km diyolar tam otomatiklere.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
13 hours ago, Mr.Smith said:

şanzıman olayında o yağ bence değişecek. 200-300 bin km fln yağ dayanmaz gerçekçi olalım. bu fren hidroliği gibi değilki. dişliler ve balataların arasında dolanıp zorlanıyor. sıcaklığı baya bi yükselip soğuyor fln. şanzımancılar 50 - 60 bin km diyolar tam otomatiklere.

değişecek tabi ki... hiç yağı değişmeyen şanzıman 200k km gider ama ömrü orda son bulur. arabayı sıfır alıp bu km'leri görmeden satan adamların pek umrunda olmuyor tabi, sonraki sahipleri çekiyor ceremesini. halbuki düzenli yağı değiştirilen ve hararet görmeyen şanzıman rahat 500k km gidiyor.

not: tam otomatiklerden bahsediyorum. dsg gibi 100k da geberen şanzımanlara değişmiyorum hiç.

Mr.Smith beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 12/29/2023 at 22:05, Mr.Smith said:

şanzıman olayında o yağ bence değişecek. 200-300 bin km fln yağ dayanmaz gerçekçi olalım.

300bin km'ye gelene kadar şanzıman yağını değil de aracı değiştirmek daha mantıklı olur sanki :)

snc-tr and Mr.Smith beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 12/31/2023 at 4:33 PM, Najaz said:

300bin km'ye gelene kadar şanzıman yağını değil de aracı değiştirmek daha mantıklı olur sanki :)

avrupada yaşıyorsan dediğin mantıklı. tr'de 1 araba alabiliyorsan ölene kadar sürüyorsun zaten bu ekonomide, ne kadar iyi bakarsan o kadar karlı çıkarsın.

Mr.Smith beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
17 minutes ago, Hugh Bullet said:

eh... 55 mph gibi saçma sapan hız limitlerinin böyle bir olaydan çıktığı belliydi zaten. aklı selim adam 55'le falan gidilmeyeceğini bilir o yollarda. amerikada yaşarken çok küfrettiğim yer olmuştu bu yola bu hız limiti koyulur mu ya ne alaka gibisinden... havaalanı gibi yol var, gittiğin hız 55-65 mph. saçmalık.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
16 hours ago, TiesTorN said:

havaalanı gibi yol var, gittiğin hız 55-65 mph. saçmalık.

ustune bir de amerikan arabalari V8 motorlu canavarlar. hakikaten tam bir sacmalik.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@infestor @TiesTorN Dogrusunuz, haklisinız ama  saatte 55 mil hız ve benzin harcama oraninin en marjinal noktasi oldugu icin secilmis. Ve kazalarin da azaldigi  gorulunce oyle kalmis. Simdilerde hiz sinirinin 70 ve 75 oldugu yerlerde var.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ara ara denk gelince kaza videolari izliyorum, araclarin "suratli" denemeyecek hizlarda bile ne hale geldigini gorunce otomatikman benim hiz limiti olusuyor... 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

bilinçli olmak lazım... sürdüğün araca göre değişir. altındaki aracın ne olduğunun farkında olmayan kekolardan geliyor başımıza ne geliyorsa. adam tofaş sürüyor 140-150 ile gitmeye çalışıyor... mal mısın birader. senin neyine o hızlar. ben tofaş ile 80-90'ı geçmiyorum.

bmw merso süren adamın da 100 km ile gitmesi saçma mesela. 140-150 gayet ideal bu araçlar için. daha üstü gereksiz zaten. ha 140-150 ile bir yere çarpsan muhtemelen yine geberirsin de, en azından bu araçlarda ani manevra ve fren yapabiliyorsun güvenli bir şekilde. tofaş gibi tenekelerde öyle bir şansın da yok.

amerika yolları bana hep tr'den daha güvensiz gelmiştir çünkü sabit ve yavaş bir hızla tren gibi gidince insanın uykusu geliyor. kaç defa uyuklamamak için kendimi zor tuttuğumu bilirim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 1/4/2024 at 10:28 PM, TiesTorN said:

amerika yolları bana hep tr'den daha güvensiz gelmiştir çünkü sabit ve yavaş bir hızla tren gibi gidince insanın uykusu geliyor. kaç defa uyuklamamak için kendimi zor tuttuğumu bilirim.

kesinlikle aynı şeyi düşünüyorum. zaten amerika'daki sürüş deneyimi le türkiye'deki o kadar farklı ki.

amerika'da her şey en gerizekalı insanın bile yola çıkabileceği şekilde tasarlanmış, aşırı derecede kurallara riayet ediliyor. o yüzden otoyolda mal gibi trenin vagonları gibi sabit hızda gidiyorlar.

iyi bir amerikalı sürücüyü istanbul'da araba sürmek zorunda bırakın, çok ciddi söylüyorum, ya oturur ağlar ya da aracı yolun ortasında terk edip kaçar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Amerikada bizim türkler bu alışkanlıkları bırakmadan araba sürünce çok ceza yiyorlar. Sizleri bilmiyorum ama benim çevremde ceza yememiş adam yoktu :D 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

valla abd'yi bilmem ama ben danimarka'da nine gibi suruyorum ozellikle sehiricinde. cezalari gectim her donuste bisikletli cikma ihtimali cok yuksek. bi de burada herkes kopek gezdiriyor ve tabii ki de bunlardan biri kadinin elinden kacip onume atladi. iyi ki nine gibi suruyordum. aninda durabildim. sonra gitti itoglu it yandan gecen bisikletliyi pacasindan kapti :) zaten bu sebeple yola atlamis mahluk.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, JardeL said:

P90505742-the-new-bmw-5-series-sedan-inf

Gecen yolda gordum bunu, guzelim 5 serisi ne hale gelmis... :icon_dead:

yeni 7 serisinden çok daha güzel bence... o ne öyle tam bir ucube.

muhtemelen 7'ye gelen ağır eleştiriler sonrası 5'in tasarımını değiştirdiler biraz, özellikle ön tarafı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Mesaj tarihi: (düzenlendi)

8 hours ago, JardeL said:

P90505742-the-new-bmw-5-series-sedan-inf

Gecen yolda gordum bunu, guzelim 5 serisi ne hale gelmis... :icon_dead:

tenor.gif

bence en guzel 5 serisi E39:

e39-m5.jpg

7 serisinde de E38 kasa

P90184635-bmw-7-series-saloon-third-gene

infestor tarafından düzenlendi
Atrin beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ya bakımlar hakkında bir sorum olacak. bizim golf 7 15.000km de bir yada yılda bir bakım yaptır diyor. Geçen uyarı verdi bakım geldi diye. baktım 3.500km yapmışım ama 1 yıl olmuş. bence yaptırmasam olur gibi geliyor. arabanın garantisi de bitti zaten. siz ne düşünüyorsunuz bu konuda.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
50 minutes ago, stardust said:

@Atrin kesinlikle yaptırma. Tam sentetik kaliteli yağ koyuyorsan 15 bin km’den önce yağ değiştirmek israf ve ziyan.

Yağ tam olarak ne koydular bilmiyorum. VW yetkili servis yapmıştı son bakımı. Bana da yaptırmamak daha mantıklı geliyor ama google ikiye bölünmüş durumda. yap ve yapma diyenler.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
6 6

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok