Otomobil Hakkında Her şey
6 6

Bu konuda 3.869 mesaj var

doğan kabak klasik ''youtube fenomeni'' oldu. ciddi birşey beklememek lazım bu saatten sonra ondan. 

otopark.com daki and ile çektikleri ilk tanışma, sohbet videosundaki adam ile alakası yok. baktı milyon takipçi, milyon izlenmelerde para var o yöne yöneldi.

Thustu and Hamso beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

tarcanlar expertiz

ben emniyet kemerlerinin hava yastığı patlayınca kullanılmaz hale geldiğini bilmiyordum.

bu şekilde bir çok video daha var. adam gibi kontrol ettirmeden ikinci el araç alınmaz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 hours ago, emre666 said:

ben emniyet kemerlerinin hava yastığı patlayınca kullanılmaz hale geldiğini bilmiyordum.

Emniyet kemeri kullanılmaz hale gelmiyor, aktif gergili emniyet kemeri varsa belki bu özelliğin kazadan sonra tekrar kullanılması için değişmesi gerekiyor olabilir, yoksa kemer yine kemer olarak çalışıyor. Bir şey çalışmıyorsa emniyet kemerinin oradaki airbag çalışmıyordur.

Whooosh tarafından düzenlendi
TiesTorN beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

emniyet kemerleri kaza anında hava yastığı sistemi ile beraber çalışıyor. sensörler ile gelen bilgi sonucu hava yastıklarının pimlerini ateşlediğinde emniyet kemerlerinin sistemi de aktif hale geliyor. pim patlıyor hava yastığı açılıyor. aynı zamanda emniyet kemerleri de kilitleniyor ve darbeyi önlemek için iyice sıkılıyor. 
kaza sonrası aracın beynine emniyet kemeri pimlerinin patladığı bilgisi giderse bu bilgi silinemiyor. ancak üretici firma tarafından ünitenin değişmesi gerekiyor fakat buna yanaşmıyorlar. 
bundan dolayı arabada darbe hafif bile olsa fakat hava yastıkları açılıp emniyet kemer güvenlik sistemi açılırsa araç otomatikman pert oluyor. 
ben en son bu durumu yaşadım işte. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
4 minutes ago, jackjoker said:

kaza sonrası aracın beynine emniyet kemeri pimlerinin patladığı bilgisi giderse bu bilgi silinemiyor. ancak üretici firma tarafından ünitenin değişmesi gerekiyor fakat buna yanaşmıyorlar. 

Yetkili servis bu değişimi yapmıyor mu ? Yaparken de hatayı silmiyor mu ?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
18 dakika önce, Atrin said:

Yetkili servis bu değişimi yapmıyor mu ? Yaparken de hatayı silmiyor mu ?

Ben onu yetkili servise sordum. Hayır dediler. Arabada her bilgiyi beyinden silebiliyorlar ancak emniyet kemeri ve airbag bilgisinin patladığı, açıldığı bilgisini silemiyorlar. Fransa fabrikası kaldırabilirmiş ama bu da resmî olarak tercih ettikleri bir durum değilmiş. ( can güvenliğini tehlikeye atma durumu ) hatta bu konuda çok katıdır üretici fabrikalar dedi servis. Bundan dolayı araba da çizik yok ama sensör patla bilgisi gönderirse airbaglere, geçmiş olsun o araba pert e çıkar. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

sanayiye gidin 2dk da silerler ya inanmayın böyle yetkili servis safsatalarına. adamlar kodlayamadığı airbag beyninin eeprom'unu çıkarıp ayrıca bir cihaza bağlayıp yeniden kodlayıp 0layıp yerine tekrar lehimliyorlar. sanayide her şey mümkün.

infestor beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 dakika önce, TiesTorN said:

sanayiye gidin 2dk da silerler ya inanmayın böyle yetkili servis safsatalarına. adamlar kodlayamadığı airbag beyninin eeprom'unu çıkarıp ayrıca bir cihaza bağlayıp yeniden kodlayıp 0layıp yerine tekrar lehimliyorlar. sanayide her şey mümkün.

senin dediğini yapanlar varmıdır bilmiyorum ben duymadım. eğer öyle olsaydı piyasada emniyet kemerlerine direnç takıp kandırma yoluna gitmezdi millet. beyini yeniden programlar o şekilde kullanırlardı. ben kaza sonrası soruşturdum ama hiç biri bu bilgiyi ünite değişmeden yapamayacaklarını söylediler. kullanırsın elbette ama o sistemi bypass ederek. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sürücü ve yolcu Airbag içerisinde aracın guvenlik sınıfına göre 1 yada 2 ateşleyici bulunur. Kazanın şiddetine göre tek veya sıralı olarak bunları patlatır. Ayrıca ön Airbag patladığı zaman eğer emniyet kemerleri de aktif kemer ise onlarda da ateşleyici patlar. Bu atesleyicinin önünde 8-9 adet bilya bulunur ve bir salyangoz yuva içerisinde hız kazanarak ilerlerler. Sonra kemer kumaşinin bağlı olduğu makara ucunda bir türbin pervanesi bulunur. Bu pervaneye bilyalar sırayla tıkır tıkır vurur ve kemer geri sarmaya başlar. Bu şekilde yolcuyu ideal oturma şartlarına getirir ve yüzüne yada vücuduna patlayacak olan hava yastığının zarar vermesini engeller, zira gerilen kemer vücut ile koltuk arasındaki boşluğu alır.

Hava yastiklarinda, yastığın sönmesi için zayıf dikişli delikler veya şişme sonucu oluşan basınç nedeniyle patlayan ince memberanlar bulunur. ayrıca propelgol denilen aspirin boyutunda katı yakitlarin tamamı patlayıcı içerisinde yanıp gaza dönerler.

Bir de kaza sonrası ekspertizlerde hava yastığı patladiysa neden, patlamadiysa neden bilgilerini G shock vs kaydeden, genelde de vites kolu ile kolçak arasında yer alan Airbag ECU bulunur ki bu bilgiler yanlışım yoksa 1 kez programlanabilen ve sonrasında sadece okunabilen bellekte muhafaza edilir.

Bu bağlamda tarcanlar videolarını izlerken, başka ustaların yaptığı tamir vb. yorumlarını gerçekten anlamıyorum, zira bu hava yastıklarının patlayicisi vs stok ömürlü, belli gramajda, yastığa özel parçalar, yastıklar katlama şekli gireceği kaba göre düğüm olmamaları için özel(origami sırası) ve zaten patlamada sistemsel olarak gördüğü zararlar vb. düşününce nasıl tamir ediliyor anlamıyorum. Bana sorarsanız yerlerine sokuşturulup bırakılmış ürünlerdir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
15 dakika önce, Hamso said:

Sürücü ve yolcu Airbag içerisinde aracın guvenlik sınıfına göre 1 yada 2 ateşleyici bulunur. Kazanın şiddetine göre tek veya sıralı olarak bunları patlatır. Ayrıca ön Airbag patladığı zaman eğer emniyet kemerleri de aktif kemer ise onlarda da ateşleyici patlar. Bu atesleyicinin önünde 8-9 adet bilya bulunur ve bir salyangoz yuva içerisinde hız kazanarak ilerlerler. Sonra kemer kumaşinin bağlı olduğu makara ucunda bir türbin pervanesi bulunur. Bu pervaneye bilyalar sırayla tıkır tıkır vurur ve kemer geri sarmaya başlar. Bu şekilde yolcuyu ideal oturma şartlarına getirir ve yüzüne yada vücuduna patlayacak olan hava yastığının zarar vermesini engeller, zira gerilen kemer vücut ile koltuk arasındaki boşluğu alır.

Hava yastiklarinda, yastığın sönmesi için zayıf dikişli delikler veya şişme sonucu oluşan basınç nedeniyle patlayan ince memberanlar bulunur. ayrıca propelgol denilen aspirin boyutunda katı yakitlarin tamamı patlayıcı içerisinde yanıp gaza dönerler.

Bir de kaza sonrası ekspertizlerde hava yastığı patladiysa neden, patlamadiysa neden bilgilerini G shock vs kaydeden, genelde de vites kolu ile kolçak arasında yer alan Airbag ECU bulunur ki bu bilgiler yanlışım yoksa 1 kez programlanabilen ve sonrasında sadece okunabilen bellekte muhafaza edilir.

Bu bağlamda tarcanlar videolarını izlerken, başka ustaların yaptığı tamir vb. yorumlarını gerçekten anlamıyorum, zira bu hava yastıklarının patlayicisi vs stok ömürlü, belli gramajda, yastığa özel parçalar, yastıklar katlama şekli gireceği kaba göre düğüm olmamaları için özel(origami sırası) ve zaten patlamada sistemsel olarak gördüğü zararlar vb. düşününce nasıl tamir ediliyor anlamıyorum. Bana sorarsanız yerlerine sokuşturulup bırakılmış ürünlerdir.

benim de bahsettiğimin daha teknik açıklaması olmuş. aynen katılıyorum. hatta bizzat yaşadığım için bu süreci tecrübe de ettim :)
zaten arabadan bu bilgiyi yok edemediklerinden perte çıkıyor araçlar. 
pert olan aracı satın alanlar da emniyet kemerlerine direnç bağlayarak sistemi bypass ediyorlar. aksi takdirde araba arıza kodu açık şekilde çalışmıyor. 
bu sistem eğer hiç patlamadıysa kaza esnasında ama hasar görürse fabrikasyon değişebiliyor. ancak bir kez bile tetiklense artık geri dönüşü yok. 
bahsettiğim de buydu. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
15 minutes ago, wazzap said:

Bana saçma geliyor airbaglerin tamir olamaması. 

saçma zaten, yukardakiler hep yetkili servis safsataları.

airbag sistemi dediğiniz şey aracın belirli noktalarına soketle bağlanmış yastık üniteleri, sensörler ve yastıklara sensörlerden gelen bilgiye göre sinyal gönderen bir beyinden oluşuyor. yastıkları yenileyip, gerekli parçaları sıfırlayıp beyni de kodladığınızda olay bitiyor. bu kadar teknik detaya girecek bir durum yok.

bizzat tecrübem var oradan biliyorum. belki her arabada aynı değildir kesin konuşmayayım o yüzden ama temel mantığı bu.

wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Aynen, senin de dediğin gibi Ties. Bu arabalar elektronik değil mi kardeşim? Düzeltirsin sensörünü, koyarsın yeni airbag'i, fabrika çıkışı gibi yaptırırsın, patlamamış gibi olur. Ne diye pert oluyor koskoca araba onu anlamıyorum. Almak istememek başka bir şey, pert olması bambaşka bir şey.

wazzap tarafından düzenlendi
TiesTorN beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Direksiyonun ortası sürücü airbagi ve tek parça numarasından oluşur, tedarik edilebilir bir alt parçası yoktur. Patlarsa komple değişir.
Değişmiş surucu airbagine mi tamirli diyorlar, yoksa yastığı katlayıp geri doldurulunana mi bilemiyorum ama, 2. Seçenegin pek tekrar patlama ihtimali yok.

3aff887d5d6e47753a6d9daa075e6292.jpg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
4 hours ago, Hamso said:

Direksiyonun ortası sürücü airbagi ve tek parça numarasından oluşur, tedarik edilebilir bir alt parçası yoktur. Patlarsa komple değişir.
Değişmiş surucu airbagine mi tamirli diyorlar, yoksa yastığı katlayıp geri doldurulunana mi bilemiyorum ama, 2. Seçenegin pek tekrar patlama ihtimali yok.

3aff887d5d6e47753a6d9daa075e6292.jpg

airbag soketi var orda, bağlayıp yoluna devam edebilirsin

tabi bazı direksiyonlarda komple direksiyonu değişmek gerekebilir o da ön kısmı yırtıldığı için ve direksiyon tek parçadan oluştuğu için. bu durumda direksiyonu değişir yine yoluna devam edersin, büyütecek bir şey yok :) 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Uluslararası standartlar nedeniyle belki bu konuda resmi olarak izin verilmiyor olabilir. Aklıma gelen bu.

Pert konusu ise sadece sigorta ile alakalı. Pert kararını sigorta veriyor sonuçta. Çok küçük, hasarsız denebilecek kazalarda bile hava yastığı patlayabiliyor. Çok örneği var. Bu tarz örnekte kasko olmasa kişi hava yastığını değiştirir kullanır.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sonuca bakarak kural oluşturmaya güzel bir örnek. Hava yastıkları patlayan araçların hurdaya çıkması çok yaygın demek ki hava yastığı patlayan aracın hurdaya çıkması gerekir. 

Tamamen tamir etmeye değip değmeyeceğiyle alakalı bir konu. Sigorta şirketi işine gelirse tamir ettirir etmezse hurdaya çıkarır. Aracın sahibi de zararı cebinden karşılıyorsa aynı kararı vermek durumunda. 

Hava yastıklarını tamir ettirmek pahalı, yastık açacak şiddette darbe almış aracın ağır hasar almış olma ihtimali çok yüksek. Haliyle çok az araç yastıkları açacak darbeye rağmen hala tamirata değecek değerde oluyor. Parçalar ve işçilik araç değer kaybettikçe değer kaybetmiyor, hatta maliyetleri daha da artıyor. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Direnç takılması mecburiyetten değil, ucuza geldiği için. Orjinal sıfır yada çıkma takılırsa dirence gerek yok.

Normalde emniyet kemeri ve airbag'lerin sealing'i bozulmadıysa iki sinyal kablosu arasında bir direnç gösteriyor. O direnç airbag'lerin patlamaya hazır çalışır durumda olduğu bilgisini aracın beynine gönderiyor. Patlama ile birlikte bu direnç bozuluyor. Tamir işlemi sırasında airbag'leri yeniden katlayıp yeni ateşleyici takıyorlar ve "airbag yok" hatası vermesin diye direnç ile kandırıyorlar. Direnç takılması bir sonraki kazada elden geçirilmiş airbag'lerin yeniden açılmayacağı anlamına gelmez.

Aktif gergili emniyet kemerlerinde ise hiç tamir yada değişim işine girmeden sadece direnç takıp geçiyorlar, çünkü nasıl olsa kemer yine düz emniyet kemeri olarak çalışıyor.

Ha şu olabilir adamlar kazadan sonra airbag'leri tamir etmez, olduğu gibi katlayıp geri sokar yada kesip atar, direnç ile de beyni kandırır, siz de araçta airbag var sanarsınız ama kaza sırasında hiç bir şey olmaz.

Dirençi bir sensör olarak düşünün, yani siz kazadan sonra oraya bir direnç koymazsanız beyni komple değiştirseniz dahi airbag yok hatası verir. Bunun hafızaya kaydedilmesi ile alakası yok, o başka mevzu.

Pelte çıkma mevzusu sigorta şirketi ile ilgili mali bir mevzu.8-10-12 airbag'li bir aracın ufak bir kazada bütün airbagleri açılırsa bunların hepsinin yenisi ile değişmesi + iç döşemelerin değişmesi + konsolun değişmesi + direksiyonun değişmesi +  kaza hasarı falan derken maliyet zaten neredeyse aracın pelt değerine ulaştığından sigorta şirketi "pelt" yazabilir. Bu araç kullanılmaz hale gelmiş, tamir edilemez, hurda oldu manasına gelmez.

Whooosh tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
7 hours ago, Deathknight said:

Pelt nedir yahu ? Pert olmasın... :icon_think:

7 senedir yurtdışındayım, o kadar yazdığıma dua edin. (Dua mıydı, duğa mıydı bile düşündüm bunu yazarken)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

belki aptalca bir sual olacak ama:

cam suyunda sonax, würth, liqui moly vb. gibi markalarin pahali urunlerini deneyen oldu mu? deger mi verilecek paraya?

infestor tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Belki... Kireçlenmeyi önleyici özelliği olduğu için olabilir.

Şahsi fikrim kesinlikle değmez. En ucuz neyse onu koyun geçin. Olurda nozzlelar tıkanırsa kireç çözücü ve iğne yardımıyla bir kaç saniyede açılıyor. Motordan su gelmiyorsa, ki son bakımdan önce benim motor kireçten dönmüyormuş usta temizleyip ilk hareketi verdirttikten sonra şimdi yine çeşme gibi akıtıyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben erikli pınar vs alıp koyuyorum. Veya evdeki arıtma suyundan alıp. Benzincilerdeki saf sular gereksiz pahalı. Hoş gerçi içme sularınında fiyatı arttı.

Thustu beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
6 6

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok