Nvidia GeForce RTX40 Serisi - Hopper/Ada Lovelace (2022-2023)
3 3

Bu konuda 941 mesaj var

Iddia sahibi .icini yirtip "yapmayin" denilen her seyi yapiyor (hem de su kablolar daha iyiymis diye reklamini yaptigi videoda) ama bir sikinti olmuyor.

https://www.youtube.com/watch?v=_z58lEnnX1k

Haksiz olugumu ispatlamaz diye devam ediyor tabi.

"Internet'te alternatif kaynaklardan kendi arastirmami kendim yapiyorum" cagi ne guzel.

Sikinti yasiyorum diye iddiayi ortaya atip fotograf paylasanlar "ya sikinti benim guc kaynagindaymis" dedikten sonra bir de "guvenebileceginiz guc kaynagi" sporsorlu video yaparlar.

epi tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

"Bukmeyin gardasim" guzel olmaz tabi. Gercekten bukunce sikinti varsa buna uygun bir kabloyla gelmeli, at ya..agi gibi karti kasaya sigdirayim derken bukenler olacak elbette. Apple'in iPhone'daki "you're holding it wrong" hikayesi burada islemez, yangin tehlikesinden soz ediyorsan onlemini alacaksin.

Ama linkte de dityor:

In itself, the connector should not be the issue. We did some testing.

The connector is designed to pass that maximum wattage of even 600W.

Out of the tens of thousands of 4090 graphics cards now sold, three users have reported their connector melting down

The problem (we think) is mostly be found in the position where the connector resides and the way and where people try to bend it into place.

As with any power cable, bending the cable of the 16-pin adapter too much, either vertically or horizontally, can cause the terminal to come loose and mess up the way the two pieces fit together. 

Guru3d cikip da bunu bu sekilde onaylayana kadar yok efendim bu anca 450W'a gore tasarlanmis, yok bu yuku kaldirmiyormus, yok Intel bunu nvidia'ya komplo olarak yapmis gibi "kaynak .otum" iddialar...

Infowars cagi.

(Ben de illuminatide oldugum icin bu kadar tepki gosteriyorum)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
8 saat önce, TiesTorN said:

bu işin en temizi, tüm sistem için geçerli olmasa da, sadece vga hattını 24v yapmaktır. sorunu kökünden çözer.

ekran kartının kutusuyla güç adaptörü birlikte gelsin.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
12 hours ago, TiesTorN said:

bu işin en temizi, tüm sistem için geçerli olmasa da, sadece vga hattını 24v yapmaktır. sorunu kökünden çözer.

Modern laptoplardaki harici ekran kartları laptop prize takılı olduğunda elektriği doğrudan laptop adaptöründen alıyor. Yani hali hazırda mobil gpu'lar 19-20 volt ile çalışıyor.

Masaüstü ekran kartlarına 24v desteği getirmek çok zor olmasa gerek, güç kaynağı tarafında desen böyle bir şey yapıyoruz adamlar balıklama atlarlar. Yeni güç kaynakları satmak için al sana miss gibi sebep.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Öffff...

https://videocardz.com/newz/nvidia-tells-board-partners-to-collect-geforce-rtx-4090-cards-affected-by-melting-16-pin-power-adapter

Nvidia neden böyle arada saçmalamak zorunda yahu?

İki nesil önce Turing'de fiyatlarda saçmalamıştı, 4 nesil önce Maxwell'de 970'in bellek mevzusu, Kepler'in sürücü desteğinde saçmalaması ve Titan'ın fiyatı, Fermi'nin bizzatihi çıkışı ve durumu, GTX200 ve 9800gtx dönemindeki saçmalıkları... Her iki nesilde bir saçmalaması şartmış gibi davranıyor. Şimdi de güç tüketimi, güç kablosu, güç girişi, zaten geçen hafta da 4080 12 gb denen garabeti iptal etmişsin. Sunum bile bir garipti. Nedir bu yani? Anlayan beri gelsin.

Edit: Amd'nin sağlam bir darbe vurması şart. Navi ile güzel bir ivme yakaladı. RX6000'lerle güzel işler yapabileceğini de gösterdi. Ama yetmez. Bu sefer sağlam bir şamar atmalı Amd. Hem Ray Tracing işini hem DLSS'e rakip sunma işini hem de enerji verimliliğini geliştirmesi lazım. Onu da yapabilir gibi görünüyor. Yapsa da en azından Nvidia'nın biraz aklı başına gelse.

mamad tarafından düzenlendi
rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu son linkteki bigiler dogruysa oyle gozukuyor ki

• Yeni guc kaynaklarini kullananlarda sikinti yok.
  • Sikinti Nvidia'nin 4x 8-pin adaptoruyle yasanabiliyor.
  • Anladigim kadariyla adamlar "eski guc kaynaklari biz bunu besleriz der ama tek tek kanallarin nefesleri yetmeyebilir, biz bunu 3 yerine 4 8-pin'e baglayacak bir adaptor verelim, kart 4 kanaldan beslensin, tolerans yuksek olsun, eski guc kaynaklariyla da sikinti cikmasin" diye dusunmusler. (Sahsi tahminim)
  • Fakat bu 4x 8-pin adaptorunun 12VHPWR baglantisi bukuldugunde binde bir de olsa sikinti cikartabiliyor. (Tekrar edelim: bu son linkteki bigiler dogruysa)

Netice

• Eger dogruysa nvidia'nin buna sahip cikmasi gerekir.
  • Eger bu linkteki bilgi de yanlis cikarsa ve sonuc "sorun 4x 8-pin adaptoruyle yasaniyor cunku baglandigi eski guc kaynaklari zamanin standartlarini duzgun takip etmemis, sorun guc kaynaklarinda, yaptigimiz testlerde su su ve su guc kaynaginda sikinti yasandigini gorduk" derlerse aynen suraya doneriz:

15 hours ago, epi said:

Sikinti yasiyorum diye iddiayi ortaya atip fotograf paylasanlar "ya sikinti benim guc kaynagindaymis" dedikten sonra bir de "guvenebileceginiz guc kaynagi" sporsorlu video yaparlar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
5 hours ago, wazzap said:

Guzel giydirmis:

Those who are now beating up on the new 12VHPWR (although I don’t really like the part either) may generate nice traffic with it, but they simply haven’t recognized the actual problem with the supposedly fire-hazardous and melting connections or cables. Even if certain YouTube celebrities are of a different opinion because they seem to have found a willing object of hate in the 12VHPWR once again: This connection is actually quite safe, even if there are understandable concerns regarding the handling.

Angertainment.

“Kart kaldirabileceginden cok cekiyur” veya “ya o yeni port bastan bozuk zaten” degil sorun. Eski tip guc kaynaklariyla kullanilsin diye verilen ara kabloda sikinti var. Gidip 4090’lu yeni sistem (atiyorum Alienware Aurora R15) alanlarin hayatlarinda gormeyecegi bir problem.

Tabi nvidia’nin buna sahip cikmasi ve o parcayi yenilemesi gerekir. Ve bastan bu hatayi yapmamalari gerekirdi.

Rekabet icinde urunun son halini AMD bilemesin de ona gore kart hazirlayacak vakti olmasin diye partnerlerden bile kart bilgilerini sakladiklari icin bazi isler son gunlere kaliyor. EVGA’nin da yollari ayirmasi o yuzden, “move fast, break things” yaklasimiyla “biz ince dusunur bol test ederiz” bir arada bir yere kadar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Nvidia az saçmaladım, biraz daha saçmalayayım diyerek sürücüde de batırmış. 27 Ekim tarihli WHQL olarak sunulan 526.47 sürücüsü çeşitli sorunlara sebep oluyor. Bende de notebookun parlaklık ayarı en yüksekte kaldı, değiştiremiyordum. Optimus açıkken, yani dahili gpu çalışırken değiştirilebiliyordu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
4 hours ago, mamad said:

Nvidia az saçmaladım, biraz daha saçmalayayım diyerek sürücüde de batırmış. 27 Ekim tarihli WHQL olarak sunulan 526.47 sürücüsü çeşitli sorunlara sebep oluyor. Bende de notebookun parlaklık ayarı en yüksekte kaldı, değiştiremiyordum. Optimus açıkken, yani dahili gpu çalışırken değiştirilebiliyordu.

Bundan bir önceki sürücü paketi de Cyberpunk 2077 dahil birkaç oyunda ciddi sorunlara yol açmıştı. O yüzden hızlıca 526.47'yi çıkarttılar ama demek ki kaş yapayım derken göz çıkartmışlar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

526.47 yeni çıktı. Çıkar çıkmaz yüklemek hata bence. Ben 522.25'teyim. Bu sürücü oyunlar için konuşursak; pascal'lar dahil olmak üzere turing ve ampere mimarili kartlarda genel olarak bir performans artışı sağlıyor. Kartına, oyununa, çözünürlüğe göre değişmekle birlikte %1,6 ile % 24 arasında bir performans artışı söz konusu. İstisnai bir ya da iki oyunda performans düşüşüne de sebep olabiliyor. Cyberpunk 2077 için de harita görünümünde bir soruna yol açıyor. Ama onun için de manual bir fix var nvidia'dan.

https://www.techpowerup.com/review/nvidia-geforce-522-25-driver-analysis/

ZvAnA tarafından düzenlendi
MilesTeg beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
13 saat önce, mamad said:

526.47 ile bildirilen en kritik hatalardan biride GPU Boost clock maksimum hıza çıkıyor herhangi bir oyuna girince . ancak oyunu kapayıp windows'a dönünce max boost clock yine maksimum da kalıyor. Bilgisayarı yeniden başlatana kadar da bu şekilde askıda kalıyor. Nvidia uzun zamandır bu kadar problemli bir sürücü çıkarmamıştı.
Bu arada bende 522.25 kullanıyorum ve memnunum. Son çıkan sürücüyü yüklemesin kimse. 

jackjoker tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ben yüklemedim son driver'ı. o yüzden sorunları ben yaşamadım.

ancak yeni driver çıkınca öncelikle şu forumda ki geri bildirimleri okuyorum.

https://forums.guru3d.com/threads/nvidia-geforce-526-47-whql-driver-download-discussion.445220/

bu forumda yazılanlar da açıkca yeni driver'ı indirmeyin diyor. 

ben uzun zamandır zaten nvidia'nın kendisinden driver indirmiyorum. genellikle guru3d de çıkan ve aynı driver'ın "clean version" olanlarını indiriyorum ki driver dışında gereksiz ıvır zıvır yüklenmesin. 522.25 ile oldukça stabil ve sorunsuz bir şekilde gidiyor şuan. 

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Studio Driver'larini kullaniyorum, en son 522.30. Bunu is icin kullananlarin da kurdugu driver serisi oldugu icin cekinmeden kuruyorum. "3 fps artisi  5 gun erken alayim" diye kasmiyorsaniz bunu kullanmanin bir eksisi olmamasi lazim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Igor "herkes .otunden uyduruyor, asil sorun bu" dedikten sonra Gamers Nexus "bizdeki kablolarin Igor'un anlattigiyla alakasi yok" dedi.

https://www.youtube.com/watch?v=EIKjZ1djp8c

Boylece:

1. Bu konuda hic kimsenin soyledigi bir digerininkini tutmamis oldu.

2. Igor da dahil kimse sorunu tekrarlayamamis oldu.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

RTX 4090'ın bu güç kablosu problemleri tam olarak "Paran mı var derdin var" sözüne örnek olmak için oluşturulmuş. 3090'a iyi bakmaya devam.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
5 hours ago, rammstein said:

Şimdi de PSU tarafındaki soketi eritmiş: https://www.reddit.com/r/nvidia/comments/ymq9x5/native_atx_30_connector_meltedburnt_msi_mpg_a1000g/

Eriyen PSU ATX 3.0 uyumlu bu arada. :icon_think:

1. Bunun dogrulugu varsa oldukca kotu. Sorun sadece adaptor kablosunda degil demektir.

2. O kadar YouTube videocu sorunu tekrar edemedi ve Igor dahil hepsi sorun sadece adaptor kabloyla oluyor sonucuna bulustu. Ya bunlarin hic biri bir sey bilmiyor ama konusup duruyor, ya da bu iddia dogru degil.

Bir baska degisle

1. Dogruysa nvidia'nin karti geri cekmek dahil gereken her seyi yapmasi gerekir. Daha buyuk bir sorun cikmadan bunu yapmasi hayrina olur.

2. Dogru degilse avukatlarini toplayip bu iddialari yayarak kazanc elde eden herkesin icinden gecmesi gerekir.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
5 hours ago, epi said:

Dogru degilse avukatlarini toplayip bu iddialari yayarak kazanc elde eden herkesin icinden gecmesi gerekir.

Bu zamana kadar yapmaması şaşırtıcı değil mi? Dava dosyası mı oluşturuyorlar?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
6 saat önce, wazzap said:

Bu zamana kadar yapmaması şaşırtıcı değil mi? Dava dosyası mı oluşturuyorlar?

epi'yi bilirkişi olarak dinleyeceklermiş mahkemede :D

wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
3 3

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok