Bilgisayar masası önerileri
2 2

388 posts in this topic

Koltuk önerileri olduğuna göre masa önerisi de olması gerek. 

 

@@ZvAnA 'nın eklediği youtube videosunu görünce aklıma geldi.  Nasıl masalar kullanıyorsunuz ? Genelde , boyu ayarlanabildiğinden ikea bekant öneriliyordu.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bu videoyu gördükten sonra biraz düşündüm de böyle elektrikli yükselebilir alçalabilir masa yapmak aslında o kadar da zor değil.

 

Biraz araştırınca zaten videodaki masanın ve benzerlerinin hazır satıldığını gördüm. (gömülü kasa kısmı hariç)

http://www.linak.com/deskline/?id3=2223

http://www.nextdesks.com/adjustable-height-desk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ben linktekini kullanıyorum, şu anda ev şantiye alanı gibi olduğundan fotoğraflayamıyorum ancak iMac 27" ve Canon pixma 7150 rahat sığıyor. Çok klasik görünse de bana fazlasıyla yetiyor, bir de elimi üzerine değdirince ağaç hissi hoşuma gidiyor.

 

http://m.ikea.com.tr/urun-katalogu/calisma-alanlari/masalar/calisma-masalari/70245725/hemnes-calisma-masasi.aspx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bu aralar çok ciddi bir masa yenilemesine ihtiyacım var. Benim için çok iyi oldu bu konu. Yer sıkıntısı olmasa istediğim gibi masa alacağım ama çok ciddi yer sıkıntımız var evde. Bana normalden biraz yüksek(verilen linklerdeki ayarlanabilenler çok hoşuma gitti) VE mutlaka klavyeliği olan masa lazım. Masanın üstünde klavye olayını kullanamıyorum, ayrıca ciddi yer kaybı oluyor kullanım alanında.

 

Aslında sonradan istediğim gibi klavyelik ekleyebileceğimi bilsem Bauhaus-Koçtaş'tan masa tablası kestirip, altına ayak alıp işi çözeceğim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Çelik eşya ve büro mobilyası üreten bir firmaya ölçü verip halihazırda kullandığım masayı yaptırmıştım. Masaya Ergotron LX monitör ayağını sabitleyip, kablolar için gerekli delikleri de açınca epey temiz görünümlü ve ergonomik bir masa haline geldi diye düşünüyordum ama yanıldığımı sonradan anladım :)

 

Masa için ölçü verirken, daha önce kullandığım CM Stacker kasayı masanın altına sığdırabilmek için masayı biraz yüksek yapmalarını istemiştim. Ancak bu büyük bir hata imiş. Standartlardan 10 cm kadar yüksek yaptırdığım masa beni epey uğraştırdı. Koltuğun boyu en yüksek seviyedeyken bile, bilek ve kolların konumundan ötürü rahat kullanamadım masayı. Daha sonra koltuğun boyunu yükseltmek için kendimce bazı çözümler ürettim ama yine rahat edemedim. Bu esnada bilgisayar kasası değişti ve daha ufak olan bir kasa kullanmaya başladım. Böylece en başta yapmam gerekeni yaklaşık bir yıl sonra yapabildim; masanın ayaklarını 10 cm kadar kısalttırdım ve rahata erdim :)

 

Siz siz olun, özel imalat masa yaptıracaksanız yerden yüksekliğini iyi ayarlayın. 65-70 cm civarı ideal ölçü çoğu insan için. 70 cm'in üzerine çıktığınızda bilek ve kolunuzun konumundan dolayı rahatsızlıklar başlıyor.

 

Masanın son hali de şöyle bir şey:

 

ZJJEvV.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zayıf Akım Tesisleri ve Elektrik Tesisat Projeleri dersinde Aydınlatma Hesapları bölümü var. Bu derste standart çalışma masası yüksekliği 75cm olarak belirtilir. Yukarıdaki bağlı lambaya göre masadaki aydınlık şiddeti hesaplanır. Masayı yüksek yapıp, bir de klavyeyi üstüne koyarsanız sıkıntı çıkıyor. Ben sipariş masa yaptırsam 5cm kadar yüksek yaptırırım ama klavye aşağıdaki klavyelikde olacağı için ideal yükseklikte kalır. Şimdiki masamda klavyeliği kaldırmak zorunda kaldım zira çok alçak kalıyor benim gibi battal boy biri için. Koltuğu minimum yükseklikte kullanıyorum ama fayda etmiyor. Mecbur masa üzerine koydum klavye fare olayını, ciddi yer işgal ediyorlar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aslında her zaman en güzeli kendi ihtiyaçlarınıza göre masa tasarlayıp yaptırtmak. Aslında bu işin okulunu okumuş bir kişi olarak da evlenmeden önce anne baba evinde tüm panel mobilyaları kendim anlaştığım bir atölyede ben de işin başında olmak kaydıyla yaptırmıştım. O evde benim odamın 7 m'ye 2 küsür'lük bir balkonu vardı. O balkonu ahşap görünümlü aluminyum doğramalarla kapattırmış, dışarı kalorifer koydurarak yaz kış kullanabilceğim bir çalışma bölümü yapmıştım. Bölümün en can alıcı kısmı çalışma masasıydı. Yaklaşık 4m uzunluğunda devasa bir masa tasarlamıştım. Klavyesi, yazıcısı hatta direksiyonu vs. her şeyin yeri belliydi. Tek monitör kullansam da 3 monitör kuruluma hazır şekilde planlamıştım. Bir sürü de dolap yaptırdığımdan tüm yedek donanım, donanım kutuları, atmaya kıyamadığım eski cihazlar vs. hepsi de rahatlıkla oratadan kalkıyordu. O kadar uğraştım kendi istediğim gibi bir çalışma-oyun oynama vs. bölümü yarattım, sadece bir sene ya kullanıdım ya kullanmadım. Evlenip gidince biradere kaldı. :mrgreen:

 

Sonra eşimle 8 sene kiralık evde oturduk. Öyle bir odadan mecburen standart adore bilgisayar masalı, standart kitaplıklı bir odaya geçtim. Ev kiralık olunca kafamdaki hiçbirşeyi hayata geçiremedim. Ta ki bu senenin Martına kadar. Sonunda kendi evimize çıkma imkanı olunca da yine kendi odamı kendim tasarladım. Tavana kadar oda genişliğince büyük bir dolap ve çok fazla fonksiyonellik düşünmeden sadece L şeklinde bir masa yaptırdım. Gerisini de ikeadan ben tamamladım. Fena olmadı aslında ama ufak tefek düzenlemeler yapmak lazım daha. Zamansızlık ve bıkkınlıktan bunlara elleşmiyorum şimdilik. :mrgreen:

 

Bu da epey önce çektiğim bir fotoğrafı.

 

SAM_4065.jpg

 

 

Ergotron LX monitör kolu falan geldi daha sonra. Şuanki halini paylaşamıyorum. Zira Z170 sistem terfisi için oda kumaş atölyesi ile tamirhane atölyesi arasında bir görünümde. Bırakın masayı, yerlerde adım atacak yer yok. :lol:  

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ben de paylasayim, IKEA Bekant uzerinde 50 TL 'ye aldigim ismini hatirlamadigim monitor yukseltici var.

 

post-145-0-10994500-1445088239_thumb.jpg

 

 

Fotograf dandik oldu biraz kusura bakmayin, eski ipad'le cektim, isik da kotu.

 

Ama masa bu haliyle cok rahat. Bekant'in yuksekligini defalarca degistirdim, en son ideal yuksekligi buldum  Saatlerce otursam da boyun agrisi vs. cekmiyorum. . Koltugun da etkisi var tabii ki bunda.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ben kalas gibi , hiç bir özelliği olmayan büyük bir masa kullanıyorum. Özellikle öyle aldım böylece herşeyi üzerine koyabiliyorum. 

Şimdi masanın yerini değiştirmeyi planlıyorum ama başka bir sürü mobilyayı değiştirmek gerektirğinden uğraştıracak.

 

ikea bekantın sağ köşe olan modeli işimi görecek.Ancak başka parçalarla desteklemek gerekiyor bunu. Böyle hiç raf veya çekmece yok. Pentaman in verdiği modelde güzelmiş . Ama bizim gibi kasa kullananlara olmaz. Kasayı o kapalı bölüme koyulursa, çabuk ısınır gibi geliyor bana.

bekant-corner-desk-right-white__0250498_

Share this post


Link to post
Share on other sites

Resetbutton önerimden vazgeçiyorum ben. Masayı aldığımda (2 sene kadar oldu) 550 TL'ye almıştım, şimdi 900 TL. Arada ne olmuş ne bitmiş bilemiyorum ama bu parayı etmez, ahşap zevki falan iyi hoş da neredeyse 1000'lik edecek, %8 enflasyonla ne oldu ne bitti bilemiyorum 2 senede. Bunun ahşap olmayanını yapıyor Adore, o daha iyi fiyat açısından, senelerce onu kullanmıştım, Afyon'dan geri gelirken yer olmadığı için kalmıştı, onu tercih edebilirsiniz, onun sağ alt köşesi dolap yerine kasa koyma yeriydi. Yalnız cm stacker sığmıyordu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

20 yillik masamin yerini dolduracak birsey bulamadigimdan hala daha onu kullaniyorum, ikinci el 30 tl ye almistim :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Şöyle özel yapım veya özel düzenlemiş masa düzenleri paylaşıyorsunuz ya gıpta ile bakıyorum  :mrgreen:  Yıllardır çok istesem de bir türlü çalışma odamı kendime göre düzenleyemedim, hala gençlik mobilyalarımı kullanıyorum  :icon_redface:  Gerçi hala çok sağlam ve kullanışlılar ama artık yaşlarını gösteriyorlar ve biraz daha minimalist bir düzen kurmak istiyorum. Ama ne yazık ki bir türlü ona sıra gelmiyor...

 

Bir ara IKEA'nın kendi masanı kendin yap olayı kafama yatmıştı. Masanın üst tablasını ve ayaklarını zevkinize/ihtiyacınıza göre seçiyordunuz. Hala var mıdır bilmiyorum ama fiyatları da makul düzeydeydi (en son 1 sene önce baktım sanırım, şu anda uçmuş da olabilir, epeydir IKEA'ya yolum düşmedi). Pek çok da çalışma masası/odası aksesuarı vardı, hala varsa epey minimal ve kullanışlık bir çalışma masası çıkabilir diye düşünüyorum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Benim masalarım bürotime'ın L workstation çokda hoşuma gidiyor.Pc koyma yeri falan var. Ama ilk gönderdiğiniz paylaşımdaki bir masa gerçekten isterim.Nerede satılır Türkiyede bilmem :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Seneler önce ölçülerini kendim verip marangoza yaptırdığım L tipi masa kullanıyorum ben de. Yeni çektim fotoları;

 

LEvYm1.jpg   a0nolR.jpg

 

İkinci bir monitör koymak istiyorum uzun vadede ama nasıl yerleştirebileceğimi hala tam kararlaştıramadım.

ZvAnA likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

İkinci bir monitör koymak istiyorum uzun vadede ama nasıl yerleştirebileceğimi hala tam kararlaştıramadım.

 

Eğer üst üste kullanmakta sakınca yok derseniz masaya veya duvara monte edebileceğiniz bir monitör kolu işinizi görer, mevcut monitörün üstüne konumlandırırsınız. Naçizane fikrim :)

 

Çalışma masanız ve ortamınız da çok güzelmiş, kıskanmadım dersem yalan olur :icon_redface:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eğer üst üste kullanmakta sakınca yok derseniz masaya veya duvara monte edebileceğiniz bir monitör kolu işinizi görer, mevcut monitörün üstüne konumlandırırsınız. Naçizane fikrim :)

 

Monitörün üstüne görsel açıdan hoş durmayacağı için pek düşünmemiştim ama en mantıklısı o gibi duruyor, haklısınız.

 

Bana sağ taraf en uygunu geliyordu ancak o şekilde hem rafın önünü tıkayacak (veya tümden kaldırmam gerekecek) hem de hoparlör ve diğer ekipmanların yerleşimini epey kötü etkileyecek. Sol tarafa koysam pencere zaten adam gibi açılmıyor bu sefer iyice havasız kalacam. (Sürgülü pencere de gelecek planlar arasında bu arada :lol:) Zaten sol tarafa koyduğumda alanın darlığı sebebiyle monitörlerin biri tam karşımda olamıyor.

 

Kullanmakta olduğum PA246Q'u elden çıkarmayı düşünmüyorum açıkçası. Wide gamut, renk kalibrasyonu yapılmış bir monitör iş için lazım oluyor. Ama oyunlar için de yüksek HZ, Gsync özellikli monitörler iştahımı kabartmıyor desem yalan olur. :icon_starvin: Ayrıca çalışırken çift monitör büyük rahatlık.

 

@Hungarde odan güzelmiş (: Monkey island hoşuma gitti.

 

Teşekkürler. 3. oyunu özellikle çizimleri sebebiyle ben de çok severim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hungi'nin odası güzeldir gerçekten.

Ben de kaç senelik masamı değiştirmek istiyorum. Bahsi geçen IKEA'lar hoşuma gitti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hungarde 'nin odası hoşmuş. 

Ben de yeniden düzenleyip, ikea nın köşe masalrından alacağım. 

 

Bana şu odayı anımsattı. Bu biraz abartmış gibi gerçi.

 

60z3rDF.jpg

 

j16UBqX.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

ben Zvana 'nın oda tasarımını çok beğendim , diğer arkadaşların da çok iyi ancak benim evin fiziki yapısına göre bana oda yok , bu yüzden mecburen büyük salonun bir köşesine lake tip kapanıp açılabilen ( misfir falan geldiğinde monitör ıvır zıvır görünmesin ufaklıklar kurcalamasın diye)  bir yapı yaptıracağım. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

o özel yapım köşe masa aklıma yattı. Şöyle ki, bir duvarı boydan boya dolap yapsam, içini de eşya, elbise vs doldurdum mu , herhalde ses kesmede yalıtım kadar etkili olur (?) . 

 

ikea daki masalara baktım, şu ikisi bilgisayarla kullanmaya uygun. Kablo karmaşası için de bir çözüm olsa iyi olurmuş. Şu anki masamın arkası kapalı. Herşeyi , arka yüze yapıştırıyorum.

http://www.ikea.com.tr/urun-katalogu/calisma-alanlari/masalar/calisma-masalari/89006414/bekant-sag-kose-calisma-masasi.aspx

http://www.ikea.com.tr/urun-katalogu/calisma-alanlari/masalar/calisma-masalari/70214192/malm-calisma-masasi.aspx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
2 2

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.