Nvidia GeForce RTX/GTX Turing Ailesi (2018-2019)
1 1

Bu konuda 730 mesaj var

26 minutes ago, wazzap said:

Ya bir şey diyeceğim, fanboy gibi gözükeceğim ama bu ray-tracing denen naneyi bizim simitçi amd mart'ta falan tanıtmış zaten. sadece onu yapacak donanımı gpu'ya göm(e)memiş. 

https://blogs.unity3d.com/2018/03/29/amd-radeon-rays-integrated-into-unitys-gpu-progressive-lightmapper/?sf196019832=1

Önceki mesajların birinde de bahsettiğim gibi bu gerçek zamanlı bir uygulama değil, baking uygulaması şeklinde kullanılmış burada. Yani bölüm yüklenirken ışık hesapları bir sefere mahsus gpu hızlandırmalı ray tracing yöntemi ile yapılıyor.

Nvidia örneği ise çok başka.

wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ureticisi tarafindan programlanabilirligi bu kadar yuksek bir mimari, surucu guncellemeleri ile sagladigi performans artislari ile basarili olmus bir sirketten geliyor. Potansiyel buyuk. Ama rekabet zorlamadigi surece sakli kalma ihtimali yuksek.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
9 saat önce, Najaz said:

@Whooosh BF5 demosunda o patlama-çatlama (Emerik!) efektini gösterdikten sonra tam sunum bitecekken "Aa dur bir de oynanış gösterelim" dediler ve haritaya bir oyuncu soktular. Ancak dikkatli izleyenler şunun farkına vardı; haritada oyuncudan başka her şey statikti (bir sahnede uçağın havada asılı durduğunu göreceksiniz). Sunumu yapan DICE elemanı "ooo rock solid 60 FPS" falan diye sıktı ama o haritaya sok bakalım 10 oyuncu daha, değil 60'ı 30 FPS'i görebilecek misin?

İnsanlara 2000 dolara 4K HDR 144Hz monitör sattılar. Ondan sonra çıkıp da "Abi, RT açınca FPS 30'a düşüyor, çözünürlüğü de 1080p'ye çekmen lazım. Ama merak etme biz öyle bir AI geliştirdik ki, enterpolasyon falan yapıp o görüntüyü 4K'ya upscale edeceğiz, üstelik yansımalar da daha gerçekçi olacak!" diyecekse NVIDIA'yı tefe koyup oynatırlar.

GTX 2080'in 4K HDR benchmark sonuçlarını yayınlamış NVIDIA; orada da durum pek iç açıcı değil. 100+ FPS verebilen oyun yok. Ee biz bu karta mı 700 dolar bayılacağız?

• Final Fantasy XV: 60 FPS average
  • Hitman: 73 FPS average
  • Call of Duty WWII: 93 FPS average
  • Mass Effect Andromeda: 67 FPS average
  • Star Wars Battlefront II: 65 FPS average
  • Resident Evil 7: 66 FPS average
  • F1 2017: 72 FPS average
  • Destiny 2: 66 FPS average
  • Battlefield 1: 84 FPS average
  • Far Cry 5: 71 FPS average

NVIDIA'nın neredeyse her ürün lansmanında sıktığı "Pixar kalitesinde gerçek zamanlı grafik" palavrasına alışık olduğumuz için bu söyledikleri de tuhaf gelmiyor. Bence bu seri, başlıbaşına fiyasko olan GeForce FX serisinin bir benzeri olacak ve ancak bir sonraki nesilde durumu toparlayabilecekler.

Bir de unutmadan, Engadget'ın Nisan ayında yayınladığı "The Future of Ray Tracing" temalı videosunu gördükten sonra, Teknoseyir'de MG'nin otel odasında çektiği RT videosu mideme kramp girmesine sebep oldu. TS'nin kadrosunda, 3D grafik denince Türkiye'de bu konu üzerinde konuşabilecek 3-5 kişiden biri olan LP dururken RTX lansmanına MG'yi göndermek, RT konulu videoyu da yine Gamsız'la, hele bir de otel odasında yalap-şalap çekmek tam bir gamsızlık örneği olmuş. Yok abi yok, biz bu bilişim yayıncılığı işini beceremiyoruz. Kupa dediler aldık, anahtarlık dediler aldık, abonelik dediler olduk. Hala Youtuber'dan hallice teknoloji videosu atıyorlar, yazık yahu! İnsan birazcık saygı duyar izleyicisine, takipçisine. (TS = Hobi sitesi)

Bu saatten sonra Nvidia'nın herhangi bir serisine fx serisine benzer olacak demek çok çok zor. Bu Turing mimarili kartlar için de geçerli.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

GTX 2080, GTX 1080'e göre 50% daha hızlı. Yani 1080'nin 100 fps aldığı yerde 2080 150fps alabilir. GTX 1080 Ti, 1080'den 15% daha hızlı idi. Dolayısıyla GTX 2080 Ti, 2080'den en az 15% daha hızlı olacak diyebiliriz. Bu durumda GTX 2080 Ti en az 172.5 fps alabilir. Çok kaba bir hesaplama oldu ama bu şekilde beklenti içine girilebilir.

rammstein tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
12 hours ago, rammstein said:

GTX 2080, GTX 1080'e göre 50% daha hızlı. Yani 1080'nin 100 fps aldığı yerde 2080 150fps alabilir. GTX 1080 Ti, 1080'den 15% daha hızlı idi. Dolayısıyla GTX 2080 Ti, 2080'den en az 15% daha hızlı olacak diyebiliriz. Bu durumda GTX 2080 Ti en az 172.5 fps alabilir. Çok kaba bir hesaplama oldu ama bu şekilde beklenti içine girilebilir.

Muhtemelen şu grafiği görüp :TuringVsPascal_EditorsDay_Aug22_2.png

yazdın bunları.. ben buna pek imkan vermediğim gibi bunun her zamanki nvidiot pazarlama hareketleri oldugunu düşünerekten 8K falan gibi çözünürlükteki değerler olduğunu tahmin ediyorum... yine de yaşayıp görücez.. 

Narcissus tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
13 saat önce, rammstein said:

Yuh! 1080ti, 1080'de %15 mi hızlıydı? Git araştır sen bir başkan.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
20 minutes ago, mamad said:

Yuh! 1080ti, 1080'de %15 mi hızlıydı? Git araştır sen bir başkan.

:cici:

1080p'de 50% daha hızlı olabilir ama 1080p mi kaldı :P

rammstein tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
37 minutes ago, rammstein said:

sen bi göz doktoruna git bence :) cpu bottleneck olmayan oyunların çoğunda minimum %30 artısı var.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 saat önce, Narcissus said:

Muhtemelen şu grafiği görüp :TuringVsPascal_EditorsDay_Aug22_2.png

yazdın bunları.. ben buna pek imkan vermediğim gibi bunun her zamanki nvidiot pazarlama hareketleri oldugunu düşünerekten 8K falan gibi çözünürlükteki değerler olduğunu tahmin ediyorum... yine de yaşayıp görücez.. 

Nvidia yıllardır tablolarında yalan yanlış bilgiler vermiyor. Seçmece oyunlar kullanabilir ya da 0.8'den başlayan tablolar gösterebilir ama "aha %50 fark atıyoz" deyip de %3 farkın olduğu sonuçlar olmuyor en azından.

Özellikle de kendi kartlarıyla karşılaştırdığında, mütevazı bile davranıyor diyebiliriz. En son Pascal'da 1080'in eski Titan X'e %22 fark attığını gösterdi, incelemeler gelince farkın %25-30 seviyesinde olduğunu gördük.

Benzer şekilde 980, 680'den %50-55 hızlı dedi, incelemelerde fark %60 seviyesindeydi.

Rakip kartlarla karşılaştırma işini pek yapmaz oldu zaten ama yaptığında da pek sallamasyon tablolar koymuyorlar. O iş daha çok amd tarafında devam ediyor. Mesela fury x, 980ti'ın %25-30 kadar önündeydi, sonucu biliyoruz.

Şimdi Nvidia'nın bu tablosuna bakarak 2080, 1080'den %40-45 kadar hızlı diyebiliriz. Ha dlaa diye bir şey demişler, o hikaye. Onu hiç söz konusu etmeye gerek yok. O yüzden 2080, 1080'den %40 kadar performanslıysa, zaten bu tabloda verilen söz tutulmuş demektir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 saat önce, rammstein said:

Trollsen başarısızsın, değilsen durum daha vahim.

Nvidia: "4K'da ortalama fark %35"

BestTi.png

Hardware.fr: "4K'da ortalama fark %32"

http://www.hardware.fr/getgraphimg.php?id=469&n=18

TPU: "4K'da ortalama fark %35"

perfrel_3840_2160.png

Techreport: "4K'da ortalama fark %33"

value-fps.jpg

mamad tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Teknoseyir’deki videoda nvidia’nin bu mimarinin programlanabilirligi ile hazirladigi yeni tekniklerini 3. gunde basina tanittigini, cok cesitli yeni teknikler oldugunu ama simdilik sadece AI tabanli Supersampling’den soz edilmesine izin verdiklerini gorebilirsiniz.

Tekrar soyluyorum, driver guncellemeleri ile meshur bir firma, kendileri tarafindan yeniden programlanabilirligi yuksek bir mimari ile geliyor. Bunu hafife almayin.

Gidip bu karti almak lazim anlaminda demiyorum. Oyuncunun kart seciminden degil, teknoloji meraklisinin yeni mimari analizinden soz ediyorum.

Ray tracing grafik tarihinde onemli bir adim oldugu icin one cikiyor ama bu islemcilerin asil silahi yeniden programlanma modeli ve goruntuyu gercek zamanli analiz ederek islem onceligini optimize edecek donanim miktari. Zaten ray tracing’i de bu sekilde kotariyor.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, rammstein said:

Aslında tam tersi 1080p de %15 falan .. çözünürlük yükseldikçe fark artıyor.. Yukarıda boşuna 8K daki grafiktir o demedim.. 

Beni şimdilik ilgilendiren çözünürlük olan 2Kda %20-25 fark 1080ti - 1080 arasında..

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Jayz2cents güzel bir yorum yapmış, 2080ti aslında TI değil Titan diyor, ki söylediği çok doğru. Bu güne kadar ti hiçbir zaman ilk sunulan kartlardan olmamıştı, hep Titan vardı ilk lansmanda.

Yani 2070 diye sunulan kart aslında 2080, 2080 diye sunulan 2080ti, 2080ti olarak sunulan kart aslında Titan.

Neden böyle bir şey yapmış olduklarının mantıklı sebebi ise yeni serinin performans olarak yeterince iyileşme göstermemesi olabilir. Yani Şuan 2070 olarak lanse edilen kart 2080 olarak çıksaydı 1080 ile 2080 arasında kayda değer bir performans artışı olmayacaktı, bu da satışı olumsuz etkileyecekti. Ufak bir isimlendirme değişikliği ile bunun önüne geçtiler.

Whooosh tarafından düzenlendi
rammstein and pentaman beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Amma aglamislar. Ayni kosullar altinda %45-50 daha hizli, akilli antialiasing acilinca performans artisi %100 civarinda. Kotu mu yani bu?

Goruntu karsilastirmasi ile isin derinine inen inceleme yap, tebrik edeyim. "Nvidia'nin kendi acikladigi sonuclari ve karsilastirilabilir goruntu kalitesi iddiasini bagimsiz testleri gorene kadar suphe ile karsilayacagiz" de, saygi duyayim. Ayrica FX serisinde oldugu gibi rakibin goruntu kalitesine yetisemiyor olsa, o yuzden benchmark olarak kullanilan oyunlarda gozle gorulur sekilde kaliteyi dusuruyor olsa, bu sekilde rakip performansina anca yetisiyor olsa cikip "hop bunlara kanmamak lazim" diye soylenir tabi. Ama burada benzer goruntu kalitesini yuksek performansta elde etmek icin yapilan akilli bir optimizasyondan soz ediliyor. 

Adamlar 4K HDR'da iyi performans verecek kartlari cikarmislar, goruntu kalitesini arttirmak icin AA acmak istiyorsan akilli teknolojiler eklemisler. Gelecek nesil grafik teknolojisinin de ilk ornegini sunmuslar. Bunun yerine iki 1080'i yapistirip satsalar muhtemelen ayni islemci alanina sigdiracaklardi, bu sefer de ayni karakterler "hic yeni bir teknoloji yok" diye aglayacakti.

nvidia yeni akilli teknoloji sunarsa "eskisinin iki kati degil" diye agliyorsun, ayni teknolojiyi isitip sunarsa "yeni degil" diye agliyorsun. Boylece 10 dk ustunde video yapiyorsun, reklamlardan para kazaniyorsun, izleyenlerden reklam icin data topluyorsun. nvidia degil de, sen bizi dudukluyorsun gibi geliyor bana. Ustelik adamlar trending olmak icin arge'ye milyar harciyor, sen oturdugun yerden o dalgaya binip "worst ever" diyerek para kazaniyorsun. Iyi valla...

Bunu alan bunu da aldi: "dropshipping'den nasil para kazanilir". "star wars yeni filmi soyle kotu", "obama kukurt kokuyor, cehennemden mi geldi" videolari

rammstein, TiesTorN and mamad beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İzlediğim ama bulamadığım bir video da rtx deki ai olayı ile resim temizleme bayağı iyi duruyordu(gerçi şuan ne durumda bilmiyorum ama) örnek resimlerde  olmaması gereken(üst üste binen resim, resim üstünde bir sürü yazı vs) ne var ne yoksa tertemiz ettiğini görmüştüm, netleştirme,kumu temizleme çözünürlük arttırma vs gibi.kullanım alanını genişletirlerse önü açık gibi :) 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sözüm ona bir ara anket yapmıştım hangi donanım kanallarını takip ediyorsunuz diye tom's u başlık dışı bırakabilirsiniz. Saçma sapan bir editör yazısı yayınlamış, ciddi bir donanım sitesine yakışmamış açıkcası. Adamın donanım ve hayata bakışı kahkaha attırdı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
12 saat önce, epi said:

Amma aglamislar. Ayni kosullar altinda %45-50 daha hizli, akilli antialiasing acilinca performans artisi %100 civarinda. Kotu mu yani bu?

epi, bu DLSS AA'yı bence gözünde çok büyütüyorsun. O %100 performans artışı iddiası, sabit bir loop'ta çalışan demoda görülen artış. O demoyu 2 kere oynat, uygulanacak AA algoritmasını sistem öğrenir ve 3. loop'ta kayıpsız uygular zaten. Her an her sahnenin değiştiği oyunlarda, gerçek zamanlı uygulamasını görmek lazım, ki NVIDIA bu şekilde bir tanıtımdan kaçınıyor dikkat ettiysen.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim anladigim kadariyla DLAA soylediginiz sekilde calismiyor. Ama Teknoseyir’de anlattiklari sekilde de calismiyor. Yaniliyor olabilirim tabi. Tom’da DLAA’i destekleyen 16 oyun var denmis. Beni bu asamada oyunlarin desteklemesi gerekmeyen gelismeler daha cok ilgilendiriyor. DLAA’i oyunlarin desteklemesi gerekiyorsa bekledigim seviyeye gelmemis demektir.

Bu mimarinin programlanabilirliginde elestirenlerin gordugunden buyuk bir potansiyel var. Ama yapabildiklerinin abartilmasi da bir o kadar kolay, o yuzden suphe ile yaklasilmasi mantikli. Ne %50 ne de %100 hizli gozuyle bakmamak lazim. Nvidia’nin yeniden programlamadaki becerisine bagli olarak %50-100 arasi performans artisi saglayabilen yeni bir mimari iste.

Beni heyecanlandiran sadece AA degil, tum tekniklerinin bu tensor cekirdekleri ile hizlandirilabilecek olmasi. Burada real-time grafik teknolojisinde arge icin gomulu dev bir potansiyel var. Ama rekabet zorlamadikca buradaki gelisme yavas gerceklesebilir tabi. O yuzden Intel ve Amd’den ne cevap gelecegi onemli.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim anladığım kadarıyla dlaa'nın çalışmadı için oyunda kullanılan her shader'ın nasıl bir dlaa uygulanacağı ile ilgili olarak işaretlenmesi/ayarlanması gerekiyor. Entegrasyonu çok ağır bir iş değil ama bir şekilde oyun yapımcısının eline kaldığı için çok da ümitlenmemek lazım. Sonuçta endüstri standartı yada çok platformda desteklenen bir şey değil. 

Tabi bu teknolojilerin nasıl ve ne kadar destekleneceği, destekleyen donanımın satış rakamlarıyla da ilgili. 10xx serisi kullanıcılarını hala tatmin ederken 20xx serisinin bu fiyatlarla yeterince alıcı bulamayacaktır.

Nvidia'nın güvendiği BFV bile kendi pazarlama sorunlarıyla boğuşuyor. Pre-order rakamları serinin en düşük seviyesinde.

Nvidia'nın işi hiç kolay değil bu sefer. 

37 minutes ago, Narcissus said:

Ben mobil sürümden baktığım için mi öyle yoksa yazının altında “advertisement” mı yazıyor..

Yok, orada reklam banner'ı var, o yazı onun yazısı. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
54 dakika önce, Narcissus said:

Ben mobil sürümden baktığım için mi öyle yoksa yazının altında “advertisement” mı yazıyor..

Sanırım mobilden öyle. Şuan webden bakıyorum göremedim o ibareyi.

Adblockerdan görmüyor olabilirim

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok