AMD'nin zen mimarisine sahip ilk işlemcisi: Ryzen
1 1

Bu konuda 1.381 mesaj var

AMD'den bir halt olmaz. Geçen gün AMD'nin finans müdürü aradı. "Bu Ramazan zekatı kime vereceksiniz, bize vermeyi düşünür müsünüz" filan dediler. Ben de olabilir, bakarız gibi cevaplar verdim. Bir sevindi, bir sevindi adam, "tanrı senden razı olsun" diyerek kapattı telefonu. Siz daha AMD'den patlama beklemeye devam edin.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Satışlar çok iyiymiş, stoklara girer girmez tükeniyor. Arada sayılı da olsa indirimli fiyatlar var. 380usd e 1700x gibi.

http://www.ebay.com/itm/AMD-RYZEN-7-1700X-8-Core-3-4-GHz-3-8-GHz-Turbo-YD170XBCAEWOF-Desktop-Processor-/371881150389?rmvSB=true

İncelemeleri yapanlara genelde Asus anakart gönderilmiş. İncelemelerin yapıldığı Bios'ta özellikle memory ile ilgili sorunlar olduğu bunların bios update ile çözüldüğü söyleniyor. Hızlı bellekler de performansı önemli ölçüde etkiliyormuş.  Yayınlanan oyun sonuçlarını şimdilik dikkate almayabilriz.

Resetbutton'ın gönderdiği videodaki gibi bir görüntü herhangi bir oyuncu için fazla fazla yeterli kanımca. 1700'le bu tür bir performans oldukça iyi, daha ne olsun diyesi geliyor insanın. Bu işlemci karşılaştırmaları bir süre daha devam eder ancak akıcılık konusunda bir sıkıntı çıkmamış işte. Yeri geliyor oyunlarda cpu'nun bir önemi yok olay gpu'da deniyor, iş ryzen olunca şöyle ezildi böyle ezildi demek de yanlış kanımca. O zaman Intel de handbrake'de iki büklüm oldu demek gerekiyor objektif olabilmek adına. Mühim olan biz daha iyi işlemcileri daha ucuza nasıl alırız sorusuna cevap bulmak ve cevabı bulduk gibi.

Bence de. Örneğin Linux compile benchmarkta kendisinden kat kat pahalı intel işlemcileri geride bırakmış. Sürekli oyun performansından bahsediliyor ,bu sonuçları geçiştiriyorlar.  

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Toms hardware sonuçları neden kötü bilen var mı?

Tom amcanın sonuçları çok kötü değil aslında, zaten oyunlar haricinde performansından genel olarak memnun kalmışlardı yasaklar kalkıp ilk sonuçları açıkladıklarında. Bu başlıkta da bahsedildiği şekilde AMD'nin yazılım bazında düzeltilmesini içeren öneriler ilk sırada onlardan geliyor. 

byrcd6ssrgjy.png

Asus Hero VI boardlarda sorun var, Asus geri çekmiş . Böyle durumlarda önden gitmemek gerkeiyor zaten.

Ryzen's Data Fabric is locked 1:2 RAM speed, Faster RAM = Faster Ryzen.

https://forums.anandtech.com/threads/ryzen-strictly-technical.2500572/

Verdiğin linki ancak okuyabildim, bilgisayar başında oturamayınca yazmak zor oluyor, overclock = turbo ve xfr modlarının kapatılması anlamını taşıyor aynı zamanda görüntü itibarı ile, bu durumda düşük oc potansiyelli "x" kodlu işlemci almaktansa şansını 1700'de deneyerek iyi oc edilebilen bir tanesine denk gelmek için şans dilemek daha mantıklı görünüyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Düşük derken baya düşük, işlemci fena değil ise 4 GHz'de sonlanıyor, aşırı ısı var 1.40V ve üstünde, şanssız çıkılırsa 3.8 GHz falan da bile kalınabilir. 3800MHz'de çalışma şansı olabilen bir işlemci için o parayı verip, hiç ihtiyaç olmayan bir şekilde paralel işlem yeteneği çok üst düzey deyip, akabinde kullandığım uygulamaların buna uygun çalışmasını, bu avantajdan yararlanarak aradaki farkı kapatıp hatta öne geçmesini beklemek falan bana göre mantık dışı.

Bu işlemciler kullandığı alanda ihtiyacı olana çok iyi, onun dışında durum böyle değil.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

daha önce de konuşuldu, 

Server alıcıları, kullanıcıları vb şu an göbek atıyorlar. Sebebi de:

• IDC estimates that the average worldwide contract price paid by a server-class microprocessor customer rose 25% from 2010 to 2015. Intel held 93.0% unit share in 2010 and 99.2% unit share in 2015.

Bu aralar açık ara en büyük işlemci pazarı cloud ve big data tarafında. 

Pazarlama birimleri masaüstü vb ile uğraştığından bize üreticinin en büyük derdi bu tarafmış gibi geliyor ama öyle değil. Masaüstü performansına yan etki diyelim. Olursa olur ama olmazsa da mesele yok. AMD iki pazar için de tek mimari ve paketleme ile ilerliyor ki bence durumu iyi özetliyor. 

ResetButton beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sadece işlemci performansı sunucu pazarını ele geçirmek ve büyük oranlı paya sahip olmak için yeterli olamıyor diye düşünüyorum. O tarafta da bir ekosistem süreci yaşanıyor. Bu konuda AMD neler yapıyor hiç takip etmedim, fikri olan var mı?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sunucu ve firmalara kullanmaları için satılan PC pazarının büyüklüğü tartışılmaz ancak şu konuyu da göz ardı etmemek gerekir, Intel yıllardır mesela "K" serisi işlemci çıkarır, yine anakart üreten firmalar belki büyük PC üreticilerinin hazır konfigürasyonlarına anakart üretirken ROG serisi, yok Gaming serisi falan da çıkartıyorlar.

Ona keza Nvidia ve AMD'nin ürettiği ekran kartları var özellikle bu alan için.

İşlemci üreticilerinin önem vermediği bir kesim değil bu ev kullanıcıları yıllardır. Göz ardı edildiğini düşünmüyorum bunların içerisinde.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şirketlerin nasıl yaklaştığını bilmemiz imkansız elbette ama piyasaya açıkladıkları veriler iyi kötü fikir veriyor. 

2010-2013 civarı Intel cpu pazarındaki gelirlerinin %40'ını ve karının %70'ini server sınıfı işlemcilerden sağlıyordu. Bu düzenin 2016 civarı için ne kadar değiştiğini araştırmadım ama yukarıdaki raporun da dediği gibi pazar payını ve ortalama fiyatı daha da artırmış durumda. 

Yani sayı olarak masaüstü azımsanacak bir miktar değil ama karlılık olarak aynı şeyi söylemek mümkün değil. Önem vermemek değil de server tarafında yapılabilecek herşey yapıldıktan sonra masa üstüne yatırım yapmak diyelim. 

AMD için zor problemlerden biri büyük üreticilerin Intel tarafından ablukaya alınmasıydı ama bugün bu ne kadar mümkündür bilmiyorum. Alıcılar çok arttı ve çeşitlendi. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Arstechnica 'daki bir yazıda 2000lerin başında AMD'nin Intel'in karşısına güçlü olarak çıkmasında Bill Gates'in rolü olduğu anlatılıyordu. Intel'in tek kalmasından diğer firmaların rahatsızlığından bahsedilioyordu.

Bu sefer Ryzen 'de yine diğer şirketlerin bir desteği var mı ki? 

Google'ın ,Microsoft'un server işlemcisi geliştridikleri haberleri çıkıyor, bunların doğruluğu var mı acaba? Haberler çıkıyor ama hiç ürün görmüyoruz. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

daha önce de konuşuldu, 

Server alıcıları, kullanıcıları vb şu an göbek atıyorlar. Sebebi de:

Bu aralar açık ara en büyük işlemci pazarı cloud ve big data tarafında. 

Pazarlama birimleri masaüstü vb ile uğraştığından bize üreticinin en büyük derdi bu tarafmış gibi geliyor ama öyle değil. Masaüstü performansına yan etki diyelim. Olursa olur ama olmazsa da mesele yok. AMD iki pazar için de tek mimari ve paketleme ile ilerliyor ki bence durumu iyi özetliyor. 

Aynen.

Isin o tarafinda virtualization teknolojilerine destek ve Linux ortaminda nasil performans gosterdigi de onemli.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

http://www.anandtech.com/show/11177/making-amd-tick-a-very-zen-interview-with-dr-lisa-su-ceo

Lisa Su ile söyleşi. Oyun performansı ve oyuncularla ilgili görüşleri de var, merak eden bakabilir.

Aslında olayı saklamadan net bir şekilde söylemiş işte, sadece günümüzün oyun kullanıcısı diye bir kısıtlama olmadığını açıkça söylemesi ürününden korkmayan bir tavır sergilemesi hoşuma gitti. Burada sizin de bahsettiğiniz gibi sadece bilgisayar başına oyun için oturacak birine uygun değil deseniz de doğru, sadece oyun için alacak biri için de performansı yeterli demek yanlış değil, şu an için bilgisayar kullanıcılarını güzel bir gelecek bekliyor diyelim bence, rekabet her zaman iyidir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

MSI anakartlarda da memory modulleri ile ilgili sorun çıkmış. Bios update bekleniyor. Genel olarak sorunlar var zaten, uygulamalara windows 'a güncellemeler gelecekmiş. Sonrasında oyun performansı biraz daha düzelebilir , ki şu anki halide kötü değil aslında. O videoda kullanıcı açısından sorun yaratacak birşey görünmüyor, çoğunlukla fps aynı düzeyde arada bir düşmeler var. 

Sonrasında tekrar benchmarklarla uğraşmayabilir incelemeyi yapanlar tabii, akıllarda bu sonuçlar kalacak.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
Ryzen 7 1800X Overclocked to 5.8GHz Breaks Cinebench R15 World Record at 5.36GHz

https://www.guru3d.com/news-story/ryzen-7-1800x-overclocked-to-5-8ghz-breaks-cinebench-r15-world-record-at-5-36ghz.html

He used LN2 to push his Ryzen 7 1800X to 5.36GHz on all 8 cores. The CPU scored 2454 points in the Cinebench R15’s multi-threaded test, breaking the previous world record by 9 points which was achieved with an Intel Core i7 5960X overclocked to 6GHz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bunun en mantıklısı R7 1700 olarak görünüyor, overclock parlak olmadığı için, 1.40V gibi 4GHz yapabilen bir çipe denk gelinirse zaten ha 1800X almışsın ha 1700 farketmeyen bir durum oluyor.

Yalnız RAM durumu karanlık, o konunun bir açıklığa kavuşması lazım.

R7 1700'ler de forumlarda denk geldiğim bazı kullanıcı yorumlarına göre çok ciddi bir soğutma ihtiyacı olmadan 3800MHz yapabiliyor tüm çekirdeklerde.

Anakart bazında düzgün inceleme falan hiç yok, overclock zayıf olduğundan B350 ile de gayet devam edilebilir SLI falan da gayet gereksiz olduğu için.

Bunları takip etmesi gerekir ilgilenenlerin diye düşünüyorum.

ObiWan and wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bunun en mantıklısı R7 1700 olarak görünüyor, overclock parlak olmadığı için, 1.40V gibi 4GHz yapabilen bir çipe denk gelinirse zaten ha 1800X almışsın ha 1700 farketmeyen bir durum oluyor.

Yalnız RAM durumu karanlık, o konunun bir açıklığa kavuşması lazım.

R7 1700'ler de forumlarda denk geldiğim bazı kullanıcı yorumlarına göre çok ciddi bir soğutma ihtiyacı olmadan 3800MHz yapabiliyor tüm çekirdeklerde.

Anakart bazında düzgün inceleme falan hiç yok, overclock zayıf olduğundan B350 ile de gayet devam edilebilir SLI falan da gayet gereksiz olduğu için.

Bunları takip etmesi gerekir ilgilenenlerin diye düşünüyorum

Ben birkaç gündür özellikle anakart olayını takip ediyorum, B350 ile ilgili anakartlarda yaşanıyor bellek problemi. Problemin esası da 2666 Mhz üzerindeki DDR4 bellekler çift kanal olarak çalıştırılamıyor bu anakartlarda. Asus Crosshair'de ise çalıştırılabilmiş. Normalde Asus 3200+ oc olarak satıyor bu anakartları, B350 olanı olsun, MSI'ın B350'si olsun şu anda 2666 üzerinde çalışmıyor. Bu nerede sıkıntı yaratıyor ? AMD Ryzen'da ne kadar hızlı bellek o kadar performans olayı söz konusu, 3000+ belleklerde %3-5 arasında değişen performans artışından bahsedilmiş, haliyle hızlı bellek kullanmak istiyor insanlar. Bu arada çift DDR4 kullanmak isterseniz olan durum bu, 4 tane kullanmak isterseniz zaten şu anda onu destekleyen anakart yok ve Ryzen 4 kanal desteklemediği için hız olayı biraz muamma. Bu konuda yapılabilecek en net şey 1-2 ay beklemek, muhtemelen B350 anakartlar da bahsedilen 3000+ hızlara ulaşacak çünkü kullanma kılavuzlarında bu hızı destekledikleri açıkça yazılmış, geri almak zorunda kalırlar anakartları. Şu anda hızlı bir şekilde almak istiyorsanız Asus Crosshair almak gerekiyor.

İşlemci konusunda çok net olan 1700x ve 1800x'in alınmasının hiçbir faydası yok, overclock işin içine girdiği dakikada turbo ve xfr kapanıyor ve +100 Mhz olasılığı da iptal oluyor.  Bu nedenle olası alınabilecek en iyi işlemci fiyatıyla da göz dolduran 1700, 3.8 Ghz'e rahat overclock'tan bahsedilmiş forumlarda. Stok soğutucusunda olan durum bu tabi, su soğutmayla ne yapılabildiğini görmek mümkün olmadı.

Birkaç gündür takipte okuduğum yüzlerce forum sayfası ve incelemeden çıkardığım sonuç bu, @@T800 hocam sizin yazdıklarınızla birebir örtüşüyor yani.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AM3'lerde ki benim bilgim dahilinde değil böyle şeyler okuduğum kadarıyla mosfeti çatlayan patlayan anakartlar olmuş, tabii arada hooop işlemci de gitmiş, B350'ler gördüğüm kadarı ile altı fazlı.

Bunların kaç watt verebileceğini falan hesaplayanlar da gördüm, işlemciler overclock ile fazla yol alamadığından bu konulara bakıp, tabii RAM hikayesi de karanlık, oralar da bir netlik olduktan sonra bakılabilir bu anakartlara.

Ancak benim gördüğüm kadarıyla bunların ses olayı Realtek'in geri bir çipi, yine LAN Realtek. Onboard olarak ses kullanılacak ve iyi, kötü multiplay olaylarına girilecek ise yine X370'lere yönelmek daha iyi olur.

Bu konuları da göz ardı etmemek gerekir, hele ki uzun kullanmak düşünülüyor ise.

pentaman beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@T800, AMD'nin dediği kesin güvenilir mi bilemem ama sonuçta 2020'ye kadar aynı mimariye destek devam edecek dendiği için anakarta yatırım yapılabilir tabi ki. Yalnız Crosshair VI direkt katlıyor fiyatı, realtek ses haricinde pek farkı olmayan prime x370-pro denenebilir (arada 600 TL fark var yaklaşık).  Teknobiyotik bazı bundle paketler hazırlamış :

http://www.teknobiyotik.com/amd-ryzen-tm-7-1700-3-0ghz-am4-islemci-asus-prime-b350-plus-usb-3-1-am4-anakart-paketi.html

http://www.teknobiyotik.com/amd-ryzen-tm-7-1800x-3-6ghz-am4-islemci-asus-x370-pro-usb-3-1-am4-anakart-dark-freezer-x120-am4-islemci-sogutucu-paketi.html

http://www.teknobiyotik.com/amd-ryzen-tm-7-1700x-3-4ghz-am4-islemci-asus-prime-x370-pro-usb-3-1-am4-anakart-dark-freezer-x120-am4-islemci-sogutucu-paketi.html

Edit : X370 MSI anakartta hava soğutmayla (stok soğutucu değil) 4.0 ghz görülmüş ve ram 2933 mhz'de stabil. 

http://www.legitreviews.com/amd-ryzen-7-1700-overclocking-best-ryzen-processor_192191/2

Edit 2 : Turuncu forumda stok fanla 3.9 ghz'de stabil çalışmış, gerçi eleman otomatik olarak 1.55 v gibi abartılı bir voltaj vermiş ama değeri düşürmek için bir ayar bulamadım diyor.

https://forum.donanimhaber.com/ryzen-1700-b350-plus-aldim-resimler-eklendi--124462909-4

Kısacası 1700 = en iyi Ryzen durumunda an itibarı ile

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Üreticiler yeni anakartlara hala pci slotu koyma sevdasından vazgeçemediler. Orta düzey anakartlara kalabalık görünsün diye mi koyuyorlar -ki bir slotla da yetinmiyorlar genelde- ne için koyuyorlar anlamıyorum. Ya pci-e koy, 1x 16x allah ne verdiyse ya da hiç koyma. Şimdi geriye uyumluluk falan diyeceksiniz ama bu kadar önemli, vazgeçilemez bir kart var mı? 

Sadece soruyorum :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AMD sistemler doğru veya yanlış hep sorunlarıyla gündeme geldi geçmişte. USB performans sorunu, sata da bilmem ne sorunu , bsod vs vs . Xbox , PS4 niye sorunla gündeme gelmiyor?

şurdaki inceleme biraz daha adil olmuş. Bazı oyunlarda geri kalabiliyor. %5-10 civarında. Ki bu belki düzelebilir. Hızlı olduğu uygulamalarda ise Katlıyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok