AMD Radeon RX Vega ve Dandirik RX 500 Serisi :P (2017-2018)
1 1

Bu konuda 656 mesaj var

43 minutes ago, mamad said:

Hepsini anladım da 12nm üretim tekniği ile aynı gpuyu nasıl oluyor da aynı boyutta yapmayı başarıyorlar?

Hatta 14nm ile de aynı. 14'den 12'ye geçişte de dış kabuğun boyutu değişmemişti. Tabi içini bilemiyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 saat önce, Whooosh said:

Hatta 14nm ile de aynı. 14'den 12'ye geçişte de dış kabuğun boyutu değişmemişti. Tabi içini bilemiyorum.

Abi zamanında rv770'ten rv790'a evrilen gpu, aynı nod ile üretilmişti, yine de gpu değişmişti. Şimdi nod değişiyor, en ufak fark yok. Hatta nodun değişmesi yetmiyor, fabrika da değişiyor. Abi biri glofo, diğer tsmc. Nasıl oluyor da hiç fark olmuyor bu gpuda. Bana hiç inandırıcı gelmedi bu 12nm işi. En azından enerji verimliliği %1 falan artsaydı.:1pof:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 11/15/2018 at 7:07 PM, mamad said:

Hepsini anladım da 12nm üretim tekniği ile aynı gpuyu nasıl oluyor da aynı boyutta yapmayı başarıyorlar?

https://www.techpowerup.com/reviews/XFX/Radeon_RX_590_Fatboy/5.html

Sanırım Amd elinde kalan polaris'lere yeni bios yükleyip 590 diye satmaya devam ediyor. Yoksa bu güç tüketimi, bu verimsizlik, bu gpu boyutu, aynı tip bellek başka türlü açıklanacak gibi değil.:|

Bu olay şöyleymiş;

GlobalFoundries' 12 nanometer FinFET node, called GloFo 12LP, shares a lot of similarities with Samsung's 11LPP, because both are "nodelets" that are derived from an original 14 nm FinFET process blueprint Samsung licensed to GloFo, deployed in its facility in upstate New York, where AMD's "Zen" processors are made. GloFo's 12 nanometer process is a refinement of its 14 nm node, in which 12 nm transistors are etched onto silicon using the same lithography meant for 14 nm. It doesn't improve transistor densities, but provides dividends in power, which explains why "Polaris 30" and "Pinnacle Ridge" have the same die sizes as "Polaris 20" and "Summit Ridge," respectively. This WikiChip article provides a good explanation of how GloFo 12LP is a nodelet.

Kısaca transistörler 12nm ama geri kalan ölçeklendirme 14nm, dolayısıyla boyut aynı ama performans konusunda iyileşme var.

Bu arada AMD Polaris 30 (RX590) üretimi için GloFo'nun yanı sıra Samsung ile de anlaşmış. Yani Amd bol bol 590 basacak gibi piyasaya.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

279$ bu kart için bence biraz çok olur daha doğrusu bu segment için çok sayılır, Oyun hediyeleri filan tamam'da almak istemeyenler için boş paket yok mu? illa oyun hediyeleriyle almak zorundamıyız, 279$ değil'de 200$-220$ arası bir paket çıkarsalar iyi olurdu. Üretim için diğer dökümcülere gitmeleri maliyetleri azalatacaktır, son birkaç yıldır bu konuda da eksiktiler.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Arkadaşlar AMD radeon 2019 Adrenalin yazılımını pc'ye kurdum. "Uyumluluk denetçisi çevrim dışı veya internet bağlantısı kullanılamaz" diye bir bildirim geliyor. Bu ne anlama geliyor bu uyarıyı almamak için çzöüm nedir?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 17.12.2018 at 6:49 AM, RFID said:

Arkadaşlar AMD radeon 2019 Adrenalin yazılımını pc'ye kurdum. "Uyumluluk denetçisi çevrim dışı veya internet bağlantısı kullanılamaz" diye bir bildirim geliyor. Bu ne anlama geliyor bu uyarıyı almamak için çzöüm nedir?

Adrenalin 2019 her türlü problemli. Reddit te gördüm bende yukledikten sonra makine komple format yedi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim notebookta da sorun çıkardı. Yüklenemedi falan. Ben de amaaan Amd'nin klasik sürücüleri işte deyip geçtim. Bios'tan da kapattım harici gpuyu, intel igp ile mis...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Adrenalin hiç kurmadım bugüne kadar. Normal driver ile devam ediyorum, overclocku da msi afterburner ile yapıyorum. yayın, kayıt muhabbeti ile işiniz yoksa bence gerek de yok.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AMD 7nm ekran kartı tanıtıyor. RTX2080 ile kafa kafaya gözüküyor sunumda (4K).

wazzap tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Amd'den iddialı bir çıkış görmek güzel. Ama ray tracing falan yok sanırım. Bildiğimiz Vega'nın biraz daha geliştirilip 7nm ile üretilmiş hali. Sonuç olarak 1080ti'ı yakalamış oldu Amd. Tabi bunu 7nm + hmb2 + 3 fanlı soğutma ile 2 yıl sonra aynı fiyata yapıyor olması da pek hoş olmadı.

https://videocardz.com/newz/amd-introduces-radeon-vii-based-on-7nm-vega-architecture

Yine de Amd'den gerçek bir 4k kartı göreceğiz sonunda. Hem de beklenmedik bir hamle oldu bu. En azından ses getirecek bir gelişme. 

mamad tarafından düzenlendi
jackjoker beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 saat önce, sgi said:

Detayları merak ediyorum, neden 64cu değil de 60cu acaba.

Full gpu yine pro alanlarda kullanılıyor. Bu gpu muhtemelen elde kalan az hasarlı gpular. 7nm üretim maliyeti oldukça yüksek diyordu Amd. Bir de 16 gb hbm2 işin içine girince, 700 dolarlık fiyatı bile anca şubatta mümkün kılabilecek gibi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

VII'yi gören masum Jensen:

"It’s underwhelming […] The performance is lousy and there’s nothing new.

...[There’s] no ray tracing, no AI. It’s 7nm with HBM memory that barely keeps up with a 2080. And if we turn on DLSS we’ll crush it. And if we turn on ray tracing we’ll crush it."

https://videocardz.com/newz/jensen-huang-says-radeon-vii-is-underwhelming-lisa-su-responds

Adam haklı beyler.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Doğru, ray tracing açınca zaten RTX kartlar 123810298310 fps verebiliyor sıkıntısız.

Ya bence de çok önemli bir kart değil de, sonuçta AMD'nin elinde iyi-kötü bir şey olması güzel.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
17 saat önce, sgi said:

Detayları merak ediyorum, neden 64cu değil de 60cu acaba.

Yüksek saat hızlarına ulaşabilmek için CU sayısını düşürmüşlerdir. Her ne kadar 7nm üretim prosesi bir önceki nesle göre daha yüksek saat hızlarına izin verecek olsa da, proses henüz tam anlamıyla olgunlaşmadığı için işi garantiye almak istemiş olabilirler.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 hours ago, Najaz said:

Yüksek saat hızlarına ulaşabilmek için CU sayısını düşürmüşlerdir. Her ne kadar 7nm üretim prosesi bir önceki nesle göre daha yüksek saat hızlarına izin verecek olsa da, proses henüz tam anlamıyla olgunlaşmadığı için işi garantiye almak istemiş olabilirler.

Valla ben 30xx serisini bekliyordum.  3080 dedikodulari benim istedigim tarz bir karti isaret ediyordu. Hayal kırıklığı oldu

hakancez tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

O zaman performans tablosu gelsin:

AMD-Radeon-VII-Gaming-Performance.jpg

https://videocardz.com/newz/amd-shares-more-details-on-radeon-vii

Amd'nin verdiği resmi sonuçlar bu şekildeymiş. VII, Vega 64'ten ortalama %28,15 kadar hızlıymış. Daha açık şekilde söylersek, 1080ti'ın hafiften gerisinde kalabilir.

AMD-CES-2019-Radeon-VII-9.jpg

Gpu 331mm kare alana sahip. Vega için 484mm kare deniyordu. Bir dedikleri bir dediklerini tutmuyor. Şimdi de 495mm kare olmuş. Eğer gpuya bir şeyler eklememişlerse, 7nm bekleneni verememiş gibi. %33'lük bir küçülme var.

AMD-CES-2019-Radeon-VII-24.jpg

Gpu hızı yine çok yüksek değil. 3 fana rağmen durum buysa, özel tasarımlardan da pek bir şey beklenmez gibi. Tabi belli de olmaz.

AMD-CES-2019-Radeon-VII-16.jpg

Vega 64'ün çok uzağında olmadığını gösteren bir diğer tablo. Strange Brigade'deki fark iyiymiş ama oyunu bilmiyorum. Nasıl bir şey çok tutuldu mu haberim yok.

Sonuç olarak Vega 64'ün 500 dolardan çıktığını düşürsek, 1,5 yıl sonra VII'nin 700'dan çıkıyor olması, pek olmamış gibi. Fiyat %40 artmış, performans %30 kadar artıyor. Felaket durumda rakiplerin de var. E o zaman pek de bir anlamı olmayacak bu kartın.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@mamad Kart dün akşam duyuruldu 1 günde iç ettik yedik bitirdik. AMD'nin sunumlarından başka yorum yapacak birşey yok. çıksın görelim belki bir fiyat düzenlemesi olur biraz daha makul 550$-600$ 'a yaklaşabilir.  VEGA'daki üretim sıkıntısı bu kartta olmayabilir.

1.5 sene sonra +%30 koyarak onuda +%40 daha pahalı sunulması firma yöneticilerinin düşünmesi gereken bir durum.  neticede + %110'la bile gelse bir karta 700$ vermem. benim dikkat ettiğim yer GPU'nun ölçeklendirilebilmesi ki bunuda orta seviye düzgün bir kart türetirler de bence alırımı merak etmemden.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
7 dakika önce, mehmetclk said:

@mamad Kart dün akşam duyuruldu 1 günde iç ettik yedik bitirdik. AMD'nin sunumlarından başka yorum yapacak birşey yok. çıksın görelim belki bir fiyat düzenlemesi olur biraz daha makul 550$-600$ 'a yaklaşabilir.  VEGA'daki üretim sıkıntısı bu kartta olmayabilir.

1.5 sene sonra +%30 koyarak onuda +%40 daha pahalı sunulması firma yöneticilerinin düşünmesi gereken bir durum.  neticede + %110'la bile gelse bir karta 700$ vermem. benim dikkat ettiğim yer GPU'nun ölçeklendirilebilmesi ki bunuda orta seviye düzgün bir kart türetirler de bence alırımı merak etmemden.

Elbette çıkınca ne olduğunu anlayacağız ama firmanın kendi yayınladığı tablolar en iyi senaryoları ortaya koyduğu durumlar olunca ve orada da aman aman bir şey olmadığı görülünce yorum da böyle oluyor. Kullanıcılar genel olarak kart hakkında olumlu şeyler konuşmuyor. Olumlanan tek şey Amd'nin aniden böyle bir çıkış yapmış olması. Ama durup düşününce "e bu performansı bu fiyata zaten alabiliyorduk, hem de taa ne zamandan beri" diyor herkes. Ortada yeni olan iki şey var: İlki 7nm, ikincisi de 16 gb hbm2. Şuan için başka bir şey yok. 7nm'nin kullanıcı tarafına getirdiği bir şey yok gibi. Çünkü Amd çift 8 pin güç girişi koyup bir de "aynı enerji tüketiminde %25 daha fazla performans" demiş. Öyle büyük gelişme yok gibi. Firma böyle dedikten sonra, incelemelerde mucize olmasını beklemek de zor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu kart, "abi biz TSMC ile anlaştık, 7nm ürettircez de bir elimizdekinle ne olabiliyormuş bir bakalım" kartı. Vega mimarisinin 7nm ile üretilmiş ve sonuna kadar zorlanılmış hali. Vega'dan en son bu olur. 

Ha bunu neden çıkarttı, ürün gamında orada bir ürün yoktu. Ürünü deneyecek, yatırımcılara biz bakın bişeyler yapıyoruz mesajı vermek falan filan. Fiyatı da az değil, daha düşük çıksaydı en azından tartışma konusu yaratabilirdi. 

Ama yine de saygın sitelerde incelemelerini okutacaktır. Heyecan işte :) bir nevi GPU'da AMD'nin "tick"i. "tock" ne zaman gelir o biraz muamma.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yalnız tick tock işi cortladı.:mrgreen: Amd hiç bulaşmasın onlara.

Şunu haber verecektim:

https://videocardz.com/newz/amd-cto-mark-papermaster-promises-more-radeon-products-this-year

Papermaster yemin billah etmiş, bu sene yeni radeonlar gelecek demiş, hem valla hem billa demiş.

Ben de diyorum ki: Yok bir de gelmeseydi! 2018'de ne sundunuz ki zaten? Aaa evet 590 gibi bir efsanfıojdgkmdf...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

tick tock senelerce iyi işledi aslında ve mantıklı bir stratejiydi. maalesef fiziksel bazı limitlere geldik insanlık olarak. başka bişey bulmaları gerekiyor artık. Yani tamam 7nm 5nm falan tamam ama sonra ne olacak? 5 nm dediğin aslında 25 adet silicon atomunun (0.2nm'den hesapladım bir tanesini. yanyana dizilmiş hali. 25 atomdan bahsediyoruz. Bu fiziksel açıdan çok ciddi seviyeler. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok