Monitorleri takip ediyoruz...
4 4

Bu konuda 2.020 mesaj var

Bugün diğer PC'me bağlı monitörüm olan Samsung 2233RZ artık baya eski bir TN modeli olarak kaldığından ve görüntü kalitesinin de sırıtması nedeniyle 2560x1080 21:9 25" IPS LG 25UM57 ile güncelledim.

Monitörü Vatan'dan 595 TL gibi bir fiyata aldım. Fiyatına göre görüntü kalitesi iyi bence, 25" olmasından PPI seviyesi de 24" 16:9 1080p modellere göre daha önde ve tatmin edici.

Monitörün kutusundan fabrika kalibrasyon kağıdı falan bile çıktı hatta bu fiyata ama benim renk doğruluğu ile bir işim yok, görüntü kaliteli olsun, soluk, kafayı sağa sola, yukarı aşağı oynattığında renk, kontrast değişmesin diye bir derdim var.

IPS olduğu için TN'e göre bu açılardan daha iyi tabii, bir de oyunlar için LG'nin DAS diye input lag azaltıcı bir çözümü var monitörde, monitörün testi falan daha yok ortada bu bakımdan ne kadar iş gören birşey bilmiyorum.

Bir de güzel tarafı 75Hz overclock ettim ve bu şekilde de çalıştı, nette ekranda ufolar kayan bir kare atlama testi var onda da 2560x1080 75Hz-75FPS olarak "Valid" olarak tamamladı, 2560x1080 75Hz ile Battlefield 4'te benim de gözüme çarpan bir kare atlama falan olmadı.

Yalnız şöyle birşey oldu, 75Hz ile masaüstünde de kullandığım süre içerisinde bir sorun yaşamadım ancak Battlefield 4 multiplayer Mantle ile 75Hz başlayamıyor, sürücü cevap vermeyi bırakıyor, D3D olarak ise bir problem yok, burada problem sanıyorum AMD ve Mantle ile alakalı.

85Hz de denedim ancak monitör Out of Range dedi artık o noktada, 80Hz ise vakit yoktu deneyemedim, yarın bir bakarım.

Bu arada monitörde iki adet HDMI girişi var, DVI, Displayport falan yok.

Fiyatına göre ben beğendim monitörü.

80Hz deneyeyim bakalım bir de yarın.:)

Tabii her overclock meselesinde olduğu gibi hiçbir şeyin bu şekilde çalışma ve bozulmama falan garantisi de yok böyle şeyler denerken bunları da akıldan çıkarmamak lazım

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Oha o ne fiyat yaw bildiğim kadarıyla onun 29 ve 34 inchlik versiyonları da mevcut.. Benim monitörden memnunum aslında ama benimle yaşıt resmen gsync freesync oturana kadar böyle bişey alsam iyi olucak gibi.. 

Edit: Baktım onlar da mevcutmuş.. : 

http://www.vatanbilgisayar.com/lg-29-29um57-ultra-wide-ips-monitor.html

http://www.vatanbilgisayar.com/lg-34-34uc97-curve-ultra-wide-monitor.html

29 un fiyatı da iyi ama 34 azıtmış :) 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Nevet eldeki 23.6 monitorden boyu kısa kalıyo tabi, hatta biraz daha düşününce alan olarak bile daha küçük tabi, doğal olarak 29 olanına bakmamız lazım..

İşin enteresanı 25 lik model amazondan bile ucuz üstelik vatan fiyatı.. 29 olanın ise hemen hemen aynı amazonla... 

Üstelik vatan fiyatı diyorum çünkü vatanda normalin üstünde oluyor...

Örnek teşkil eder mi bilmiyorum ama 3 hafta önce bir süredir takip ettiğim crucial ssd lerin yeni modelleri olan MX-200 ve BX-100 den BX-100 500gb olanı aldım bimeksten  499TLye (1tl = 1gb oldu yani).. Konuyla alakalı yere gelirsek aynı ssd Türkiyede bitek bimekste ve vatanda vardı ve vatan fiyatı 850TL 

http://www.vatanbilgisayar.com/crucial-500gb-bx100-serisi-sata-30-internal-ssd-okuma-535mb-yazma-450mb.html

Demem o ki bekleyip 29 luğu daha ucuz bulursam kapabilirim.. farklı bi tecrübe olsun artık..  :|

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

34" olan bu giriş seviyesi modellere göre üst seviye IPS panel kullanıyor, ayrıca curved. Üst seviyeye hitap eden bir model olunca fiyat öyle olmuş, aynı LG paneli kullanan diğer markalarda da benzer fiyatlar var.

O model de zaten 60Hz, daha çok productivity segmentine hitap eden bir ürün, bunların MAC uyumu falan da var sanıyorum, FRC de olsa 10-Bit panel de koyulmuş bu boyut ve çözünürlükte fiyat bu seviyeye gelmiş.

Curved olmayan, 34" 3440x1440 yine UM57 serisi, giriş seviye bir IPS panel ile oyun oynayan, film seyredeb casual ev kullanıcılarına yönelik bir ürün koysa LG ortaya fiyat 1800 TL, 1900 TL gibi olur herhalde ki birçokları alabilir öyle bir ürünu, devamında 3440x1440 daha bir zemin bulup yaygınlaştıkça buna benzer ürünler gelebilir LG'den hem panel hem de son ürün olan monitör anlamında.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İkisini yapan daha yeni çıktı ama o da daha tam oturmadı, 2016'da ASUS PG279Q da gelir, ikinci bir alternatif olur.

Şu an için Acer XB270HU var, 27" Gsync 144Hz AHVA panel 2560x1440 çözünürlük var, ASUS PG279Q da bununla aynı.

Bu monitorlerden haberim yoktu. Simdi alacak olsam bunlardan birini alirdim.

Hatta benim monitoru iyi bir fiyata elden cikarabilirsem su yeni asus'u alablirim cikinca

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Alamazdınız yeni aladınız ise, ben PG278Q'yu geçen yıl sonunda almıştım ve Acer XB270HU falan daha yoktu o zaman, baya sonra alınabilir oldu, siz de o aralar aldıysanız başka şansınız yoktu zaten.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu 21:9 monitörler fazla abartı geniş değil mi? Günlük ofis, internet kullanımında anlamsız geniş kaçmıyor mu? Oyunlarda belki biraz işe yarayabilir gibi. Fiyat olarak ise çok uygun ki bence tek artısı bu olsa gerek

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Alamazdınız yeni aladınız ise, ben PG278Q'yu geçen yıl sonunda almıştım ve Acer XB270HU falan daha yoktu o zaman, baya sonra alınabilir oldu, siz de o aralar aldıysanız başka şansınız yoktu zaten.

Ben de PG278Q'yu Ocak ayinda almistim, evet o zaman bu monitorler yoktu. Simdi yeni monitor alacak olsam PG279Q'yu beklerim/alirim diyorum. Aranan butun ozellikler var bu yeni monitorde.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu 21:9 monitörler fazla abartı geniş değil mi? Günlük ofis, internet kullanımında anlamsız geniş kaçmıyor mu? Oyunlarda belki biraz işe yarayabilir gibi. Fiyat olarak ise çok uygun ki bence tek artısı bu olsa gerek

2560x1080 olanının boyu kısa kalıyor bence de ama zaten oyun, film için daha çok bu monitörler. Zamanının daha çoğunu surf, office kullanımı v.b. bilgisayar başında geçirenler için uygun değiller bence. Ancak 3440x1440 olduğu vakit işin rengi değişir onu da belirteyim. Ciddi bir IPS panel ile gelecek böyle bir monitör birden fazla monitör yan yana çalışanların işini görebilir, yine daha fazla geniş alan sunduğu için Adobe v.b. uygulamalarda gayet iyi iş görür. Surf, office kullanımı da normal olur 2560x1080 olanlara göre.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
LG 29" 29UM67

Bu monitör hakkında bilgisi olan varmı? Freesync falan da destekliyor ama max 75hz sanırım. Benim 22" 1680x1050 TN panelli hp monitörü değiştiresim var ama 1440p ipslerde fiyatlar uçuyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bende çift monitör var 10 küsür senedir, elimdeki LCD'ler 6.yılına giriyor, ne almak istesem bir sürü şeyi hesaba katmam gerekiyor, fena halde kararsızım ama dolarında uçmuş olması bu durumun devam etmesine sebep oluyor, bir süredir aklıma tek 34" e geçme planı vardı ama iyi bir seçenek filana girmeden 3000+ leri çok geçiyorum, insem bir dert inmesem bir dert. dolar düşük olsa 2 tane 24" alıp geçicem ama almışken uzun süre kullanımda olacağı için model seçemiyorum.

Asus'un 34" modeli bayağı güzel göründü ama fiyatıda öyle. :)  T800'ün bahsettiği 25" LG'de çift alınınca masada çok cins durabilir diye çekiniyorum. zor karar vesselam.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
4 4

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok