Otomobil Hakkında Her şey
6 6

Bu konuda 3.869 mesaj var

36 minutes ago, TiesTorN said:

kışın tabi ki 100c'ye çıkması daha uzun sürüyor ama yine de çıkıyor (termostat bozuk değilse). zaten o noktada önemli olan "cold start" esnasındaki akışkanlığı, onu da zaten yağın başında rakam belirler (0w-5w-10w vs.) 2. rakamın o noktada bir anlamı yok. 2. rakam motor çalışma sıcaklığına ulaştıktan sonra önemlidir ki o noktada da zaten hava şartları soğuk ya da sıcak olmuş bir önemi yok.

Soğuk çalışma ile optimal sıcaklığa ulaşana kadar geçen süreyi atlıyorsun. Sen 0 derecedeki akışkanlığı yada 100 derecedeki akışkanlığı değiştirince 80c'deki akışkanlık da değişiyor. İşte o optimal sıcaklığa ulaşana kadar geçen süre içerisinde o değer önem arzediyor. Yoksa ısındıktan sonra bir önemi yok. Mevzu 100 derece ikenki akışkanlık değil, o sıcaklığa ulaşırken geçilen sıcaklık/akışkanlık eğrisi

Kimi insan aracın ısınmasını beklemez (misal kendim), böyleler için akışkan yağ her zaman iyidir.

5-40 zaten yağın 4 mevsim olanı diyebiliriz. İstanbul gibi bir yerde 5-40 koy geç yaz kış.

Adam yaz kış farklı yağ kullanmak isterse de kullansın, zararı yok. Zaten yağ herşekilde değişiyor, değişirken mevsim kışa giriyorsa ona göre yağ koymasında sakınca yok.
Yağa gelene kadar araç sahiplerinin yaptığı milyon çeşit tuhaflıklar var.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ya kullanmak isteyen kullanır, tabi ki bir zararı yok, ama bir faydası da yok. mevsim değiştirirken yağ değiştirmek tam bir müsriflik. sanki kışa girerken 5w30 koymazsan motor yiyecekmiş gibi yorumları oluyor bazılarının lafım bunlara.

0w yağ zaten -40c'ye kadar akışkan, o noktada -40c'den daha soğuk havada araç sürmüyorsan eğer optimal sıcaklığa ulaşana kadar geçen zamanın da çok bir önemi olmuyor açıkçası.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
30 minutes ago, CandleGarden said:
  • Siz bu kadar yazınca merak ettim benim aracın lastik fiyatlarına baktım. Tanesi 2500-3000 arası :kayik:   (kumho olursa 2000)

lastikcim.com.tr + hankook tavsiye ederim, yol yaptım lastikle, michelin pilot sport 4'leri aratmadı bana.

hankook ventus s1 evo3 modelini aldım. hiç aşina olduğum bir marka değildi. yine takıntılı şekilde araştırmalarımdan sonra ps4'den hiç aşağı kalmadığı gibi, ıslak ve kuru frenlemede çok daha iyi sonuç verdiğini farklı kaynaklardan teyit ettim.

infestor beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
17 dakika önce, stardust said:

lastikcim.com.tr + hankook tavsiye ederim, yol yaptım lastikle, michelin pilot sport 4'leri aratmadı bana.

hankook ventus s1 evo3 modelini aldım. hiç aşina olduğum bir marka değildi. yine takıntılı şekilde araştırmalarımdan sonra ps4'den hiç aşağı kalmadığı gibi, ıslak ve kuru frenlemede çok daha iyi sonuç verdiğini farklı kaynaklardan teyit ettim.

Tavsiye için teşekkür ederim. Şimdikiyle aynı ebatta lastikleri olan aracı Ekim ayında araç 4 yaşındayken (33k km) değiştirdiğim için 10bin masraftan ben yırttım. (alan pezevenk düşünsün :) )

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

2016 sonunda tanesine 250₺ ödediğimiz Continental TS860'lar için geçen hafta tanesine 1200₺ duyunca ben de bir sonraki sezon için Lassa veya Petlas düşünmeye başladım. Ankara'nın dik bir bölgesinde yaşadığımız için buzda ve taze erimiş kar üzerindeki performans beni düşündürse de gerçekten değer mi bilmiyorum açıkçası.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 2/9/2022 at 10:41 PM, TiesTorN said:

hankook falan gerek yok petlas pt741 iyidir. paranız cebinizde kalır.

neye göre iyidir, kime göre iyidir ?

sadece fiyatına göre iyi lastik, ama benimki gibi 255/40 r18 gibi bulunmayan ölçülerde petlas da pahalı, runflat istersen zaten çok yaklaşıyor fiyatlar.

https://www.tyrereviews.com/Article/2021-Tyre-Reviews-UHP-Summer-Tyre-Test.htm

hankook'un ıslak ve kuru frenlemesinden etkilendim ben, malum bebek taşıyoruz arabada ama bir yandan da sürat yapmaktan da vazgeçemiyorum.

o yüzden runflat olması ve frenleme mesafesinin en kısa olması benim için önemliydi.

sonuçta 500 lira fark vardı petlas ile arasında, hankook denemek istedim.

petlas almam demiyorum, zaten bu fiyatlar böyle devam ederse mecbur onu da alacağız ama hala param varken dünya standartında bir lastik alayım dedim.

michelin pilot sport 4'den hevesimi aldım misal, parası olan için cidden en iyi lastik, 180 ile otobanların kelebek kavşaklarına daldım çıktım bana mısın demedi.

ama gel gör ki sürekli 200 km üstü hızlarda kullanmaktan çoook çabuk bitti, yani 20 bin km'de yasal sınıra düştü diş derinliği, ben sıfırlayana kadar kullandım, çıkardığımda 0.1 milimetre bile diş kalmamıştı, tamamen kabak yaptım, 30 bin km yaptım.

bridgestone potenza s001 ile 55 bin km yapmıştım, daha yasal sınırın yani 1.6mm üstündeydi çıkardığımda ama o da çok sert bir lastik zaten bir de 5 senede kurudu, artık ıslak zeminde gaza basar basmaz TC devreye giriyordu.

tabi bunu marifet diye yazmıyorum, şöförlüğü olmayan biri öyle kabak bir lastik ile süratli bir şekilde su biriktisine girerse takla atar, siz kendi aracınızda denemeyin :zuh:

bu arada bu bahsettiğim tabi ki sadece itişin olduğu arka lastikler, ön lastikler nerdeyse yeni gibi duruyor, yani 4 lastik kabak dolaşacak kadar da pervasız değilim...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
6 hours ago, wazzap said:

@TiesTorNhacım sen bilirsin, şu linkteki gibi bir şey alsak iş görür mü?

https://urun.n11.com/set-urunler/kraftech-araba-buharli-far-temizleme-seti-P486442843

mükemmel ötesi yapmaya gerek yok, temizlesin yeter.

yani biz bu tarz bi iş yapmadık hiç ama sağdan soldan yaptırdığımız adamlar da hep buna benzer şeyler kullanıyorlar, kötü olacağını sanmıyorum zaten yorumlara da bakılırsa.

wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

c5in debriyajıda değiştim. dökülene kadar devam. zaten yine 3 kuruş zam aldık. ötesi berisi derken 9 bin tuttu .

100 200 bin üste krediyle verip 5 yaş genç araba için hiç kendimi kasamıycam. bakalım nereye kadar götürecek:icon_think:

infestor beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben bu yaz aracımın dsgsine komple bakım yaptırmayı düşünüyorum . 6 ileri yağlı kavrama dedikleri modelden (DQ250 – 02E/0D9)

araç 236 bin km de her 60 bin de düzenli DSG yağ değişimi yapılmış. Ben aracı 205 bin km de aldım. Tahminen kavrama da değişecektir bu km de . Fiyat sorduğumda şanzımanı komple indirip bakım yapmak(yeni yağ filtre temizlik vs )ve arıza kontrolü 7000 tl fiyat verdiler. Eğer kavrama değişirse ona da ekstra 6000 tl.

ben şanzıman inmişken dpf egr adblue vs de temizletmek istiyorum , bu km’lerde mecburi olması lazımdır diye düşünüyorum .

onun dışında alt takım amortisör vs de değiştirmeyi düşünüyorum. 

Daha önce 2014 Tiguan aracım vardı , şimdiki aracım 2016 Passat Variant 2.0 tdi 140kw 

dsg için aldığım fiyatlar sizce normal mi ? 
Gümüşok DSG Oktay abi de ( Sarıyer ) yaptırmayı düşünüyorum. 

AA881691-1687-4884-8DF8-4C19C0169B78.jpeg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
59 minutes ago, Atrin said:

Yeni BMW 7 serisine ne diyorsunuz ? 

tasarımcı sıçarken tasarlamış işerken de bitirmiş sanki amk o nedir öyle tam bir tasarım fukarası olmuş iğrenç bence.

escape and Firienholt beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 saat önce, Atrin said:

Şöyle olsa daha güzel olurmuş ve tabi ızgara da yarı yarıya küçülmesi şartıyla. 

D24F528D-4441-40F4-87CF-5FD7FD2598D2.jpeg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
5 hours ago, Atrin said:

https://youtu.be/YU7TcxwFVT4

BMW'yi tasarım olarak bitirdiler, geçmiş olsun.

BMW'nin içine doğmuş, halen de BMW kullanan biri olarak bir sonraki aracım kesinlikle BMW olmayacak.

şuan f30 m-sport (N47D20) kullanıyorum, yani bu arabanın klasik olarak tarihe geçeceğini falan sanmazdım ama sanırım geçecek.

nerde arabanın yanında bir dursam, benzinlikte, yıkamacıda, otoparkta vs. bu kadar olur yani illa biri gelip muhabbet açıyor, yok ilk sahibi misin, satıyor musun, içi de orjinal m-sport'muş bilmemne :lol:

şimdiye kadar -hoşuma gittiği için- kimseyi terslemedim :icon_twisted:

bugünkü tasarımı için normal bir zamanda olsa da para vermezdim, hele hele şu devirdeki saçma sapan kur ve vergilerle hiç vermem.

ben 2013'de arabamı alırken, babamın arkadaşı istanbul'daki en büyük mercedes showroom'larından birinin satışında olmasına, babam rica ettiği için adam bana telefon açmasına rağmen gidip bir bakmamıştım bile, çünkü tam bir emekli amca-dede tasarımıydı.

ama onun bile alıcısı vardı, bu siktiriboktan tasarımın alıcısı kim bilmiyorum, araplara mı yöneldiniz, çine mi, rusa mı bilmiyorum ama bunu teknik özelliklerine ve motoruna hiç bakmadan direkt söylüyorum, alanın aklına edeyim bu tasarımla.

şuan araç almam gerekse, -borusan ceo'su annemin lise arkadaşı, sağlam indirimim var, buna rağmen- BMW'nin kapısının önünden bile geçmem.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Evet çok iyi bir tasarım değil. Ama bence 7 serisi için düşünürsek o sınıf için bana normal bir tasarım gibi geldi. Maybach tasarımına yakın durmuşlar sanki.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 23.04.2022 at 05:32, ZvAnA said:

Evet çok iyi bir tasarım değil. Ama bence 7 serisi için düşünürsek o sınıf için bana normal bir tasarım gibi geldi. Maybach tasarımına yakın durmuşlar sanki.

ciddi değilsin umarım. herhalde normal diyen bir kişi sensin. tamam zevkler ve renkler. ancak şu tasarımın elle tutulur hiç bir yanı yok. neresinden tutsan patlıyor. ne arkası güzel ne önü. yandan normal bir sedan gibi duruyor. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben ne güzel bulduğumu ya da beğendiğimi söyledim ki zevkler ve renklere geldi olay. Rolls royce Phantom, Mercedes Maybach ve yeni 7 serisine bakınca bu tasarımı gayet normal bulduğumu söyledim. Kodamanlar bunlara biniyor işte. 

jackjoker beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Golf VIII on kaput icin amortisor buldum ama biraz tuzlu; [ https://www.racingline.com/gas-strut-bonnet-hood ] ... Turkiyede BTG Maslak diye bir sirket bu markayi satiyormus ama arayip sormadim... Yurtdisi fiyati 95 euro... Aliexpress'ten baska marka alanlar var 250-300 TL civarina ama onlara pek guvenemedim, zira kaput hayvan gibi agir, bir sorun ciksa kafayi gozu kolu parmagi kirariz... Bir de bunun baglanti yeri ve elemanlari farkli... Bakalim uygun bir fiyata bulabilirsem alirim...

Bir de aracin davlumbazda kece filan yok o yuzden cakil ve kucuk tas olan yerlerde takir tukur butun ses iceri giriyor... Ona da bir cozum bulmam lazim... 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
6 6

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok