Otomobil Hakkında Her şey
6 6

Bu konuda 3.869 mesaj var

On 5/7/2022 at 11:53 PM, stardust said:

https://youtu.be/mmzn77xOCe0

ne zamandır doya doya ağlamıyordum, içimi boşalttım iyi oldu.

edit: depresif bir şey yazmıştım sildim. aracın manuel olması çok iyiymiş. 

Atrin tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ya bu türk milletindeki araç yağ değişim periyodunu aracı tasarlayan mühendislerden daha iyi bildiğini sanma kompleksi nedir arkadaş. her araç için aynı muhabbet. yok işte "ben hep tavsiye edilen km'nin yarısında değişiyorum" yok "ustam istanbul yollarında şu kadar km'de değişmek daha iyi olur diyo"... ulan koskoca markalar bunu hesaplayamıyo da senin kıçı kırık ustan mı hesaplıyo... 

Omfs beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
9 saat önce, TiesTorN said:

ya bu türk milletindeki araç yağ değişim periyodunu aracı tasarlayan mühendislerden daha iyi bildiğini sanma kompleksi nedir arkadaş. her araç için aynı muhabbet. yok işte "ben hep tavsiye edilen km'nin yarısında değişiyorum" yok "ustam istanbul yollarında şu kadar km'de değişmek daha iyi olur diyo"... ulan koskoca markalar bunu hesaplayamıyo da senin kıçı kırık ustan mı hesaplıyo... 

ben de anlam veremiyorum buna... aracımın (159) internette bulabildiğim bütün kullanım klavuzlarında periyodik bakım 30bin km olarak belirtilmiş olmasına rağmen 10bin'de bir çağırıyor ustam, yetkili servis de aynı şekilde... en son "ben arada kontrolleri yapıyorum, bir sıkıntı olursa haberleşiriz 30bin sonra gelicem" dedim.. yılda 24bin km civarı yok yapıyorum ortalama, senede bir götürücem zaten... 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, Forgotten said:

ben de anlam veremiyorum buna... aracımın (159) internette bulabildiğim bütün kullanım klavuzlarında periyodik bakım 30bin km olarak belirtilmiş olmasına rağmen 10bin'de bir çağırıyor ustam, yetkili servis de aynı şekilde... en son "ben arada kontrolleri yapıyorum, bir sıkıntı olursa haberleşiriz 30bin sonra gelicem" dedim.. yılda 24bin km civarı yok yapıyorum ortalama, senede bir götürücem zaten... 

Birçok üretici zaten ya belirli bir kilometre yada yılda bir kez periyodik bakım yapılmasını şart koşuyor garantiyi devam ettirmek için. Evdeki araçlardan en az biri yıllık periyodik bakıma giriyor, kilometre dolmuyor.

Bu arada yağın erken değişiminin bir zararı var mı @TiesTorN?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, Pablo 'Definitive' Vader said:

Bu arada yağın erken değişiminin bir zararı var mı @TiesTorN?

araca bir zararı yok tabi ki ama tamamen para israfı.

1 yıl olayı da yalan bu arada, tamamen para kazanma amaçlı uydurulmuş bi hurafe. 1 senede yağa hiç bir şey olmaz.

Definitive beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
16 hours ago, Forgotten said:

senede 1 götürmene bile gerek yok aslında. servislerin 1 sene konusundaki argümanları genelde yağın içine havadaki nem dolayısıyla su, ve pistonlardan yakıt gibi yabancı maddelerin karışması.

su karışıyor tamam da, siz gidip o yağın içine hortumla su basmadığınız sürece oraya karışan miktarın bir önemi yok ki. araba çalışıp, yağ tam sıcaklığına ulaştığında (100+ c) içindeki su uçup gidiyor zaten. aynı şey yakıt için de geçerli. yaşlılıktan ötürü araç kapalıyken damlatan enjektörleriniz yoksa zaten karışmaz, karışsa bile yine uçup gidecek yağ ısındığında.

159 özeline gelirsek; 30.000 km bana da şimdi düşününce çok geldi açıkçası. 15-20k gibi rakamlar gayet kabul edilebilir ama 30k ? enteresan, ilk defa duydum bu kadar yükseğini. araç kullanım klavuzundaki yağ spesifikasyonlarında heralde buna uygun uzun ömürlü yağ belirtmiştir diye düşünüyorum.

not: şimdi google'dan araştırdım gerçekten 30.000 km veya 24 ay yazıyor alfa 159 için, 2 sene yani. dediğime geliyor aslında. adamlar daha gerçekçi yaklaşmışlar olaya, müşteri yolma odaklı değil.

benim 540'ımdaki yağ göstergesi de kullanım stiline bağlı olarak değişse de ortalama 18-22k arasında değişim uyarısı veriyor. ben aldığımdan beri böyle değiştirdim bir sorun yaşamadım. yaşamam için bir sebep de yok zaten, güncel sentetik yağların ömrü çok uzun.

not 2: konu açılmışken şundan da bahsedeyim, yağların raf ömrü 5 sene diye bir şey yok, tamamen palavra. 10 sene sonra da kullansan tek farkeden şey içindeki katkı maddelerinin dibine çökmesi olacaktır. çalkalayıp koyduğunuzda aynı etkiyi alırsınız. youtube'da mythbuster benzeri bi kanalda bununla ilgili bi deney yapılmıştı, adam 80 senelik hiç açılmamış motor yağını açıp teste gönderiyordu ve sonuçlar gayet iyi geliyordu.

wazzap, Forgotten and Firienholt beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

30.000 yağ için çok yahu.

Yağ bir süre sonra ayrışıyor. Yoğun kıvamlı jelimsi kısım kartelin dibinde yada sibop kapağının orada oturuyor, yağlama etkisini önemli miktarda kaybetmiş akışkan kısım kömür karası şekilde devirdaim yapıyor.

16.000 bence ideal, 20.000'e kadar sallanabilir ama sürekli 30 30 pek doğru değil.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 hours ago, Whooosh said:

30.000 yağ için çok yahu.

Yağ bir süre sonra ayrışıyor. Yoğun kıvamlı jelimsi kısım kartelin dibinde yada sibop kapağının orada oturuyor, yağlama etkisini önemli miktarda kaybetmiş akışkan kısım kömür karası şekilde devirdaim yapıyor.

16.000 bence ideal, 20.000'e kadar sallanabilir ama sürekli 30 30 pek doğru değil.

yağ ayrışmıyor, içindeki katkı maddeleri özelliğini yitirmeye başlıyor.

amerikada blackstone diye meşhur bir yağ analiz eden şirket var belki duymuşsundur... kaç tane konu okudum 20.000 km de yağı analize gönderip hala kullanılabilir sonucu çıkan, yani 30k çok abartı bir rakam olmayabilir, kaldı ki bunu fabrika kendisi öneriyor demek ki çok da abes bir rakam değil.

amerikan forumlarının birinde bi teknisyenin anısını okumuştum; kadının birinin arabası 115k mil'de yatak sarıyor, servise geldiğinde sebebini bulmaya çalışırlarken şu soruyu soruyorlar: "en son ne zaman yeni yağ koydunuz?" kadının cevabı ise trajikomik: "neden yağ koyayım ki fabrikada koyulmuyor mu zaten?" :mrgreen:

yani rodaj dahil tüm arabanın hayatı boyunca tek yağ ile 115k mil gidebiliyorsa bi araba, 30k km bence hiç de çok değil.

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

nası kullandığına da bakıyor.

misal yağ değişiminden sonra ben çok sakin, eco-pro modunda kullanıyorum arabayı, öyle olunca 26 bin km sonra diyor, ama birden devirli kullanmaya başlıyorum, bir anda 20 bin km'ye düşüyor sanki hep öyle kullanacakmışım gibi.

ben alman mühendis abilere güveniyorum, araç ne zaman değiştir derse o zaman değiştirdim bu güne kadar, o da ortalama 18 bin km olması lazım.

10 binde ya da her sene değişim tuzağına falan düşmem ama araç bilgisayarı yağ değişsin derken de değiştirmeden kullanmam.

30 bin bence üst limit, o da sakin kullanıyorum, motoru yormuyorum diyorsanız. onun üstünde daha fazla kullanmak fantaziye girer, yağdan tasarruf edeyim derken büyük masraf açma potansiyeli oluşturursunuz.

ama kullanmasan da her sene değiştir denmesi, hele hele tam sentetik yağa denmesi bence dolandırıcılıktan farklı bir şey değil.

insanların araçlarına karşı olan temiz hislerini suistimal ediyorlar.

TiesTorN beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
6 saat önce, stardust said:

nası kullandığına da bakıyor.

misal yağ değişiminden sonra ben çok sakin, eco-pro modunda kullanıyorum arabayı, öyle olunca 26 bin km sonra diyor, ama birden devirli kullanmaya başlıyorum, bir anda 20 bin km'ye düşüyor sanki hep öyle kullanacakmışım gibi.

ben alman mühendis abilere güveniyorum, araç ne zaman değiştir derse o zaman değiştirdim bu güne kadar, o da ortalama 18 bin km olması lazım.

10 binde ya da her sene değişim tuzağına falan düşmem ama araç bilgisayarı yağ değişsin derken de değiştirmeden kullanmam.

30 bin bence üst limit, o da sakin kullanıyorum, motoru yormuyorum diyorsanız. onun üstünde daha fazla kullanmak fantaziye girer, yağdan tasarruf edeyim derken büyük masraf açma potansiyeli oluşturursunuz.

ama kullanmasan da her sene değiştir denmesi, hele hele tam sentetik yağa denmesi bence dolandırıcılıktan farklı bir şey değil.

insanların araçlarına karşı olan temiz hislerini suistimal ediyorlar.

Eski arabam mazdaydı. Bakım aralıkları 6 ay. Senede 2 bakım için şart koyuyorlar. Ama bu sadece Türkiye de. Adamlar 5 yıl garanti veriyor ama bakım aralıklarını 6 ay yapıyor. Nasıl deli kar ettiklerini siz düşünün. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İyi bari benimle aynı fikirde olanlar varmış, sevindim.

Ben de pandemi ve home office çalışmaya geçtiğimdem senede anca 5bin km yapmaya başladım. Eşimde de araba var, o da aynı durumda.

1,5-2 sene arası yağ değişimi yapıyorum. BP'de çalışan arkadaşa sordum. Bu devirdeki sentetik yağlar ile senelerce kullanırsın, bir sorun olmaz demişti. Olayın çoğu biraz kandırmaca, para kazanma olayı yani.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bir yanlis anlasilma olabilir;

Alfa 159 User Manual

5ktsm9e.JPG

Yogun olarak sehir icinde kullaniyorsaniz, az km yapiyorsaniz ya da sert iklimde kullaniyorsaniz 12 ayda bir motor yagi ve yag filtresini degistirin diyor altbilgide... 35.000kmde bir scheduled maintenance var... 

JardeL tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

benim aracta (dizel) avrupa ulkeleri icin 30.000 km'de bir; digerleri icin (bkz: turkiye) 15.000'de bir degistirilmesi yaziyor.

yakit kalitesi ve ortam sartlari (toz mesela) ile alakali zaar :)

2022-05-13_18-15.png

15.000'de bir iyidir.

infestor tarafından düzenlendi
Omfs beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 hours ago, JardeL said:

Yogun olarak sehir icinde kullaniyorsaniz, az km yapiyorsaniz ya da sert iklimde kullaniyorsaniz 12 ayda bir motor yagi ve yag filtresini degistirin diyor altbilgide... 35.000kmde bir scheduled maintenance var... 

yani aslında yine dediğime geleceğim ama şöyle açıklayayım;

senede bir yağ değiştirilmesi önerilen kişiler arabasını hiç motor yağı tam sıcaklığa ulaşmadan kullanan kitle. evi ile işleri birbirine çok yakın, neredeyse hiç bir zaman tam sıcaklığa ulaşamıyor araç, bu yüzden de yağın içinde biriken yabancı maddeler temizlenemiyor. ama yani gidip bu yüzden yağ değiştirmeye de gerek yok ki, al arabayı 3 saatlik yola çık bütün yağ temizlensin, oldu bitti. ha bunu kesinlikle yapamam diyorsanız, o zaman yağınızı değiştirin.

sert iklim, ortam şartları, toz miktarı vs. bunlar tamamen hikaye. arabanın yağı tamamen kapalı bir sistem içerisinde çalışıyor, ortam şartlarının hiç bir etkisi olamaz. ortam şartları sadece hava filtresini tıkayabilir o kadar.

Firienholt, stardust and quad beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

O değilde bu araba fiyatları ne olmuş ya :lol: Arkadaş kafası atmış başka türlü araç değiştiremicem falan birşeyler anlatırken Golf alacakmış şimdiki aracı 2014 polo 1.2 dizel 265k ya satışa koyduğunu söyleyince nasıl ya diyip belki 1 senedir bakmadığım piyasaya bakınca benim düldülün bile fiyatlarının 2x yaptığını görünce yok artık daha neler moduna geçtim. :mrgreen:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
11 hours ago, Deathknight said:

O değilde bu araba fiyatları ne olmuş ya :lol: Arkadaş kafası atmış başka türlü araç değiştiremicem falan birşeyler anlatırken Golf alacakmış şimdiki aracı 2014 polo 1.2 dizel 265k ya satışa koyduğunu söyleyince nasıl ya diyip belki 1 senedir bakmadığım piyasaya bakınca benim düldülün bile fiyatlarının 2x yaptığını görünce yok artık daha neler moduna geçtim. :mrgreen:

Hocam geçtiğimiz hafta 2002 model 1.4 benzinli otomatik polo mu 158 e sattım, küçük araba hasretime 2012 Fiat 500C ile son verdim:) Fiyatlar bildiğiniz gibi değil.. Alınmış alınmıştır dedim geçtim, oğlana da bahaneyle cabrio araba sözümü tuttum

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

BMW 3 Serisi makyajlanmis, devasa bir ekran gelmis;

tohhoct.jpg1lg3y46.jpg

4dldaj3.jpgam023wq.jpg

b23wxpv.jpgqef0fl1.jpg

Ben cok seviyorum bu aracin tasarimini... Ekran biraz degisik duruyor, Mercedesvari tasarim yapmislar... BMW'nin rakiplerine gore en geri kalan yaniydi gosterge ve multimedya ekrani, su anki tasarimla "alin size boydan boya ekran" demisler... 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hayırlı olsun valla da ne diyeyim rakamlar almış başını gitmiş şaşırdım gerçekten. Acil ihtiyaçlarım hariç şahsi arabamı doğru düzgün kullanmayalı nerdeyse seneyi bulacak zaten babamın işleri bitsede kurtulsam gözüyle bakıyorum. Bu durumda sanırım kutu tipi elektrikli arabalardan bi tane alabilirim gibi :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
6 6

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok