Monitorleri takip ediyoruz...
4 4

Bu konuda 2.007 mesaj var

4K HDR'ler $1000'den falan cikar, onceki nesil 1440p'lerin fiyati geriler diye umuyordum. 4K HDR'ler $2000'dan cikti, pek de kipirdamadi simdiye kadar. PG279Q 3 yildir ayni fiyatta cakilmis oldu. Fiyat yuksek tutulunca Kore yapimi ucuz monitorler piyasaya akar, rekabet marka monitorlerin fiyatina da yansir diye umuyordum ama olmadi. $300-500'a 4K 120hz TV'ler var, ayni panele displayport 1.4 ekleyip monitor olarak satmak cok zor olmamali diye dusunuyorum ve Wasabi gibi markalar bunu yapti da aslinda ama fiyati yine cok yuksek tuttular. PG279Q degerini korur diye dusunenler hakli cikti.

Adamlarin hakkini vermek lazim, monitor piyasasi bizi iyi duttu.

Bu yil daha once gormedigim bir sey geliyor: OLED, 21.6-inch, 4K, HDR-10, 99% DCI-P3, ve anlasilan 144hz

epi tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

PC monitöründe de OLED kullanmak ne kadar akıllıca acaba? Alttaki windows barı (veya üstteki mac os x) bir süre sonra burn-in olursa tadından yenmez bu monitör. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

32” 1440 165hz VA panelli uygun fiyatli ($369) Pixio PX329 var. 

Response time’a bakilirsa akiciligin 120hz monitor seviyesinde olmasi beklenebilir. Kalibrasyon sonrasi renk performansi iyi, siyahlar iyi. 

G-sync yok, HDR yok. Freesync var, ust siniri 144hz. Yaninda gelen standin yukseklik ayari yok.

Masa ustunde buyuk ve goruntu kalitesi yuksek monitor olsun, akici olsun ama pahali olmasin isteyenin ilgisini cekebilir. Rekabetci oyun monitoru diye degerlendiren burun kivirir ama oyun icin iyi ofis monitoru gozuyle bakilabilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@epi Böyle monitörlerin bilinirliğinin artması lazım ki rakiplerden de böyle ürünler görelim. Şahsen bir monitör alacak olsam ne yapar eder banko getirtirdim F/P ürünü gibi duruyor. Gysnc ve HDR 'ın olmaması umrumda değil sadece renk üretme becerisine bakıyorum birde kontrast/parlaklık değerine.  VP2770'ten sonra görüntü kalitesinde + ların olması benim için zorunluluk.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Selam bu başlıktan ayrı biryere sormayayım dedim. Şimdi kulllandığım 75hz 1ms tn panelli freesync bir viewsonic ve 21,5” .  Aslında f/p olarak memnunum ki 2 yıl önce sıfır olarak 400₺ ye almıştım.

İçimden yine aynı özelliklerde sadece 24” ve 144hz 1080p monitöre terfi geçiyor . 2k için vga upgrade i de lazım ki bütçeyi çok aşar ama ilerisi için yatırım olur . Yine de tercihim 24” 144hz va panelli bir cihaz . Önerilere açığım ki aklıma yatan bir model belirledim :  ViewSonic XG2402 24 Inch 1080p 1ms 144 Hz Gaming Monitor with FreeSync.  https://www.amazon.com/gp/product/B075D1B4SV?tag=rtings-tv-cm11a-20&ie=UTF8&th=1&psc=1

buralarda 1500-1700₺ bandında bulunabiliyor.

asıl sorun şu ; benim yer darlığından monitörle mesafem 60-70cm civarı , 21,5” den 24” e terfiye değecek mi ?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

24'e alışınca keşke 27 alsaymışım dersin :) benim monitörle aramdaki mesafem de 60cm civarı (bendeki monitör 27"), yer darlığım yok istesem 1mt uzağa da koyabilirim ama gözler ekran büyüklüğüne alıştığı için yakına koyuyorum daha hoşuma gidiyor. 32 olsa 32'yi de aynı mesafeye koyarım.

TatanQa beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ya benim bu alacağım monitör ne oldu ?

https://www.asus.com/Monitors/ROG-SWIFT-PG35VQ/

yalan mı oldu yani ? zaten kağıt üstünde bu kadar güzel özelliklerin gerçek olup tek bir monitörde toplanması hiç gerçekçi gelmiyordu.

çok kısa bir araştırma yaptım, hayvani ghosting oluyormuş, onu engellemenin yolunu bulana kadar ertelediler diyor fısıltı gazetesi.

umarım cyberpunk 2077'yi bu monitörle oynayabilirim, 2000 dolar koydum kenara bekliyor valla harcayacağım bak çıkmayacaksa 9900k'ya :lol: 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
12 minutes ago, wazzap said:

İyi de bunu alınca yanına iki tane GTX 2080Ti falan lazım.

4K bile değil monitör, hiç de lazım değil.

1080ti bile çoğu oyunda gayet yeterli gelecektir.

he lazım olursa 2080Ti sli da yaparız yani o ayrı mesele :8

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ya o çözünürlükte 200FPS nasıl alacaksın başka türlü? 200FPS almıyacaksan niye alacaksın o monitörü? uyuzluk yapmak amacında değilim, merak ettim sadece. :) @stardust

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

monitör 200 hz gösterebiliyor diye sürekli 200 fps besleme yapmak zorunda değiliz değil mi, araba 200 basabiliyor diye sürekli 200 ile gitmediğimiz gibi...

tek özelliği de 200hz olması değil farkettiysen.

şunu da yeri gelmişken açıklayayım.

30 ile 60 fps arasındaki fark ölüm ve hayat gibi.

60 ile 120fps arasındaki fark gece ve gündüz gibi.

fakat 120 fps'nin üstüne çıktığınız noktadan sonra marjinal fayda azalıyor, yani 144-180-200 ya da 240 çok da farketmez benim için.

evet illa bir fark var fakat 200 fps alacağım diye 2080ti SLI yapmaya değecek bir fark değil kesinlikle.

şuanki sistemimde de grafik ayarlarını 144 fps alabilecek şekilde kısmıyorum kesinlikle, ortalama 100fps tuttursun, 90'ın altına kesinlikle inmesin benim için yeterli.

epi beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ya ben bu monitör olayınlarına uzak kaldım. @stardust hocam şunu mu söylüyorsun yani sen. diyelim gsync freesync karıştırmadan 144hz monitörüm var ve sistemim istediğim ayarlarda vs 120fps verebiliyor. 144fps veremiyor. Bu bir sorun olmuyor mu yani ? Cidden çok uzak kaldığım ve bilmediğim için yazıyorum. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Olmuyor tabii ki, yüksek fps alabildiğin sürece G-sync'in de ne kadar gereksiz bir şey olduğunu yazmıştım. Fps'nin düştüğü yerlerde durumu kurtarıyor G-sync. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ama g-sync karıştırmayalım demiş :)

Galiba merak edilen 144hz monitöre 120fps gelirse, veya bu 110-130fps arası oynarsa tearing, stuttering vb olur mu, vysnc açmak gerekir mi? Tabi monitöre 120fps cap te konulabilir herhalde?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
7 minutes ago, CandleGarden said:

Ama g-sync karıştırmayalım demiş :)

Galiba merak edilen 144hz monitöre 120fps gelirse, veya bu 110-130fps arası oynarsa tearing, stuttering vb olur mu, vysnc açmak gerekir mi? Tabi monitöre 120fps cap te konulabilir herhalde?

Aynen sorum oydu :) 144hz ye 120 fps ortalama yollarsak Gsync veya Freesync mi kurtarıyor durumu tearing, shuttering vs olmaması için?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

e zaten ben de o soruya cevap verdim, üstüne ekledim, hatta g-sync'e bile gerek yok dedim. daha açık nası konuşabilirdim bilmiyorum.

-

bu tearing konusu neden bu kadar büyütülüyor anlamıyorum.

tearing ne zaman olur abi, eğer senin ekran kartının ürettiği fps, monitörünün tazeleme hızından (hz) yüksekse olur.

evet misal counter oynayacaksam g-sync gerekli çünkü ayarları ne kadar açsan da 144fps üstüne çıkabiliyor.

ama modern oyunlarda zaten 1080ti ile birlikte 1440p çözünürlükte 144 fps yanına yaklaşamıyorsun bile.

ben yıllardır 144hz monitör kullanıyorum, son 2-3 senedir de g-sync.

eğer sen grafik ayarlarını 90-120 arasında tutabilecek şekilde ayarlıyorsan, o güçte bir ekran kartın da varsa, monitörün paneli de zaten iyiyse, g-sync/freesync açık olmuş, kapalı olmuş hiçbir şey farketmiyor, bunu defalarca denedim.

g-sync 1- çok yüksek fps aldığın yerde monitör yetişemiyorsa tearing önlüyor  2- dandik bir ekran kartın varsa, ortalama bir fps tutturamayıp ani düşüşler yaşıyorsa stuttering yapmasını önlüyor. 1-2 tane kronik stuttering sorunu olan oyunda da fayda ediyor.

önemli olan monitörün paneli iyi olsun, ekran kartı iyi olsun, bu x-sync olayları fasa fiso...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
8 minutes ago, wazzap said:

@stardusttamam o zaman, ben de diyorum niye bu model? 3440x1440 ise, Tolga abinin monitör de o değil miydi? Yoksa HDR mı can alıcı kısım?

abi valla böyle bilale anlatır gibi anlatmak garip gelse de neyse... anlatayım.

panel farkı... bu renk gamutu olayını kimsenin siklediği yok, taa ne zaman %93 gamut bir benq almıştım, gamut gamut diyorum diye narcissus dalga geçiyordu mal mal, fakat gösterdiği renk skalası daha geniş.

normalde siz ortalama %70 gamut'a sahip monitörlere bakıyorsunuz. %93 efsane bir rakam.

ultra-wide bu monitörler, 1" bile farkediyor yani 34 ile 35 arası çok olmaz demeyin, farkediyor boyunun dar gözükmemesi için.

evet 200hz gereksiz fazla belki ama 100hz de çok düşük. online fps oynadığım oyunlarda kendimi 100fps ile limitlemek istemem. 

o monitörde olmayan Quantum-dot teknolojisi var, henüz kendim deneyimlemedim ama deneyenler güzel olduğunu söylüyor.

HDR var, diğerinde yok.

e en önemlisi de bu yeni, öbürü eski kaç senelik model...

bu kadar beklemişim iyi bir şey olsun diye, niye bit pazarına nur yağdırayım ki ?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Pek çok oyunda 144fps'yi geçmesin ayarı var artık. O yüzden hiç sorun yaşamadım şimdiye kadar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

yazmayı düşündüğüm çoğu şeyi star yazmış zaten...

144hz monitör kullanıyorsanız eğer tearing gibi sorunları unutun diyebilirim. monitörün doğası gereği tearing olması imkansıza yakın zaten. 60hz monitörlerde 60hz tazeleme hızı vsync kapalıyken bazen aradaki kare geçişlerini göstermeye yetmediği için görüntü yırtılıyordu, 144hz veya üzerinde bu sorun yok denecek kadar az, farkedilmiyor. arada çok fazla tazeleme olduğu için aradan kaçan görüntü pek olamıyor.

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, stardust said:

panel farkı... bu renk gamutu olayını kimsenin siklediği yok, taa ne zaman %93 gamut bir benq almıştım, gamut gamut diyorum diye narcissus dalga geçiyordu mal mal, fakat gösterdiği renk skalası daha geniş.

Ya allahın gamutu :lol: biz senin monitorun ne kadar dandik dedikçe kendi kendine uydurduğun bir koruma şekliydi o..  Yıl 2005 o zamanlar tek yaptığımız şey Team Fortress 2 oynamak.. Star devamlı geberip geberip ama benim gamutum çok iyi diip duruyodu biz de doğal olarak bu çocuk kundaktayken tuvalete düşmüş heralde yazık gamut diyorduk.. 

Şu an zaten IPS TN VA panel gibi kavramlar var bunun için senden başka kimsenin "Merhaba benim adım Gamut" dediğini duymadık, çünkü senin de ifade ettiğin üzre bu kimsenin mikinde diil :lol:...  

Sanki yüksek kaliteli yazıcılarla dergi sinema ve televizyon yayınları yapan pro fotoğrafçıymış gibi kendini kandırdı çocuk...  eve gittik hiç bir fark yok... :cici:

Bu TN, VA, IPS konularında da oyun oynuyorsan en hızlı en iyi TN paneli alıp geçeceksin... Kolpa kolpa "AĞBİ VA veya IPS DİİLSE MONİTÖRÜN 179 veya 180 DERACEDEN BAKINCA GÖRÜNTÜ BOZULUYOIRR" laflarını duyduğum an kibrit çöpü kalınlığındaki boyunlarını kırıp kedi/martı dönercilere hibe ediyorum garibanları... Monitörlerini büyük yoğunlukta bu açıyla kullanan arkadaşların emin olun ki dert etmeleri gereken en ufak şey bu...

Ama ben film de izliyorum sürekli o yüzden IPS aldım diyorsun , ama o da zaten öne çıkan contrast değerini parıl parıl parlamasıyla sağladığından hafif karanlık sahnelerde bile cayır cayır parlıyor... ee o zaman VA alırım diyorsun ama onunla da oyun oynamak biraz problemli...  Burada her zaman olduğu gibi kişi kendi ihtiyaçlarını belirleyecek.. 

Bu yılan hikayesine dönen gsync /fsync davasını zaten anlatmıştım aslında.. o nedenle size bir tüyo verelimeğer her daim  piyasadaki en üst 2 karttan birine sahipseniz, bu teknolojiler sizin hiç bir işinize yaramayacak..   

TiesTorN beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
6 saat önce, stardust said:

o monitörde olmayan Quantum-dot teknolojisi var, henüz kendim deneyimlemedim ama deneyenler güzel olduğunu söylüyor.

Bende var Quantum-dot Samsung VA panelli bir monitör. Öyle aman aman bir şey değil, %125 sRGB coverage sağladığını iddia ediyor ama ben direkt kapattım o renk modunu; zira renkler aşırı canlı ve yapay idi (over saturated).

Bu panellerde gecikme değeri de 1 ms değil bu arada, 5 ms. Samsung bu panelleri 1 ms diye pazarlarken Gray to Gray (GtG) yerine Moving Picture Response Time (MPRT) diye bir değer kullanıyor. Bu değere de ancak ULMB özelliğini açtığınızda erişebiliyorsunuz. "Panelin kendisi 5 ms, ancak ULMB ile göz bunu 1 ms şeklinde algılıyor" iddiasındalar. ULMB ise görüntüde flicker'a sebep oluyor, benim yine açar açmaz rahatsız olup bir daha da kullanmadığım bir şey.

Monitörle ilgili çok fazla bir beklentiye girmemen için yazıyorum bunları.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
4 4

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok