Otomobil Hakkında Her şey
6 6

Bu konuda 3.892 mesaj var

On 6/19/2023 at 09:53, JardeL said:

@escape 1.85 milyon TL'ye Tesla kalmadi hocam,  1.97 milyon TL'den basliyor... :cry:

10 gun sonra guncelleme yapayim; artik 2.18 milyon TL'den basliyor... 

Bu arada Mercedes Turkiye'de online satis isini askiya aldi zira galerici abiler yazilimci tutup bot yazdirmislar, siteye arac duser dusmez araci kapiyorlarmis... :D Mercedes de durumu farkedince sistemi askiya almis... 

escape beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
38 minutes ago, JardeL said:

10 gun sonra guncelleme yapayim; artik 2.18 milyon TL'den basliyor... 

Bu arada Mercedes Turkiye'de online satis isini askiya aldi zira galerici abiler yazilimci tutup bot yazdirmislar, siteye arac duser dusmez araci kapiyorlarmis... :D Mercedes de durumu farkedince sistemi askiya almis... 

Sipariş usülüne geçti diye okumuştum, sadece bekleme süresi olacakmış artık. Ekşi'de mi, twitter'da mı, öyle bir yerdeydi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ya arkadas gercekten soyleyecek soz yok;

Otomotiv Sektörüne Yönelik İlave Tedbirlere İlişkin Basın Açıklaması

...

Bu kapsamda, İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikte değişikliğe gidilerek, ikinci el motorlu kara taşıtlarının üretici veya distribütör tarafından tavsiye edilen güncel satış fiyatının üzerinde bir fiyattan ilan yoluyla pazarlanmasına 1 Ocak 2024 tarihine kadar kısıtlama getirilmiştir. Bu düzenleme 15.7.2023 tarihinde yürürlüğe girecek olup, tüm gerçek ve tüzel kişilerin gerek bireysel, gerekse ticari ilanlarını kapsamaktadır.

Bu kısıtlama kapsamında, tüm gerçek ve tüzel kişiler, ilan verilmesi aşamasında düzenlemeye aykırılık teşkil edebilecek ilanlar hakkında “ilan platformları” tarafından uyarılacaktır. Bu uyarıya rağmen, söz konusu kısıtlamaya aykırı olarak verilen ilanlar ile ilan verene ilişkin bilgiler, ilan platformu tarafından Ticaret Bakanlığımıza iletilecektir. Bu düzenlemeye aykırı her bir ilan, Bakanlığımızca ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti kabul edilecek ve bu ilanları verenler hakkında ilan başına 300 bin TL’ye kadar idari para cezası uygulanabilecektir.

...

https://ticaret.gov.tr/haberler/otomotiv-sektorune-yonelik-ilave-tedbirlere-iliskin-basin-aciklamasi ] ...

Guya sahibindende filan liste fiyati uzerinde ilan veremeyeceksiniz... 

Diger bir suru belirsizligi gectim (aracta aksesuar, cam tavan, ek paket vs vs varsa ne olacak kismi), ne oldu peki; sahibindende insanlar ilanlardan 3 sıfır attılar ve işi çözdüler :D ... 1.500.000 TL'lik araca 1.850.000 TL yazan adam ilanda fiyatini 1.850 TL olarak guncelledi gecti... 

Simulasyon her gecen gun daha ilginclesiyor... :D 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ocak-Temmuz MTV'lerini zaten ödemiştim bu kararname çıktığında. Ek ödenecek rakamlar tahakkuk etmiş mi bakmadım, bir süre bakmayı da düşünmüyorum. En kötü ihtimalle yerel seçimlerden önce faizleri silinip ana parası ödenecek şekilde bir af çıkar, Anayasa Mahkemesi'ne birisi başvurursa iptal de olabilir elbette ama buna pek güvenmemek lazım. 

sCoRPion_tr beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

2003 yılından bir haber bırakayım size. Aynı şey yine denenmiş sonra iptal edilmişti. Emsal gösterilip tekrar iptal edilebilir. Arada ödeyenler ne olur bilemiyorum.

https://bigpara.hurriyet.com.tr/haberler/genel-haberler/ek-motorlu-tasitlar-vergisi-iptal_ID461945/

Ben garantiye alıp hiçbirini ödemeyeceğim :)

Fenni muayeneyi yeni yaptım zaten, günü gelince bakarız.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, iceice said:

2003 yılından bir haber bırakayım size. Aynı şey yine denenmiş sonra iptal edilmişti. Emsal gösterilip tekrar iptal edilebilir. Arada ödeyenler ne olur bilemiyorum.

https://bigpara.hurriyet.com.tr/haberler/genel-haberler/ek-motorlu-tasitlar-vergisi-iptal_ID461945/

Ben garantiye alıp hiçbirini ödemeyeceğim :)

Bu kararı iptal edecek anayasa mahkemesi artık yok artık. Tıpış tıpış ödeyeceğiz. Maaşlara yaptıkları zamları geri alacaklar böyle böyle. Fakirleşmemiz kaçınılmaz. Şu veya bu şekilde.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
6 hours ago, iceice said:

bunu ben de bizim eski bakimci elemandan gorerek bi gazla dusunmustum zamaninda ama yememisti :D

adamin arabasinda bi tek plaka vardi yasalara uygun :) aracin ne sigortasi, ne muayenesi, ne mtv'si hicbirseyi yoktu. izmit'te polis cevirmesine denk gelmis kacmis. sadece kacmanin para cezasini odedim fln demisti ama dunyanin en kolpa yapan elemani oldugu icin ne derece dogrudur bilemem

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 saat önce, infestor said:

bunu ben de bizim eski bakimci elemandan gorerek bi gazla dusunmustum zamaninda ama yememisti :D

adamin arabasinda bi tek plaka vardi yasalara uygun :) aracin ne sigortasi, ne muayenesi, ne mtv'si hicbirseyi yoktu. izmit'te polis cevirmesine denk gelmis kacmis. sadece kacmanin para cezasini odedim fln demisti ama dunyanin en kolpa yapan elemani oldugu icin ne derece dogrudur bilemem

bizim işyerinde bi ustada aynı bu şekilde spring ile 10 sene gezdi . abi sigorta muayene fln dediiğimde hiçbirini yapmıyorum yakalarlarsa alsınlar diyordu :zuh: aflar fln filen derken arabadan bi şekil kurtulmuş emekli olduktan sonra. benim gibi enayilerde ha babam öde ha babam öde ne var ne yoksa :2no:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@MilesTeg

Mazda son nesil 3'ü Türkiye'ye getirmedi. eSim'den dolayı BTK ile saçma sapan sıkıntı çıkmış diyorlar ama bence motor hacminden dolayı devlet tarafından emiklenme vergilendirme kol gibi olacağından hiç girişmeyelim demiş olabilirler. Çünkü yeni 3'ün tüm motorları en düşük 2.0L:new_love:

Zaten Mazda hala nasıl Türkiye pazarında orası da ayrı konu. Son 15 yıldır sıçıştalar çünkü. Distribütörleri sıvayınca bunların elinden aldı artık kendi satıyor. Ama şu son nesilde Mazda kendini -kendi çapında- premium marka olarak konuşlandırmaya çalışıyor. 'Kendi çapında' dedim çünkü tam olmamış abi :) Mesela aracın iç mekan kalitesi, ses izolasyonu falan tamam çok güzel kotarmışlar ama kapı hissiyatı hala Lada Samara gibi:mrgreen:  Tabii ki hiçbirşeye etkisi yok bunun ama, "premium hissiyat" mevzusunu tam becerememişler.

infestor tarafından düzenlendi
MilesTeg beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Uzun süre arabasız kaldıktan sonra birkaç gün önce 2. el 2022 VW Tiguan aldım.
Genel olarak memnunum ama canımı sıkan bir durum var.

Önceki aracımda severek kullandığım otomatik uzun farlar özelliiği bu araçta yok. (Alırken var zannediyordum, çünkü vites kolunda düğmesi var ) Hani bazı şeyler vardır ya daha önce hiç kullanmadıysanız önemsemezsiniz ama alışınca vazgeçemezsiniz. Benim için de otomatik uzun farlar böyle.

Aslında bu özellik için gerekli bütün donanım var ama yazılımsal olarak kapalı. Çünkü bu sistemin başlıca gereksinimi kamera ve kamera şerit takip olduğu için standart olarak araçta var.

Biraz araştırınca bu özelliğin bilgisayardan açılabildiğini öğrendim. Bu özelliğin yanında hız tabelası okuma özelliği de açılabiliyormuş. Long coding deniyor bu işleme.

Bulunduğum yerde bu kadar kalifiye oto tamirci/elektrikçi var mı bilmiyorum ama en kötü gerekli donanımı ve yazılımı alıp kendim yapacağım. Geliişmeleri yazarım yine.

wazzap, Atrin and sCoRPion_tr beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@Whooosh opel'de de buna benzer bir durum vardi. infotainment guncellemesi¹ icin opel bayisine para bayilmadan yapmaya calisiyordu insanlar ama nafile. cunku GM'in fiziksel "ara modulu" olmadan tam olarak yeni firmware'i flashlayamiyorlardi. belki VW'de bu kadar gaddar degildir bu mevzu.

bu arada otomatik uzun far ozelligini hayatimda ilk kez tecrube edindim. simdiki aracimda var. cok kral birseymis :) belki de tasrada yasadigim icin faydasini gormus olabilirim cunku is*anbul gibi yerlerde uzunlari acmak pek mumkun olmuyordu.

¹: eski surumlerde android auto/car play calismiyordu. mecburen gunelleme yapmak zorunda kaliniliyordu.

infestor tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Modern araçlarda zaten zorunluluk gibi bir şey oldu OBD cihazı. Aküyü bile söküp taksanız 100 milyon uyarı yanıyor yeni arabalarda. Hata kodlarını servise gitmeden okuyabilmek ve gerekirse silebilmek faydalı bir şey.

26 minutes ago, infestor said:

@Whooosh opel'de de buna benzer bir durum vardi. infotainment guncellemesi¹ icin opel bayisine para bayilmadan yapmaya calisiyordu insanlar ama nafile. cunku GM'in fiziksel "ara modulu" olmadan tam olarak yeni firmware'i flashlayamiyorlardi. belki VW'de bu kadar gaddar degildir bu mevzu.

VW'de özgün şifreler gerekiyor bazı coding işlemleri için. Tabi bu şifreler ve kodlar internette bulunabiliyor.

34 minutes ago, infestor said:

bu arada otomatik uzun far ozelligini hayatimda ilk kez tecrube edindim. simdiki aracimda var. cok kral birseymis :) belki de tasrada yasadigim icin faydasini gormus olabilirim cunku is*anbul gibi yerlerde uzunlari acmak pek mumkun olmuyordu.

Şehir içinde açsanız da çalışmıyor malum sebeplerden ötürü ama uzun yolda taşrada falan mükemmel bir olay. Tek yön bilet, bir kere alışınca geri dönüşü yok.
Sonuçta istediğiniz zaman kapatabileceğiniz bir özellik, kullanmasanız bile kıyıda kenarda durmasında zarar yok.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 saat önce, JardeL said:

Arabayi satisa koydum, kimse aramiyor kredi musluklari kapandigi icin... 3 hafta once bu fiyata ilana koysam ayni gun satilirdi... :S

İlan no alabilir miyiz? Askerden yeni gelmiş bir arkadaş var, araba bakıyoruz ona...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

yeni Fiat 500E yi kullandım bayıldım, bana süper uygun evin ikinci aracı elektirikli dünyaya ilk adım bana yeterli menzil..

fiyat bayiide benim istediğim kombinasyon 1.370 , benim araç 700e satılsa neden olmasın diyorum, fikirlerinizi sorayım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@SEP zaten fiat 500 segmentine göre pahalı, bir de elektrik işin içine girince ederinin %15 üzerine çıkıyor.

Nisan ayında 939'du cabrionun fiyatı, o zaman da benim param yoktu..

escape tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
6 6

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok