Otomobil Hakkında Her şey
6 6

Bu konuda 3.894 mesaj var

Bu sene ki bakımlarıda atlattık şükür. Pek bir masraf çıkmadı hoş ustanında annesi rahatsızlanmış tam net bilgi vermeden diğer ustaya bırakmış işi. Ben genel olarak birşey eksik var mı bakın falan dedim, silecekler falan değişecekti onlar yapılmamış. Neyse onları cumartesi şimdi tekrar gidicez hallolur, birde benim araçta bi kusur vardı her rot balansa girdikten epey bir km sonrasında tekrarlıyordu ayar kaçınca, sol traverste vurukluk var bu sefer rotçu abi onu senin ustalar ayarlıcak kaportacısıyla anlaşcak falan dedi. Bakalım gidince onun masrafı çıkacak ek olarak şimdilik. Birde cam mevzum var çatlaktı zaten ama Ocak' ta arabanın vizesi geliyor ve çatlak bu sefer daha önce olmayan sola benim görüş açıma doğruda gelmeye başladı 2 haftadır. Onuda sordum usta sen 300lira falan kenara ayır o civar bişi dedi.

Diğer masraflar şu şekilde: Mazot filtresi bu seferde değişmesi gerekmiyormuş.

Malzemeleri ben kendim n11 den aldım bi işçilikleri var. 4+1lt yağ+yağ filtresi ve hava filtresi hepsi 153lira gibi bişi tuttu. Motor bakım kontrol vs işçilik 50lira. Rot-balansada 70lira verdik olayı kapattık şimdilik. Cumarteside bakılsın o travers presemi girecek ne olacak bakalım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

diğer başlıkta mevzusu geçti jackjoker ile, konuyu fazla dağıtmıyım diye yazmadım. @jackjoker

LPG 3.1 TL şu anda, ben hiç bir anlamı kalmadığını savunuyorum artık... hesap kitap yapıldığında ortaya aşağı yukarı %30 gibi net bir kar çıkıyor benzine oranla. bence lpg yüzünden çıkacak sorunları da hesaba katarsak akıl karı değil artık, hele bir de 0'dan taktırmayı düşünüyorsanız ilk maliyeti de düşünmek gerekir ki, atın çöpe gitsin...

iyi ki benim arabaya lpg takmam için zorlayanları sallamamışım hiç :lol:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bence az km yapanlar için benzin daha doğru tercih olacaktır. Ama mesela ayda 1500-2000 km ve üzeri kullananlar için %30 çok ciddi tasarruf sayılır, 3-5 yaşına kadar olan araçlarda lpg nin ciddi sorun çıkaracağını da pek sanmıyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Maliye Bakanı Naci Ağbal, binek otomobil MTV’sinin 2018’de yüzde 40 artacağını açıkladı.

Ağbal, şu ifadeleri kullandı: 

2017 yılında bütçe açığı 60 milyar TL olacak.

Binek otomobil MTV’si 2018 yılında yüzde 40 artacak. MTV'de aracın vergisiz değeri de dikkate alınacak.

http://www.ntv.com.tr/turkiye/son-dakika-haberi-agbal-mtv-yuzde-40-artacak,zbTOtxku3k6qVoYOAkvAsA ] ...

JardeL tarafından düzenlendi
Hamso beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Üzülsem mi, sevinsem mi bilemedim. Arabam 7 yıllık ve 1300cc altı. Yeni araba alsam mı, daha kullansam mı diye düşünürken uzun yıllar bağlı kalmanın daha mantıklı olduğu anlaşıldı.

Bu arada haberde gördüm. Gelir vergisi 3. kademe %27'den %30'a çıkıyormuş. Brüt ücretle çalışanlar için ek kayıplar oluşuyor.

iceice tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

O esnada bazı gazeteler

Capture.JPG

Haberi de açtım, zamlarla ilgili 1 kelime dahi yer almıyor. 

cherqes tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

%40 az olmuş. %100 yapsalarmış keşke.

Bu arada cidden güzel haber. adamlara helal olsun iyi çalışıyorlar. onlara verilen her oy'a kurban olsunlar. sonuna kadar hak ediyorlar.

Keşke yeni bir vergi sistemi gelse ve arabaların vergileri biraz daha fazla olsa.

örneğin her araba yollarda gidiyor yeri geldiğinde toprak yolları kullanıyoruz. Ağaçlandırma ve yeşil alan vergisi diye bir vergi yüklense ne iyi olur. Tıpkı trt vergisi ödenen duşakabin gibi. 

ben ekstradan gönüllü vergi vermek istesem kime başvuracağım? fazladan vermek istiyorum. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yuh! Bu zamla aracımın en yüksek gideri artık vergi oldu. Yıllık 600TL bakım yaptırıp, 1000TL kaskoya ödeyip de 1500TL vergi ödemek:facepalm:

Otomobilleri üretip satan ülkelerden daha çok kazanıyor bizim devlet. 

Firienholt tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

her zaman ki gibi oturmuşlar ve vatandaşı daha fazla nasıl s.kebiliriz diye düşünürlerken tabii ki en basit yolun araç olduğu akıllarına gelip, zaten yeterince yüksek/insafsız değilmiş gibi, vergiyi arttırmışlar. nasıl bu kadar yüzsüz olabiliyorlar bilmiyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
31 dakika önce, Firienholt said:

Yuh! Bu zamla aracımın en yüksek gideri artık vergi oldu. Yıllık 600TL bakım yaptırıp, 1000TL kaskoya ödeyip de 1500TL vergi ödemek:facepalm:

Otomobilleri üretip satan ülkelerden daha çok kazanıyor bizim devlet. 

Bu sene araç 2011 model diye 2. dilimden ödücem diye üzülürken 2010 çıkış olduğu için 3. dilimden ödediğime sevinirken 2018' de o üzüntünün geçici olduğunu hissettirecekler bana :) Araçlar patlayana kadar kullanırız artık, akarını kokarını hesaplayınca büyük külfiyet TR' de araç sahibi olmak.

Firienholt beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ne demişler, deveye diken insana ... yaranır :lol:

ya çok karışık abi bu vergi sistemi, biraz basitleştirin, ötv, kvd, mtv falan nedir, 1 araba alan işte o arabanın değeri kadar hemen alırken vergi versin, sonra her sene sıfır modeli kaç yapıyorsa o kadar parayı yatırsın işte, oraya yatır buraya yatır nedir yani. 2.0 ve üstü arabası olanlarda işte arabanın fiyatının 2 katı kadar vergi ödesinler her sene.

akaryakıt zamları da saçmasapan, kuruşla falan uğraştırıyorlar vatandaşı, mazot 5, benzin 6 de işte, her sene başı bu fiyatların üstüne 1 tl zam yaparız de olsun bitsin, 5 kuruş azalt 10 kuruş zam yap falan nedir ya, fakir mi olm bu millet büyük düşünün hedef 2071.

Firienholt and ahat beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Devletin istediği evet öyle isyan çıkartıcak hareketler görmek istiyor insanlardan artık, o günlerde yakındır sanırım diye diye böyle oldu ya bakalım ne kadar gidecek bu sessizlik.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

o değilde konuyla ilgisiz bişi diyeceğim :D 

sigara zamlarından sonra millet sarma sigara içiyordu hatta bunlardan biri de babam. 

sigara sarma yapanları da düşünmüşler sigara kağıdına vergi getirmişler

HAHAHAHAHHA

sinirden gülüyorum yeminle

jackjoker tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Fatih Altayli soyle yazmis bugun;

Bu zammı yapamazsınız!

MALİYE Bakanı Naci Ağbal, vergi artışlarını açıkladı.

En ağır artış Motorlu Taşıtlar Vergisi’nde, daha doğrusu otomobil vergilerinde

Çünkü “ticari araç” vergileri yeniden değerleme oranında artırılıyor fakat otomobillerde vergi artış oranı yüzde 40.

Bunun adı vergi değil “zulümdür”.

Bir yandan “Tüm vatandaşlarımızı otomobil sahibi yaptık” diye övüneceksin, diğer yandan otomobil sahibi olmak için dişinden tırnağından artırmış, ince ince hesaplar yapmış vatandaşa bindireceksin; yok öyle şey.

Vatandaş otomobilini alırken vergisini de düşünüyor, ona göre hesap yapıyor.

Devlet ise “Tuttum bir kere” diyerek kıstırdığı vatandaşa vergiyi fahiş artışlarla bindiriyor.

Ancak ben size söyleyeyim, böyle bir artış “yasal” değil.

Tam aksine gayri yasal.

Öncelikle Anayasa’nın 73. maddesi “vergi yükünün adaletli dağıtılması”gerektiğini söylüyor.

Sadece otomobil sahiplerine böyle bir zam adaletli değil.

Ki zaten mümkün de değil.

Motorlu Taşırlar Vergisi Kanunu’nun 10. maddesinin 1. fıkrası, çok açık biçimde bu artışa engel.

Kanun diyor ki: “Motorlu Taşıtlar Vergisi her yıl başında yeniden değerleme oranında artırılır.”

Yine aynı madde ekliyor: “Bakanlar Kurulu bunu yeniden değerleme oranının yüzde 50’sini geçmemek üzere artırabilir, yüzde 20’sini geçmemek üzere azaltabilir.”

Yani Motorlu Taşıtlar Vergisi’ne yapılacak zam, 2017 yılı için açıklanan yeniden değerleme oranı yüzde 9.7’nin en fazla yüzde 50 üzerinde olabilir.

O da yuvarlak hesap yüzde 15 olur.

Bunun üzerindeki vergi zammı yasaya aykırıdır.

Bir tüketici hakları koruma derneğinin yapacağı itirazla bu artış yargıdan döner.

Tabii Türkiye’de yargı diye bir şey kaldıysa.

Bakmadim kanun boyle mi diye ama boyleyse MTV Kanununu degistirip yine zam yaparlar :) ... 

Bu arada bir Cumhurbaskani Basdanismani da soyle bir yazi yazmis bugun;

Türkiye’nin önümüzdeki üç yıl içinde ihracatını artırmak ve orta-üst teknolojilere dayalı rekabetçi KOBİ ekonomisini desteklemek için yoğun altyapı yatırımına ihtiyaç vardır. Bu anlamda bütçe açığı/GSYİH oranının yüzde 2 civarında olması, bütün bu süreçte, kabul edilebilir. Oysa Maliye tarafında, “Biz sıkı duruyoruz, bakın vergileri artırıyoruz” telaşı var. Bence bu gereksiz bir telaş ve OVP’nin maliye tarafındaki vergi artışları gereksiz hatta sakıncalı.

http://www.milliyet.com.tr/yazarlar/cemil-ertem/devletin-yeni-rolu--2527307/ ]

Bakmadim ama Maliyenin en buyuk gelir kaynagi otomotiv sektoru cikarsa sasirmam... Yakitindan tut lastigine kadar heryerde muthis vergi yuku var... Arac sahibi olmak cocuk sahibi olmaya dondu masraf anlaminda... Bu seneki sabit maliyetlerim soyle; 2000TL kasko, 600TL Trafik Sigortasi, 1000TL Muayene, 1035TL MTV; toplamda 4635TL ... Yani arac yatsa aylik maliyeti 400TL ki bu benim Toros icin boyle, 3000+ CC motorlu araca binenin vay haline... 

JardeL tarafından düzenlendi
quad and TiesTorN beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İstanbul'da konuşan Maliye Bakanı Ağbal, vergi artışlarıyla gelen Orta Vadeli Program'ın gelir artırıcı tedbirler olduğunu söyledi. Bakan Ağbal, yüzde 40'lık MTV artışının bu yıl otomobil alanlar için uygulanmayacağını açıkladı

http://www.hurriyet.com.tr/maliye-bakani-orta-vadeli-program-enflasyonu-artirmayacak-40592939

Bu yıl otomobil alanlara uygulanmayacakmış, biz diğer enayiler için devam :lol:

jackjoker beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
5 dakika önce, stardust said:

http://www.hurriyet.com.tr/maliye-bakani-orta-vadeli-program-enflasyonu-artirmayacak-40592939

Bu yıl otomobil alanlara uygulanmayacakmış, biz diğer enayiler için devam :lol:

MTV'sini zamanında ödeyenler de enayi zaten. ödemeyip yıllarca öyle gezen ve sonrasında af çıkarak ödemesini geç yapanlar akıllı.

bu ülkede akıllı olacaksın enayi değil. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu yıl alanlara uygulanmayacak demek nedir ki? Saçma sapan açıklamalar. Vergi dönemi Ocak ve Temmuz ayları. Ocak ayından itibaren zamlı olacak işte.

İnşallah mahkemeden döner de rahatlarız ama o tarafa da güven kalmadı ki.

Firienholt and TiesTorN beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

29 dakika önce, ahat said:

Birde :facepalm:

22007475_10155101776929503_3819210382741

aklım almıyor malesef

Kademeli olan zam %40’ı geçiyor. Model yılı 2018 olan araçlar etkilenecek deniliyor. Bu nedenle geçtiğimiz yıl olduğu gibi sene sonu satışları artabilir. Hedeflenen bu mu bilemiyorum ?

Hocam her dönemin yalakası bir tip çıkıyor yapacak birşey yok. Aylık 60 TL verirsem benim yerime savaşa gider mi bu adam acaba ?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
6 6

• Bu sayfadaki üyeler   1 üye