Otomobil Hakkında Her şey
6 6

Bu konuda 3.892 mesaj var

Engelli Raporu ile arac aliminda motor silindir hacmi 1.600cc limiti yerine "OTV ve her turlu vergiler dahil 200.000TL bedel" limiti getirmisler... Engelli raporu ile Merc, BMW, Audi vs. donemi artik bitmis o zaman... 

JardeL tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu engelli raporu işi çok suistimal ediliyordu kötü olmuş diyemeyeceğim, fakat yine olan gerçekten engelli olup da araba alacak olanlara olmuş. 3-4 kişi var çevremde bu şekilde araba alan, üzerinden araba aldıkları engelli kişiler hiç binmemiştir heralde.

sCoRPion_tr tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ya el insaf lac kisi 200bin den pahali engeli araci aliyo da dert ersin magdur falan olmaz kimse

okadar para verecek adamda zati o vergiyi oder

is icin yapilmis araclara ramlarlar falan ilave edilerek yapilabiliyor

burdaki cogu ozurlu yurtdisindaki gibi imkanlara sahip degil kendilerde nadiren kullaniyorlar

dolmuslarda kullanan tardaki yan kapili araclar ve rampalar bile cogu ozurlu kisinin isini goruyo

her konuda oldugu gibi isin cilkini cikartip sonrasinda onlemlere sebep oluyo

haklin yurtdisinda paso mal alip kismi vergi kacirmasi bi yere kadardi

ama ptt ile herif kargo ile ticari mal alip verggileri odmeyeip haftada bilmekck kolu mal aldirip burda vergisiz satinca limit engeller gitgit 2000lerden bu yana zorlasitirilmasi gibi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 05.12.2017 at 0:15 PM, sCoRPion_tr said:

Bu engelli raporu işi çok suistimal ediliyordu kötü olmuş diyemeyeceğim, fakat yine olan gerçekten engelli olup da araba alacak olanlara olmuş. 3-4 kişi var çevremde bu şekilde araba alan, üzerinden araba aldıkları engelli kişiler hiç binmemiştir heralde.

Türkiye ‘deki en büyük sorun bu. 

Birileri suistimal mi ediyor? Herkesi cezalandıralım. 

Suistimal edeni yakaladığında öyle bir ceza kes ki, kimse aklından bile geçirmesin. Ama yok, sen herkesi cezalandır... 

Klasik Türkiye... 

Mono, Mr.Smith and ahat beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

iyide specturum bidaha soriyim toptan kaldirilmis degil ki

yani 200bin lira limit hangi ozurlu asiyormus

ragmentli sabancinin bi kizi var bide fullden kimseye gostermedikleri bi oglu

onlar mi alicak araba bugati falan alacaklari tuh mu oldular

yani bozuk saat bile dogruyu gosterir gunde 2 kez.

ha limit biraz az cok onu konusuruz olmadi da

bence burda magdur falan yuzbin ozurlu icinde 5 kisi cikmaz

ha o sinir 50-80 bin falan gibi bisi olaydi

yada daha dusuk ozaman katilirdim

fullden yasak gibi olurdu

ama 200bin e kim ne arabayi alamiyo siz forumdaki arkadaslar kaca aliyorsunuz

merak ettim yani

nazareth tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
35 minutes ago, SpeCTRuM said:

Türkiye ‘deki en büyük sorun bu. 

Birileri suistimal mi ediyor? Herkesi cezalandıralım. 

Suistimal edeni yakaladığında öyle bir ceza kes ki, kimse aklından bile geçirmesin. Ama yok, sen herkesi cezalandır... 

Klasik Türkiye... 

Heskesi cezalandırmak daha kârlı çünkü...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
30 dakika önce, nazareth said:

iyide specturum bidaha soriyim toptan kaldirilmis degil ki

yani 200bin lira limit hangi ozurlu asiyormus

ragmentli sabancinin bi kizi var bide fullden kimseye gostermedikleri bi oglu

onlar mi alicak araba bugati falan alacaklari tuh mu oldular

yani bozuk saat bile dogruyu gosterir gunde 2 kez.

ha limit biraz az cok onu konusuruz olmadi da

bence burda magdur falan yuzbin ozurlu icinde 5 kisi cikmaz

ha o sinir 50-80 bin falan gibi bisi olaydi

yada daha dusuk ozaman katilirdim

fullden yasak gibi olurdu

ama 200bin e kim ne arabayi alamiyo siz forumdaki arkadaslar kaca aliyorsunuz

merak ettim yani

yanlış düşünüyorsun. konu engelli olayını suistimal edip engelli olmadığı halde bu araçlara binen onlarca kişi için. ama elbette ki kurunun yanında yaş da yanacak.

örneğin tanıdığım bir kişinin yaptığı olayı söyleyim.  birinci derece ailesinde engelli raporu olup aracı onun üzerine alıp kendisi biniyor: ötv ödemediği için de aslında total de pahalı olacak bir arabayı ötv'siz oldukça ucuza getirmiş oluyor. arabası da CLA 200D

bu ve bunun gibi kişiler için çıkan yasa maalesef herkesi kapsıyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
11 hours ago, nazareth said:

lac kisi 200bin den pahali engeli araci aliyo da dert ersin magdur falan olmaz kimse

Türkiyede 200k nın altında satılan araç mı kaldı.. 

jackjoker beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
25 minutes ago, Narcissus said:

Türkiyede 200k nın altında satılan araç mı kaldı.. 

tamam kardesim ben arabadan anlamam etmem tamam dolar firladi sene sonu satislari baskadi 2018 kitleyeceklerde

toyoto reno pego woswos zirt pirt normal arabalar 80-130bin lira gibi degil mi

hepiniz binince bi aodu a5 bwm falan mi

yani engeli olup buna ihtiyaciolan adam 200bini zor bulur bulamaz

zengin adamda verecegi vergiyi versin ozurlu durum varsa bile

1 miliyonluk arac alicaksa

su an ne kadar bilmem ama bu basliktabiri a3 fiyatlarinda yakinmisti o sirada 200bin degildi bile

https://www.dogusoto.com.tr/polo-6c1

sirf meraktan pop kacmis diye baktim yani

100bin alti.

https://www.dogusoto.com.tr/passat-3g2

ee passatta yetmiyo normal cogu modelin ortamamasi 150-180k

ilaa 911 porshe mu alicaksin ozurlu isen

normal araba yetmiyo yani

beni mi trolluyorsunuz?

ozurlu bile olsa cocugu babasi gidip vergisiz bgati alamamali

bence normal

lazimsa ilerse 200 u 300 yaparsin olur biter

su an trafikteki cogu aracin sifiri ortalama 100bin degil bile(kuslari copleri dahil etmeden normal araclar)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hocam bu is Guneydoguda cok yaygin, koyde yasayan akrabasina rapor alip onun uzerinden VW, Merc, Audi vs. alip kullaniyor millet... Engelli raporuna sahip kisi araci hic gormuyor bile... Plakadaki engelli isareti zorunlulugu kalkti zaten, o da tesvik etti insanlari... 

O yuzden bence iyi oldu, magduriyet belki cok ozel donanimli bir arac gerekiyorsa ortaya cikabilir... Onun disinda bir nebze de olsa bu suistimalin onune gecilmis olacak ...

JardeL tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Engelli plakalarından logonun kaldırılması bir çok insana garip gelebilir (Jardel hocam sana demiyorum yanlış anlama). Banada ilk gelmişti fakat 2009'dan beri boyun felçli olan arkadaşımla bu konuyu konuştuğumda kendisi bu habere çok sevinmişti. Neden diye sorduğumda plakada engelli logosu olduğunda bir yerde durduğumuzda herkes bakıyor rahatsız oluyorum demişti. 

Bu limit konusu normal geliyor bana. Bir keresinde hastanede heyet sırası bekliyordum. Kucağında 2-3 yaşlarında ciddi fiziksel engelli çocuğu olan anne'de sıradaydı. İçten içe üzülüyordum aileye fakat sonra muhabbetlerine kulak misafiri oldum ve kadının neredeyse esas derdi araba almaktı. Belki durumu kabullenip olabildiğince hayatlarını çekilebilir bir hale getirmeye çalışıyorlardı bilmiyorum ama benim çocuğum o durumda olsa mutlu bir şekilde araba alıcam diye heyet sırası beklemezdim herhalde.

Atrin tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
24 minutes ago, Atrin said:

Belki durumu kabullenip olabildiğince hayatlarını çekilebilir bir hale getirmeye çalışıyorlardı bilmiyorum ama benim çocuğum o durumda olsa mutlu bir şekilde araba alıcam diye heyet sırası beklemezdim herhalde.

Sen bunu 1 dakikalık bir süreç için düşünüyorsun ama o hayat boyu bununla yaşayacak, kabullenip hayatına devam etmezse intihardan başka bir geleceği yok ebeveynin.. 

Engelli plakası kalkınca bu otoparklardaki engelli park yeri durumu ne olacak peki, logo kalktı da başka bir ayrıştırıcı ifade mi var bi tarafında nedir  ? 

Narcissus tarafından düzenlendi
"Hayati önem taşıyan bir edit yaptım 5 saniye içinde.. bu edit yazısı forumdaki en malca şey.."

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yok tabikide haklısın. 

İkinci yazdığını bende hep düşünüyorum. İzmirde AVM'lerde engelli yerine park eden araçların sileceklerini falan kırasım geliyordu fakat şu an ayırt edemediğim için bir şey diyemiyorum. Benim arkadaşımın arabasında herhangi bir ibare yok belirten. Sokaktaki normal bir araba gibi gözüküyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bir konuda bilgi vereyim:

Engeli %90 üzerinde olanlar ÖTV'siz engelli aracı alabiliyor. Aynı zamanda %90 üzerinde engeli olanların araç kullanması (bildiğim kadarıyla) yasak. Yani atıyorum oğlunuz yatalak hasta, hareket edemiyor, devlet diyor ki oğlunun engeli nedeniyle ailenize ÖTV'siz araç almanıza izin veriyorum. Yönetmelikte geçiyor zaten bu engel oranının üstünde alınan araçları aile üyeleri kullanabilir diye. Burada bir suistimal yok yani, devletin tanımış olduğu bir imkan var.

Ayrıca aile üyesi nedeniyle böyle araç alanların hepsine sorarsanız "2 katı ötv ödesem de yakınım sağlıklı olsa" der.

Bunu suistimal edenler tabii ki vardır ama genellememek lazım. Ülkede her şey suistimal ediliyor sonuçta.

Plakalardan engelli ibaresi kalktıktan sonra, engelli park yerine koyduğunuzda engelli kartınızı cama koymanız gerekiyor sanırım. Ama öküzden geçilmeyen ülkemde herkes koyuyor engelli park yerlerine.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

turkiyedeki tum isler gostermelik yapiliyo

el mecbur garajlar el mecbur yangin cikislari el mecbur kamu alakli yerlerde engeli tuvaleti yolu falan

ama biri kullansin diye de degil el mecbur oldugundan

bizdeki engelliler toplum icine cok karismiyor

ulkedeki ekenomik yapi berbat engelilerin cogu akraba evliligi olmasa bile alt tabaka fakirlik araba falanda alabicek halleri yok

ustelik aneleler kendilerini paralyip baskada hala paganist bakis acisi utanc duyma bitmis degil

yani biz ne ettikte basimiza bu geldiden ozurlu cucugundan utanmaya

zati sokaklar yollar binalarin nerdeyse tamami uygunsuz

evde kaliyorlar

yani amerikadaki avrupadaki gibi engeli noktalarina kimse aldirmiyo

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 saat önce, Zoma said:

Bir konuda bilgi vereyim:

Engeli %90 üzerinde olanlar ÖTV'siz engelli aracı alabiliyor. 

Sanırım buna limit geldi 2 ay önce ,önceden limit yoktu. Belli bir fiyatın üzerindeki araçları alamıyorsunuz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

oonu konsuyoruz zati epeydir altan

eskidensanirim motor hacmi siniri vardi

ama o isler demode oldu artik

motor hacmi ile degil fiyat ile sinirlama

200bin yapmislar siniri iste

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben sürekli heyette olduğum için konuşayım, bu engelli raporuyla ötv ödememe olayı temelli kalkmalı, tamamen suistimal ediliyor başka da bir halt olmuyor, devlet bunun yerine belediyeler vasıtasıyla engelli servisleri kurmalı (ki bu zaten var artık her belediyede). Ayrıca engelli araç park yeri de suistimal nedeni bunlara da kısıtlama getirilmeli, şöyle ki yürüme engeli olmayan kişilerin bu yerlere park edilmesi yasaklanmalı ve belli bir süre yürüme engeli olabilecek (örneğin ayağı kırılan bir kişiye araç içinden net süresi görünecek kartlar verilmeli) kişiler de bu haktan yararlanabilmeli. Türkiye’de bu tür hakların alayı suistimal nedeni, o yüzden bu haklar verilirken direkt nokta atışıyla sağlam denetlemeler getirilerek verilmeli, yoksa siz saf saf ayağınız kırıldığında kontrol için hastaneye geldiğinizde 1 km ötedeki otoparka park edersiniz, h tipi ehliyeti olan ve baş parmağı olmayan bir kişi nezle olduğu için hastanenin tam göbeğine park eder. Türkiye’nin genel problemi olan gerekli konularda gereksiz duyarlılığın aşırı gösterilmeye çalışılması yüzünden konu bu hale büründü. Normalde yapılması gereken eğitim niteliğinin arttırılarak engelli bilincinin ve toplumda yerleşik doğmaların yok edilmesinin yerleştirilmesiyken biz gidip direkt engelliye ötvsiz araç ve engelli park yerine aracını koyanları fotoğraf çekip ifşa ederek çok modern bir toplum olduk, bildiğin yalan dünyasında yaşıyoruz. Ayrıca engelli raporuyla ağır özürlü ibaresi almak ve çift maaşla asgari ücret kazanmak için takla atanlarla ilgili her gün gördüklerimi yazsam mideniz bulanır. Ülke olarak bu konuya yanlış bir bakış açısı getirdiğimiz çok net, sistemden yana yararlanıp hayatını düzgün sürdürmesi gerekenler %1, suistimal edenler %99 maalesef.

allreadydead, ahat, JardeL and 2 others beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bugün heyetteyim, heyet polikliniği ortak bir alanda bizim, karşımdaki oda da heyette çalışan memurların evrakları kabul edip hazırladığı oda. Az önce adamın biri kapıyı açtı başladı saymaya "bizim paralarımızla maaş alıyorsunuz, işleri yokuşa sürüyorsunuz vs." bin tane laf söyledi. Bizim elemanlardan biri çıktı, aldı elindeki evrakları "amca sen bakım ücreti için başvuruyorsun farkında mısın benim ödediğim vergilerle sana para bağlanacak, bugüne kadar da vergi vermediğin sigortalı olmadığın için bizim sırtımıza biniyorsun" dedi. Şu anda memleketçe dellenmiş durumdayız. Bu engelli raporlarına ciddi düzenlemeler getirilmesi şart, normal bir şekilde buraya yürüyerek gelebilen biri hem bu şekilde maaş bağlattırmaya geliyor hem de iki ay sonra o rapora istinaden ötv indirimine başvurabilecek.

Edit : Harf hatası.

pentaman tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

bence engelli raporu düzenlemesinden ziyade ötv denen saçmalığın komple kalkması gerek. bunu suistimal edip alanlara da iyi ki etmişler diyorum, müstehaktır bizimki gibi soyguncu devlete. %150 ötv nedir be?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@TiesTorN, kısır döngünün başladığı nokta burası zaten. ÖTV neden var ? Giderlerin artması yüzünden gelirin arttırılması için. Gider neden çok ? Çünkü vergi kaçağı çok fazla, ayrıca kaçak dışında yapılan yardımların büyük kısmı da yardım boyutunu aşıp sömürüye ulaşmış durumda. Bugün %40 engellilik aldığın zaman engelli maaşı bağlanıyor, ağır özürlü ibaresi eklendiği anda bu ikiye katlanıyor. Çoğu kişi için bu ayrı bir kazanç kapısı çünkü ikisi toplamda bir asgari ücret ediyor. Bu asgari ücreti karşılamak için de ÖTV var. Döngü böyle devam ediyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

o ücreti karşılamak devletin standart döngü içerisinde aldığı vergiler dahilinde sorumluluğu olup, ben normal şartlar altında bunun için ekstra ötv vermek zorunda falan değilim. kendi yaptıkları soygunların, israfların ve beceriksizliklerin faturasını ödüyoruz biz ötv ile başka bir şey değil.

Narcissus and CandleGarden beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
6 6

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok