Star Wars VII: The Force Awakens
2 2

Bu konuda 152 mesaj var

Bugün 15.15 Antalya Migros Cinemaximum 'da gittim 3D idi.  3D olarak başarılı buldum ama 2d olarak da full hd mutlaka tekrar izlerim.

Film serisinin çocukluğumdan beri fanatiği de olduğumdan ben beğendim  8/10 veriyorum .  Han Solo ve tüylü kankasını özlemişiz .  Gidip mutlak izlenmesi gerekir.

Film ile ilgili spoilerim :

1- Bir stormtrooper askeri nasıl oluyorda ilk defa ışın kılıcını eline alıp iyi kötü skywalker'dan ders almış birine epey direnebiliyor. 3 hamlede ortadan 2ye ayrılması gerekirdi :)

2- Konu biraz sapa kalmış basit olmuş tadı verdi , koca gezegene hatta çok önemli reaktör denilen ? yere pata küte giriliyor  enteresandı.

3- Luke Skywalker 'ı sonunda görmek iyi geldi , muhtemelen Rey onun kızı diyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Trailer'da da göründüğünden spoiler'a almıyorum. Batonlu stormtrooper varsa, melee eğitimini de alıyorlar demektir. Rey abla o çakal dolu gezegende silme sopayla dolaşıyor zaten. Buna karşın Luke'un bildiğimiz hiçbir dövüş tecrübesi yok. Anormal bir durum varsa, o da Vader'ın anında Luke'u doğramaması ;)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Valla ne yalan söyleyeyim ben beğendim. Gerçi bu biraz da kendimi kandırabilmem ile alakalı bir durum.

LotR serisini izledikten sonra the battle of the five armies'ten çok şey bekleyip hüsrana uğradıktan sonra bu tip özel yeri olan seriler için şalteri kapatıyorum önyargılarıma.

Umarım sizler de keyif alarak izlemişsinizdir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu arada...

Luke sith olmuş olmasın. İkinci filmin açılış sahnesinde Rey onun kılıcını uzatırken ÇAAATTT diye çıkarmasın kırmızı ışın kılıcını!

Aslında bunu bu filmin son sahnesinde yapabilirlerdi. G.t olur kalırdık :D

Chronos beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu arada yine film ile pek alakalı olmayan bir soru sorayım;

Klon Savaşları serisini pek izlemesem de cnbc-e'de denk geldiğim bölümlerden birinde jedi padawanlar bir mağaraya girip oradan ışın kılıçları için kristal arıyorlardı. Hatırladığım kadarıyla kılıçlarının rengi de o kristale bağlı idi. Tamamen yanlış hatırlıyor olabilirim bu detayı. Sonra geçenlerde bir yerde okudum sanırım, kılıcın rengini kılıcı kullananın gücün hangi tarafına yakın olması belirliyor gibisinden. Hatta karanlık ile aydınlık tarafın tam ortasında yürüyebildiği için Mace Windu mor(mavi ile kırmızının karışımı) ışın kılıcı kullanıyordu. Bu işin aslı nedir?

Ekleme:

https://line.do/tr/7-maddede-isin-kilici-renkleri-ve-anlamlari/9er/vertical

Burada detaylı açıklanmış :D Sanırım sorum geçerliliğini yitirdi :) Ekleme yapmak isteyenlerin yazıları zevkle okunur :)

Ekleme 2:

Burada da güzel bilgiler varmış:

http://frpnet.net/makaleler/isin-kiliclari-hakkinda-bilmediginiz-13-madde

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@Kibitzer Hocam benim okuduğum kadarı ile Mace Windu'nunda kullandığı dövüş sanatı (ismini hatırlamıyorum) yazıda da yazdığı gibi hem light hem dark arasında ince bir çizgide ilerliyor. Mace Windu çok ama çok güçlü bir Jedi ve irade konusundada oldukça usta. O yüzden darkside a yenik düşmüyor bu sanatı kullanırken. Benim bildiğim kadarı ile bu tarz bir dövüş sanatı + mor kristal kullanıp dark side a düşmeyen tek jedi kendisi.

Yazıda Gümüş Rengi kılıç geçmiş. Gümüş rengi benim bildiğim Gray Jedi'lar kullanıyorlar. Clone Wars çizgi filmindeki Ahsoka son sezonda Jedi Order'daki bozukluğu görüp Order'dan çıkıyor (Esasında Jedi Temple bombalanmasını komplo kurup ona yıkmaya çalışıyorlar onunda etkisi var ama neyse). Şuanki Star Wars Rebels çizgi filminde geri döndü ve gümüş rengi lightsaber kullanıyor ve kendini Jedi olarak tanımlamıyor. Bir nevi Gray Jedi kendisi. Fakat şuandan sonra yazacaklarım Ahsoka için geçerli değil çünkü onun hafiften dark side ı kullanıp kullanmadığını bilmiyoruz daha dizide. Bu darkside ı kullanmak mesela Anakin'in Tuskan Rider'ların hanımlarını çocuklarını doğraması için kullanılacak bir güç kullanmak gibi değil. Benim kendi yorumum şöyle: Episode 3'te Mace Windu Palpatine'i silahsızken öldürmek istedi. Jedi Code a göre yanlış birşey bu hatta Anakin karşı çıkıyor öldürme silahsız diyor yargılansın vs. Palpatine i canlı bırakmak Mace Windu nun dediği gibi oldukça tehlikeli. Fakat Jedi Code a görede silahsız birini öldürmek yanlış. Gray Jedi olsa orda direk doğrardı Palpi'yi. Neyse Mace Windu Gray Jedi değil bu arada :).

Gray Jedi'larda passion da önemli, peace'te. Onlar için dark side light sız olamaz, light side da dark'sız olamaz. Şu alıntılar güzel açıklıyor onları

There is no Dark Side, nor a light side, there is only the Force. I will do what I must to keep the balance as the balance is what keeps me together. There is no good without evil, but evil must not be allowed to flourish. There is passion, yet peace; Serenity, yet emotion; Chaos, yet order. I am the wielder of the flame, the protector of balance. I am the holder of the Torch, lighting the way. I am the keeper of the flame, soldier of balance. I am a Guardian of the Balance. I am a Gray Jedi.

"Gray Jedi are those who, though having completed the teachings of the Jedi, operate independently and outside of the Jedi Council. They are typically seen as misguided, though they have not necessarily succumbed to the dark side."

Hatta Qui-Gon Jinn'in Gray Jedi olduğu iddaa edilir. Adam force ile bütünleşiyor bunu Yoda bile yapamıyor ama Jedi Council da değil. Yani esasında oldukça güçlü force konusunda. Obi Wan ile bir konuşmasında:

Obi-Wan Kenobi: If you would just follow the Code, you would be on the Council. They will not go along with you this time."

Qui-Gon Jinn: "You still have much to learn, my young apprentice.

Bu tarz bir konuşma geçtiği için Gray Jedi olabilir denir.

Ama 2.linkte dediği gibi EU'da ve Old Republic MMO su olsun diğer oyunlar olsun binbir çeşit renkte lightsaber var. Fakat ana hatları ile bunlar. Siyah renk Clone Wars'ta Mandalorian Warior'un birinde var. Tam lightsaber gibide değil ama güzel bence. Old Republic MMO'sunda hediye olarak vermişlerdi bedavaya hatırladığım kadarı ile. 

Bana sorarsanız en kralı Gray Jedi. Jedi'lar iyi güzel hatta her oynadığım Star Wars temalı oyunlarda Dark Side'ı çok çok az seçmişimdir ama Jedi lar bildiğiniz bağnaz. Evlilik yasak (tamam jedi sayısı azalıyor jedi'lar evlenip order'dan çıkmasın diye kural konuyor ama saçma bence), ıvır zıvır. Gray Jedi olup takılmak en iyisi bence :)

Gray Jedi wookieepedia sayfası: http://starwars.wikia.com/wiki/Gray_Jedi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Jedi'lar bence hatta o kadar bağnaz ki Kehanet dedikleri The One'ı daha yeni padawan eğitimini tamamlamış olan Obi-Wan'a emanet ediyorlar. Yahu ver şunu Mace Windu'ya ver Yoda ya Plo Koon'a. Obi-Wan bunların hepsinin yanında seksek oynayan çocuk gibi kalıyor. Tamam Jedi'ların vision ı dark side yüzünden engelleniyor ama bu tarz bariz hata da yapılmaz. Anakin bu kadar acemi birine bırakılmaz. 

Ver bakalım Gray Jedi'a Anakin i neler oluyor görelim :D. Önümüzdeki filmler bunu işlemez %100 eminim ama keşke işleseler Gray Jedi'ları.

Definitive beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

- Rey bir sekilde cocukken egitim almis diye dusunuyorum. Duello'da Kylo'yu yenmesini (yaraliydi vs de adam training almis, yolda giden laseri durduruyor vs) gectim, mind trick yapiyor direkt. Luke'un cocugudur (bkz makinelerle arasi cok iyi), Han Solo'nun cocugudur (Han Solo olunce bir acayip fazla uzuluyor) veya katliamdan kurtulan bir ogrencidir vs bilinmez ama sifir trainingle bunlari yapmasini aciklamak baska turlu zor. Force'u uzun zamandir kullanan yok o yuzden kullanan kullandi mi tam kullaniyor fikri pek inandirici gelmiyor.

- Luke bence kimseyi egitmeyeyim isler garanti olsun diye dusunmus olabilir veya Anakin babayla, Yoda dedeyle sohbet edeyim bir yol yordam bulayim demistir.

- Obi Wan ve Yodayi gormek isterdim ama seslerini duydum o da yeterli :)

Episode 8'de Benicio Del Toro var  :icon_dance:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu yeni filmdeki sümüklüler icin solo ve skywalker familyalarinda bos slot yok. EU da ama malum EU yok sayilinca ne olur bilmem

luke skywalker in expanded universe de Mara Jade ile evliliğinden oglu Ben Skywalker haricinde cocugu olmamasi lazim. Leia ile Han daha uretken ama onlarinda hikayeleri uc asagi belli. Ben şimdiki Kylo Ren oluyor. Ikizler jaina ve jacen var. Jacen sonradan darth caedus oluyor. Ikizler sonradan karşılasiyorlar. Bir de ufaklik olan Anakin var. O da Luke skywalker dan egitim aliyor.. Onun hikayesi biraz katisik ben fazla takip edemedim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

wookiepedia dan;

Form VII, also known as Juyo or Vaapad, was the seventh form of lightsaber combat. It was considered the most aggressive and unpredictable form, earning the nickname 'the Ferocity Form'. Because of this, it was generally favored by Dark-siders, though it was practiced by Jedi as well. Notable practitioners of Form VII were Darth Maul and Mace Windu.

Obi-Wan konseyde olabilecek kadar güçlü aslında ama yeterli tecrübesi yok. Qui-Gon daha önce de konseye çocuğun eğitilmesi gerektiğini söylüyor ama konsey bu işi çok tehlikeli buluyor. Çocuğun içindeki nefret ve korku yüzünden dark side'a düşecek olması neredeyse garanti, eğitimsiz düşmesini hatta hiç ortalarda olmamasını yeğliyorlar. Bu yüzden Qui-Gon giderken çocuğu Obi-Wan'a emanet ediyor.

Obi-Wan kılıç teknikleri konusunda 1den fazla teknikte usta seviyesinde olan nadir jedi'lardan. Sıkıştığında farklı tekniklere yönelerek, düellonun akışını kendi lehine değiştirecek yeterliliğe sahip. EU'da kendi ilghtsaber'ıyla başlayıp, çift kılıç kullanarak kendini kurtardığı düellolar var. Asıl olarak Qui-Gon ve Anakin'in tersine en defansif form olan form III'ü kullanıyor. Mace Windu'nun kendisi için "Even masters such as Mace Windu acknowledged Kenobi’s prowess with this form; indeed Windu once claimed that Kenobi was not a master of Soresu but the master of Soresu."
İlk formu her jedi öğreniyor ama sonra genelde kendi master'larının tekniklerine yöneliyorlar ve onu benimsiyorlar.

Erwin beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu arada dün girip Darth Plagueis'ı okudum. Ben onun çok önceden öldüğünü düşünürdüm ama Palpi Şansölye seçilmeden bir gün önce öldürmüş ustasını. Okuduğum yazıya göre Plagueis ciddende "the wise". Adam biolog gibi midiclorianları çalışmış etmiş. The Rule of Two'yu palpi ile birlikte eşit seviyede olmayı teklif ederek kırmak istemiş hatta ama Palpi öldürünce yalan olmuş. Neyse esas bilgi force u kullanarak midiclorianları manipüle etmenin yollarını aramış. Baya uğraşmış daha sonra Palpatine ile birlikte uğraşıyorlar ve yaptıkları başarısız oluyor ve güçte bir bozulma hissediyorlar. Güç onların uğraşlarına karşı denge kurabilmek için Anakin'i yaratıyor. Ne kadar doğrudur bilmem ama hoşuma gitti hikaye.

@@allreadydead Hocam yanlış anlaşılmasın obi wan, anakin ona verildiğinde yani ep1 sonunda seksek oynucak seviyede demek istemiştim :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

1. sonunda hatta filmle beraber Obi-Wan'ın Jedi Knight olmak üzere sınavlara girme durumu var. Knight olunca yetiştirmek üzere padawan alabiliyor. Ama tabii, gene de yeni yetme sayılır.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Filmin ustunden bir gun gecti, biraz daha genel degerlendirmek icin ideal.

Illaki eski karakterleri tekrar gormek buyuk bir nostalji etkisi yapiyor, gulup eglenmemek elde degil. Zaten JJ'in elindeki en buyuk silah buydu bence guzel de kullanmis, filmin en pozitif kismi.

Konu olarak yeni birsey koymadi, eski filmlerdeki gordugumuz olaylar isitilip onumuze konmus resmen. Ha diger iki film gelince belki daha anlamli olur (umarim) Hani yapilabilecek o kadar farkli sey varken yazik olmus biraz.

Kisacasi film eglencelik, gulduruyor vs ama konu olarak bakinca ici bos (simdilik).

Bence 6 ve 7 arasini anlatan bir dizi yapsalar cok daha dolu olur. Empire nasil dagildi, First Order nerden cikti, Resistance ne yapiyor, yeni Republic nasi, Luke neler yapti vs vs. Oradan cok ama cok daha guzel ekmek cikar su haliyle bakinca.

Simdi dusunuyorum da yapilacabilecek en iyi sey bu defteri tekrar acmak yerine guzel guzel Sith'lerin ortaya cikisini ele almak, Jedi'larla mucadeleleri, en sonunda Republic'in dogusu vs cok daha ilginc olurdu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

wookiepedia dan;

Form VII, also known as Juyo or Vaapad, was the seventh form of lightsaber combat. It was considered the most aggressive and unpredictable form, earning the nickname 'the Ferocity Form'. Because of this, it was generally favored by Dark-siders, though it was practiced by Jedi as well. Notable practitioners of Form VII were Darth Maul and Mace Windu.

Obi-Wan konseyde olabilecek kadar güçlü aslında ama yeterli tecrübesi yok. Qui-Gon daha önce de konseye çocuğun eğitilmesi gerektiğini söylüyor ama konsey bu işi çok tehlikeli buluyor. Çocuğun içindeki nefret ve korku yüzünden dark side'a düşecek olması neredeyse garanti, eğitimsiz düşmesini hatta hiç ortalarda olmamasını yeğliyorlar. Bu yüzden Qui-Gon giderken çocuğu Obi-Wan'a emanet ediyor.

Obi-Wan kılıç teknikleri konusunda 1den fazla teknikte usta seviyesinde olan nadir jedi'lardan. Sıkıştığında farklı tekniklere yönelerek, düellonun akışını kendi lehine değiştirecek yeterliliğe sahip. EU'da kendi ilghtsaber'ıyla başlayıp, çift kılıç kullanarak kendini kurtardığı düellolar var. Asıl olarak Qui-Gon ve Anakin'in tersine en defansif form olan form III'ü kullanıyor. Mace Windu'nun kendisi için "Even masters such as Mace Windu acknowledged Kenobi’s prowess with this form; indeed Windu once claimed that Kenobi was not a master of Soresu but the master of Soresu."

İlk formu her jedi öğreniyor ama sonra genelde kendi master'larının tekniklerine yöneliyorlar ve onu benimsiyorlar.

Filmlerde sürekli havada kaldığı için bu detay çoğu kişi bilmiyor.

Mesela General Grievous önüne geleni keserken Obi-Wan direk saniyesinde haşat ediyor o 4 Lightsaber'ı.

Ayrıca 2 defa Dooku'ya yenilmesinin sebebi de yanında Anakin'in olması ve Obi-Wan'ı bir nevi bozması.

Zaten bana göre Episode III'te Anakin'le olan Duel'de saatlerde geçse Anakin Obi-Wan'ı yenemezdi.

Ayrıca film için madem böyle First Order falan gireceklerdi bana göre EU'yu silmeleri çok saçma olmuş. Sonuçta EU'da daha karizmatik karakterler var. Yani bu filmde Admiral Thrawn falan işlense daha mı kötü olacaktı? Bana göre daha iyi bile olurdu. Misal Hugo Weaving oynasaydı...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Filmin ustunden bir gun gecti, biraz daha genel degerlendirmek icin ideal.

Illaki eski karakterleri tekrar gormek buyuk bir nostalji etkisi yapiyor, gulup eglenmemek elde degil. Zaten JJ'in elindeki en buyuk silah buydu bence guzel de kullanmis, filmin en pozitif kismi.

Konu olarak yeni birsey koymadi, eski filmlerdeki gordugumuz olaylar isitilip onumuze konmus resmen. Ha diger iki film gelince belki daha anlamli olur (umarim) Hani yapilabilecek o kadar farkli sey varken yazik olmus biraz.

Kisacasi film eglencelik, gulduruyor vs ama konu olarak bakinca ici bos (simdilik).

Bence 6 ve 7 arasini anlatan bir dizi yapsalar cok daha dolu olur. Empire nasil dagildi, First Order nerden cikti, Resistance ne yapiyor, yeni Republic nasi, Luke neler yapti vs vs. Oradan cok ama cok daha guzel ekmek cikar su haliyle bakinca.

Simdi dusunuyorum da yapilacabilecek en iyi sey bu defteri tekrar acmak yerine guzel guzel Sith'lerin ortaya cikisini ele almak, Jedi'larla mucadeleleri, en sonunda Republic'in dogusu vs cok daha ilginc olurdu.

Şu an için yeni 6 film olacağı belirlenmiş şu an oynayan dahil ama tabi episode mantığında bakarsan bu durumda 3 film sonrası 3 film daha sonra çekilen öncesini anlatır mantığı olmamış oluyor.

Bi ihtimal animasyon dizi mantığında bi ara episode falan verebilirler.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ekşi'deki yorumdaki arkadaş çok fazla kasmış sonuçta Star Wars bu...

Koca Death Star'ın bir egzos borusundan yokedildiği, Tatooine'de tarımcılıkla uğraşaN Luke'un bir anda Asiler için pilot olup Death Star'ı patlatması, hatta daha önce güçle hiç işi olmamışken Obi-Wan'ın "Use the force Luke, let go Luke" demesi ile bilgisayar hedeflemesini kapatıp bunu Force ile yapması falan normal gelirken Rey'in Force'u keşfede keşfede sonda Episode 6'daki Luke vs Vader düellosundaki Luke'vari bitirişini abartılı bulmuş. Ayrıca Episode 5'te 3-5 gün eğitim alan Luke'da Vader'i yaralıyor.

Finn işi benim de hoşuma gitmedi ama özellikle filmin ortasında Saber'a karşı dövüşen Stormtrooper'u gözümüze gözümüze sokmaları kendisinin bu tür silahlarda eğitimli olduğunu gösteriyor. Gene de bence saçma ve beğenmedim o kısmı.

Serinin devamında Rey zaten Luke'un kızı çıkacak o kesin gibi bir şey de benim tahminimce Rey belli bir yaşa kadar eğitim görmüş yani ne bileyim o Flashback sahnesi görüyor zaten orada muhtemelen Luke bir şekilde hafızasını siliyor Force ile ve Rey'i o gezegene bırakıyor.(Episode III Leila-Luke hesabı) Rey'in büyük ihtimal Force'la böyle içli dışlı olması bu sebepten.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şu an için yeni 6 film olacağı belirlenmiş şu an oynayan dahil ama tabi episode mantığında bakarsan bu durumda 3 film sonrası 3 film daha sonra çekilen öncesini anlatır mantığı olmamış oluyor.

Bi ihtimal animasyon dizi mantığında bi ara episode falan verebilirler.

3'u yeni trilogy, diger 3'u tek basina filmler olacakti en son baktigimda (Rogue One, Han Solo, Bobba Fett (belki)). Neyse Disney artik bol bol SW filmi yapar yeridir, kotu de olsa her turlu para getirir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

2D oynatan sinema yok mu ya Ankarada?

saçma sapan 3D türünden nefret ediyorum hiç keyif almıyorum filmden.

heryer 3D oynatıyor.

sırf bu yüzden izlemedim ve 2D oynatan yoksa da izlemiyeceğim.

ama kesinlikle gerizekalı işletmenin 3D olayına para vermem.

evde izlerim daha iyi.

MilesTeg beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
2 2

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok