En son aldıklarınız
10 10

Bu konuda 5.003 mesaj var

3 hours ago, TatanQa said:

Videoyu editleyip kanala koydum. @Peregrine ilk saniyelerde ünlü olma yolunda sağlam adımlarla ilerliyorsun. :)

https://www.youtube.com/watch?v=lPR2sREJJxw

7nokqtk.png

Güzel ve detaylı bir inceleme olmuş, benden de bahsettiğin için teşekkürler. Tabi hak ettiğimden çok fazla paye vermişsin, utandırdın. Aslında ürün elime geçmeden yani tavsiye verebilecek durumda değilken kendi araştırma ve inisiyatifinle almışsın, ben sadece CHW paylaşımımla ürüne dikkatini çekerek almana vesile oldum.

Ben hatta kullanılmadığı zamanlarda yani kutusunda saklarken sıfır ayarına almamız gerektiğini atlamışım, sen videoda söyleyince fark ettim (2nm'de kalmış) ve düzelttim . Uzun vadede benim tork anahtarının kalibrasyonunu bozmamı da engellemiş oldun, ayrıca bunun için de teşekkür ederim.

Peregrine tarafından düzenlendi
Ben yazarken Najaz'ın mesajını farketmeyip alıntı yapmadığım için alıntı kısmını editleyerek eklemem gerekti.
TatanQa beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
15 hours ago, jackjoker said:

evet Skylake-x Platformuna veda ettim.

bugün 4 parça ile upgrade işlemimi tamamlamış oldum

1. Intel I7 13700KF

2. MSI MAG Z790 TOMAHAWK WIFI 7200MHz(OC) DDR5 Soket 1700 M.2 HDMI DP ATX

3. GSKILL 64GB (2x32GB) Trident Z5 RGB 6000MHz CL30 DDR5

4. Samsung 1TB 980 PRO PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD (7000MB Okuma / 5000MB Yazma)

Sanırım en günceli yakalamış olduk. 

şuan disk klonlama işlemi yapıyorum.

sistemde 3 SSD oldu. Sistem şuan Sata SSD den NVMe SSD ye klonlanıyor.

Hayırlı olsun Jack. Anakart benimkinden, işlemcim de 13600KF. Seni uzun süre götürür artık:thumbs:

jackjoker beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 12.08.2023 at 17:55, MilesTeg said:

Hayırlı olsun Jack. Anakart benimkinden, işlemcim de 13600KF. Seni uzun süre götürür artık:thumbs:

teşekkürler. bu arada dünden beri testler yapıyorum. 

insanlar haliyle neden 7820x i bıraktın kötü bir işlemci değildi diyor. 

4070ti a geçince bu kartı kısıtlayan bir şey olduğunu hissediyordum. kart her daim full değildi. belli ki işlemci darboğazını en acımasız şekilde yaşıyordu. 

Microsoft Flight Simulator u sırf bu yüzden kurdum. İşlemci bu oyunda önemli. benim 4070ti ile 2K da aldığım ortalama DLSS3.0 aktifken 115-130 arası. Yer yer 100 ün altına da indiği oluyordu. 
İnternette ki diğer 4070ti ların bu oyunda ki performanslarına bakıyorum benimkinin çok ötesinde. 

Yeni işlemcim ile Flight Simulator de minimum 215 FPS lere çıktım. Ortalama 230-235 fps ler arasında dolanıyor her şey ULTRA da. arada devasa bir fark var.

Keza Metro Exodus Enchanced de Benchmark da 94 FPS leri görüyordum. 3440x1440p de. 

yeni işlemcim ile 3440x1440p de 142,6 ortalama fps veriyor benchmark.

arada yine devasa bir fark var. Cyberpark 2077 de aynı sahnede 101-110 fps ler alıyorken aynı save ile aynı noktada şuan 135-155fps ler arasında dolanıyor.

Yani işlemci gerçekten bu yeni 40x serisi ekran kartlarında belirleyici nokta. 

örnek görsel 30/06/2023 de 7820x işlemci platformunda 4070ti ile bu ayarlarda aldığım ortalama FPS değeri aşağıda

yeni işlemcim ile biraz önce yaptığım ve aynı ayarlarda yaptığım benchmark testi. 
Yorum sizin. 

jackjoker tarafından düzenlendi
wazzap, MilesTeg and Whooosh beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
9 saat önce, jackjoker said:

4070ti a geçince bu kartı kısıtlayan bir şey olduğunu hissediyordum. kart her daim full değildi. belli ki işlemci darboğazını en acımasız şekilde yaşıyordu. 

Microsoft Flight Simulator u sırf bu yüzden kurdum. İşlemci bu oyunda önemli. benim 4070ti ile 2K da aldığım ortalama DLSS3.0 aktifken 115-130 arası. Yer yer 100 ün altına da indiği oluyordu. 
İnternette ki diğer 4070ti ların bu oyunda ki performanslarına bakıyorum benimkinin çok ötesinde. 

Yeni işlemcim ile Flight Simulator de minimum 215 FPS lere çıktım. Ortalama 230-235 fps ler arasında dolanıyor her şey ULTRA da. arada devasa bir fark var.

Keza Metro Exodus Enchanced de Benchmark da 94 FPS leri görüyordum. 3440x1440p de. 

arada yine devasa bir fark var. Cyberpark 2077 de aynı sahnede 101-110 fps ler alıyorken aynı save ile aynı noktada şuan 135-155fps ler arasında dolanıyor.

örnek görsel 30/06/2023 de 7820x işlemci platformunda 4070ti ile bu ayarlarda aldığım ortalama FPS değeri aşağıda

WhatsApp Görsel 2023-08-12 saat 19.12.50.jpg

yeni işlemcim ile biraz önce yaptığım ve aynı ayarlarda yaptığım benchmark testi. 
Yorum sizin. 

WhatsApp Görsel 2023-08-12 saat 19.14.01.jpg

Bu oyunu bir tam randımanlı oynayamadım gitti. Bu fiyatlar kahrolası düşsünde sistemi güncelliyim diyorum sırf bu oyuna sebep

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
14 hours ago, jackjoker said:

Yorum sizin. 

Katılıyorum. Özellikle 12 ve 13. nesil işlemcilerde oyuna yönelik performans farkı eski nesillere göre daha çok hissediliyor. Eskiden de uzunca bir süre işlemciler oyunlar üzerinde büyük performans farkları yaratıyordu fakat sonradan işin büyük yükü görüntü kartlarına kalınca işlemcilerin etkisi neredeyse ortadan kalmıştı. Yeni nesil işlemcilerde o eski günlere dönüş hissiyatı yakalanmış bu sayede. 

Eski işlemcinle arada çok ciddi fark var. Darboğaz denen şeyin en net örneklerinden birisi bu yaşadığın şey. Bu kadar olabileceğini tahmin edemezdim cidden.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 13.08.2023 at 10:28, MilesTeg said:

Eski işlemcinle arada çok ciddi fark var. Darboğaz denen şeyin en net örneklerinden birisi bu yaşadığın şey. Bu kadar olabileceğini tahmin edemezdim cidden.

fark everest dağı kadar. eskiden bu kadar darboğaz konusuna önem vermezdim. meğer benim 4070ti garibim %60 kadar çalışıyormuş. kendine geldi.

bu arada 13th çok ısınınan bir işlemci değil. anakartlar standart ayarlarda hayvan gibi voltaja abanıyor stabilite sağlansın diye. tabi sıcaklık değerleri 100 lere kadar çıkıyor 13th işlemcilerde. 

benim anakart da standart da ciddi voltaj veriyordu ( 1.612v ) lara kadar çıkıyordu. 

bunun sebebi CPU Lite Load Control ayarının standart da 9 olduğunu gördüm. bu şu demek. işlemciye tanımlı voltaj değerlerinde anakart'ın ne kadar agresif olacağını gösteriyor. ben bunu mode 3 e düşürdüm. 

daha sonra şu şekilde bir ayar yaptım. başka hiç bir şey yapmadım. her şey standart.

sıcaklıklar 25 derece kadar düştü. 72 derecelerde. VCORE değerim 1.134v a düştü. Performans değişmeden bu nesilde bu sıcaklık değerleri inanılmaz. 

jackjoker tarafından düzenlendi
stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
53 minutes ago, jackjoker said:

fark everest dağı kadar. eskiden bu kadar darboğaz konusuna önem vermezdim. meğer benim 4070ti garibim %60 kadar çalışıyormuş. kendine geldi.

bu arada 13th çok ısınınan bir işlemci değil. anakartlar standart ayarlarda hayvan gibi voltaja abanıyor stabilite sağlansın diye. tabi sıcaklık değerleri 100 lere kadar çıkıyor 13th işlemcilerde. 

benim anakart da standart da ciddi voltaj veriyordu ( 1.612v ) lara kadar çıkıyordu. 

bunun sebebi CPU Lite Load Control ayarının standart da 9 olduğunu gördüm. bu şu demek. işlemciye tanımlı voltaj değerlerinde anakart'ın ne kadar agresif olacağını gösteriyor. ben bunu mode 3 e düşürdüm. 

daha sonra şu şekilde bir ayar yaptım. başka hiç bir şey yapmadım. her şey standart.

Ekran görüntüsü 2023-08-13 115346.jpg

sıcaklıklar 25 derece kadar düştü. 72 derecelerde. VCORE değerim 1.134v a düştü. Performans değişmeden bu nesilde bu sıcaklık değerleri inanılmaz. 

WhatsApp Görsel 2023-08-13 saat 11.31.01.jpg

Güle güle iyi günlerde kullan JJ :) benim geçiş daha belirgin olmuştu; 2500k dan 9900k ya geçmiştim. Geçiş sonrasında meğerse oyun akıcılığını ekran kartından değil işlemciden kaybettiğimi fark etmiştim. Max FPS de cabası olmuştu..

jackjoker beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 hours ago, jackjoker said:

Ben de şimdi bunu yazmak için girmiştim:lol:

CPU Lite Load bende Mode 1'de. Üzerine bir de undervolt yaptım, 1.132v'ta default hızlarda çalışıyor. 1.1v'ta da açılıyor sistem ama o zaman Wi-Fi'da sıkıntılar yaşadım. Şimdilik bu voltaj her türlü yeterli bana. Zaten sistem kendisi 5.1GHz'e overclock ediyor, bu da herşeye yeter de artar bile. 

Dediğin gibi çok ciddi bir sıcaklık düşüşü yanında bir de elektrik tasarrufu sağladım. Aylarca gereksiz yere boşuna ısıtmışız işlemciyi.

jackjoker beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
18 dakika önce, MilesTeg said:

Ben de şimdi bunu yazmak için girmiştim:lol:

CPU Lite Load bende Mode 1'de. Üzerine bir de undervolt yaptım, 1.132v'ta default hızlarda çalışıyor. 1.1v'ta da açılıyor sistem ama o zaman Wi-Fi'da sıkıntılar yaşadım. Şimdilik bu voltaj her türlü yeterli bana. Zaten sistem kendisi 5.1GHz'e overclock ediyor, bu da herşeye yeter de artar bile. 

Dediğin gibi çok ciddi bir sıcaklık düşüşü yanında bir de elektrik tasarrufu sağladım. Aylarca gereksiz yere boşuna ısıtmışız işlemciyi.

ben şimdi ufak denemeler yaptım. 0.100mv değeri tamamen sorunsuz. her şey stabil ama bir tek cinebench r15 i tamamlayamadı. r23 de 30k üzerinde sonuç alıyor. 

bende bios da bu sefer LLC mode seçeneğini advanced yapıp AC LLC değerini 3 yaptım. 

L2 cache değerine offset + ekleyip 0.015mv koydum. vcore değerine de 0.025mv (-) değer ekledim. 

ısıl değerleri hemen hemen aynı kaldı. yer yer 84 derece pik leri görüyor ama ortalama yine 79 derecelerde geziniyor. voltaj değeri default değerin çok altında ama ilk yaptığımın biraz üzerinde kaldı. 
performans değişikliği yok. şuan tamamen sorunsuz. 

@allreadydead çok teşekkür ederim 

MilesTeg beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kötü birşey yaptım dayanamayıp bir tane 4060ti 16gb ve Logitech Brio 500 hd webcam aldım. Patates kamera ile uğraşmaktan bıkmıştım ve 4K da bana göre değil nasılsa. 4060ti 16gb evet pahalı ama iş yapacak ve parasını çıkartacak. 7 tane tüm genom örneği analiz edip tanesinden 100 dolar alsam parasını çıkartır fazlasıyla :D

4080'i gözüm kesmedi. 

SkyWarrior tarafından düzenlendi
wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
39 minutes ago, SkyWarrior said:

Kötü birşey yaptım dayanamayıp bir tane 4060ti 16gb ve Logitech Brio 500 hd webcam aldım. Patates kamera ile uğraşmaktan bıkmıştım ve 4K da bana göre değil nasılsa. 4060ti 16gb evet pahalı ama iş yapacak ve parasını çıkartacak. 7 tane tüm genom örneği analiz edip tanesinden 100 dolar alsam parasını çıkartır fazlasıyla :D

4080'i gözüm kesmedi. 

3090'ı sana cloud olarak açayım oradan yap analizleri paraları kırışalım. :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 minute ago, SkyWarrior said:

:D Güzel teklif he :D 

Gönder sen ne gerekiyorsa kurarım ben sana, remote erişim de açarım. Akşam 19:00 - 02:00 hariç kullanılabilir de tutarım. :mrgreen:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Güle güle kullan @jackjoker

Intel için en iyi DDR5 RAM Hynix bildiğim kadarıyla, Hynix’in direkt JEDEC profilli ramleri bile DDR5 7200 falan çalışabiliyor. Intel için RAM hızı önemli bu platformda anladığım kadarıyla.

https://www.amazon.com/TEAMGROUP-T-Create-Classic-PC5-44800-Supports/dp/B0BPHRVYX9

Bu böyle bir kit sanırım, yine araştıralabilir.

T800 tarafından düzenlendi
jackjoker beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 saat önce, T800 said:

Güle güle kullan @jackjoker

Intel için en iyi DDR5 RAM Hynix bildiğim kadarıyla, Hynix’in direkt JEDEC profilli ramleri bile DDR5 7200 falan çalışabiliyor. Intel için RAM hızı önemli bu platformda anladığım kadarıyla.

https://www.amazon.com/TEAMGROUP-T-Create-Classic-PC5-44800-Supports/dp/B0BPHRVYX9

Bu böyle bir kit sanırım, yine araştıralabilir.

teşekkür ederim. evet yeni platformlarda ram hızları önemli. benim kullandığım ram de Hynix M-Die yongası kullanıyor. zaten bu yongalarda CAS zamanları min 30/32 bildiğim kadarıyla. ben 30 bulamadığım için 32 olanı aldım. 6000mhz fazla fazla yettiği için ekstradan OC ile uğraşmadım gerek duymuyorum. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Aliexpress'den satın aldığım nvme ssd kutusu bu hafta içi geldi ve çok beğendiğim için, belki almayı düşünen olur diye burada da paylaşayım istedim. Disk kutusu komple aluminyum bir gövdeye sahip type c 10Gbps destekli bir model. Chipseti RTL9210B. Hem NVME hem de m.2 Sata SSD desteği var. Ancak asıl önemli özelliği üzerinde bir ekranla gelmesi. Bu model de üzerinde bir ekranla geliyor ve bu ekran size ssd'niz hakkında bilgi veriyor. Bu bilgiler, doluluk oranı, disk sağlığı, format tipi, bağlantı tipi, o anki sıcaklığı gibi temel bilgiler. Ekranın sağ tarafı dokunmatik ve bu bilgi ekranı da bu sayede değiştirilebiliyor. Ben Asus Rog Ally'a yancı olması için aldığım 4Tb Crucial P3 ile kullanmak için almıştım. Vadettiği hız seviyelerine ulaştığı gibi kalitesi de gayet tatminkar geldi. Kutusundan tip c ve tip a 2 adet kablo, yedek bir ssd vidası, tornavida, taşıma ipi ve ssd termal padler ile geliyor. Düşünenlere tavsiye ederim.

https://tr.aliexpress.com/item/1005005648118984.html

Linkte 2 model var. Benim aldığım 1 dolar kadar pahalı olup güvenli çıkar/tak yapmadan re-connect desteği sağlayan güncel modeli.

f3ba7ba54e738bf.jpg

a29827ed907c96d.jpg

a4a59d0c05f4fcf.jpg

a319128ecf438cb.jpg

0955e6001789514.jpg

054dfd351b78f77.jpg

b630ef6e7df2c9b.jpg

Peregrine beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

rde1iae.jpg

pbdyh2q.jpg

tjzeatd.jpgSoundblaster ses kartı geldi Audioengine ile kullanmak için fakat bir hafta evde değilim dönünce deneyeceğim.

Yeni sabun kalıplarım da geldi.

Şu penisli olan ile renkli sabun yapacağım. Kalıptan çıkarıp daha büyük kalıplara renksiz sabun yapıp içine penisleri gömeceğim. Arkadaşlara dağıtacağım.

Başta görünmeyecekler kullandıkça alet ortaya çıkacak😁

Alttaki de yeni 

tutf6mt.jpg

Altan Yoklar tarafından düzenlendi
Thustu, Mono, wazzap and 1 other beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu arada bavulun birini Thy ne yazık ki Dallas havaalanında bırakmış.

Form şu bu dolduruldu. Türkiye'ye geleceğini belirtiyor Thy.

Üstelik bavulda airtag var. Şu an Dallas havaalanında nerede olduğunu kabak gibi görebiliyoruz. Ama bavul hala  iki gündür bir Thy uçağına yüklenip Türkiye'ye gelemedi.

Neyse ki soundblaster başka bavuldaydı .

#stardustacilyardım

Güncelleme:

American Airlines'tan bir çalışan bavulu buluyor , üzerinde isim ve email içeren bir luggagetag var (içinde airtag var o ayrı). Ve o americanairlines çalışanı eşime americanairlines mailinden email atıyor , çantanızı bulduk bizimle kontağa geçin diye. (Yeri belli çanta için thy 2.5 gündür hiçbirşey yapmadı sadece kayıt alındı ve defalarca telefon görüşmesi yapıldı).

Americanairlines çalışanı şu an bavulu american airlines ile newyork'a gönderdi. Oradan thy ile istanbula oradan da izmir havalimanına gelecek ve ben oradan alacağım. Uçuş numaraları  belli. Umarım yeri belli bavul için hiç bir şey yapmayan thy istanbula gelen bavulu newyorka geri yollamaz .

Altan Yoklar tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Gaza geldim odama bi OLED Tv alayım dedim. Hiçbir marka 42" getirmiyor artık çıldırıcam. Vatan'da bir tane teşhir C2 LG buldum o da 3600 saat çalışmış almaya maçam yemedi. :(

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
10 10

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok