En son aldıklarınız
10 10

Bu konuda 5.002 mesaj var

Z356jG.jpg  Z35xkF.jpg

Artan saat sayısı ile birlikte bir saat kutusu da almak farz olmuştu. Ahşap malzemeden, 10 saat alan güzel bir kutu beğendim ama ihtalat ücreti kargosu falan derken oldukçta tuzlu oluyordu. Bu biraz daha mütevazi (ucuz) bir model :D

Aslında çekmecemde müsait yerim olsa da, her çekmece açılıp kapantığında yerlerinden oynuyorlar ve en önemlisi 3 tane solar panelli saatin karanlıkta pilleri şarj olmuyor ve bitiyordu.

Bu şekilde hem şık hem de işlevsel bir çözüm oldu. Üstü cam olduğu için süper şarj olmasalar da hiç değilse karanlık çekmece içi gibi durdukları yerde pilleri bitmez.

Gündüz uçuşlarda solar panellileri, gece uçuşlarda mekanik olanları takıyorum.

şimdi bir de saat tamir kiti sipariş ettim, pilli olanların pilini de kendim değişreceğim bundan sonra...

Atrin, snc-tr, ZvAnA and 2 others beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 5.12.2023 at 23:41, stardust said:

Philips ilk bana da yeteri kadar sıcak gelmedi ama ayarlarında varmış, sıcaklık yükseltilebiliyor.

Tercih ederken bakımını da göze almalısınız. Philips'de aqua clean filtre var, musluk suyu feci kreçli, çay-kahve sevip de musluk suyu ile yapan yoktur tabi ama kardeşimin evinde arıtma cihazı olmasına rağmen ölçüm yaptığımızda, damacana ile alınan içme suyuna göre kireçli çıktı.

Bu aqua clean filte ile cihazın kireçlenmesini büyük ölçüde önlüyorsunuz, benim su 4 yeşil verdi yani sıfır kireç olmasına rağmen makineyi korumak için kullanıyorum, yine philips'in kireç çözücü kendi solüsyonu var, en geç senede 1 kez bunla temizlik yapmak gerekiyor. Vatan'da uygun fiyat yakalayıp aldım.

Ve asıl olarak da kahve yağını çözen tabletler var, kullanım yoğunluğunuza ve kahvenizin yağlılık oranına bağlı olarak 2 hafta ila 1 ay arasında 1 tablet kullanmak gerekiyor ve ucuz şeyler değil bunlar. Yoksa ben Siemens'in makinesini de beğendim ama yedek parça bulma ve fiyat uygunluğu açısından Philips çok daha tercih edilir bir marka.

Tchibo'nun durumunu bilmemekle beraber Melitta gibi bilinmedik bir markanın insafına kalmak kesinlikle istemezdim bu kadar pahalı bir yatırım yaptıktan sonra. Philips için olan ürünlerin linkini atıyorum değerlendirmeniz açısından:

https://www.akakce.com/filtre-kahve-makinesi-yedek-parca/en-ucuz-philips-ca6903-10-aquaclean-filtresi-fiyati,431955631.html

https://www.akakce.com/cok-amacli-temizleyici/en-ucuz-philips-ca6700-10-espresso-makinesi-kirec-temizleme-solusyonu-fiyati,49106048.html

https://www.akakce.com/cok-amacli-temizleyici/en-ucuz-philips-ca6704-10-yag-cozucu-tablet-fiyati,1945875472.html

genelde insanlar bu tip cihazlar alırken sarf malzemelerinin bulunabilirliği ve fiyatını göze almayıp daha sonra sorun yaşayabiliyor. Ben philips'i çok iyi kahve yaptığı için değil biraz da bu konular yüzünden tercih ettim.

Evet bulunabilirlik konusunda haklısınız. Satış, satıcı ve çeşit adedi olarak bizim pazarda liderdir zaten. Biz de arıtma kullanıyoruz. Filtre olaylarına dikkat edilmemiş olabilir kardeşiniz tarafında. Philips aynı cihazı satıp yazılım ile ürün çeşitliliğini sağlıyor gibi geliyor bana. O kısmı biraz kurnazlık gibi geldi. Biraz daha inceleyelim bakalım modelleri.

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 12/5/2023 at 23:41, stardust said:

Philips ilk bana da yeteri kadar sıcak gelmedi ama ayarlarında varmış, sıcaklık yükseltilebiliyor.

Tercih ederken bakımını da göze almalısınız. Philips'de aqua clean filtre var, musluk suyu feci kreçli, çay-kahve sevip de musluk suyu ile yapan yoktur tabi ama kardeşimin evinde arıtma cihazı olmasına rağmen ölçüm yaptığımızda, damacana ile alınan içme suyuna göre kireçli çıktı.

Bu aqua clean filte ile cihazın kireçlenmesini büyük ölçüde önlüyorsunuz, benim su 4 yeşil verdi yani sıfır kireç olmasına rağmen makineyi korumak için kullanıyorum, yine philips'in kireç çözücü kendi solüsyonu var, en geç senede 1 kez bunla temizlik yapmak gerekiyor. Vatan'da uygun fiyat yakalayıp aldım.

Ve asıl olarak da kahve yağını çözen tabletler var, kullanım yoğunluğunuza ve kahvenizin yağlılık oranına bağlı olarak 2 hafta ila 1 ay arasında 1 tablet kullanmak gerekiyor ve ucuz şeyler değil bunlar. Yoksa ben Siemens'in makinesini de beğendim ama yedek parça bulma ve fiyat uygunluğu açısından Philips çok daha tercih edilir bir marka.

Tchibo'nun durumunu bilmemekle beraber Melitta gibi bilinmedik bir markanın insafına kalmak kesinlikle istemezdim bu kadar pahalı bir yatırım yaptıktan sonra. Philips için olan ürünlerin linkini atıyorum değerlendirmeniz açısından:

https://www.akakce.com/filtre-kahve-makinesi-yedek-parca/en-ucuz-philips-ca6903-10-aquaclean-filtresi-fiyati,431955631.html

https://www.akakce.com/cok-amacli-temizleyici/en-ucuz-philips-ca6700-10-espresso-makinesi-kirec-temizleme-solusyonu-fiyati,49106048.html

https://www.akakce.com/cok-amacli-temizleyici/en-ucuz-philips-ca6704-10-yag-cozucu-tablet-fiyati,1945875472.html

genelde insanlar bu tip cihazlar alırken sarf malzemelerinin bulunabilirliği ve fiyatını göze almayıp daha sonra sorun yaşayabiliyor. Ben philips'i çok iyi kahve yaptığı için değil biraz da bu konular yüzünden tercih ettim.

Philipsin 3246 modelini 3 senedir kullanıyorum, genel olarak memnunum konusu geçince uzun süreli kullanıcısı olarak yazayım dedim.

Öncelikle süt köpüğü benim istediğim tarzda olmuyor, microfoam üretme konusunda bence çok başarılı değil. Almak isteyenler için süt köpürtme önemli ise mağazada deneme şansları varsa deneyip almalarını öneririm. Birçok farklı süt ile denedim fakat manuel köpürtme ile elde edilen köpüğü elde edemedim. Bunun dışında kullandığım süre boyunca oldukça memnun kaldım.

Makinenin sarf malzemelerinin hepsinin (filtre,  yağ çözücü vs.) yan sanayisi mevcut. Ben yağ çözdürme için Puly caff marka tabletleri kullanıyorum. 90-100 lü paketleri 400TL civarında bulunabiliyor. Makineyi ilk aldığımda almıştım hala bitmedi. Kullanım yoğunluğuna bağlı olarak 2-3 haftada bir kullanıyorum.

Su filtresinin Amazonda çok fazla muadili var, 4-5li paket halinde alındığında bunlar da uygun fiyata geliyor. Bu arada yanlış hatırlamıyorsam suyunuz çok kireçli olmasa bile Philips filtreleri 3 ayda bir değiştirmeyi öneriyordu bakteri oluşumunu engellemek için.

3 sene içinde kireç çözdürmeye ihtiyaç duymadım, uyarı ışığı da yanmadı henüz.

İç mekanizmasını 6 ay 1 sene aralığında kafama estiğinde yağlıyorum.

Bu genel sarf malzemeleri dışında ihtiyaç duyacağınız diğer bir sarf malzemesi de makina içindeki o-ringler. Bir süre sonra yıpranıp su kaçırmaya başlıyorlar (bende 2. senenin sonuna doğru oldu), bunu da alttaki haznede normalde fazla su birikmesi ile anlıyorsunuz. Yine amazonda set halinde satılıyorlar, eğer makinayı uzun süre kullanmayı düşünüyorsanız 1-2 set alın dursun kenarda. 

Model sayısının fazla olması ve iç mekanizmanın Saeco tarafından üretilip kendi makinalarında da kullanılması nedeniyle sarf malzemelerinin çok uzun süre bulunabileceğini düşünüyorum. 

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@sCoRPion_tr sizin modelden sonra sanırım latte go süt sistemini güncelleyip geliştirmişler, oldukça güzel bir köpük veriyor.

yazdım galiba eşim takık köpük konusuna ben filtre kahveme çok az bir süt döksem rengini açacak kadar yetiyordu ama eşim köpük yapmak için french press ile çırpma vs. bir sürü yöntem ve bulaşık çıkarıyordu.

bu makinenin yaptığı espresso da bana espresso'yu sevdirdi. açıkçası dışarıda minicik bir bardağa öyle bir para mı verilir diye hiç içmezdim ama şimdi lungo'su ristretto'su falan neymiş öğrendim.

12 çeşit kahve ve ayrıca sadece süt köpüğü verebiliyor. eşime dedim ki 12 çeşit hikaye, sen iyi "espresso ve süt köpürtüçü buldun mu gerisini kendin yaparsın" ama itiraf etmeliyim ki olmuyormuş öyle.

Misal ben sevmesem de 3 katmanı ayrı latte macchiato'yu her seferinde aynı güzellikte yapıyor:

ZgSXk7.jpg

Cafe Au Lait yapıyor mesela, demiştim onda ne var, yap espresso'yu üstüne az süt köpüğü. yok yani kaç kez denedim makinenin yaptığı gibi yapamıyorsun nasıl bir hile dönüyorsa içeride.

"o ring" olayını bilmiyordum, tavsiye için teşekkür ederim Puly Caff tabletlere de bakacağım.

sCoRPion_tr beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
34 minutes ago, Erwin said:

https://www.youtube.com/watch?v=ZuQu12vMQZM

Abi kim uğraşır bunlarla, yok kahveyi tart, sağa sola salla, kendi etrafında dön tek ayak üstünde düzeyini kontrol et falan.

İçeceğim varsa da içmem o kahveyi, bu millet kafayı yemiş.

Aykut dur bak Evren alınacak :lol: @jackjoker

-

abi zevk ve hobi işte, ben bu kadar manyayacağımı düşünmüyorum ama 10 sene önce sıcak süte bir tatlı kaşığı nescafe gold en güzel kahve sanıyordum.

sonra 2. pilotken bir kaptan geldi, yanındaki çekirdek kahveyi el değirmeninde çekti, kabin amirinden de sıcak su istedi adam uçuş sırasında bir kahve demledi bana, kafayı yedim ya biz dedim kahve diye ne içiyormuşuz, ya da bizim içtiğimiz kahve ise buna kahve dememek lazım...

ondan sonra ben de hafiften merak sardım, ilk damlatmalı kahve makinesi ve hazır çekilmiş filtre kahveler aldım. sonra french press, V60, el değirmeni sonrası çekirdek kahveye geçiş, üst komşunun eşinin kolombiyalı olması derken işte olay en son kendime kahve almak için etiyopya'ya uçuş yazdırmaya kadar gitti.

sigara-alkol gibi zararlı alışkanlığım olmadığı için triyakiliğimi ve sonradan gurmeliğimi kahve üstünde geliştirmek istedim.

eve gelip kahvelerimden içen de bir daha gelmek istiyor yani :D beklerim.

wazzap, Peregrine and snc-tr beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, Erwin said:

https://www.youtube.com/watch?v=ZuQu12vMQZM

Abi kim uğraşır bunlarla, yok kahveyi tart, sağa sola salla, kendi etrafında dön tek ayak üstünde düzeyini kontrol et falan.

İçeceğim varsa da içmem o kahveyi, bu millet kafayı yemiş.

Param olsa o aletlerin hepsinden bir kaç çeşit alır bütün kombinasyonları deneyerek en iyi espressoyu bulmaya çalışırım:mrgreen:

Kahve olayı sadece lezzetten ibaret değil. Her aşamasına bizzat müdahil olarak emek katıyorsunuz hazırlarken. Ve ne hikmetse böyle setuplardaki bir değişken bile kahvenin son ürününü değiştiriyor. Şu an evde 5 çeşit farklı marka ve cinste çekirdek kahvem var. Harman yapıp deniyorum mesela. Bazen ikili, bazen üçlü vs. Arada bir cidden "bu güzel oldu lan" dedirtecek bir karışım yakalayabiliyorsunuz. Farklı alerlerle, farklı incelik seviyelerinde, farklı basınç, süre ve sıcaklıklarda bambaşka sonuçlar elde ediyorsunuz. Elbette keyif alınmadan uğraşılacak iş değil. Herkese hitap etmemesi gayet anlaşılır bir durum. Bu şekilde kahve hazırlamak bana Japonların çay seremonisini çağrıştırıyor. İşin içinde bir tören var, tekrarlanan bir ritüel var. Kahvenin tadından çok daha fazlası yani.

snc-tr beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
47 dakika önce, stardust said:

Aykut dur bak Evren alınacak :lol: @jackjoker

-

abi zevk ve hobi işte, ben bu kadar manyayacağımı düşünmüyorum ama 10 sene önce sıcak süte bir tatlı kaşığı nescafe gold en güzel kahve sanıyordum.

sonra 2. pilotken bir kaptan geldi, yanındaki çekirdek kahveyi el değirmeninde çekti, kabin amirinden de sıcak su istedi adam uçuş sırasında bir kahve demledi bana, kafayı yedim ya biz dedim kahve diye ne içiyormuşuz, ya da bizim içtiğimiz kahve ise buna kahve dememek lazım...

ondan sonra ben de hafiften merak sardım, ilk damlatmalı kahve makinesi ve hazır çekilmiş filtre kahveler aldım. sonra french press, V60, el değirmeni sonrası çekirdek kahveye geçiş, üst komşunun eşinin kolombiyalı olması derken işte olay en son kendime kahve almak için etiyopya'ya uçuş yazdırmaya kadar gitti.

sigara-alkol gibi zararlı alışkanlığım olmadığı için triyakiliğimi ve sonradan gurmeliğimi kahve üstünde geliştirmek istedim.

eve gelip kahvelerimden içen de bir daha gelmek istiyor yani :D beklerim.

Sigara yoksa puro yakışır bak. Ben sigaradan nefret ederim ama puroya sardım bu aralar. :zuh:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
Just now, Erwin said:

Sigara yoksa puro yakışır bak. Ben sigaradan nefret ederim ama puroya sardım bu aralar. :zuh:

@TiesTorN 'da sarmış puroya, benden de istedi yurtdışından getireyim diye, yine unuttum :lol:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@MilesTegkimyasal bir süreç sonuçta hocam. Çayı da 21873019872 farklı yollarla demleyip farklı tatlar yakalayabilirsiniz.

Olay tamamen "o kadar emeğe değer mi, değmez mi" muhabbetine geliyor işte. Ben gelmediğini düşündüğüm için "kahveyi kendi çekme" modunda bıraktım. :mrgreen:

MilesTeg beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben french press, öğütülmüş paket kahve (genelde Jacobs Monarch) ve süt köpürtücüden (pilli, mikser gibi olanlardan) öteye geçemedim. Ama değişik marka ve kavrulma oranları farklı kahveler alıp harman yaptığım oluyor. Bak gece gece canım cekti ama şimdi yapar içersem sabahlarım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 saat önce, stardust said:

@sCoRPion_tr sizin modelden sonra sanırım latte go süt sistemini güncelleyip geliştirmişler, oldukça güzel bir köpük veriyor.

yazdım galiba eşim takık köpük konusuna ben filtre kahveme çok az bir süt döksem rengini açacak kadar yetiyordu ama eşim köpük yapmak için french press ile çırpma vs. bir sürü yöntem ve bulaşık çıkarıyordu.

bu makinenin yaptığı espresso da bana espresso'yu sevdirdi. açıkçası dışarıda minicik bir bardağa öyle bir para mı verilir diye hiç içmezdim ama şimdi lungo'su ristretto'su falan neymiş öğrendim.

12 çeşit kahve ve ayrıca sadece süt köpüğü verebiliyor. eşime dedim ki 12 çeşit hikaye, sen iyi "espresso ve süt köpürtüçü buldun mu gerisini kendin yaparsın" ama itiraf etmeliyim ki olmuyormuş öyle.

Misal ben sevmesem de 3 katmanı ayrı latte macchiato'yu her seferinde aynı güzellikte yapıyor:

ZgSXk7.jpg

Cafe Au Lait yapıyor mesela, demiştim onda ne var, yap espresso'yu üstüne az süt köpüğü. yok yani kaç kez denedim makinenin yaptığı gibi yapamıyorsun nasıl bir hile dönüyorsa içeride.

"o ring" olayını bilmiyordum, tavsiye için teşekkür ederim Puly Caff tabletlere de bakacağım.

Evet şimdi baktım da latte go bu sene daha iyi köpük verecek şekilde güncellenmiş. Ayrıca genel olarak makine de sessiz hale getirilmiş. Önceki mesajımda yazmamıştım ama güncellemeden önceki modeller oldukça yüksek ses çıkarıyordu.

O-Ring mevzusunda garanti süresi boyunca ücretsiz değişim yapıyorlar ama ufacık şey için makineyi gönder bekle uğraşır mısınız bilmem. Ben amazondan aldım geçtim.

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
48 minutes ago, Erwin said:

aha ben... :lol: sigarayla hayatta işim olmadı ama puro güzel ya... böyle arada sırada hanımla beraber bi dal iyi gidiyo aromalı... o da benim gibi tütünle falan işi yok ama puroya iyi sardı.

@stardust hayırsızından isteyeli kaç ay oldu ama getirecek inşallah...

Erwin and wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İşlemciyi Çin malı çift fanlı soğutucu ve Amd 3600 ikilisinden Noctua D15S soğutucu ve  Amd 5600'a yükselttim.

4200MHz den 4800MHz ye çıkış sonrası Cpu-z puanı yaklaşık %35 arttı.

Ayrıca sizin yüzünüzden gaza gelip eliptik bisiklet,şarjlı matkap,outdoor ayakkabı,GP ReCyko pil seti,bilgisayar sandalyesi aldım.

wazzap, Squall and Najaz beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@Najaz ben neye bulaştım? Şuan oturmuş Apple Music’den kaydettiğim bir MD’yi dinliyorum. Telefondan dinlesem hiç uğraşmam, zaman da kaybetmem. Ama şu yaşadığım psikolojik tatmin nasıl birşeydir? Iriver SlimX discmanden beri ilk defa bu tatmini yaşıyorum sanki 😄

IMG-2967.jpg

Dün Zaz kaydetmiştim, bugün canım Müslüm Gürses çekti. Yarın da Zeki Müren'in Anılarım 1 albümünü kaydedip dinleyeceğim 😎

IMG-20231208-232955-edit-436712433434240

Coppermine tarafından düzenlendi
edit
wazzap, Najaz and pentaman beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@Coppermine Virüs bünyeye girdi bir kere, yapacak bir şey yok artık :D

MD'leri zaman makinesine benzetiyorum ben. MD'yi cihaza takıp play'e bastığında, seni 90'ların orta yerine götürüp bırakıyor.

Fiziksel medya üzerinden müzik dinlemenin keyfi, o şarkı seç, kaydet, diski tak, oynat uğraşı çok başka. Yok streaming'di, yok dokunmatik ekrandı derken, naletolasıca Apple'ın başını çektiği firmalar bizi tembelliğe alıştırdı.

Coppermine beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
11 saat önce, yarimpower said:

İşlemciyi Çin malı çift fanlı soğutucu ve Amd 3600 ikilisinden Noctua D15S soğutucu ve  Amd 5600'a yükselttim.

4200MHz den 4800MHz ye çıkış sonrası Cpu-z puanı yaklaşık %35 arttı.

Ayrıca sizin yüzünüzden gaza gelip eliptik bisiklet,şarjlı matkap,outdoor ayakkabı,GP ReCyko pil seti,bilgisayar sandalyesi aldım.

Hayırlı olsun. Bende 3600 den 5700x e geçeyim diyorumda 5800x3d de aklımı çelmiyor değil ama bendeki Noctua NH-U12S soğutucu onu soğutabilirmi bilmiyorum.

Squall tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

5800x3D nerde buluyorsunuz yeğen ? Uygun bulursanız hiç sormadan bana da alın bir tane. Takip etmeye başladığımdan beri düzenli olarak arttı fiyatı. Fırsat olarak adlandırabileceğim bir fiyata hiç düşmedi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
13 dakika önce, stardust said:

5800x3D nerde buluyorsunuz yeğen ? Uygun bulursanız hiç sormadan bana da alın bir tane. Takip etmeye başladığımdan beri düzenli olarak arttı fiyatı. Fırsat olarak adlandırabileceğim bir fiyata hiç düşmedi.

10500 işte amazonda.

Eski fiyatlara bakıp almazsan öyle bakar kalırsın bu ülkede :D 

TiesTorN beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
4 dakika önce, yarimpower said:

@Squall 4950 MHz de 1.425 voltta işlemci boşta 33 Cpu-z testinde 49 derece oluyor.

Yani soğutacağını düşünüyorum.

https://forums.overclockers.co.uk/threads/amd-ryzen-7-5800x3d-and-noctua-nh-d15s.18968927/

Evet hocam sağol nhu 12 s benimki küçük bayağı seninki gibi kaslı değil benimki kız modeli ama oluyor buradaki tabloya göre.

Yahu noctua sen nasıl bir şirketsin ya adam koymuş tabloyu veriyi istatistiği birde yazmış am4 için mounting kit isterseniz yollayalım bedava hediye diye noctua candır gerisi heyecandır..

yarimpower beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@Najazaynen öyle, uzun zamandır ilk defa üniversite yıllarımda aldığım psikolojik hazzı aldım bu oyuncaklarla 😁

Bu arada sendeki Sony MZ-S1 setinin tamamlayıcısı olan kol bandlı radyoyu satıyor biri burda, kutulu ambalajlı filan Düşünürsen 33 Euro+kargo demiş ama bence kargo dahil 25 Euroya düşebilir.

IMG-2970.jpg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
10 10

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok