En son aldıklarınız
10 10

Bu konuda 4.947 mesaj var

On 30.08.2022 at 00:39, SEP said:

Bundan bi 10 sene sonra biri çıkıp "Ağbi, membran klavye diye bişi varmış, çok iyi ağbi. Ses de çıkarmıyo çataçuta, kafanı dinliyosun valla. Pro gamerlar da kullanıyomuş" derse şaşırmayın. Birçok şeyde olduğu gibi bunda da eskileri çıkarıp çıkarıp servis edecekler, millet de "vauv" diye ayıla bayıla alacak. Ürünün ne olduğu önemli değil, önemli olan nasıl pazarladığın.

Klavye bozulmayan birşey özellikle iyi membran klavyeler mekaniklerden 10 kat daha sağlam o yüzden satış stratejisi 10 yılda bir trendi değiştirip satış yapmak olabilir :D 

Bende mekanikte var membranda ama kablosuz olduğu için mk240 ı kullanıyorum yanındada razer kablosuz hyperx mouse hayatımdan memnunum oyunda oynuyorum hiçbir sıkıntısı yok. Mekaniğin tuşlarına basmak daha zevkli tabii ama geymar meymır oyunlarda daha iyi falan gülürmeyin adamı alakası yok..

Squall tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hatuna şundan aldım.

https://www.amazon.com.tr/gp/product/B085NMGWKF/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o00_s00?ie=UTF8&psc=1

Ev işlerinde en çok yoran şey zemin temizliği. Ben süpürgeyle aldıktan sonra o paspasla geçiyor ama çok yoruluyor kızcağız. Bununla hem daha hızlı yapar o işleri hem de daha steril olur dedim. Bakalım umarım iyi çıkar.

El aparatı olarak kullanılması ve diğer ek aparatları da güzel, başka işlere de yarar. Unutmazsam yorum eklerim.

Ben aldım hemen 200 TL yükseltmişler adiler:zuh:

ZvAnA beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
44 dakika önce, MilesTeg said:

Hatuna şundan aldım.

https://www.amazon.com.tr/gp/product/B085NMGWKF/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o00_s00?ie=UTF8&psc=1

Ev işlerinde en çok yoran şey zemin temizliği. Ben süpürgeyle aldıktan sonra o paspasla geçiyor ama çok yoruluyor kızcağız. Bununla hem daha hızlı yapar o işleri hem de daha steril olur dedim. Bakalım umarım iyi çıkar.

El aparatı olarak kullanılması ve diğer ek aparatları da güzel, başka işlere de yarar. Unutmazsam yorum eklerim.

Ben aldım hemen 200 TL yükseltmişler adiler:zuh:

Mutlaka deneyimlerinizi bekliyorum. Ben de bizim hatuna böyle birşey düşünüyordum.:)

MilesTeg beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@T800 Tolga abi, satılığa çıkardığı işlemci ve RAM'ler için yaptığım son derece cazip teklifi reddedince ben de gaza geldim ve yine kendisinden aldığım 4790K işlemcinin takılı olduğu mini-ITX sistemi güncellemeye karar verdim :D

Ancak ufak bir sorun vardı. Bu iş için fazla para harcamak istemiyordum. Bu yüzden fayda/maliyet oranını en yüksek seviyede tutabileceğim parçalara yöneldim.

İşlemci olarak Ryzen 5 5500'de karar kıldım. 6C/12T ve biraz hızaşırtmayla beni uzun müddet götüreceğini düşünüyorum. Aslında Ryzen 5 5600 düşünüyordum lakin oyunlarda 2K ve üstü çözünürlüklerde aralarında çok fazla bir fark olmadığını gördüm (azami %5). Ancak buna rağmen fiyat farkı epey fazla (3800 vs. 2500).

Anakart için piyasada fazla bir seçenek yoktu maalesef :( MSI'ın B450 yongalı bir mini-ITX anakartı var ama B450 anakartlar, Ryzen 5000 serisini kutudan çıktığı halde desteklemiyormuş ve beta BIOS yüklemek gerekiyormuş. Bir de daha yeni nesil, 5000 serisi işlemcileri destekleyen A520 yongalı anakartlar var. Piyasada bulabildiğim mini-ITX formunda anakart ASRock A520M-ITX/AC oldu.Aynı markanın B550 yongalı mini-ITX anakartıyla neredeyse birebir aynı özelliklere sahip bu anakartın fiyatını daha uygun yapan şeyse, BIOS'tan hızaşırtma desteği olmaması ve PCI 4.0 desteği olmaması. Yabancı forumlarda okuduklarıma göre A520 anakartlarla yazılım üzerinden hızaşırtma yapmak mümkünmüş. B550 anakarta 4500-5000 TL gibi bir para ödemektense, A520 yongalı bu anakarta 2250 TL ödemek daha mantıklı geldi.

RAM için 2 tane XPG Gammix D30 AX4U32008G16A-SB30 8GB (1x8GB) DDR4 3200MHz CL16 aldım. Bunlar için özel bir tercih kriterim olmadı. En uygun fiyatlı RAM'ler bunlar olduğu için aldım :D 

İşlemci ve RAM'leri İncehesap'tan, anakartı ise Amazon TR üzerinden Teknobiyotik'ten aldım. Aslında Teknobiyotik'in kendi sitesinde anakartın fiyatı daha ucuzdu ama arada Amazon olsun istedim. Herhangi bir sorunda TB çamura yatma eğilimleri sergiliyormuş zira.

5800 TL'ye anakart, işlemci ve RAM üçlüsünü güncellemiş olduk  Bakalım attığımız taş ürküttüğümüz kuşa değecek mi? 4.5 GHz'de çalışan 4790K işlemciye nazaran, verdiğim paranın karşılığını ilave performans anlamında alamayacağımı hissediyorum ama bu enflasyonist ortamda da, belki bundan 3 ay sonra bu bütçeyle sistemi güncellemeyeceğimin de farkındayım. Bir de tüm sistemi sök-tak acayip gözümde büyüyor artık bu işler :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
14 saat önce, Najaz said:

Bir de tüm sistemi sök-tak acayip gözümde büyüyor artık bu işler :)

Hayırlı olsun yeni sistem ... şu son cümlenin özeti , yaşlılık... :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 saat önce, TatanQa said:

Hayırlı olsun yeni sistem ... şu son cümlenin özeti , yaşlılık... :D

Teşekkürler :D

Son anda bir pürüz çıktı sistemle ilgili :( Asrock'ın sitesinde bu anakart için kutudan çıktığı haliyle Ryzen 5000 serisiyle uyumlu diye yazıyordu. Ben de bu bilgiye güvenerek sipariş vermiştim. Lakin biraz daha derin okuma yaptığımda, bazı insanların Ryzen 5600G/5700G işlemcilerle anakartı çalıştıramadıklarını gördüm. Aldığım işlemci de 5600G'nin grafik birimi kapatılmış olanı.

Yazılanlara göre eğer anakartta v1.80 BIOS yüklüyse bir sorun olmuyormuş. Anakart üzerinde Wi-Fi anten modülündeki bir sticker'da yazıyormuş yüklü olan BIOS sürümü. Anakart geldiğinde kontrol edeceğim, eğer daha düşük bir BIOS sürümü yüklüyse iade edeceğim sanırım. Öteki türlü 3600 serisi bir işlemci bulup, sistemi o şekilde çalıştırıp BIOS güncellemesi yapmak gerekiyor ki ödünç işlemciyi nereden bulacaksın?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
13 minutes ago, Najaz said:

Teşekkürler :D

Son anda bir pürüz çıktı sistemle ilgili :( Asrock'ın sitesinde bu anakart için kutudan çıktığı haliyle Ryzen 5000 serisiyle uyumlu diye yazıyordu. Ben de bu bilgiye güvenerek sipariş vermiştim. Lakin biraz daha derin okuma yaptığımda, bazı insanların Ryzen 5600G/5700G işlemcilerle anakartı çalıştıramadıklarını gördüm. Aldığım işlemci de 5600G'nin grafik birimi kapatılmış olanı.

Yazılanlara göre eğer anakartta v1.80 BIOS yüklüyse bir sorun olmuyormuş. Anakart üzerinde Wi-Fi anten modülündeki bir sticker'da yazıyormuş yüklü olan BIOS sürümü. Anakart geldiğinde kontrol edeceğim, eğer daha düşük bir BIOS sürümü yüklüyse iade edeceğim sanırım. Öteki türlü 3600 serisi bir işlemci bulup, sistemi o şekilde çalıştırıp BIOS güncellemesi yapmak gerekiyor ki ödünç işlemciyi nereden bulacaksın?

BIOS Flashback yok mu anakartta?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
21 dakika önce, wazzap said:

BIOS Flashback yok mu anakartta?

Nein.. Aptal herifler, koysalar şu özelliği uğraşmayacak insanlar şu uyumlu, bu uyumlu değil diye.

Son Dakika! Anakart az önce geldi. Hemen kutuyu açıp baktım, v1.30 BIOS sürümü yazıyor.

Asrock'ın sitesindeki BIOS bölümünde, 1.30 sürüm için:

1. Update AMD AGESA Combo-AM4 V2 1.1.0.0
2. Support Ryzen 5000 G-series processors

notu yazılmış. Şimdi bu anakart bu haliyle 5000 serisini çalıştıracak mı? İşlemciyi de bekleyip şansımızı deneyeceğiz artık.

Najaz tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 9/1/2022 at 4:04 PM, jackjoker said:

membran'dan neden kurtulmak isteyelim? uzun süreler mekanik klavye kullanmış biri olarak iyi ki membrana geçmişim diyorum. onda yapıp da membran da yapamadığım bir şey olmadı. ama membran da yapıp da mekanik klavyede yapamayacağım şey sayabilirim.

+1

uzunca bir süre mekanik macerasından sonra anladım ki bozulmayan mekanik yok, hepsinin ömrü taş çatlasın 3 sene. membran aldım kafam aşırı rahat. bi daha da mekanik almam.

not: mekanik klavyeleri tamir etmenin yolu aslında var ama astarı yüzünden pahalı.

On 9/5/2022 at 8:54 PM, ZvAnA said:

Ben de evdeki şarj cihazlarıma bir yenisini daha ekledim. Bununla kuru akü ve paralel seri bağlı lifePO türü lityum piller de güzel şarjediliyormuş. Aslında bu cihazın orjinali SkyRC diye bir marka. Bu onun klonu ucuz bir şarj cihazı. Açıkçası ben biraz araştırdım hobi işleri için falan orjinaline 3-4 katı para vermeye gerek görmedim. Daha çok evdeki mevcut 9 adet 12v'luk akünün hangilerini kurtarabilirim diye aldım. Şu ana kadar iki akü çöp çıktı, iki akü kurtarıldı. Onları FSP online ups'e taktım. Kalan 5 taneden iki tane daha çıkarsa evdeki diğer 1500 Kva'lık APC ups de tekrar kullanılabilecek.

nNAnxR.jpgnNAJpe.jpgnNAQZN.jpg nNAHDy.jpg

Bakalım öncelikleri bir halledelim de, bir sonraki planım Ayarlı güç kaynağı almak.

evet bu tip şarj aletleri çok kullanışlı oluyor. bende de mesela aşağıdaki ürün var

https://www.progressiverc.com/products/icharger-306b

her türlü pil tipini şarj edebiliyorsunuz ve uygulanacak voltaj değerlerini vs. custom olarak ayarlayabiliyorsunuz. elim ayağım resmen bu alet. (10 senedir bende) 100 kere falan akü kurtarmışımdır.

wazzap, ZvAnA and jackjoker beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 07.09.2022 at 11:37, Najaz said:

Son Dakika! Anakart az önce geldi. Hemen kutuyu açıp baktım, v1.30 BIOS sürümü yazıyor.

Asrock'ın sitesindeki BIOS bölümünde, 1.30 sürüm için:

1. Update AMD AGESA Combo-AM4 V2 1.1.0.0
2. Support Ryzen 5000 G-series processors

notu yazılmış. Şimdi bu anakart bu haliyle 5000 serisini çalıştıracak mı? İşlemciyi de bekleyip şansımızı deneyeceğiz artık.

Maalesef anakart 5500 işlemci ile boot etmedi :( Ben de iade talebi oluşturdum ve bugün anakartı Teknobiyotik'e geri gönderdim: Umarım sıkıntı çıkarmazlar iade aşamasında.

@serseridingil ile bu konuyu konuşurken, kendi sistemini Ryzen 5600X işlemci ile güncelleyeceğini, boşa çıkacak 2600 işlemciyi de BIOS güncellemesi için bana ödünç verebileceğini söyledi. İşte o an aklıma cin bir fikir geldi :D Amazon TR'nin stoklarında son 1 adet kalan MSI B450I GAMING PLUS AC ITX anakartın siparişini geçtim hemen. 2600 işlemci ile BIOS güncellemesi yaparak Ryzen 5000 desteği kazandıracağım bu anakart ile kuracağım sistemi. Bir nesil eski yongaseti olmasına rağmen, BIOS'tan hızaşırtma imkanı sağlayacak olması avantaj olacak bana.

Omfs, TatanQa, MilesTeg and 1 other beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 9/6/2022 at 3:45 PM, ZvAnA said:

Mutlaka deneyimlerinizi bekliyorum. Ben de bizim hatuna böyle birşey düşünüyordum.:)

İlk denemeler gayet olumlu. Çok detaylı temizlik yapmadık ama hızlı ısınıyor ve güzel buhar veriyor. Buhar gücü ayarı çok kolay.

Kablo usunluğu oldukça iyi. Cihazın arkasına sarılabiliyor olması güzel. En önemli özelliklerinden biri ayakta durabiliyor olması bence. Cihazı nereye dayayım derdi yok.

Küçük bir su haznesi var ama uzun süre götürüyor. Yeri ıslak bırakmıyor, bence bu da güzel bir özellikle.

Diğer kullanıcıların yorumlarında taban plastiğinin kırılgan olduğu yazılmış. Ona dikkat etmek lazım, gerçekten de öyle bir hissiyatı var. Yere hızlı koymamak, düşürmemek lazım.

Mikrofiber silme bezi cırtcırtlı. Kolay takılıp çıkartılıyor. Yıkanıp kullanılabilmesi de çok iyi.

Halı temizliği için bir aparatı var ama daha denemedik. Kullananlar memnun.

Şimdilik bu kadar. İleride ek yaparım:mrgreen:

wazzap and ZvAnA beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@MilesTeg Sağolasın Çağlar'cım, bu aşağıdaki küçük başlıklar koyu renk olan büyük hortum ile kullanılabiliyor değil mi ? Yerler de süpürdükten sonra iz bırakmıyorsa süper.

ZvAnA tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
4 hours ago, Najaz said:

Maalesef anakart 5500 işlemci ile boot etmedi :( Ben de iade talebi oluşturdum ve bugün anakartı Teknobiyotik'e geri gönderdim: Umarım sıkıntı çıkarmazlar iade aşamasında.

@serseridingil ile bu konuyu konuşurken, kendi sistemini Ryzen 5600X işlemci ile güncelleyeceğini, boşa çıkacak 2600 işlemciyi de BIOS güncellemesi için bana ödünç verebileceğini söyledi. İşte o an aklıma cin bir fikir geldi :D Amazon TR'nin stoklarında son 1 adet kalan MSI B450I GAMING PLUS AC ITX anakartın siparişini geçtim hemen. 2600 işlemci ile BIOS güncellemesi yaparak Ryzen 5000 desteği kazandıracağım bu anakart ile kuracağım sistemi. Bir nesil eski yongaseti olmasına rağmen, BIOS'tan hızaşırtma imkanı sağlayacak olması avantaj olacak bana.

Bazı firmalara sipariş öncesinde bilgi verince BIOS güncellemesi yapıp gönderiyorlardı AMD'nin bu uyumsuzluk problemini çözebilmek için. Teknobiyotik'in böyle bir servisi yok muymuş?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, ZvAnA said:

@MilesTeg Sağolasın Çağlar'cım, bu aşağıdaki küçük başlıklar koyu renk olan büyük hortum ile kullanılabiliyor değil mi ? Yerler de süpürdükten sonra iz bırakmıyorsa süper.

Rica ederim Korhan'cım:icon_dance:

Aynen abicim hortum ucuna takılıyor, hatta istenirse doğrudan el aparatına takılıp da kullanılabiliyor. Çok çeşitli ucu var. Mangal temizleme için çelik tel fırçalısı, derz temizliği için uzun olanı vs. 

İz yok kesinlikle. Aletle geçtikten hemen sonra ucup gidiyor kalan nem.

ZvAnA beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
6 dakika önce, Pablo 'Definitive' Vader said:

Bazı firmalara sipariş öncesinde bilgi verince BIOS güncellemesi yapıp gönderiyorlardı AMD'nin bu uyumsuzluk problemini çözebilmek için. Teknobiyotik'in böyle bir servisi yok muymuş?

Asrock'ın sitesinde ve Amazon'daki ürün sayfasında "5000 serisi ile uyumlu" ibaresini görünce, firmaya bunu sormak aklıma gelmedi hiç.

Bir de tabii şu husus var. Asrock markasının Türkiye'deki tek ithalatçısı ve dağıtıcısı Akortek. Teknobiyotik de Akortek'in perakende satış firması. Kendileri ithal edip sattıkları anakartı, bu uyumsuzluk problemini bile bile, üstelik bir de uyumludur diye belirtip eski sürüm BIOS'la satıyorlar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 saat önce, Najaz said:

Bir de tabii şu husus var. Asrock markasının Türkiye'deki tek ithalatçısı ve dağıtıcısı Akortek. Teknobiyotik de Akortek'in perakende satış firması. Kendileri ithal edip sattıkları anakartı, bu uyumsuzluk problemini bile bile, üstelik bir de uyumludur diye belirtip eski sürüm BIOS'la satıyorlar.

Burası Türkiye, devamlı alışveriş yapmadığın bir yerden birşey alacaksan illaki soracaksın. Yoksa kargo firmalarında geçer ömür.

ZvAnA tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

3317U işlemcili yaklaşık 10 yıldır severek kullandığım 14 inç Samsung laptop yerine Honor Matebook 16 bilgisayar aldım.

Niye aldım bilmiyorum Samsung gayet işimi görüyordu aslında,hep bu başlıkta bir şeyler okuyunca gaza geliyorum sanırım..

https://www.vatanbilgisayar.com/honor-magicbook-16-5-nesil-ryzen-5-5600h-16gb-512gb-ssd-16-1-w11.html?gclid=Cj0KCQjwyOuYBhCGARIsAIdGQRPP1Y5ArcWQ15ldiTWSsftNcWFUCG9Jp-KWfhWHqyxieKH93ypyGqwaAsnuEALw_wcB

ZvAnA beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 8.09.2022 at 19:55, Najaz said:

Asrock'ın sitesinde ve Amazon'daki ürün sayfasında "5000 serisi ile uyumlu" ibaresini görünce, firmaya bunu sormak aklıma gelmedi hiç.

Asrock anakartların uyumluluk sorunlarının firmware ile çözülebilmesi mucize olurdu. Sorsaydın ben söylerdim aslında sorunun çözülemeyeceğini. Daha önce ws anakartıma 512 gb ram takmak için crucial 64 gb ramlerden sipariş vermiştim. Almadan önce asrock support'a mail attım, bu anakart bununla çalışıyor mu diye, teoride çalışıyor görünüyor ama ne olur ne olmaz diye düşündüm. Sağolsunlar çok hızlı bir şekilde uyumlu, hatta sizin çift işlemcinizle çok güzel server konfigürasyonuyla çalışıyor falan yazdılar. Geldi, taktım ve boot etmiyor alet, her türlü konfigürasyonla denedim, reset vs. yok olmadı, anakartın işletim sistemiyle açıp bakınca ram problemi olduğu zaten kabak gibi görünüyordu. Adamlar kendileri yazdıkları anakartı kontrol eden işletim sisteminde görünen sorunu göremeyip bir de beni yanılttılar. Neyse Crucial Türkiye distribütörü açılmış paketleri sorunsuz iade aldı, ben de 64 gb ram'e geri döndüm. Bu da böyle bir anımdır.

Najaz and Omfs beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 saat önce, pentaman said:

Asrock anakartların uyumluluk sorunlarının firmware ile çözülebilmesi mucize olurdu. Sorsaydın ben söylerdim aslında sorunun çözülemeyeceğini. Daha önce ws anakartıma 512 gb ram takmak için crucial 64 gb ramlerden sipariş vermiştim. Almadan önce asrock support'a mail attım, bu anakart bununla çalışıyor mu diye, teoride çalışıyor görünüyor ama ne olur ne olmaz diye düşündüm. Sağolsunlar çok hızlı bir şekilde uyumlu, hatta sizin çift işlemcinizle çok güzel server konfigürasyonuyla çalışıyor falan yazdılar. Geldi, taktım ve boot etmiyor alet, her türlü konfigürasyonla denedim, reset vs. yok olmadı, anakartın işletim sistemiyle açıp bakınca ram problemi olduğu zaten kabak gibi görünüyordu. Adamlar kendileri yazdıkları anakartı kontrol eden işletim sisteminde görünen sorunu göremeyip bir de beni yanılttılar. Neyse Crucial Türkiye distribütörü açılmış paketleri sorunsuz iade aldı, ben de 64 gb ram'e geri döndüm. Bu da böyle bir anımdır.

Ben 512 de takılı kaldım.

pentaman beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@Omfs valla çok gibi görünüyor ama değil :) chia farm kurmak için sürekli plot oluşturuyorsun, bunu ssd üzerinde yaptığında hem daha yavaş hem de ssd ömrünü tükettiği için daha maliyetli oluyor. 512 gb ram takabilmiş olsaydım muhtemelen 10-12 dk'da bir plot oluşturacaktım, şu anda 45 dk'yı bulduğu oluyor. Yine de fena değil süreler. 420 TB farm dolmak üzere, bir ara ucuz hdd bulabilirsem kapasiteyi en azından 0,5 pib yapmak istiyorum.

@Najaz aslında ram ssd'lerden daha yavaş kalıyor artık :D denemelerini yaptılar, aşırı hızlı olan ssd'ler ram'lerden çok daha efektif çalışıyor. Ama ssd yerine ram kullanınca ölümsüz depolama mümkün :D

@infestor ram değil de çift işlemci ve 38 çekirdek çok keyifli bir şey, arka planda plot oluştururken bir işlemcinin %40'ını falan ancak kullanıyor, sen istediğini yap o arada alet etkilenmiyor bile, senelerce intel bizi kandırmış 2-4 çekirdekli işlemcilerle. Adam gibi yararlanan uygulamalarla çok çekirdekli veya çok işlemcili sistemler gibisi yok. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
10 10

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok