En son aldıklarınız
10 10

Bu konuda 4.995 mesaj var

Çeşitli sebeplerle küçük bir upgrade yapmam gerekti. Biraz fikir teatisinden sonra bazı konulara daha fazla ehemmiyet vermek gerektiği konusunda ikna oldum. Örneğin Kasa. En son ciddi para verip satın aldığım kasa Elan Vital T10 idi. Geçtiğimiz senelerde hatta 2018 senesi içerisinde bayağı düzgün ekipmanı en ucuz Aerocool kasalar ile kullandım. Bu defa düzgün bir kasa satın alayım dedim. İki seçenek olarak Phanteks Eclipse 300 ile NZXT H500 arasında kaldım, sonrasında daha geniş olduğu için NZXT'de karar kıldım.

Elimde aslında ihtiyaçlarımı gayet fazlası ile karşılayan G4560'lı sistemimden kullanabileceğim ekran kartı, RAM, SSD, güç kaynağı gibi bileşenler olunca işlemci, anakart, kasa gibi kalemleri satın almam gerekti. Farklı arkadaşlarımızdan fikirler aldım ve sonunda bileşenlere karar verdim. Asus B450 anakart, AMD R5 2600X işlemci, Akasa sıvı marka soğutucu ve fanlar, NZXT H500 satın aldım. Sistem için toplamda 1.000 Dolar bütçe belirlemiştim, kara Cumaya tekabül eden alışverişler oldukça makul rakamlara çıkınca toplamda 3.000TL civarında bir masrafım oldu. Hala 2.500TL civarı bütçem var. İlerleyen günlerde onu da ekran kartı ve M2 SSD için kullanacağım. Dediğim gibi G4560'lı sistemim bile beni gayet mutlu ettiği için daha uç noktalarda bir sisteme yönelmeyi kendi adıma uygun bulmadım... Ekran kartı olarak 570 ile gayet mutluyum aslında sadece arka plakası olan bir modele yönelmek istiyorum. Tamamen görsel sebepler ile...

Genelde çevreden ödünç gelen ekipman ile ikinci sistem oluşturduğum için  cihazların ve/veya ekipmanın pek orasını burasını kurcalayamıyorum. Gün sonunda emanet mal. Hiç olmazsa uzun yıllardır uzak kaldığım overclock vesaire gibi konularda yine fikir sahibi olabilirim ve hata yaparsam gidecek ekipman açıkçası beni pek üzmez diye düşündüm. Zevkli bir öğrenme süreci oluyor....

Cam yan panele sahip bir kasa ile bu defa iç tasarıma da önem vermek istedim. 3-4 gün boyunca kabloların görünen bölümlerine sleeve yaptım. DIY Hifi ürünleri için kullanılan sleeveler biraz sıkıntılı. Meğer bunların bilgisayar dünyası versiyonları da varmış. Tüm görünen kabloları sleeve ile kapladım, Loctite super attack ile yapıştırdım. Isı tabancası ile büktüm. Gözler eskisi gibi görmediği için 1 günde bitecek iş maalesef 4 gün kadar sürdü. Işıklandırma -ki kullanmayacağım masadan kalkınca açıyorum- standart 5050 şerit Led ile yapıldı. Kablo taraklarını şeffaf pleksiden, havye ve eğe gibi malzemeler ile hazırladım. En son su zırmparası yaptım. Aslında siyaha boyayacaktım ancak böyle de güzel yorumlarından sonra baktım benim de hoşuma gitti öyle bıraktım. Olayın planlama ve DIY kısmını hep severdim, onu hatırladım. Bir hafta civarı sürdü ama bayağı hoş bir iş çıktı tabii ki benim açımdan... 

Forumda bir çok arkadaşımızın müthiş sistemleri var. Benimki giriş seviyesi ekipman ile donatılmış, görsel zevkimi yansıtan göreceli makul mantıklı bir sistem oldu. Birkaç fotoğraf aşağıda.... Bu arada başını ağrıttığım, fikir teatisi yaptığım, sorularıma -ki çoğu zaman saçma- bıkmadan cevap veren herkese teşekkürler. 

YQMA8j.jpg

DYEaWl.jpg

mMdngP.jpg

jgLorj.jpg

Atrin, ZvAnA, pentaman and 3 others beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Akasa Venom A20 mi o soğutucu? Eğer oysa bende de ondan var. Gayet memnunum açıkçası, Corsair'in 800TL'lik soğutucusundan pek farkı var mı bilmiyorum gerçi. :D

Hayırlı olsun Hakan hocam. Dark side'a bir geçiş daha yaptık. :icon_twisted:

wazzap tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
31 minutes ago, wazzap said:

Akasa Venom A20 mi o soğutucu? Eğer oysa bende de ondan var. Gayet memnunum açıkçası, Corsair'in 800TL'lik soğutucusundan pek farkı var mı bilmiyorum gerçi. :D

Hayırlı olsun Hakan hocam. Dark side'a bir geçiş daha yaptık. :icon_twisted:

Akasa nin Venom soğutucusu sizin dediğiniz model ile ayni sadece RGB bunun amblem kısmı. Akasa bildiğim bir marka değildi, Korhan Bey Akasa fan kullandığını soyleyince bende fanlarını almaya karar verdim.  Bu soğutucu 200 lira olunca alayım en kotu ihtimal  atarim dedim. Diger markalarla mukayese konusunda bir sey söyleyemem. Pahalı olanların bir hikmeti vardir stabilite veya uzun ömür konusunda.  

hakancez tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
4 minutes ago, hakancez said:

Akasa nin Venom soğutucusu sizin dediğiniz model ile ayni sadece RGB bunun amblem kısmı. Akasa bildiğim bir marka değildi, Korhan Bey Akasa fan kullandığını soyleyince bende fanlarını almaya karar verdim.  Bu soğutucu 200 lira olunca alayım en kotu ihtimal  atarim dedim. Diger markalarla mukayese konusunda bir sey söyleyemem. Pahalı olanların bir hikmeti vardir stabilite veya uzun ömür konusunda.  

200TL'ye mi aldınız AIO'yu?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
18 saat önce, hakancez said:

Evet...

Nereden aldınız hocam?

Not: Orayı yıkarlar...

İşlemci için kullandığım AIO soğutucuyu değiştirmeye karar verdim. Halihazırda Silverstone TD03-L soğutucu var sistemde. Lakin radyatörlerde kullandığım fanlar Corsair'in beyaz LED'li fanları, Kraken G12 (fiyatı daha uygun olduğu için) beyaz renk alındı. Kasa da Corsair olunca, mavi mavi ışıldayan Silverstone logosu absürd duruyordu kasada. O yüzden yine Corsair'in 120mm radyatörlü bir AIO kitine karar verdim. 2. el bir H80i GT buldum; normalden daha kalın radyatörü sayesinde 240mm radyatörlü soğutucu performansı verdiğini iddia ediyor Corsair. Bloğun üzerinde RGB LED aydınlatma var, böylece siyah-beyaz temayı da tamamlamış olacağız :) 

Bir aksilik olmazsa haftasonu elime ulaşacak kit; Corsair'in iddiası ne derece doğru test edeceğiz bakalım.

Najaz tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Can sıkıntısından 4lü çin malı rgb fan aldım, akşama 2 foto atarım tost makinesinden :D 

Tek taraflı modeli daha once gozume carpmıstı bu yeni herhalde yada ben yeni gordum aksama goreceğiz bakalım.

Hakan hocam size de hayırlı olsun çok temiz görünüyor.

CP-FAN-DR12-1_1024x1024@2x.jpg?v=1533590

Psikobat tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Fanlar 1500rpm geçiyor ama sanmıyorum, 1200 felandır  direk kendi kontrolcusune bağlandıgı için fan hızı okunmuyor. Bir suru efek renk geçişi vs  var cok hosuma gitti, gayet sessiz hava akısı da aynı oranda dusuk, gorsel olarak iyide performans olarak biraz şey :D 

kasa.jpg

TatanQa beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
6 hours ago, Najaz said:

Nereden aldınız hocam?

Not: Orayı yıkarlar...

İşlemci için kullandığım AIO soğutucuyu değiştirmeye karar verdim. Halihazırda Silverstone TD03-L soğutucu var sistemde. Lakin radyatörlerde kullandığım fanlar Corsair'in beyaz LED'li fanları, Kraken G12 (fiyatı daha uygun olduğu için) beyaz renk alındı. Kasa da Corsair olunca, mavi mavi ışıldayan Silverstone logosu absürd duruyordu kasada. O yüzden yine Corsair'in 120mm radyatörlü bir AIO kitine karar verdim. 2. el bir H80i GT buldum; normalden daha kalın radyatörü sayesinde 240mm radyatörlü soğutucu performansı verdiğini iddia ediyor Corsair. Bloğun üzerinde RGB LED aydınlatma var, böylece siyah-beyaz temayı da tamamlamış olacağız :) 

Bir aksilik olmazsa haftasonu elime ulaşacak kit; Corsair'in iddiası ne derece doğru test edeceğiz bakalım.

Akasanin mümessilli Akortek imis. Kara Cumanin basinda oyle bir fiyatta sattilar. Birkac saat sonra 299TL oldu zannedersem. Ancak bu edisyonda fan yok. 4 tanede uygun fan ile 400TL civari tuttu alisveris. 

Belli cok alisverisimiz oldugu icin siparisi iptal etmediler @wazzap muhtemelen yanlislik oldu gibi. Sansima

1 hour ago, Psikobat said:

Fanlar 1500rpm geçiyor ama sanmıyorum, 1200 felandır  direk kendi kontrolcusune bağlandıgı için fan hızı okunmuyor. Bir suru efek renk geçişi vs  var cok hosuma gitti, gayet sessiz hava akısı da aynı oranda dusuk, gorsel olarak iyide performans olarak biraz şey :D 

kasa.jpg

Ses durumu nedir. Bir tespitiniz var mi

On 5.12.2018 at 8:00 PM, RFID said:

@hakancez
hayırlı olsun bütçeye göre iyi beğendim. Razer mouse gözüme ilişti ledleri aynı renk düzeni yapmışız :)

Razer mouse u gecen sene buradaki tavsiyelere ve kendi arkadaslarimindan gelen yorumlara gore aldim. Senelerdir RAT 7 kıllanıyordum.  Cok buyuk bir gelisim oldu cok memnunum. Sizde nasil durum

hakancez tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ses durumu çalısıp çalısmadığı anlasılmıyor arasında, yani bayağı sessiz, sadece bir fandan garip bir surtme gibi bir ses geliyor(fanın gobeğinden) bir iki gune geçmez ise o fanı değişime gondereceğim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 saat önce, hakancez said:

Razer mouse u gecen sene buradaki tavsiyelere ve kendi arkadaslarimindan gelen yorumlara gore aldim. Senelerdir RAT 7 kıllanıyordum.  Cok buyuk bir gelisim oldu cok memnunum. Sizde nasil durum

Ben zaten Razer dışında kullandıklarımdan pek memnun kalmadım fazla ve elime en ergonomik uyanlar genelde Razer firmasından oldu. Beğenen var beğenmeyen var ama ürünlerini ben severek kullanmaktayım. Umarım sizde beğenirsiniz, hayırlı olsun. :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Aigo fanların bir önceki versiyonunu kendi sistemimde bir süre test ettim. Aşağıdaki fotoda alttaki 360'lık radyatörü soğutmak için kullanmıştım. Aslında büyük performans beklentisi olmayan biri için fiyat olarak gayet makul ürünler. bendekiler de 1500 devirde olduğunu iddia ediyordu ama ben o kadarlık bir devir gözlemlemedim. Döndüğü devirde de ses konusunda sıkıntı yoktu. Cfm değeri konusunda birşey beklememek lazım. Standart aşırı yüklenilmeyen bir sistem için kasa fanı olarak kullanılabilir. Ama radyatör için kesinlikle tercih edilmemeli. Ömrü konusunda bir şey diyemiyorum tabi, sadece merak edip aldığım, bir hafta falan kullandığım fanlardı. Muhtemelen @Psikobat'ın aldığı yeni vesiyonda da aynı motor ve tasarım söz konusudur. Ledleri adreslenebilir led ile güncellemişler. En azından üzerinde barındırdığı renk geçişleri falan daha güzel hale gelmiştir.

20171227-145600.jpg 20171227-145611.jpg

20171214-042957.jpg

Ancak yine de kumandadaki renklere mahkumsunuz, yani ara bir ton isterseniz yapamıyorsunuz. Herhangi bir yazılımı yok diğer bilinen markalardaki gibi. Kablosu da standart bir kablo değil. 6 pinli bir kablo, bu yüzden kendi kontrolcüsü dışında kullanılamıyor, anakarta ya da kendi fan kontrolcünüz varsa bağlayamıyorsunuz. Ben performansı ve kendi ana aquaero 6XT ana kontrolcüme bağlayamadığım için elimden çıkarmıştım.

Psikobat beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@ZvAnAAteş ediyor hocam sistem :D 

Dediklerinizde haklısınız, anakarta bağlamak ve senkron çalışması için için ayrı bir kontrolcu satılıyor yani kontrolcunun değişmesi gerekiyor usb ile  bağlanıyor bende yok tabi o.Renk olarak aslında ara tonlar var diyebilirim(mavinin 3 tonu yada yeşilin vs) bunlarıda bazı efektler arasıda sıra ile secme sansıda veriyor ama tabi kumandaya mahkumuz, kıtapcıkta 366 efek arası geçiş yapılabilir diyor saymadım tabi ama 30a yakın efek vardır(her efekt için ayrı renkler sectiriyor, 5 renk çarpı desek aynı efeklerin tersi var derken toplam sayıya ulasılıyor gibi :P )

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Demek ki adreslenebilir rgb led olunca çok daha fazla seçenek olmuş. İyi olmuş. Benim versiyonda standart renkler ve birkaç kıytırık efekt vardı. Güle güle kullanın. 

Psikobat beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hay şom ağzıme edeyim, AIO'nun pompası bozuldu sanırım. Stres test yaptığımda, radyatöre giden boru sıcak ancak radyatörden tekrar cpu'ya giden boru soğuk. Orijinal soğutucuyu taktım geçici olarak. Hay şansıma, şimdi garanti ile uğraş dur...:mad:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 saat önce, wazzap said:

Hay şom ağzıme edeyim, AIO'nun pompası bozuldu sanırım. Stres test yaptığımda, radyatöre giden boru sıcak ancak radyatörden tekrar cpu'ya giden boru soğuk. Orijinal soğutucuyu taktım geçici olarak. Hay şansıma, şimdi garanti ile uğraş dur...:mad:

Radyatörde bir nokta hava yapmış ve su akışını engelliyor olabilir, pompa çalışırken radyatörü yukarı aşağı doğru hareket ettirmeyi dene istersen.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
15 hours ago, Najaz said:

Radyatörde bir nokta hava yapmış ve su akışını engelliyor olabilir, pompa çalışırken radyatörü yukarı aşağı doğru hareket ettirmeyi dene istersen.

Yaptım onu ama düzelmedi. 

Yolldım az önce, bakalım ne zaman gelecek...

Yalnız teknik servisle kim ilgileniyorsa sıkıntısı var. Adama diyorum, stock soğutucu ile aynı sıcaklıkları alıyorum. Sıcaklık değerleriniz normal diyor. Ulan o zaman niye para verip AIO alıyorum? Kesin bir haltı yok bunun deyip geri yollarlar ben de uğraşıp dururum artık.

wazzap tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 05.12.2018 at 7:10 PM, hakancez said:

Çeşitli sebeplerle küçük bir upgrade yapmam gerekti. Biraz fikir teatisinden sonra bazı konulara daha fazla ehemmiyet vermek gerektiği konusunda ikna oldum. Örneğin Kasa. En son ciddi para verip satın aldığım kasa Elan Vital T10 idi. Geçtiğimiz senelerde hatta 2018 senesi içerisinde bayağı düzgün ekipmanı en ucuz Aerocool kasalar ile kullandım. Bu defa düzgün bir kasa satın alayım dedim. İki seçenek olarak Phanteks Eclipse 300 ile NZXT H500 arasında kaldım, sonrasında daha geniş olduğu için NZXT'de karar kıldım.

Elimde aslında ihtiyaçlarımı gayet fazlası ile karşılayan G4560'lı sistemimden kullanabileceğim ekran kartı, RAM, SSD, güç kaynağı gibi bileşenler olunca işlemci, anakart, kasa gibi kalemleri satın almam gerekti. Farklı arkadaşlarımızdan fikirler aldım ve sonunda bileşenlere karar verdim. Asus B450 anakart, AMD R5 2600X işlemci, Akasa sıvı marka soğutucu ve fanlar, NZXT H500 satın aldım. Sistem için toplamda 1.000 Dolar bütçe belirlemiştim, kara Cumaya tekabül eden alışverişler oldukça makul rakamlara çıkınca toplamda 3.000TL civarında bir masrafım oldu. Hala 2.500TL civarı bütçem var. İlerleyen günlerde onu da ekran kartı ve M2 SSD için kullanacağım. Dediğim gibi G4560'lı sistemim bile beni gayet mutlu ettiği için daha uç noktalarda bir sisteme yönelmeyi kendi adıma uygun bulmadım... Ekran kartı olarak 570 ile gayet mutluyum aslında sadece arka plakası olan bir modele yönelmek istiyorum. Tamamen görsel sebepler ile...

Genelde çevreden ödünç gelen ekipman ile ikinci sistem oluşturduğum için  cihazların ve/veya ekipmanın pek orasını burasını kurcalayamıyorum. Gün sonunda emanet mal. Hiç olmazsa uzun yıllardır uzak kaldığım overclock vesaire gibi konularda yine fikir sahibi olabilirim ve hata yaparsam gidecek ekipman açıkçası beni pek üzmez diye düşündüm. Zevkli bir öğrenme süreci oluyor....

Cam yan panele sahip bir kasa ile bu defa iç tasarıma da önem vermek istedim. 3-4 gün boyunca kabloların görünen bölümlerine sleeve yaptım. DIY Hifi ürünleri için kullanılan sleeveler biraz sıkıntılı. Meğer bunların bilgisayar dünyası versiyonları da varmış. Tüm görünen kabloları sleeve ile kapladım, Loctite super attack ile yapıştırdım. Isı tabancası ile büktüm. Gözler eskisi gibi görmediği için 1 günde bitecek iş maalesef 4 gün kadar sürdü. Işıklandırma -ki kullanmayacağım masadan kalkınca açıyorum- standart 5050 şerit Led ile yapıldı. Kablo taraklarını şeffaf pleksiden, havye ve eğe gibi malzemeler ile hazırladım. En son su zırmparası yaptım. Aslında siyaha boyayacaktım ancak böyle de güzel yorumlarından sonra baktım benim de hoşuma gitti öyle bıraktım. Olayın planlama ve DIY kısmını hep severdim, onu hatırladım. Bir hafta civarı sürdü ama bayağı hoş bir iş çıktı tabii ki benim açımdan... 

Forumda bir çok arkadaşımızın müthiş sistemleri var. Benimki giriş seviyesi ekipman ile donatılmış, görsel zevkimi yansıtan göreceli makul mantıklı bir sistem oldu. Birkaç fotoğraf aşağıda.... Bu arada başını ağrıttığım, fikir teatisi yaptığım, sorularıma -ki çoğu zaman saçma- bıkmadan cevap veren herkese teşekkürler. 

YQMA8j.jpg

DYEaWl.jpg

mMdngP.jpg

jgLorj.jpg

Ekran kartında yeni jenerasyon bekleme karari alinca bir suredir merak ettiğim M2 SSD olayina girmeye karar verdim. Samsung 970 Evo aldim. 250GB lik model. Minicik olması, kablo gerektirmemesi filan harika. Ancak gerek Windows açılışı gerekse de kullanım açısından hiçbir artı hissetmedim. Doğruyu söylemek lazım..

Kullandığım anakartta M2 slotunu kullaninca 5 ve 6 numarali SATA portlari iptal oluyormuş. Ben 2 diskimi kabloları geçirmek rahat olsun diye buraya takmistim. Bir anda ortalıktan kaybolunca ne oluyoruz dedim. Allahtan kalan 4 SATA yuvasi yetiyor bana ama anakart alırken bir seye daha dikkat edilmesi konusunda bir ders oldu...

nQ7QZ5.jpg

Son dönemlerde evdeki network konusunda da sıkıntılarım vardi.. varolan sistemi Zyxel ürünleri ile değiştirdim. Onu da aradan çıkartmış oldum

Thustu, pentaman, Najaz and 3 others beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

INTEL Compute Stick - BOXSTCK1A8LFC

IMG_0682-980x641.jpg

Atom® Processor Z3735F (2M Cache, up to 1.83 GHz) 

1GB DDR3 RAM

8GB eMMC rom

Ubuntu

Bir hobi projemde kullanmak üzere üzerinde x86 windows çalışabilecek az enerji tüketip az yer kaplayacak bir şey arıyordum, ebay'de 35$'a karşıma çıkınca hiç düşünmeden aldım. Kutuyu açar açmaz yaptığım ilk iş üzerinde yüklü ubuntu'yu silip Windows 8.1 yüklemeye çalışmak oldu fakat 8gb disk alanı biraz zorluk çıkardı. 8GB formatlanınca 7.4'e düşüyor, uefi partisyonlarını da düşünce geriye pek bir şey kalmıyor.

İte kaka da olsa 32 bit Windows 8.1 ve sürücü kurulumlarını tamamladım 1gb'a yakın boş yer bile kaldı. Şimdi projenin diğer parçalarını bekliyor.

pentaman, Hamso and OnLyTNT beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

3KVA online ups aldım. Tunç matik marka.

Gerizekalı guvenlik şirketi kameralari 220V a baglamis gitmiş, gece sigorta atmış, sabah ben gelene kadar kameralar kayıt dışı kalmış.

E abi UPS baglamak lazim diyor. Hiyar herkes CHW kullanicisi mi, UPS gerekir gerekmez bilsin, en bastan soyleyeceksin takacaksin

pentaman beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 saat önce, Najaz said:

@Hamso Hocam sorması ayıp şirketin faaliyet alanı nedir? Böyle para sayma makinesi, güvenlik kamerası falan :D

Hırsızlığa ve dolandırıcılığa uğramak istemiyorsan her türlü bu aletler olacak, bakkal da olsan olacak, maalesef memleketçe kötü durumdayız.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
10 10

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok