Eat my dust, dust eaters.
2 2

Bu konuda 723 mesaj var

36 minutes ago, TiesTorN said:

daha önce hiç değişmeyen ve bozulma olasılığı yüksek olan parçalar.

e değiştirsene abi, bozulmasını mı bekliyorsun? :D

wazzap tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
6 minutes ago, wazzap said:

e değiştirsene abi, bozulmasını mı bekliyorsun? :D

bir parça 5 sene daha gidebilecekse neden değişeyim :lol: benim bozulma olasılığı dediğim şey sadece tahmin.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
4 hours ago, Chronos said:

Alamayacagim bariz ama ben de deli gibi ram 1500 classic bakiyorum. Ne surmekten keyif aliyorsan alacaksin. Keyif aldigimiz sey az. Hayat kisa hocam.

Hayat çok kısa sayılmaz, biz fakiriz şeklinde düzeltmek isterim. :8

Chronos and wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
15 hours ago, Chronos said:

Alamayacagim bariz ama ben de deli gibi ram 1500 classic bakiyorum. Ne surmekten keyif aliyorsan alacaksin. Keyif aldigimiz sey az. Hayat kisa hocam.

abd sitesine baktim:

Engine liters (L)

3.6

Cylinder configuration

V-6

Horsepower (hp)

305 @ 6,400RPM

pickup truck dedigin V8'den asagi olmaz:type:

42bin dolaresten basliyormus fiyati. abd icin bence de pahali.

infestor tarafından düzenlendi
Chronos beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

1 Aydır Arabistan'dayım. Geçenlerde bir X-trail gördük arkadaşla. Önce bu arabaya ne olmuş neden bu kadar küçük diye birbirimize sorduk, sonra anladık ki gözümüz Prado'lara Yukon'lara alıştığı için küçük geliyor. 

İşveren bile 5.6 L araç istiyor. 

Mono beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
6 hours ago, cherqes said:

1 Aydır Arabistan'dayım. Geçenlerde bir X-trail gördük arkadaşla. Önce bu arabaya ne olmuş neden bu kadar küçük diye birbirimize sorduk, sonra anladık ki gözümüz Prado'lara Yukon'lara alıştığı için küçük geliyor. 

İşveren bile 5.6 L araç istiyor. 

Zamaninda istanbuldan o bolgeye proje icin gidiyordum. 2 hafta dubai-abu dhabi yaptim taksiyle. Taksi dediysem o azman suvlardan.

Dondum, bindim taksiye. Baktim adam dibimde oturuyor.

Hayirdir birader diyecektim sonra ayildim. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

yılların pc bilgisi ile arabada sorun çözmek gibisi yok arkadaş...

bagajdaki 6'lı cd changer'ım uzun zamandır düzgün çalışmıyordu, cdleri bir okuyor bir okumuyor, cd seçiyordu. e artık cd dönemi bittiği için çok da sallamamıştım açıkçası... ama araçtaki her orjinal donanımın çalışır halde olması takıntım yine üstün geldi... :lol: 

tüm cd okuyucuların lazerleri devre üzerinde küçücük bir potansiyometreye bağlıdır gücünü belli bir seviyede tutmak için. cihazlar eskidikçe lazer gücü düşer, cdleri zor okumaya başlar. o noktada bu potansiyometre ile oynayarak gücünü tekrar arttırabilirsiniz. dedim ki aynı şey bunda neden uygulanamasın?

söktüm cd changerı, koydum masaya ve dağıttım... 100 parçaya dağıldıktan sonra potansiyometreye ulaşabildim. direnci %20 kadar düşürüp lazere giden gücü arttırdım, geri topladım gittim arabaya taktım ve voila.... okuyamadığı bütün cdleri takır takır okumaya başladı ve araç çok ciddi sarsılsa bile müzik kesilmiyor artık. kafam rahatladı, artık rahatça uyuyabilirim :lol:

snc-tr, Forgotten, Mono and 2 others beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

cd changer şerefine hemen kendime en sevdiğim klasik rocklardan karma bir cd yaptım (flac dosyalarından tabi, mp3 değil) ses kalitesi olarak o devrin araçları için bundan daha ötesi yok gerçekten. ses sistemi tamamen cdyi en iyi şekilde aktarmak için tasarlanmış o devirlerde. fabrikasyon olarak changer modülü amfiye direkt dijital coax üzerinden bağlı, o devirler için acaip bir durum. crystal clear ses. muhtemelen benim aracı bayiden alan kalantor abi en üst ses opsiyonu ile aldığı için öyle. daha alt versiyonlarında aynı modül analog üzerinden bağlanıyor (analog çıkışı da var ama boş bendeki)

az önce 4.5 yaşındaki kızımı kreşten alıp eve getirirken yaptığım cd'yi dinliyordum, arkaya baktım bizim kız da müzikle ritim tutup kafa sallıyor. dedim sen de baban gibi klasik rock'cı mı olacaksın yoksa :lol:

Mono, stardust, ZvAnA and 3 others beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

retrofit günlükleri #35

arka yan camları perdeli yapmak için gerekli olan parçaları buldum ama hepsi çöp durumundaydı. (kapı kartonu, perdeler, kancalı kapı çıtaları vs) doğru düzgün bir para da vermedim zaten o yüzden sorun değil. hepsini ben toplarım/düzeltirim diye düşündüm.

2 aydır bunu toparlamakla uğraşıyorum, her şeyin durumu o kadar kötüydü ki 80 parçaya ayırıp tamir edip tekrar toparlamam gerekti. fotoğraf çekme özürlü olduğum için foto çekmedim ama en azından son halini koyayım;

perde1.jpgperde3.jpgperde2.jpg

şu an çok muntazam görünüyor çünkü hepsinin üzerinde 2 aylık emek var. ilk halini görseniz direkt çöpe atardınız :lol: eh bu işi yapınca tabi öğrendik bütün tamir yöntemlerini.

çıtaların piano black kısımlarının before afterlarını çekmişim neyseki :)  parlatmasyon... 5. sn'de itibaren after.

çıta.mp4

şunlar da kelebek perdeleri. dışardan bakınca sorun yok gibi ama bi tanesinin içinde perde bile yok, diğeri de toplanamayacak halde yırtılmış dağılmış;

perde4.jpgperde5.jpg

kelebek camı perdeleri maalesef toplanamayacak durumda olduğu için onları araca takamayacağım. borusanda çalışan bir arkadaşım var, ona sıfır fiyatı sorduğumda geçen sene tanesinin 169€ olduğunu söylemişti, 2 tane sipariş vermek istedim. tabi ki şans yine yüzüme gülmedi ve bir tarafa 430€ fiyat diğer tarafa 800€ fiyat geldi. üretimi bittiği için stokta da kalmadığı için özel fabrikadan sipariş ile geliyormuş. hassiktir lan öyle fiyat mı olur dedim vazgeçtim. artık 2. el olarak kovalayıp günün birinde bulursam takıp geçicem gibi görünüyor. şimdilik kelebek perdesiz devam.

daha 2 avuç dolusu vida segman klips vs var da onları çekmedim. aracı perdeliye çevirmek büyük külfet.

kaptanpedal, snc-tr, Najaz and 2 others beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
9 minutes ago, infestor said:

@TiesTorN bu tadilatlarin hepsini videoya cekseydin simdi M539'a yutupta rakip olmustun :lol:

eh... ağır derecede foto&video özürlü olduğumuz için iş için bile doğru düzgün çekmezdik. halbuki yaptıklarımızı çeksek m539'u sollardık bile belki :)

benim m539'a rakip olmam zaten her türlü imkansız çünkü adam çerez parasına araba alıp yeniliyor. biz burada bütün birikimimizi veriyoruz 25 yaşındaki arabaya.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
44 minutes ago, TiesTorN said:

benim m539'a rakip olmam zaten her türlü imkansız çünkü adam çerez parasına araba alıp yeniliyor. biz burada bütün birikimimizi veriyoruz 25 yaşındaki arabaya.

doğru ya, öyle "ufak" bir fark var

hem çerez parasına alıyor yetmiyor üstüne bir de çerez parasına amerika'dan, dubai'den bmw ithal ediyor:baba:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

aracın lastikleri 6 seneyi devirdi, yeni lastik vakti yavaş yavaş geliyor. kainat lideri ülkemiz sürekli şahlandığı için yılbaşını beklemek istemedim 4 lastik aldım bugün, bir köşeye istifledim. mevcutları biraz daha eskittikten sonra takarım.

mevcut lastikler michelin pilot sport 4 ama bu seviyede bir lastiği artık almam mümkün değil. bu kadar şahlanmadığımız dönemlerde insani fiyatlara almıştım. şu an almaya kalksam 25.000 tl gibi bir rakama geliyor.

tam olarak yarı fiyatına ortalama üstü diyebileceğim Falken FK520 serisi lastik aldım, testleri incelemeleri gayet olumlu gözüküyor. bir michelin veya continental olmasa da piste çıkıp yarışmıyorsanız günlük sürüşte farkedeceğiniz pek bir şey yok zaten bence.

not: ebatlar;

arka: 265/35 r18 ön: 235/40 r18

wazzap and Peregrine beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 11/26/2023 at 3:03 PM, infestor said:

doğru ya, öyle "ufak" bir fark var

hem çerez parasına alıyor yetmiyor üstüne bir de çerez parasına amerika'dan, dubai'den bmw ithal ediyor:baba:

çok paran olsa da altyapı problemi var. Çok fazla işini çok iyi bilen insana ihtiyacı oluyor. Boyacısı, tornacısı, terzisi, karbon tamircisi, parçacısı derken adam bir ordu insanla çalışıyor. Hepsi de makul fiyatlı ama başka çoğu memlekette parasını versen de alamayacağın uzmanlıklar. Atıyorum Dubai, Yeni Zelanda vb gibi zengin memleketlerde de böyle network bulmak zor. ABD ve UK emin değilim ama Avrupa arabaları için özellikle ABD çok problemli anladığım. Milletin forumlarda sürekli dükkan, usta ve parça araması ve fahiş fiyatlardan çıkarımım o yönde. Mesele R129 SL600 için wiring harness yapılamaz, mecbur servisten korkunç fiyata(>15k$) yaptıracaksın diyorlar. Ama Almanya'da tüm o kablolamayı komple yapıp değiştiren dükkan var ve 3000€ gibi makul bir fiyata (Tam fiyatları unuttum). Japonya'yı bilmiyorum ama kendi arabaları için Godmode olduklarına göre Avrupa arabalarına da birşeyler yaparlar gibi. 

TR'den YT kanalı çıkaracaksan şu kafada olmalı: 

https://www.youtube.com/watch?v=U3ZQvGu09y0

kaptanpedal tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
44 minutes ago, kaptanpedal said:

çok paran olsa da altyapı problemi var. Çok fazla işini çok iyi bilen insana ihtiyacı oluyor. Boyacısı, tornacısı, terzisi, karbon tamircisi, parçacısı derken adam bir ordu insanla çalışıyor.  

bendeki tek sorun para, kekoca bir tabir olacak ama hepsinin kralını tanıyorum. para olsa network'de sıkıntı olmaz yani.

gerçi bende para olsa da kanalla manalla uğraşmam kendi garajımda kendim yaparım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
17 minutes ago, TiesTorN said:

bendeki tek sorun para, kekoca bir tabir olacak ama hepsinin kralını tanıyorum. para olsa network'de sıkıntı olmaz yani.

gerçi bende para olsa da kanalla manalla uğraşmam kendi garajımda kendim yaparım.

İlginç, Türkiye'de böyle bir usta ağı olduğunu bilmiyordum. 

Millet en basit tamirleri yaptırırken bile niye kasap ustalarla cebelleşiyor? Sen de senin araba için çok uğraşmıştın hatta iş kurmanıza kadar gitmişti o yokluk. Yanlış mı hatırlıyorum?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, kaptanpedal said:

İlginç, Türkiye'de böyle bir usta ağı olduğunu bilmiyordum. 

Millet en basit tamirleri yaptırırken bile niye kasap ustalarla cebelleşiyor? Sen de senin araba için çok uğraşmıştın hatta iş kurmanıza kadar gitmişti o yokluk. Yanlış mı hatırlıyorum?

iş kurduk ama illa ki bazı şeyleri yaptırman gerekiyor, sonuçta torna gibi şeyleri kendimiz yapamayız. iş kurduktan sonra deneme yanılma ile bulduk iyi ustaları.

kaptanpedal beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

motor son zamanlarda (bir kaç aydır) çok zayıf marş basmaya başlamıştı. uzun zamandır nispeten zayıftı ama son zamanlarda boku çıkmıştı artık. hele soğuk havalarda, akü de yatmaktan ötürü biraz zayıflamışsa soğuk marşlarda o kadar yavaş marş basıyordu ki elimle çevirsem daha hızlı döner yani.

3 olasılık vardı; zayıf akü, marş motoruna giden kablonun oksitten ötürü direncinin artmış olması veya marş motoru kömürlerinin artık bitmiş olması. aracın 284k km'de olması dolayısıyla zaten marş motorunun elinin kulağında olduğunu tahmin ediyordum artık. çok kafaya takmadım bakarız bir ara dedim hep.

arabayı salı günü hidrolik hortumlarından birinin değişmesi için tamircime bırakmıştım, dün telefon geldi -biraz da stresli bir ses tonu ile- "abi senin araç marş basmıyor, tık diye kaldı. marş motorun gitti galiba" dediler. benden acaip bir tepki bekliyorlar tabi siz bozdunuz falan dememi... dedim ki "hadi ya iyi bari sizdeyken olmuş.. bekliyordum zaten böyle bir şey." acaip rahatladılar :lol: "abi işten anlayan adam bir başka oluyor ya gereksiz stres yaptık burda" falan dediler. her neyse. ama gerçekten iyi oldu yani, garajdayken bozulsa ne bok yiyeceğim? olabilecek en iyi yerde hakkın rahmetine kavuşmuş.

neyse, ben zaten arabayı aldığımdan beri marş motorunun bozulacağını tahmin ettiğim için ve orjinal marş solenoid'inin de TR'de bulunmadığını bildiğim için bir kaç sene önce yurtdışından kampanyalı bulup çöp parasına getirtmiştim. yıllardır rafta yatıyordu, kısmet düneymiş. kömür her yerde bulunuyor o sorun değil ama bu bulunmuyor. standardı bulunuyor ama bendeki sadece 540'a özel olan otomatik (bas bırak) marş solenoidi olduğu için bulunmuyor. zaten bulamayanlar standardı takıyorlar o zaman da otomatik özelliği gidiyor. tofaş gibi anahtarı basılı tutarak çalıştırıyorsun. ne anladım o işten.

sanayide bu parçaya marş taşşağı diyorlar :lol: hemen ustamı tekrar aradım ve eğer marş taşşağında sorun varsa boşuna aramamalarını bende sıfır olduğunu söyledim. tamam dedi kapadı, yarım saat sonra tekrar telefon geldi "evet abi taşşak da bozulmak üzereymiş getirebilir misin" dedi. atladım kartala götürdüm, sıfır kutuyu açıp çıkardılar parçayı... bir parçaya baktılar bir bana, abi sen çatlaksın dediler :lol: evet dedim çatlak olmasam bu kadar orjinal kalır mı bu araba?

değişen parçalar şunlar;

çıkan kömür yatağı (kömürler bitmiş ve uçları parçalanmış, bu kadar dayanması bile mucize)

marş kömür.jpg

bu da bahsettiğim solenoid;

marş solenoid.jpg

marş motorunun komple halini nedense çekmedim ama baya büyük. normal araçların 2 katı boyunda falan.

işlem bittikten sonra arabaya takıldı, usta kontak başına geçti. nasıl basıcak diye merakla dinliyorum. kontağı çevirdi, araç öyle bir marş bastı ki ağzım kulaklarıma vardı :D aldığım günden beri bu kadar hızlı basmamıştı hiç. ışık hızında bastı resmen. tamam dedim demek ki başından beri derdi buymuş bunun. bir sorunun daha üstü çizildi.

wazzap, Mr.Smith, JardeL and 4 others beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

arabayı en son ne zaman sürdüğümü unuttum, 1 ay oldu heralde... tertemiz yıkayıp garaja çekmiştim, o kadar uzun süre yattı ki kapalı garajda olmasına rağmen tozlanmış bugün indim baktım :lol: son retrofitleri de en kısa zamanda yapıp fahiş fiyattan ilana koymayı düşünüyorum.

CandleGarden beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

önleyici bakım günlükleri...

klima kompresörünün debriyaj kasnak bilyası muhtemelen orjinal, yıllardır gırrrrrrrrrrrrrrrr diye ötüyordu klimayı açtığımda. daha fazla el atmazsam kilitlenip kayış falan sardırıp elimde kalacak yine bir ton masrafa girecez dedim ve geçen gün lifte kaldırıp alttan söktüm. söktüm dediğime bakmayın 24 senedir aynı yerde duran kasnak diğer parçalarla bütünleşmiş tabi pas ve kirden, saatlerce uğraştım sökebilene kadar.

her neyse, bilyada gres namına hiç bir şey kalmamış tabi kupkuru, serbest dönüyor. yağsız kaldığı için de içindeki bilyalar yuvaya yatak yapmış gırgır ses yapıyor. 3 kuruşluk bir bilyaya 500 tl vermeye niyetim olmadığı için bilyanın kapaklarını açtım içini balata spreyi ile tertemiz yapıp yeni shell heavy duty gres bastım ve kapattım. sıfır bilya kadar olmasa da eski haline göre süper smooth oldu, o şekilde geri taktım kayış vs topladım. gır gır sesi azaldı ama tam gitmedi, açıkçası çok da önemli değil kilitlenmesin yeterli. en az 10 sene daha gider o öyle.

Mono and ZvAnA beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
2 2

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok